Holdet A 2023 En/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution NEXT
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Eva Birkholt Christensen
Hold A 2023 En/x (A 1x En, A 2x En, A 2x itp En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Coming of Age (EXAM TOPIC)
Titel 2 Twisted minds
Titel 3 The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Titel 4 Environmental Justice (EXAM TOPIC)
Titel 5 The ART of war (Exam topic)
Titel 6 Dark Minds (EXAM TOPIC)
Titel 7 Exit West (EXAM TOPIC)
Titel 8 Eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Coming of Age (EXAM TOPIC)

Forløbsbeskrivelse:
"Coming of Age" forløbet tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen og de dertilhørende udfordringer, herunder opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Endvidere, fokuserer forløbet på børn- og forældreproblematikker samt forældrenes forventninger til børn og unge.
     I dette forløb introduceres eleverne også til forskellige litterære genrer: fiction, nonfiction og poesi, med primære fokus på analyse af fiktive tekster (short stories). Der er især lagt vægt på begreber: characterization, setting (mood), narrator/point of view samt theme/message (med udgangspunkt i The English Hanbook, Trine Østergaard, Systime).
     Et andet fokus i froløbet er at introducere eleverne til at skrive og strukturere et resumé og enkelte afsnit i et analytical essay vha. PEE-modellen.

Formål:
- at  gøre eleverne mere komfortable med at tale engelsk i undervisningen og udtrykke sig flydende og spontant på engelsk
- at træne læsning, forståelse og analyse af længere tekster af varierende sværhedsgrad of af forskellige genre
- at stifte bekendtskab til forskellige analytiske metoder og begreber -  hovedsageligt i forhold til fiction
- at skrive og strukturere et summary samt enkelte analyseafsnit i analytical essay vha. PEE-model   

Kernestof:
- "The Shining Mountain" (1992) by Alison Fell (from Engberg-Pedersen et al., Contexts, Gyldendal, 2010) (Short story)
- “Indian Camp” (1924) by Ernest Hemingway (Short story)
- “Just like That” (1994) by Michael Richards (Short story)
- "Growing Up" (1984) by Anthony Hill (Short story)
- "Why some of us don't have one true calling" - Emilie Wapnick  
https://www.ted.com/talks/emilie_wapnick_why_some_of_us_don_t_have_one_true_calling (Ted Talk)
- "Why Chinese Mothers Are Superior" - The Saturday Essay By Amy Chua Updated Jan. 8, 2011 12:01 a.m. ET(Essay)
- "This Be The Verse" by Philip Larkin (1974) (Poem)

Grammatiske fokuspunkter (Min Læring):
     - Verber: repetition af kongruens samt ordklasser

Skriftlighed:
- Summary: Indian Camp
- Aanalytical essay: Growing Up

Øvrige hjælpemidler:
- https://www.ordbogen.com/da/
- https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/da/ordbog/engelsk/
- The English Handbook, Trine Østergaard, https://theenglishhandbook.systime.dk/

Omfang: ca. 30 ns
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv opgave 17/11 17-11-2023
Arbejd-selv opgave den 30/11 30-11-2023
Summary of "Indian Camp" 11-01-2024
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Twisted minds

Forløbsbeskrivelse:
Dette forløb har fokus på forskellige non-fictive såvel som fiktive tekster med 'twisted' sindstilstand som omdrejningspunkt.
     I analysen af fiktion lægges fokus på analyse af characterization, setting, narrator/point of view, themes/message samt den "særlige" struktur i ”twisted short stories”.
     Analysen af de non-fictive tekster tager udgangspunkt i begreber som conotation/denotation, appelformer samt retoriske virkemidler.


