Holdet A 3q EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Farhiya Ibrahim Ali
Hold A 2023 EN/q (A 1q EN, A 1q EN SO, A 2q EN, A 2q EN SO, A 3q EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up
Titel 2 Disney
Titel 3 Tilladte hjælpemidler til årsprøven
Titel 4 Truly Sorry – on Apologies and Apologia (Exam)
Titel 5 It’s not personal, it’s just business.
Titel 6 Dystopia (Exam)
Titel 7 Advertisement and Commercials
Titel 8 Going Mental
Titel 9 American Dream or American Nightmare? (Exam)
Titel 10 Cultural Encounters (Exam)
Titel 11 Writing and exam preparation
Titel 12 Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamener

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up

Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal
beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt
opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Vi stiller
spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og
forældre problematikker samt voksnes  forventninger til børn og unge.

Nøgleordene i temaet: childhood, stages of adolescence, family, friends, love,
identity, independence, insecurity, peer pressure, expectations, education,
environment, challenges og bullying.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og
forskellige analytiske begreber og modeller
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To
Earth Grammar and Exercises” (2012) fra  Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Hvilke literærer begreber kommer elevenre til at arbejde med i løbet af forløbet:   
- Characterization og character development.
- Narrative techniques
- Setting
- Mood
- Tone
- Themes
- Message
- Structure
Stylistic analysis
https://toolboxengelsk.systime.dk/?id=131  

Hver undervisning begyndes med et spørgsmål de snakker igennem i mindre grupper for at få dagen i gang:

When are you a grown up/what makes you a grown up?

Does everyone grow up at the same time/point?

When do you feel like a grown-up and when do you feel like someone who is not?  

What do you look forward to in being a grown-up and what do you dread?  

Etc.   


Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Ernest Hemingway, “Indian Camp” (1921) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004

2) Philip Larkin, “This Be The Verse” (1974) fra Lisbeth Carlson mf., In Other
Words, Gyldendal 2014

3) Alison Fell, “The Shining Mountain” (1992) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004

4) Michael Richard, “Just Like That” (1987) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004

5) Amy Chua, “Why Chinese Mothers Are Superior” (2011) fra The Saturday
Essay, Penguin Press

6) Anthony Hill, “Growing Up” (1984) fra Impressions of Australia, Systime 1986

7) Barack Obama, "Barack Obama: you need to vote because our democracy depends on it" (2018)


Supplerende stof:

7) Jodie Foster "Arkangel", Black Mirror Season 4, episode 2.


Ca. 36 ns
Ca. 52 min. (Series)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Obama speech (analysis) 01-11-2023
The English project 02-11-2023
Business Letter 30-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Disney

I Disney forløbet åbnes der op for Disney universet og der dykkes ned i udvalgte fortællinger og eventyr. Forløbet har også fokus på skaberen bag Disney, Disneys globale indflydelse og virksomheden som helhed.
Forløbet er delt op i tre hovedemner;  Walt Disney – Life and Legacy, Narratives – How Disney Tells Stories, Stereotyping – cataloguing the Disney Characters.                                                                                                                                                                      

Nøgleordene i dette forløb er: Disney characters, Walt Disney, fairy tales, animated cartoons, films storytelling, symbols, hero vs. villain, stereotypes, racism, gender roles, business (brand), entertainment, globalization, culture og values.

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til Disney, skaberen bag Disney, herunder forretningsaspektet.
                                                                             
I skal anvende viden om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i Storbritannien og USA – teksterne I kommer til at arbejde med handler om Disney og dets indflydelse på samfundskulturen.                                                                                                                                                                       

I får mulighed for at høre og forstå varierede former for autentisk engelsk – I læser tekster og hører tv-klip på originalsproget.

I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og kommer til at arbejde med forskellige analytiske begreber og modeller, der dækker skønlitteratur, sproglig analyse og kommunikativ analyse.

I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning, herunder lærer I de ord, der har sammenhæng med Disney, eventyr og business.

I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).

I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder, da materialet lægger op til samtale/diskussion om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede emner. Derudover kommer I til at øve jer i at fremlægge både over for enkelte elever, men også i plenum.  

I skal anvende relevante hjælpemidler til vurdering og formidling af ny viden om sprogområdet og globale sammenhænge – I kommer til at arbejde selvstændigt med at opsøge og formidle viden indenfor emnet (Disney projekt).

I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver (fx business letter, essay mm).

I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To
Earth Grammar and Exercises” (2012) fra  Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Tekster/materialer:

Kernestof:

1) "Walter Elias Disney"
https://www.entrepreneur.com/growing-a-business/walter-elias-disney/197528

2) Amanda Dobbins, "Fact-Checking the Age-Old Rumors of Walt Disney’s Dark
Side" (2013) https://www.vulture.com/2013/12/walt-disney-anti-semitism
racism-sexism-frozen-head.html  

3) Brian Dakss, "Walt Disney: More Than Toons, Theme Parks", (2006)
https://www.cbsnews.com/news/walt-disney-more-than-toons-theme-parks/

4) David Gritten, "Walt Disney: hero or villain?" (2013)
https://www.telegraph.co.uk/culture/film/10064623/Walt-Disney-hero-or
villain.html

5) Mouseketeer Cole, "Disneyfication and Disneyization" (2010)

6) "What is the Disney formula for making a movie?" (2010)
https://www.quora.com/What-is-the-Disney-formula-for-making-a-movie

7) "11 Things Every Disney Movie Must Include" (2014)
https://www.themainstreetmouse.com/2014/11/02/11-things-every-disney
movie-must-include/

8) "Disney Princesses/The Damsels in Distress"
https://disneyanalysis.weebly.com/female-stereotypes.html

9) Jon McBride, "Disney Princesses: Not Brave Enough" (2016)

10) Lucia Peters, "Proof Gender Stereotyping Hurts EVERYONE" (2015) Bustle
https://www.bustle.com/articles/69212-laci-greens-how-disney-stereotypes
hurt-men-video-shows-that-everyone-suffers-when-we-stereotype-by

Supplerende stof:

11) Walt Disney, "Donald Duck - Der Fuehrer's face" (2011)
https://www.youtube.com/watch?v=bn20oXFrxxg

12) Walt Disney Animated Short - Education for Death (1943)
https://www.youtube.com/watch?v=xgehQnJYYtk

13) Walt Disney, "Donald's Decision" (1941)
https://archive.org/details/DonaldsDecision

14) Walt Disney, "Commando Duck | Donald Duck vs. the Japanese" (1944)
https://www.youtube.com/watch?v=IWAf3dQxAfQ

15) Walt Disney, "The Spirit of '43"
https://archive.org/details/TheSpiritOf43_56

16) Walt Disney, Part 1: Chapter 1
https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/walt-disney-part-1
chapter-1/

17) Nathan Greno, Byron Howard "Tangled" (2011)

Ca. 23 ns
Ca. 114,62  min. (videoer, dokumentar og film)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analytical essay - Growing Up 11-02-2024
Analytical essay: Non-fiction 10-04-2024
Written exercise: Disney story/fairy tale 24-04-2024
Analyse af billede 29-04-2024
Disney presentation 21-05-2024
Årsprøve 10-06-2024
A 1q EN skr. prøve 10-06-2024
A 1q EN skr. syge årsprøve 12-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 56 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Tilladte hjælpemidler til årsprøven

Følgende hjælpemidler er blevet anvendt i forbindelse med undervisningen, og må derfor benyttes ved prøver:


Hjemmesider:

Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Analytical essay fra Minlæring: https://app.minlaering.dk/bog/28/kapitel/970/sektion/2421
Retoriske pentagram/Rhetoric – The Art of Speaking fra The English Handbook:
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=155

Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Cambridge Dictionary https://dictionary.cambridge.org/da/
Oxford Learner's Dictionaries: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster: https://www.merriam-webster.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Truly Sorry – on Apologies and Apologia (Exam)

Truly Sorry – on Apologies and Apologia tager udgangspunkt i forskellige måder at undskylde på i film, YouTube videoer og på de sociale medier. Der stiftes bekendtskab med undskyldningsretorik og de retoriske virkemidler, der bruges, når man skal enten lave en undskyldning eller en apologi. Vi arbejder med ordforråd og forskellige strategier (fagbegreber) inden for Apologies and Apologia. Der arbejdes med rollespil og mundtlige præsentationer, hvor der øves i at lave en god og falsk undskyldning. Vi analyserer alt fra kendissers undskyldninger, YouTube apologier for dårlige opførsel til politikeres undskyldninger for strukturel racisme.


Nøgleordene i temaet: apology, apologia, strategy empathy, sincerity, intentions, image repair, victim, victim-blaming, denial, accountability, corrective action, mortification, logical fallacies, private vs. public apology, media/social media, public opinion og shit-storm.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I får en introduktion til specifikke fagbegreber inden for apology og apologia
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)                                                                            
I skal arbejde med undskyldningsretorik og de retoriske virkemidler (herunder appelformer, den retoriske situation og argumentationsanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra grammatikbøger på Systime og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materiale:

Kernestof:


1) Will Smith, “Will Smith’s first apology” (2022) fra Instagram

2) Will Smith, “Will Smith’s apology to Chris Rock after the slap (2022) fra YouTube/transcript

3) “Truly Sorry - on Apologies and Apologia” fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

4)  Kevin Spacey ,“Kevin Spacey’s Tweet in Response to Accusations of Sexual Assault” (2017) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

5) Nikki Glaser , Nikki Glaser’s Instagram Post to Taylor Swift (2020) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

6) Dan Harmon ,“Apology from Dan Harmon in his Podcast Harmontown” (2018) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

7) “Canadian Indian Residential Schools” Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

8) Justin Trudeau, “Trudeau apologises for 'deep harm' of residential schools” (2017) fra BBC, https://www.bbc.com/news/world-us-canada-42101457

9) Bill Clinton, “The Tuskegee Experiment, Bill Clinton’s Formal Apology” (1997) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021


Supplerende stof:

YouTube videos:

Will Smith, “Will Smith Slaps Chris Rock at Oscars” (2022) fra Youtube

Nikki Glasser, “Nikki Glaser Addresses Taylor Swift Controversy & Past Struggles With Eating Disorders”, (2020) Talk Stoop

Logan Paul “So Sorry”, 2 January 2018

PewDiePie “My Response”, 12 September 2017

RiceGum "This Dude Calls Me Out For Mystery Unboxing...”, 3 January 2019

Alfie Deyes Vlogs "Let’s talk about the £1 video”. 18 June 2018

Olivia Jade "im sorry”, 16. August 2018

FunForLouis “MY RESPONSE...”,17 August 2016

Social Repose “RE: l’m an idiot”, 6 November 2017


Ca. 21,3 ns
Ca. 109,08 min. (videoer og dokumentar)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Apology assignment 05-09-2024
Role play: Apology exercise 09-09-2024
Written assignment (e-mail) 20-09-2024
Genaflevering (e-mail) 24-09-2024
Introduction (analytical essay non-fiction) 30-09-2024
Analytical essay (non-fiction) 10-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 It’s not personal, it’s just business.

Forløbet It’s not personal, it’s just business har fokus på virksomheders måder at brande sig på samt virksomheders etiske ansvar i forhold til kunder, konkurrerende virksomheder, samfund og miljø og ansatte. Vi skal diskutere virksomheders motivation for inddragelse af etiske overvejelser (eller mangel på samme) og CSR.

Nøgleordene i dette forløb er: business, branding, marketing, retailing, culture, communication, ethics, code of conduct, environment, climate, corporate social responsibility (CSR), global company, entrepreneurship, and social media.

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begreber inden for det merkantile område (business og branding).
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (Tools og CAIP mm.).
I får træning i de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse).
I får oparbejdet et ordforråd som passer til det merkantile sprog og temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser).
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk.
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse. Forløbet sluttes af med et projekt, hvor fokus er præsentationsteknik.


Tekster/materialer:

Kernestof:

1) "Company" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company, Culture and
Communication, Systime, 2018

2) "Entrepreneurship" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company, Culture and
Communication, Systime, 2018

3) "Corporate Social Responsibility" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company,
Culture and Communication, Systime, 2018

4) "What Is Business Ethics?"
https://www.thestreet.com/personal-finance/what-is-business-ethics-15026364

5) "Naomi Klein: The Beginning of the Brand" fra Tony Søndergaard Andersen
og Morten Petersen, From Where You Are, Systime, 2011

6) "Me 2.0 Branding yourself online" fra Tony Søndergaard Andersen og Morten
Petersen, From Where You Are, Systime, 2011

7) "Retailing" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business,
Systime, 2012

8) "Street food latest rage" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into
business, Systime, 2012

9) "Outlets are the in thing" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into
business, Systime, 2012

10) "Inside Westfield Stratford City: Europe's largest shopping centre" fra
Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business, Systime, 2012

11) Goldie Chan, "10 Golden Rules Of Personal Branding" (2018)
https://www.forbes.com/sites/goldiechan/2018/11/08/10-golden-rules
personal-branding/

12) Dorothy Neufeld, "Ranked: The Top 100 Brands by Value in 2024"
https://www.visualcapitalist.com/most-valuable-brands-in-2024/

Supplerende stof:

13) Nike and Serena Williams sent a powerful message about 'crazy' women
during the (2019) https://www.facebook.com/watch/?v=523961574676999

14) Nike Commercial - You Can't Stop Sport (2020)
https://www.youtube.com/watch?v=JW5OR1TszzU

15) Is This The Best Prepared Pitch EVER On Dragons' Den? | Dragons' Den (2022) https://www.youtube.com/watch?v=_ozwwXxop6o

16) Coca-Cola® Masterpiece
https://www.youtube.com/watch?v=VGa1imApfdg


Ca. 29,7 ns
Ca. 17,37 min. (videoer og reklamer)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflection exercise: Start your own business 01-12-2024
Business project: Entrepreneurship 16-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 6 Dystopia (Exam)

I forløbet Dystopia tages der udgangspunkt i grundlæggende genretræk til utopia/dystopia og deres karakteristika. Fokus er tydelige dystopiske træk i primært fiktions tekster. Derudover, skal vi diskutere det etiske ved kunstigt liv og kunstig intelligens samt fascinationen af en negativ fremstillingsform af nutiden og fremtiden. Der arbejdes med såvel noveller som kortfilm, afsnit af serier, artikler og TEDxTalks.

Nøgleordene i forløbet: dystopia, utopia, dystopian protagonist, dystopian control, dystopian society, alienation, dehumanization, oppression, fear, social control, surveillance, propaganda, social critique, loss of individuality, technology, artificial life, artificial intelligence, science, morals, ethics, climate.


Læringsmål:
I får kendskab til genren Dystopi.
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering.)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige
fremlæggelser.)
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I skal læse et værk (Animal Farm)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og
online-portallen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Tekster/materiale:

Kernestof:

1) Dystopian fiction, The English Handbook, Systime
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=211&L=0

2) Utopian fiction The English Handbook, Systime
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=212

3) Dom Galeon,“China’s Social Credit System Will Rate How Valuable You Are as a Human” (2017) https://futurism.com/china-social-credit-system-rate-human-value

4) Moira Young, ”Why is dystopia so appealing to young adults?” (2011)
https://www.theguardian.com/books/2011/oct/23/dystopian-fiction

5) “Why dystopian fiction is ‘an instruction manual for now” (2018) BBC
https://www.bbc.com/culture/article/20180622-why-dystopian-fiction-is-aninstruction-manual-for-now

6) Rachel Cosgrove Payes “Half Life” (1973)

Supplerende stof:

7) Eran May-raz and Daniel Lazo, “Sight”, A Sci-Fi Short Film (2012) by Sight Systems
Systems https://www.youtube.com/watch?v=lK_cdkpazjI

8) Crystal Tai, “Under AI’s Watchful Eye, China Wants to Raise Smarter Students” (2019) Wall Street Journal https://www.wsj.com/video/series/in-depth-features/underais-watchful-eye-china-wants-to-raise-smarter-students/C4294BAB-A76B-4569-
8D09-32E9F2B62D19

9) Matthew Brdlik, "Dissidence (2084)”, Dystopian short film (2019)
https://www.youtube.com/watch?v=v17hXg7f8Zo

10) Reed Morano, “The Handmaid's Tale” (season 1 - episode 1) (2017) Viaplay

11) Alonso-Berbel, Victor. "Perfectly Natural". DUST, 2018, https://www.youtube.com/watch?v=CnZtc0Q7x8w,

12) Booch, Grady. "Don't fear superintelligent AI". TED. 17. feb 2017. https://www.ted.com/talks/grady_booch_don_t_fear_superintelligent_ai

13) Harris, Sam. “Can we build AI without losing control over it?" TED. 19. okt. 2016, www.ted.com/talks/sam_harris_can_we_build_ai_without_losing_control_ove r_it?

14) Animal Farm (Værklæsning)


Ca.125, 5 ns
Ca. 99, 07 min. (videoer, TED-Talk, kortfilm og serie)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Discussion assignment (Dystopia) 09-02-2025
Animal Farm 07-03-2025
Analytical essay (dystopia) 05-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Advertisement and Commercials

Forløbet Advertisement and Commercials er et kort forløb, der fokuserer på reklamefilm og markedsføring. I forløbet ser vi forskellige reklamer fra forskellige virksomheder og analyserer deres måde at markedsføre deres brands på. Fokus på kommunikation, sproglige og retoriske virkemidler.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige literære genrer (non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal arbejde med de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos,
patos, etos, argumentationsanalyse og billedsprog)
I får træning i de skriftlige genrer: analyseopgaver og de skriftlige genrer
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra online-portallen
Engram/www.minlaering.dk
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk



Tekster/materialer:

Kernestof:

1) "Great Athletes Remind the World There's Nothing Wrong With Wanting to Win" (2024) https://about.nike.com/en/newsroom/releases/winning-isnt-for-everyone-campaign

2) "Kendall Jenner 'feels bad' after Pepsi Black Lives Matter advert controversy" (2017) https://www.bbc.com/news/newsbeat-41465222

3) "Pepsi Pulls Controversial Kendall Jenner Ad After Outcry" by Alexander Smith (2017)
https://www.nbcnews.com/news/nbcblk/pepsi-ad-kendall-jenner-echoes-black-lives-matter-sparks-anger-n742811


Supplerende stof:

4) "NIKE | WINNING ISN’T FOR EVERYONE | AM I A BAD PERSON?" (2024)
https://www.youtube.com/watch?v=wFKHMeJadH8

5) Pepsi “Live For Now Moments Anthem” starring Kendall Jenner & feat “Lions” by Skip Marley (2017)
https://www.youtube.com/watch?v=NApOXaynEJM

6) "Sally's Seashells" (Extended) | Big Game Commercial (2022) https://www.youtube.com/watch?v=o0rl8j5631Q

7) "You Got This | adidas" (2024)
https://www.youtube.com/watch?v=FzaS0V_FCrI


Ca. 5 ns
Ca. 7, 28 min. (reklamefilm)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Going Mental

Forløbet Going Mental handler om individer med mentale problemer/psykiske sygdomme, herunder kigges der på definitionen af forskellige slags psykiske lidelser, samt behandling og medicin. Fokus er især unge med psykiske lidelser, samt de fysiske og sociale faktorer, som også er med til at påvirke individet. Vi taler om svigt, stigma og andre tabuiseret emner, der knytter sig til mentale problemer. Derudover, skal vi også sammenligne hvordan mentale problemer/psykiske sygdomme opfattes i forskellige kulturer og hvilke praksisser der anvendes i andre lande. Afslutningsvis, så kigges der på forretningen aspektet hos store medicinalvirksomheder.

Nøgleordene i forløbet: sanity vs. insanity, mental illness, being different, physical and social problems, suicide, taboo, stigma, stereotypes, social acceptance in society, violence, anger, trauma, abuse, ethics of medicine.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får træning i at analysere film og kortfilm
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder
(tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-ToEarth Grammar and Exercises” (2012) fra Klim, grammatikbøger på Systime og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Francis Bacon, “Seated Figure” (1974) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær
Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

2) David Chase, “The Sopranos - Episode 1, season 1” (1999)

3) Sylvia Plath, “The Bell Jar” (1963) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær
Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

4) Arthur Allen, “Readin', Ritin' and Ritalin” (1997) fra Anders Daugaard og
Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

5) Mary O'Hara, “Mental health is strongest taboo, says research” (2009) fra
Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

6) Miranda Kennedy, “India's Mentally Ill Turn To Faith, Not Medicine” (2010) fra
Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

Supplerende stof:

7) Todd Phillips, "Joker: Folie à Deux" (2024)

8) Darious Britt, “Behind the Smile” (2013) Short film
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=BLJlga3Eq6I

Ca. 20,3 ns
Ca. 142,5 min. (film og kortfilm)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rewrite The Bell Jar 21-08-2025
Podcast exercise: Mental health 03-09-2025
Baby billede 05-09-2025
Research exercise (Mental health practices) 14-09-2025
Going Mental Exercise: Business over Ethics? 02-10-2025
Argumentative essay 05-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 9 American Dream or American Nightmare? (Exam)

The American Dream or the American Nightmare rejser spørgsmålet om den amerikanske drøm er en virkelighed eller om den blot er utopi? Forløbet tager udgangspunkt i den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier. Vi kommer til at arbejde med dele af historiske og politiske begivenheder, den amerikanske befolkning, de kulturelle og samfundsmæssige forhold fra ca. 1776 til nu.

Nøgleordene i dette forløb er: immigration, slavery, melting pot, ideals and values, The American Dream, political divide, freedom of speech, Black Lives Matter, police brutality, criminal justice system, social mobility, inequality, racism, stereotypes, og white privilege.

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begrebet den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier.                                                                                                                                                                                              
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)                                                                                                                                           
I får kendskab til de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse, billedsprog samt digtanalyse.)                                                                                                                        
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.                                                                                            
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering.)                                                                                                                                                                               
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser.)                  
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.                                                                                                                                     
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse. Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/ Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/ Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materiale:

1) “American Identity” fra Mette Holm, Being American, Identity, Politics, and Contemporary Society, Gyldendal, 2016

2) John Gast, "American Progress (picture) (1872)

3)“Declaration of Independence” (1776) fra Mette Holm, Being American, Identity, Politics, and Contemporary Society, Gyldendal, 2016

4)“Slavery” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

5) “A Law against Teaching the Enslaved to Read and Write. North Carolina, 1831. Law” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

6) Abraham Lincoln, “Gettysburg Address” (1863) fra American Rhetoric https://www.americanrhetoric.com/speeches/gettysburgaddress.htm

7) “Separate but Equal” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

8) Martin Luther King, Jr. “I Have a Dream” (1963) fra American Rhetoric http://www.americanrhetoric.com/speeches/mlkiha veadream.htm
  
9) LeAlan Jones, “Our America” (1996) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl. Contexts, Gyldendal 2004

Supplerende stof:

10) “Timeline of recent events related to racism in the US” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Gyldendal, 2016

11) Childish Gambino “This Is America” (2018)

12)  Ryan Coogler, "Sinners" (2025)

Ca. 33,6 ns
Ca. 159, 68 mim. (film og videoer)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
American Dream assignment 12-11-2025
Grammar 13-11-2025
Song analysis: 04-12-2025
A 3q EN skr. prøve 08-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Cultural Encounters (Exam)

Cultural Encounters tager udgangspunkt i dele af Storbritanniens historie, samfundsforhold, samt nogle af deres tidligere kolonier under det britiske
imperium. Forløbet har også fokus på Storbritannien, som et multikulturel og
multireligiøst samfund. Hvad karakteriserer et multikulturelt samfund? samt hvilke fordele og ulemper er der i sådan et samfund.

Nøgleordene i forløbet: colonies, territories, rule, power, superior vs. inferior,
multiculturalism, traditions, identity, globalization, immigrants, integration vs.
assimilation, culture clash, generation gap, living conditions, stereotypes,
prejudice og Brexit.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og
forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal arbejde med de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos,
patos, etos, argumentationsanalyse og billedsprog)
I får træning i de skriftlige genrer: analyseopgaver og de skriftlige genrer
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra online-portallen
Engram/www.minlaering.dk
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk


Tekster/materiale:

Kernestof:

1) ”Global English” fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English,
Systime, 2022.

2) Rudyyard Kipling, "The White Man's Burden" (1899) fra Anne Mette Finderup
og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

3) John Agard “Listen Mr Oxford Don” (1985) fra Anne Mette Finderup og
Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

4) John Agard, ”Mr and Mrs Xenophobia” (2006) fra Anne Mette Finderup og
Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

5) "Black English - African American Vernacular English" fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

6) African English fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022

7) “Indian English” fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English,
Systime, 2022.

8) Khushwant Singh, "Karma" (1950) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog,
Worlds of English, Systime, 2022.

9) Boris Johnson, "The Deal with the EU" (2020) fra Anne Mette Finderup og
Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

10) English as a Lingua Franca fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds
of English, Systime, 2022.


Supplerende stof:

11) Chimamanda Ngozi Adichie, “The Danger of a Single Story” (2009) (TEDTalk)
https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_singl
e_story

12) Yassmin Abdel-Magied, “What Does My Headscarf Mean to You?” (2014)
(TED-Talk)
https://www.youtube.com/watch?v=18zvlz5CxPE

13) Meera Syal, "Just a T-shirt" (2017)
https://www.youtube.com/watch?v=IzkZVHqdg9I


Ca. 24,2 ns
Ca. 37,63 min. (videoer og TED-Talks)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Picture exercise and interview 25-01-2026
British Empire exercise 27-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 11 Writing and exam preparation

Writing and exam preparation fokuserer på skriftlighed og eksamensforberedelse.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og
forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal arbejde med de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos,
patos, etos, argumentationsanalyse og billedsprog)
I får træning i de skriftlige genrer: analyseopgaver og de skriftlige genrer
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra online-portallen
Engram/www.minlaering.dk
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk


Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Dave Eggers. "The Circle" (excerpt from the novel) (2013)

2) Franklin Delano Roosevelt, "Pearl Harbor Address to the Nation" (1941)
http://www.americanrhetoric.com/speeches/fdrpearlharbor.htm

3) John Fitzgerald Kennedy, "Ich bin ein Berliner - "I am a 'Berliner'" (1963)
https://www.americanrhetoric.com/speeches/jfkberliner.html

4) Malcolm X, " The Ballot or the Bullet" (1964)

5) Barack Hussein Obama, "The American Promise. Acceptance Speech" (2008) https://www.presidency.ucsb.edu/documents/address-accepting-the-presidential-nomination-the-democratic-national-convention-denver

6) Donald John Trump, "Trump’s Presidential Announcement Speech" (2015) http://time.com/3923128/donald-trump-announcement-speech/

7) Qaisra Shahraz,  "A Pair of Jeans & other stories" (1998)


Ca. 55,7 ns
Ca. 30 min. (video - VGB)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Introduction (manuscript) 22-03-2026
A 3q EN skr. omprøve 27-03-2026
Body (manuscript) 28-03-2026
Conclusion (manuscript) 29-03-2026
Terminsprøve 10-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 12 Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamener

Følgende hjælpemidler er blevet anvendt i forbindelse med undervisningen, og
må derfor benyttes ved eksamen:

Onlineordbøger:
www.ordbogen.com
www.merriam-webster.com
www.oxfordlearnersdictionaries.com
https://dictionary.cambridge.org/

Grammatikbøger fra Systime:
Getting Started
https://gettingstarted.systime.dk/
Getting Started A
https://gettingstarteda.systime.dk/
Get It Right
https://getitright.systime.dk/
Engelsk Grundgrammatik
https://engelskgrundgrammatik.systime.dk/
Engelsk Fortsættergrammatik
https://engelskfortsaettergrammatik.systime.dk/
Talking Grammar
https://tg.ibog.gyldendal.dk/?loopRedirect=1
Engelsk grundgrammatik. Questions and Answers
https://engelskgrundgrammatik.systime.dk/?id=1

Analyse: mundtlig og skriftlig
The English Handbook
https://theenglishhandbook.systime.dk/
Skriftlig eksamen I engelsk HHX
https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/
Worlds of English (Toolbox)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=131
Toolbox
https://toolboxengelsk.systime.dk/

Øvrige hjælpemidler
www.minlaering.dk
www.mediabiasfactcheck.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer