Holdet A 2j En HF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Esra Bas
Hold A 2024 En/j HF (A 1j En HF, A 2j En HF, A 2j En itp HF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up (eksamen)
Titel 2 Choices (eksamen)
Titel 3 Twisted Minds (ikke eksamen)
Titel 4 Social Media (eksamen)
Titel 5 Black Voices (eksamen)
Titel 6 UK: Class, Education and Identity (ikke eksamen)
Titel 7 Forløb 7 India (eksamen)
Titel 8 Forløb 8 Hjælpemidler ved eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up (eksamen)

EKSAMENSEMNE

Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Novellerne indeholder et "defining moment" af afgørende betydning for barnet. Vi stiller spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og forældre problematikker samt især temaet "expectations", voksnes forventninger til børn og unge.

Nøgleordene i temaet: childhood, stages of adolescence, family, friends, love, identity, independence, insecurity, peer pressure, expectations, education, environment, challenges og bullying.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP og Tools)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra grammatikbøger på Systime og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Kernestof:

Philip Larkin, “This Be The Verse” (1974)

Anthony Hill, “Growing Up” (1984)

Alison Fell, “The Shining Mountain” (1992)

Michael Richard, “Just Like That” (1987)

Supplerende stof:

TED-talk: Emilie Wapnick – Why some of us don't have one true calling
(2015) https://www.youtube.com/watch?v=4sZdcB6bjI8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Choices (eksamen)

EKSAMENSEMNE

I dette forløb har vi beskæftiget os med emnet "choices". Vi har arbejdet med en bred vifte af genrer: short stories, taler og artikler. Derfor er holdet introduceret i appelformerne, pentagrammet og setting og character. Eleverne er blevet træne i at læse tekster, skrive og analysere noveller. Endvidere har eleverne trænet færdigheder i mundtlig formidling.

Kernetekster:
- Mansell, Jojona, Hard Choiches: Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk
- Daoust, Phil, Choiches, Choices everywhere - How Do I opt Out? (2016): Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk

- Rachael Seamands: Why I Left College, Twice (2017), Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk

- Sonya C. Dodd: New Beginnings (2013), Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk

- Jon Krakauer: Into the Wild (1996), Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk

- Sean Penn: Into the Wild (2007), Hermann, M. (2025). CHOICES - GRUNDBOG TIL HF. Columbus. https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk


Færdigheder:
- digtanalyse
- Pentagram
- How to write a polite e-mail
- karakteranalyse
- Wiriting a summary


Grammar:
- Nouns, Singular/plural, countable/uncountable. present/past tense,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Twisted Minds (ikke eksamen)

IKKE EKSAMENSEMNE

Forløbsbeskrivelse:
Dette forløb har fokus på forskellige non-fiction såvel som fiction tekster, som behandler emner, hvori der indgår skikkelser med en 'twisted' sindstilstand. Eleverne har især beskæftiget sig med analyse af characterization, setting, point of view,  themes og begreber som 'suspense' og conflicts. I forlængelse heraf, har eleverne arbejdet med fortolkning ifm. hvad der fremhæves implicit og eksplicit i tekster. Endvidere har eleverne beskæftiget sig med genrebevidsthed, og nærmere bestemt specifikke karaktertræk ved avisartikler. Dertil har de arbejdet med de tre appelformer, etos, logos og pathos.

Kernestof:
-  “Blood” (2005) af Zdravka Evttimova, (Open-Wide, Pors, Eva og Andersen, Kristine, 2017)
- "How to Set a House on Fire" (2004) af Staze Budzko
- : ”Graveyard Shift” (1978) af James M. Reasoner.
-  “Gravel” (2011) af Alice Munro.
- ”How My Brother tried to Kill Me in Honor Attack” (2013) af Anna Coren
- ”Gunman Kills 12 in Colorado, Reviving Gun Debate” (2012) af Dan Frosch & Kirk Johnson