Formål:  
-at diskutere og argumentere for forskellige synspunkter
-at producere så vel mundtlig som skriftligt tekster/præsentationsmateriale med "twisted mind" som centralt tema og samtidigt bevidst anvende fagets metoder og analysemodeler i opbygning og strukturering af indholdet
    

Kernestof:
Tekster fra: Choices, Grundbog til HF, Mette Hernmann, Columbus (under systime) i-bog, 2022):
- “House Names” (2010) by James Reasoner (Short story)
- “Mondays, Thursdays” (2010) by Donna Moore (Short story)

Tekster fra Open Wide, En Grundbog, Bækgaard, Jakob et.al. Lindhardt & Ringhof 2017)
- “Gravel” (2011) by Alice Munro (Excerpt)
- ”How My Brother tried to Kill Me in Honor Attack” (2013) by Anna Coren (Article)
- ”Gunman Kills 12 in Colorado, Reviving Gun Debate” (2012) by Dan Frosch & Kirk Johnson (Article)

Skriftlighed:
- Creative writing: A short story with a twist (Using a plot structure with a twist + different means to create a certain "twisted" mood)
- Gravel: Summary

Oral presentation:
- Twisted news (præsentation af en selvvalgt artikel i form af kort resumé og efterfølgende analyse vha. relevant terminologi)

Grammatiske fokuspunkter (Min Læring):
- Verber (herunder hjælpeverber samt in/finitte former) og deres tider
- Genitiv
- Apostrof og sammentrækninger


Øvrige hjælpemidler:
- https://www.ordbogen.com/da/
- https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/da/ordbog/engelsk/
- The English Handbook, Trine Østergaard, https://theenglishhandbook.systime.dk/

Omfang: ca. 20 ns
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
ORAL INTERVIEW 05-02-2024
Twisted News - group work 12-02-2024
Growing Up - analytical essay 14-02-2024
Write a short story with a twist 10-04-2024
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Forløbsbeskrivelse:
Dette forløb har fokus på crime fiction med udgangspunkt i værklæsning af Mark Haddons roman "The Curious Incident of the Dog in the Night-time".

Forløbet tager udgangspunkt i typiske genretræk i crime fiction (fx red herring, motive, suspects osv.). Samtidigt ser vi på hvilke måder bogen adskiller sig fra andre mere klassiske eksempler på crime fiction.

Kerenstof:
Mark Haddon: "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time". Roman, udgivet af Vintage, 2004

Grammatiske fokuspunkter (fra Minlæring)
Adjektiver vs. Adverbier

Skriftlighed:
- Analytical essay: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Øvrige hjælpemidler:
- https://www.ordbogen.com/da/
- https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/da/ordbog/engelsk/
- The English Handbook, Trine Østergaard, https://theenglishhandbook.systime.dk/

Omfang: ca. 200 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Environmental Justice (EXAM TOPIC)

Dette forløb har eleverne fået en introduktion til emnet enviromental justice, herunder dets teoretiske- og historiske ramme. Vi har arbejdet med nutidige- og historiske problematikker og cases i USA, heriblandt miljøskandalen i Warren County, the Flint Water Crisis, Cancer Alley i Louisiana og The Dakota Access Pipeline. Derudover har vi arbejdet med de gennemgående temaer: redlining/segregation, race and inequality, health disparity, lokaldemokrati og aktivisme, alt sammen som en del af et større perspektiv på ulighed og diskrimination i USA.
Eleverne har arbejdet med et bredt udvalg af tekster, heriblandt spillefilm, en graphic short story, talkshow, plakater og oplysningskampagner, akademiske fagtekster, samt uddrag fra to non-fiktion bøger.

Derudover har der i forløbet været fokus på tværfaglige perspektiver bl.a. til studieretningsfagene kemi, matematik og fysik. Eleverne har trænet selvstændig områdeafgrænsning, problemformulering, kildeindsamling og analyse, samt at arbejde procesorienteret med større skriftlige opgaver i forskellige faser.

Vigtige begreber
Robert Kuhens taxonomi; distributive, procedural, and corrective- og social justice.
Overt / covert racism
Institutionalized racism
Internalized racism
Redlining
Segregation
Agency
Community activism
Public and private stakeholders
Environmental justice
Jim Crow


Særlige fokuspunkter fra Lærerplanen:
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
-analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
-behandle problemstillinger i samspil med andre fag
-faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
-principper for tekstopbygning
̶ kommunikationsstrategier, standardsprog og variation

Arbejdsformer:

-Lærestyret introduktion til emnet
- Gruppeøvelser: brainstorm, research grupper, "work stations" med forskellige typer kildemateriale (statik, geografisk data, historiske dokumenter, plakater, lovtekst, materialer fra myndigheder og private aktører).
- Pararbejde: vocabulary, analyse af grafisk novelle, case-læsning om racisme
- Individuelt: Eleverne har halvvejs igennem forløbet valgt et underområde/en case. Til dette skulle de udfylde en 'projekt plan' med en foreløbig problemformulering. I løbet af forløbet har de individuelt afleveret 4 delaflevering: beskrivelse af kilder, referenceliste, udkast til opgaven og det endelige produkt (ca. 3 siders' research paper' med selvvalgt emne og materiale).


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 The ART of war (Exam topic)

Forløbet har til formål at introducere eleverne til en række forskellige genrer i kontekst med første verdenskrig, herunder digte, noveller, film, breve og plakater.

Forløbet arbejder med litteratur som en refleksion af den følelse af meningsløshed, som kendetegner perioden omkring første verdenskrig, hvorigennem eleverne får en introduktion til historien bag WW1 og modernismen som en litterær isme. Derudover arbejdes også med sproget som middel til at rekruttere til en ellers ”meningsløs” krig, og dermed understreges både sprogets æstetiske og strategiske dimension.
Eleverne har arbejdet med digtanalyse, poetic devices, meter, modernisme, historieforståelse i et individuelt analytisk essay, produktion a soundscape (digoplæsning), samt elevpræsentationer i små grupper med emnerne:

Life in the trenches
New military technology
Women during the war
British propaganda
What led to WW1?
Soldiers from other countries
Mental health
The Battle of the Somme
Life after the war for veterans

Særlige fokuspunkter fra læreplanen
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Et genremæssigt varieret udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster

Begreber

No Man's Land
Shell Shock
PTSD
Flare
Frontline
Artillery
The Somme
The Krauts
Poetic devices
Modernism
FLIRT- og CAIP-modellerne til digtanalyse


Særlige fokuspunkter
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Et genremæssigt varieret udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA - principper for tekstopbygning
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse - laves i modulet 21-11-2024
Gruppefremlæggelse + noter til klassen 22-11-2024
WW1 Essay 08-12-2024
Omfang Estimeret: 37,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dark Minds (EXAM TOPIC)

I dette forløb har eleverne arbejdet med temaet ’ondskab’ både i en psykologisk, samfundsmæssig, og litterær kontekst. Vi har, med udgangspunkt i et essay af Stephen King, diskuteret hvorfor mennesker drages af true crime og crime fiction på baggrund af evolutionsbiologiske behov. Eleverne har selv arbejdet med konceptudvikling af egne crime fiction historier med afsæt i de vigtigste genetræk.
Eleverne har i grupper præsenteret historiske perspektiver på frygt og ondskab, med ungangspunkt i Systimebogen Horrors afsnit om det traditionelle, moderne og postmoderne samfund. I dette arbejde trænede eleverne både mundtlige- og formidlingsmæssige kompetencer.
Eleverne har trænet litterær analyse gennem læsning af den grafiske roman My Friend Dahmer (Backderf, 2012) med afsæt i genrekonventionerne for analyse af grafiske romaner/noveller. Derudover arbejdede klassen med to crime fiction noveller (bl.a. Af en skotsk forfatter).
Forløbet blev afsluttet med en ekskursion til Politimuseet, hvor eleverne deltog i en workshop om ondskab (på engelsk), der bl.a. tog udgangspunkt i Lars Svensens typologi for ondskab, samt historiske udviklinger i synet på ondskab, straf og retfærdighed.

Begreber

Lars Svensen’s four types of evil
True crime
Crime fiction (generic conventions)
Antagonist / protagonist
Reptilian brain
Graphic novels (generic conventions)
Plot

Fokuspunkter
-forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner ̶
-udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed ̶
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner ̶
-skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi ̶
gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster ̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode ̶
-perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk ̶
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold ̶
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Summary af My Hobby eller No Parking 06-02-2025
A 2x En skr. sygeprøve 10-02-2025
Grammatik video og opgaveark 24-02-2025
Arbejd selv videopræsentation "What scares us?" 05-03-2025
My Friend Dahmer analysis worksheet 07-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Exit West (EXAM TOPIC)

Forløbet er centreret om værklæsningen af Mohsin Hamids roman Exit West fra 2017. Romanen omhandler globalisering, migration, religion, identitet og ung kærlighed.
Romanen udspiller sig først i et unavngivet land i mellemøsten, dog med tydelige referencer til Pakistan, som er Hamids hjemland. Gennem sit tema, migration og globalisering, lægger romanen op til diskussion og refleksion over brexit, engelsk som lingua franca i en globaliseret verden (bl.a. for flygtninge og migranter), samt anti-migrant strømninger i både USA, UK, Australien og Japan. Ydermere har forløbet omhandlet kønsroller, familiedynamik, unges identitet, kærlighed og hvad ’hjem’ er.
I dette forløb har eleverne arbejdet med dybdegående litterær analyse, herunder genretræk for magisk realisme. Eleverne har produceret deres egne litteraturpodcasts om værket, skrevet egne digte i genren ’found poetry’, samt skrevet korte, reflekterende tekster.


Begreber:
Wendy B. Farris framework for magical realism
Migration
Discourse analysis
David Harveys framework for globalization
Arjun Appadurai's five dimensions of globalization
STEAL-modellen (personkarakteristik).
Nativism
Xenophobia
Othering
Identity


Særlige fokuspunkter fra lærerplanen:
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi ̶
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster ̶
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode ̶
-perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk ̶
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
-principper for tekstopbygning ̶
-kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
-det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca ̶
-et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk ̶
-tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
-væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
-historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Arbejdsformer:
-Lærestyrede oplæg
- Gruppeøvelser: brainstorm, læsegrupper, projektarbejde (podcast)
-Pararbejde: vocabulary, analyse
-Individuelt: kreativ skrivning, reflektionsskrivning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse - Værklæsning
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 8 Eksamen


Tilladte hjælpemidler

Egne noter:
- Noter du selv har skrevet i løbet af året (f.eks. i OneNote eller Word) skal downloades inden prøven og ligge på din computers skrivebord. Det er ikke tilladt at tilgå OneNote, Google Drive eller lignende under prøven, heller ikke i offline mode.
Microsoft Word:
- Words egen stavekontrol, men ikke Words ”Editor”-funktion.

Systime:
Back, N. R., & Sigh, P. R. (2020). Through Literary Landscapes - from The Romantic Age to Postmodernism. Systime. https://throughliterarylandscapes.systime.dk
Christensen, B., & Tornøe, P. (2020). Skriftlig eksamen i engelsk - STX og HF. Gyldendal. https://skriftligeksameniengelskstxoghf.systime.dk
Engsted, J. (2025). SÅDAN SKRIVER DU I ENGELSK. Columbus. https://xn--sdanskriverduiengelsk-s2b.ibog.forlagetcolumbus.dk
Grønvold, M., & Ohland-Andersen, H. (2019). Toolbox. Tools for analyzing English texts. Gyldendal. https://toolboxengelsk.systime.dk
Hermann, M., & Tornø, P. (2019). Getting Started. Gyldendal. https://gettingstarted.systime.dk
Tornøe, P. (2020). Get It Right. Gyldendal. https://getitright.systime.dk
Tornøe, P., & Lund, O. J. (2020). Write On - in English. Gyldendal. https://writeon.systime.dk
Østergaard, T. (2017). The English Handbook. Systime. https://theenglishhandbook.systime.dk
MinLæring:
ENGRAM https://app.minlaering.dk/bog/1
ENGRAM Basis https://app.minlaering.dk/bog/6
Do it, write https://app.minlaering.dk/bog/25

Ordbøger:
ABC ordbogen https://abc.ordbogen.com/
Cambridge Dictionary https://dictionary.cambridge.org/
Merriam-Webster https://www.merriam-webster.com/
Ordbogen https://www.ordbogen.com/da/
glosbe.com

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer