Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
NEXT
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Queren Aliana Ortiz
|
|
Hold
|
A 2023 SP/2 STX VF (A 1g apSP/2 STX VF, A 1g SP/2 STX VF, A 2g SP/2 STX VF, A 3g SP/2 itp STX VF, A 3g SP/2 STX VF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Caminando
Caminando grundbog kap. 1- 5
Oversigt - Introduktion til spansk og den spanske verden.
Forløbsbeskrivelse: INTRODUKTION: fonetik, grammatik, tekster, samtale, og den spanske verden (sprog og kultur). Grammatiske tider: nutid, nær fremtid
Andre anvendte bøger:
1. GRAMÁTICA BÁSICA (ibog, SYSTIME): Introduktionsbog til spansk fonetik og grammatik med øvelser.
AP: Ordklasse analyse (morfologi) og sætningsanalyse (syntaks). Bøger: "Sprog på Spil" (Systime) og "Sprogenes Vej" (MinLæring).
2. EL SUR: Praktiske øvelser og grammatik. Spansk begyndergrundbog med oplæsning af tekster, kortfattet grammatik og interaktive opgaver. Marcelo Cea, Fernando López Serrano og Lilia Kristensen. SYSTIME-ibog,
3. Glydendal online ordbøger.
ANDRE PÆDAOGISKE MIDLER: diktat, fremlægelse, gruppearbejde, media (internet, podcast, videoer osv.), sange på spansk osv.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
79 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Los jóvenes en España
Formål:
- at få kendskab til unges liv og vilkår i Spanien med fokus på både fritid og arbejde.
- at få en forståelse for forståelse af den aktuelle situation i Spanien og være i stand til at sætte de unge spanieres situation i sammenligning med deres eget liv og på denne måde styrke deres interkulturelle kompetence.
- at få et indblik i hvorfor de unge emigrerer og konsekvenserne
- at perspektivere de unge spaniers vilkår sammenlignet med danskernes.
Forløbets omfang: 15 ns eksklusive grammatik
Forløbets længde: 60 moduler a 45 min
Faglige mål:
-læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at samtale om afgrænsede emner på spansk og sætte dem i et historisk og globalt perspektiv
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold for de unge i Spanien
- tilegne sig viden og forståelse af den aktuelle situation i Spanien
Materiale:
Eva Rosenkilde, “La buena vida”, Gyldendal 2013:
-Estrella de Sevilla
-David de Vals
-Mireia
Alba
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
65 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- IT
- Lectio
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Kulturmødet - Un mes en Málaga
Kulturmødet - Un mes en Málaga
Formål:
- at få kendskab til en række kulturelle fænomener, som ofte forbindes med det "typisk spanske” gennem diverse kulturelle, samfundsmæssige, historiske samt regionale forhold med udgangspunkt i Andalusien beskrevet i i-bogen ”Un mes en Málaga” (https://www.unmesenmalaga.com/)
- at tilegne sig basisordforråd som sætter eleverne i stand til at tale og skrive om almene emner
- at træne grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- at træne og tilegne sig interkulturelle kommunikative kompetencer
Forløbets længde: 40 moduler a 45 min
Forløbets omfang: ca. 25 ns eksklusive grammatik
Faglige mål:
̶ forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
̶ læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive, herunder erhvervsorienterede, tekster
̶ deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
̶ præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
̶ udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk, herunder skrive kortere tekster af erhvervsrelateret karakter
Kernestof:
Tekster fra Un mes en Málaga (ibog) https://www.unmesenmalaga.com/ MitDigitaleGym (2018)
- "Cap 1. Mis primeros días en Málaga"
- "Cap 2: Vivir con una familia Española"
- "Cap 3: Un día típico en Málaga"
- "Cap 4: Los jóvenes malagueños"
- "Cap 5: Ir de tapas"
- “Cap 6: Picasso-un gran artista”
Bogen tekster kredser om en ung dansk pige, der er på studieophold i Spanien. Hun beskriver sit møde med Spanien, spanierne og spansk kultur i forskellige genrer: breve, dagbøger, artikler, mails, læserbreve og blogindlæg.
Teksterne har fokus på kulturmødet - ligheder og forskelle mellem en dansk og spansk familie. Bogen kommer desuden ind på unge i Spanien og deres liv og drømme og om spansk kultur lige fra kunst til køkultur.
Forløbet lægger naturligt op til refleksion og diskussion af, hvordan man møder en ny kultur, og herved trænes elevernes interkulturelle kommunikative kompetencer.
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Repetition af basisgrammatik fra 1. år: adjektivernes bøjning, possessive og refleksive pronominer diftongerende verber, gerundium
- Introduktion til perfektum og nær-fremtid
Skriftlighed:
- Introduktion til og træning af delprøve 1-lignende opgaver samt udvalgte genrer fra delprøve 2.
Spanskdag den 26.11.2025 (7 moduler):
Biograftur og diverse aktiviteter i grupper med udgangspunkt i filmen
- "Chinas" Arantxa Echevarría, 2023
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
50,00 moduler
Dækker over:
41 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Mexico cultural
Formål:
- at få overordnet kendskab til den mexicanske kultur og samfund med fokus på traditioner
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Forløbets omfang: ca. 20 sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 36 moduler a 45 min
Kernestof:
Mosaico Mexicano, Kristina Pilmark og Rikke Olsen, Gyldendal 2016:
Kap 1: Datos de México
Kap 4: El país más obeso: La comida mexicana
Kap 6: El turismo - ventajas y desventajas
Kap 8: Un país machista - 04 Frida Kahlo: una mexicana fuerte
-Quinceañera - Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof,
- “Aby de México, Soy una chica con ambiciones" fra La identidad contrastada, Jóvenes en Latinoamérica - Ole Nicolaj Mikkelsen og Pablo Riismøller, Gyldendal, 2013, s.52-55
Supplerende stof:
"Hvem var Frida Kahlo? (Dokumentar) DR2, 2021, 51 min.
Filmen Coco
Skr. eksamensopgaver:
Frida Kahlo - Delprøve 1 (fra Viva la vida)
Opgaver til Quinceañera
Opgave Coco y el día de los muertos, Disney Pixar Animation Studios, 2017
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- repetition af grammatiske tider
- fokus på datider: imperfektum/perfektum
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Introducción a Cuba
Formål:
- at få kendskab til Cubas historie fra 1958 og frem til nu
- at få en forståelse for de problemer/konflikter cubanerne møder til dagligt
- at få et indblik i cubansk kultur og daglivet på Cuba med udgangspunkt i fortællinger fra cubanske indbyggere
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
- læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at samtale om afgrænsede emner på spansk og sætte dem i et historisk og globalt perspektiv
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold på Cuba på et højt refleksionsplan
Forløbets omfang: ca. 10 sider
Forløbets længde: 14 moduler a 45 min
Kernestof:
- Tekster fra: La lucha cubana, Anny Holmegaard, EA, 2015 (s.28-30)
- Propiedad colectiva - Comunicación
- El Exilio - La emigración
- ”El período especial” fra Cuba en cambio af Rosalba Cazón López og Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2015, s.6-8 (3 s)
- "La escuela en Cuba" (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2016 (mitCFU)
- "La familia en Cuba" (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2076 (mitCFU)
Supplerende stof:
- Cuba historie (http://www.annyholmgaard.dk/cuba_la_lucha_cubana/supplerende_tekster/cuba_historie.pdf)
- Oprør mod revolutionen, Kasper Kloch, Weekendavisen, 31/7-2021
(https://www.weekendavisen.dk/2021-30/samfund/oproer-mod-revolutionen)
- Dokumentar: Cuba og kapitalismen (Cuba with Simon Reeve) DR2, 2017 (mitCFU)
- Genstart: Cuba uden Castro (27/4-2021)
(https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-dr-s-nyhedspodcast-87)
- Sang: "Patria y vida" (https://www.youtube.com/watch?v=pP9Bto5lOEQ)
Skr. eksamensopgaver:
- Miguel el cubano (Delprøve 2)
-- Cuba y el turismo (Delprøve 1 fra Min læring)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Bundende personlige pronominer
- Vb. tider i Delprøve 2
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
PP om en spansk by
|
29-04-2025
|
|
Præsentation af en spansk by
|
01-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
7
|
La vida en Cuba
Formål:
- at få kendskab til Cubas historie fra 1958 og frem til nu
- at få en forståelse for de problemer/konflikter cubanerne møder til dagligt
- at få et indblik i cubansk kultur og daglivet på Cuba med udgangspunkt i fortællinger fra cubanske indbyggere
Faglige mål:
- læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at samtale om afgrænsede emner på spansk og sætte dem i et historisk og globalt perspektiv
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold på Cuba på et højt refleksionsplan
Omfang: ca. 25 sider eksklusiv grammatik
Forløbets længde: 34 moduler a 45 min
Kernestof:
- Tekster fra: La lucha cubana, Anny Holmegaard, EA, 2015 (s.28-30) (4 s)
- Propiedad colectiva - Comunicación
- El Exilio - La emigración
- ”El período especial” fra Cuba en cambio af Rosalba Cazón López og Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2015, s.6-8 (3 s)
- "La escuela en Cuba" (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2016 (mitCFU) (1 s)
- "La familia en Cuba" (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2076 (mitCFU) (1 s)
- "Habana Blues" (Film) (2005) af Benito Zambrano (4 s)
Supplerende stof:
- Cuba historie (http://www.annyholmgaard.dk/cuba_la_lucha_cubana/supplerende_tekster/cuba_historie.pdf)
- Dokumentar: Cuba og kapitalismen (Cuba with Simon Reeve) DR2, 2017 (mitCFU)
- Genstart: Cuba uden Castro (27/4-2021)
(https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-dr-s-nyhedspodcast-87)
- Sang: "Patria y vida" (https://www.youtube.com/watch?v=pP9Bto5lOEQ)
Skr. eksamensopgaver:
- Miguel el cubano (Delprøve 2)
-- Cuba y el turismo (Delprøve 1 fra Min læring)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Bundende personlige pronominer
- Vb. tider i Delprøve 2
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 1: Las vacaciones
|
22-08-2025
|
|
Opgave 2: Dialog
|
25-08-2025
|
|
Opgave 3: filmen
|
01-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
31,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
México y la frontera (ink. machismo)
Formål:
- at få kendskab til Mexicos kultur og samfund med fokus på kvindesyn, machismo-begrebet samt kvindedrab i bl.a. Ciudad Juárez
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Forløbets omfang: ca. 35 normale sider eks. grammatik.
Forløbets længde: 46 moduler a 45 min
Kernestof:
"Mujeres desparecidas en México: la estigmatización de las autoridades el gran problema en las primeras horas de busqueda", Infobae, (01/03/2020)
https://www.infobae.com/america/mexico/2020/03/01/mujeres-desaparecidas-en-mexico-la-estigmatizacion-de-las-autoridades-el-gran-problema-en-las-primeras-horas-de-busqueda/
"Habitaciones de las mujeres de Juárez", Mayra Martell, VICE
https://www.vice.com/es/article/dpb7mw/habitaciones-de-las-mujeres-de-juarez-0000581-v8n4
Tekster fra México en perspectiva, Telling Lund, Helena og Hilm, Marianne, Systime 2019 (i-bog):
- Prólogo, México en perspectiva https://mexico.systime.dk/?
id=146#c267
- El Machismo https://mexico.systime.dk/?id=p129&L=0 (herunder:)
- El macho mexicano https://mexico.systime.dk/?id=c266&L=0
- El machismo en la sociedad mexicana https://mexico.systime.dk/?
id=c320&L=0
- La cultura mexicana: https://mexico.systime.dk/?id=132 (herunder:)
- El machismo en diferentes clases sociales:
https://mexico.systime.dk/?id=p132
- ¿Qué es un machista? https://mexico.systime.dk/?id=c546
- La educacción de los niños según Gabriela
https://mexico.systime.dk/?id=c812
- El machismo en México https://mexico.systime.dk/?id=c517
- Entrevista con Frente Feminista Nacional https://mexico.systime.dk/?
id=p142: Herunder billedanalyse:
- Foto#1 https://mexico.systime.dk/?id=p143, Foto #2
https://mexico.systime.dk/?id=p144
-Tekster fra El sexo en proceso, Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui, 2024, Columbus
- Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano
https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136&loopRedirect=1
- El Reggaetón
https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Datider på spansk (Præteritum/imperfektum) - repetition
- Personlige pronominer - direkte/indirekte objektsformer – repetition
- Hitverber og diverse grammatiske emner relateret til Delprøve1
Skriftlige opgaver:
- Despacito: El reguetón y el machismo (Delprøve 1 + Delprøve 2)
- Entre dos países (Delprøve 1 + Delprøve 2)
- El cartel de Sinaloa (Delprøve 1)
Supplerende materiale:
"Ciudad Juarez, the city of missing women", (Dokumentar på engelsk)
https://www.youtube.com/watch?v=057pnMQ7wlI
"Nordamerika med Simon Reeve: Texas og Mexico" (Dokumentar), DR2, 2020
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
44,00 moduler
Dækker over:
46 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Pandillas y narcocultura
I første del af forløbet har vi taget udgangspunkt i bogen "En la pandilla somos familia" fra Systime.
Forløbet giver eleverne indblik i hvilke faktorer der lægger til grund for den store tilslutning til bander og bandekriminalitet herunder fattigdom, politisk korruption mm. i landene Honduras og El Salvador sammenlignet med situationen i nabolandet Nicaragua. Eleverne har herefter arbejdet med kulturen i bandemiljøerne herunder tatoveringer relateret til bandemiljøet.
I anden del af forløbet har vi set på narkokartellernes betydning i bl.a. Colombia. Vi har taget udgangspunkt i 1. episode af Netflix serien "Narcos", har arbejdet Pablo Escobars karakter skildret i serien og i virkeligheden og begrebet "narcocultura"
Derudover har eleverne trænet delprøve 1 formen og afsluttet med en artikel om temaet.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Omfang: ca. 25 normale sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 32 moduler a 45 min
Kernestof udgør:
et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
̶ et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
̶ grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
̶ moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra andre spansksprogede områder
̶ historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
̶ centrale samfundsmæssige og regionale forhold i andre spansksprogede områder
Materiale:
E-bog fra Systime: Desezar, S: "En la pandilla somos familia"
Kap. 1, 3.4, 4, 4.4, 4.5, 5.1, 7.7, 10.6
- Artikel om Narcocultura: https://es.wikipedia.org/wiki/Narcocultura#Las_narcoseries
Duolingo Podcast - Episode 76: Terapia de tatuajes (Tattoo therapy):
https://podcast.duolingo.com/episode-76-terapia-de-tatuajes-tattoo-therapy
- Serie Narcos - episode 1(Chris Brancato, Carlo Bernard, and Doug Miro)
- Min læring, DP1 El cartel de Sinaloa
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
32,00 moduler
Dækker over:
32 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Migración y latinos en los Estados Unidos
Formål:
- at få kendskab til årsagerne til migration blandt latinoer, herunder push og pull faktorer.
- at få kendskab til hvordan migrationen fra latinamerikanske lande til USA foregår og hvordan er livet som immigrant i USA.
- at få indblik til hvordan USAs politik påvirker migrationen og det billede man har af latinoer
- få indblik i de nutidige forhold for latinamerikanske immigranter i USA herunder et særligt fokus på "los dreamers" DACA programmet, arbejds- og leveforhold, samt de myter og stereotyper der eksisterer om latinamerikanere og latinamerikanske immigranter i dag.
- at få kendskab om de myter der er om latinoer
Forløbs omfang: ca.30 normale sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 40 moduler a 45 min
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Materiale:
Ringgaard, U. og Kledal, A. "Retratos latinos en California" (2013), Gyldendal
Kapitel 1: Introduktion
-Latinoer og deres værdier
-Latinamerikansk tilstedeværelse i historisk perspektiv
-Konjunkturbestemt immigration
-USA: et traditionelt indvandringsland
-Push og pull-faktorer
-Myter om latinoer
Kapitel 3: Interview med José Hernandez
Kapitel 4: Interview med Sofia Campos
Artikler:
Latinos en Estados Unidos: las 10 ciudades en las que viven más hispanos https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-47036609
Estereotipos latinos: ¿cómo nos ven los extranjeros? https://latinamericanpost.com/es/vida/entretenimiento-es/estereotipos-por-que-son-conocidos-los-latinoamericanos/
Filmen: Sin nombre, Cary Fukunaga, 2009.
Filmen: Radical, Christopher Zalla, 2023.
Dokumentar:
We are Dreamers Documentary - Long version https://youtu.be/jOdLqct0rmo
Videoer:
- TRUTH or MYTH: Latin Americans React to Stereotypes https://youtu.be/kqY3nN4Et7M
- How True Are These Stereotypes About Latinos https://youtu.be/H7Ur9zk_9Ok
- La verdad de vivir en Estados Unidos después de 4 años (John Benjamin) https://youtu.be/aLsn8cfxUvM?si=FRDhE_bX3A4N9T--
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
35,00 moduler
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267539361",
"T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267539361",
"H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267539361"
}