Grammatik:
- Verber og kongruens
-  Verbet "be"
- subsatntiver. singularis/pluralis, tællelige og utællelige substantiver,
-



FAGLIGE MÅL ANVENDT I DETTE FORLØB:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og Kultur
- anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Estimeret sidetal: 20 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment on "Blood" 14-02-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Social Media (eksamen)

EKSAMENSEMNE

Dette forløb har haft sit udgangspunkt i emnet 'Social media'.
Eleverne har beskæftiget sig med sociale mediers repræsentativitet og ægthed ifm. arbejdet med to kortfilm om deling på sociale medier. Her er eleverne blevet introduceret til begreberne "theme" og "message", og har analyseret kortfilmene med fokus på disse begreber.
Eleverne har desuden arbejdet med novellen "Lightbox", og er i den forbindelse blevet introduceret til de analytiske begreber. Characterisation, setting, Point of View, Plot, Plot Twist, begreber som de har brugt til at analysere novellen. I forlængelse af dette, har eleverne arbejdet med summaryskrivning.

Endvidere har forløbet fokuseret på puns og poems, hvor vi har arbejdet med spoken word poetry (Prince Ea's "How to auto-correct humnaity). Her skulle eleverne bl.a. fokusere på language, word-play and incorrect grammar.

Endeligt er eleverne blevet introduceret til det retoriske pentagram og de tre appelformer. Her har eleverne skulle bruge deres tilegnede viden til at analysere Ted-Talken "How to Quit Social Media".

Grammatisk, er eleverne blevet introduceret til substantiver og verber. Her har vi fokuseret på substativers bøjning i ental/flertal (herunder regelmæssig og uregelmæssig bøjning, samt tællelige og utællelige substantiver) og bestemt/ubestemt form.
I arbejdet med verber er eleverne blevet introduceret til verbets tider, men fokus har været på bøjning af verber i nutid og datid og i den forbindelse har vi beskæftiget os mest med regelmæssig/uregelmæssig bøjning af verber.
Eleverne har desuden arbejdet med kongruens.

Kernetekster:
- Koul, Scaachi, Things That Will Happen If I Don’t Take My Phone Out Right Now  
- Cleary, Emma, "lightbox"

Videos + films:
- Amin, Eva: Ted Talk: Social media isn’t bad. You’re just using it wrong.  https://www.youtube.com/watch?v=CxCsk-rvfTQ
- Nosedive  (fra serien Black Mirror, s. 3, e. 1)
Are you living an “Insta Lie”? - youtube.com/watch?v=0EFHbruKEmw&t=11s
- A Social Life - youtube.com/watch?v=GXdVPLj_pIk  



Grammar:
- Udvidet tid

Analytisk fokus:
- Setting
- Point of view
- Characterization
- Speech analysis
- Modes of appeal
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Writing a polite letter/e-mail 04-04-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Black Voices (eksamen)

EKSAMENSEMNE

I dette forløb har vi beskæftiget os med de sortes historie i USA: her har vi fokuseret på de sortes rettigheder og vilkår fra slaveriet og frem til moderne tid. I dette forløb har vi været vidt omkring både fictions og non-fiction genren med filmanalyse, hvor fokus var på characterization, setting, lyd, framing og farver. Endvidere har eleverne yderligere trænet analyse af non-fiction tekster, her med fokus på taler, hvor appelformer og det retoriske pentagram var i fokus. Desuden beskæftigede holdet sig med digtanalyse, og de forskellige elementer inden for literary devices (metaphor, simile, alliteration, assonance og personifiication). Eleverne trænede desuden at drage paralleler fra den gældende lovgivning om de sortes omstændigheder til de tekster, som de beskæftigede sig med.

Materiale:
- 12 Years a slave (2013) (the film)
- "Nikole Hannah-Jones: School Segregation, the Continuing Tragedy of Ferguson (2014)", Color Lines i Compass, Systime 2021  
- ''Slaves Are Prohibited to Read and Write by Law, North Carolina, 1831", Black Voices, Systime, 2016
- Jim Crow Laws (1876-1965), Black Voices, Systime, 2016, s. 76-77
- Hughes, Langston: Merry-Go-Round (1942)
- Martin Luther King 'I have a dream' (1963)(Excerpt), Black Voices, Systime, 2016 s. 120-122.
- Malcolm X 'The Ballot or the Bullet' (1964) (excerpt), Black Voices, Systime, 2016 s. 126-127
- "The Hate U Give" - chapter 2, Angie, Thomas, 2017
Grand Master Flash and the Furious Five, The Message (1982)
I Hopenwasser/Pedersen (red), Voices of the African American Experience
(Munksgaard 1995)
I Hird/Terragni (red), Voices of the City (Systime 1995):
- Endangered Family
- Sapphire, Wild Thing
Video: “The Central Park Five – A Cautionary Tale of Injustice (CBS Sunday Morning/YouTube 2019)
https://www.youtube.com/watch?v=1hf-bLR668g
Div. internetmateriale om The Central Park Jogger


Kompetencer:
- analyse af film med fokus på characterization, framing, angles, sound, lighting.
- analyse af non-fiction med fokus på: structure, language, style, audience, argumentation, intention, modes of appeal, rhetorical devices (anaphora), Title, contrasts, repetition.
- Digtanalyse: m. fokus på: voice, message, imagery
- Billedanalyse m. fokus på farver
- Informationssøgning: bl.a. om forskellige abolitionister: Frederick Douglass, John Brown, Gerrit Smith, William Lloyd Garrison


Grammatik:
- Verbets former, verber: nutid og datid, regelmæssige og uregelmæssige verber
- Substantiver: ental/flertal, regelmæssige/uregelmæssige, tællelige/utællelige navneord

FAGLIGE MÅL ANVENDT I FORLØBET:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analysis 12 years of slave 14-09-2025
Grammatik 1 22-10-2025
Vlog Studietur 23-10-2025
The Fight for Civil Rights... 31-10-2025
Malcolm X vs. Martin Luther King 25-11-2025
Billedtekst adjektiver og adverbier 28-11-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 UK: Class, Education and Identity (ikke eksamen)

IKKE EKSAMENSEMNE

I dette forløb har vi beskæftiget os med forskellige sociale klasser i det britiske samfund, det britiske velfærdssystem samt det britiske skolesystem. Ifm. sidstnævnte har vi haft fokus på underklassen og overklassens skolegang. Endvidere har vi læst værket 'The Kids' By Hannah Lowe,  hvor Hannah skildrer hendes egen multikulturelle opvækst, hendes tid som skolelærer i London og i den forbindelse hendes møde med de unge fra forskellige sociale og kulturelle baggrunde. Ifm. sidstnævnte har eleverne i særdeleshed beskæftiget sig med digtanalyse, og analytiske elementer såsom form and structure, literary devices, theme. Ifm. skriftligt arbejde baseret på Marcus Rashford's opinionsartikel om adgang til foodbanks. Denne artikel relaterer sig desuden til filmen, 'I, Daniel Blake', hvori man møder den superfattige del af den britiske befolkning, som netop er afhængige af disse foodbanks.

Kernetekster:
- A Sanitary Remonstrance (1849), ''Aspects of Britain'' i Worlds of English
- Peter Walford on public schools, the British school system, ''Aspects of Britain' I worlds of English.
- Robert Cassen on class and education ,''Aspects of Britain' I worlds of English.
- "Stripping away the Welfare State", ch 3, Being British.pdf
- Hannah Lowe: The Kids (Værk)
- Penelope Lively: The Happiest Days of Your Life (1978), ,''Aspects of Britain' I worlds of English.
- Marcus Rashford 'Letter to the MP's
- DR: Storbritanniens superfattige børnefamilier: tilgået via mitcfu.dk https://kp.mitcfu.dk/TV0000117048
- I, Daniel Blake (film)

Kompetencer:
- Analyse af fiktion: relationships, characterization, setting
- Analyse af non-Fiction: Composition, modes of appeal, langauge, argumentation
- Digtanalyse: form and structure, imagery, Theme/topic, metaphor, simile, alliteration


Grammatik:


FAGLIGE MÅL ANVENDT I DETTE FORLØB:
- Kendskab til britisk velfærdssystem, skolesystem, klasse.
- anvender det tilegnede kendskab til engelsksproget kultur, litteratur, historie og samfundsforhold i en analyse og perspektivering af aktuelle forhold i Storbritannien,
- perspektiverer viden om kultur- og samfundsforhold i engelsksprogede regioner til andre kultur- og samfundsforhold.
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Estimeret sideantal: 160 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 India (eksamen)

EKSAMENSEMNE'

Fulde titel: India - Women, Marriage and the Rape Epidemic.
Forløbet har fokus på kønsroller i Indien, herunder forskellige perspektiver synspunkter på kvinders forhold. Der er lagt særlig vægt på problemet med voldtægter i et Indien mellem stærke traditioner, som f.eks. kastesystemet og dowry-problematikken, samt hastig modernisering i mange områder. Desuden et kort tilbageblik på Indien som koloni, herunder fokus på presset mod traditionelle kulturelle værdier under fremmede herskere og fremmed kulturel indflydelse.

Materiale:

Intro-article: Anya Narang "The Not So Hidden Crime" (2022)
https://www.mironline.ca/the-not-so-hidden-crime-indias-rape-crisis/

Kirsten Ellis: "Burnt Brides Pay the Bitter Price of Dowry", S. Fleischer: Indian Scenes (1993)

Jo McGovern: "In India, They Abort Females" (1989), Ibid

Sumnma Udas/CNN: "Covering the Rape Case that Changed India" (2013) https://edition.cnn.com/2013/12/04/world/asia/india-rape-problem-udas
Jason Burke/theguardian.com: "Indian Culture War Breaks Out over Delhi Gang Rape" (2013) https://www.theguardian.com/world/2013/jan/15/india-gang-rape-women-attitudes
Amrita Pritam: "Stench of Kerosene" (1955), Ole Grarup Different Lives, Different Worlds (Munksgaard 1986)

Khushwant Singh: "Karma", Indian Scenes (Munksgaard 1985)

Videoklip: "A Country that doesn't like Women" (2023) https://www.youtube.com/watch?v=sT0fnVjYCw4

Supplerende stof:

Introduktionsafsnit  : Arranged Marriages, Dowries, Suttee (S. Fleischer et al: India - Land of Contrast , Futurum1993)

Youtube: India's Rape Problem (https://www.youtube.com/watch?v=Z9jD0EoCa3s)
Youtube: What young Indians think of arranged marriage (https://www.youtube.com/watch?v=uqonuIijmtk)

I tilknytning til forløbet har vi arbejdet med English as a Lingua Franca:

1. English as a Lingua Franca aka Dominant Global Language
- The English Handbook: English as Lingua Franca https://theenglishhandbook.systime.dk/?loopRedirect=1&id=166#c376
2, English as the Indian Lingua Franca
- "The Indian Accent"
https://www.youtube.com/watch?v=OoF4i77kPak

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 8 Hjælpemidler ved eksamen

Ikke-tilladt:
Internet-søgning (google mm), Lectio, Google Translate, Grammarly, AI. Desuden alle øvrige hjemmesider, som ikke er nævnt herunder.

Tilladt:
off-line materiale som noter, opgaver, grammatik- og ordbøger.

Tilladte on-line hjælpemidler, som har været anvendt i undervisningen:
www.Ordbogen.com
www.Oxfordlearnersdictionaries.com  
https://getitright.systime.dk/
https://gettingstarted.systime.dk/?id=155
https://www.minlaering.dk/
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=134
https://sproglinks.dk/engelsk/materiale-til-print-engelsk
https://www.thesaurus.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer