Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
NEXT
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
Lærer(e)
|
Ali Karaman
|
Hold
|
A 2024 ma/j HF (A 1j ma HF, A 1j ma itp HF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ligninger og lineære funktioner
Ligninger og lineære funktioner
Eleverne har arbejdet med førstegradsligninger, herunder regningens hieraki.
De har arbejdet med lineære funktioner og kan opstille forskrifter til at beskrive lineære sammenhænge. De er bekendte med karakteristika ved lineære sammenhænge, samt betydningen af konstanterne a og b. Formler for a og b er gennemgået og anvendt, men beviset herfor er blevet udskudt. Eleverne har arbejdet med lineære modeller til at kunne beskrive sammenhænge mellem variable
Eleverne har anvendt lineær regression til bestemmelse af lineær model.
Matematikmaterialer og hjemmesider:
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (Tavle Noter)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflevering 1 mat intro
|
04-09-2024
|
Lineære funktioner
|
09-10-2024
|
Lineære funktioner træning
|
23-10-2024
|
Prøve lineære funktioner
|
29-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
44 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Sandsynlighedsregning og kombinatorik
Sandsynlighedsregning og kombinatorik
Eleverne har arbejdet med grundlæggende sandsynlighedsregning og symmetrisk sandsynlighedsfelt.
Multiplikationsprincippet og additionsprincippet er blevet gennemgået og anvendt.
Formlen for kombinatorik samt permutation er ligeledes gennemgået og anvendt.
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (TavleNoter)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Deskriptiv statistik
Formål:
Forløbet introducerer eleverne til grundlæggende statistiske begreber og metoder. Eleverne lærer at håndtere, analysere og præsentere data ved hjælp af statistiske værktøjer og matematiske beregninger.
Indhold:
-Gruppere og ugruppere observationer
-Beregning og fortolkning af deskriptorer som middelværdi, median, typetal og kvartilsæt
-Frekvenstabeller og kumulerede frekvenser
-Bokplot og histogrammer som visuelle repræsentationer af datasæt
Evaluering:
Forløbet afsluttes med opgaveløsning og mundtlige præsentationer, hvor eleverne viser deres forståelse af de statistiske metoder og deres anvendelse. Der er desuden arbejdet med eksamensrelaterede opgaver for at styrke elevernes forberedelse til både skriftlig og mundtlig eksamen.
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (TavleNoter)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
A 1j ma HF skr. prøve
|
17-01-2025
|
Aflevering - Statistik
|
07-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Rente og eksponentielle funktioner
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en grundlæggende forståelse af procentregning og rente. Eleverne lærer at anvende procent i praktiske økonomiske situationer, forstå fremskrivningsfaktor og beregne absolutte og relative ændringer. Derudover får de indsigt i renteformler og hvordan disse kan bruges i forbindelse med lån og opsparing.
Indhold:
I forløbet har vi gennemgået følgende emner:
-Procent – forståelse og beregning af procent, samt hvordan man arbejder med procent i forhold til både stigning og fald.
-Fremskrivningsfaktor – anvendelse af fremskrivningsfaktoren til at beregne procentuelle ændringer i økonomiske sammenhænge som prisændringer og vækst.
-Absolut og relativ ændring – beregning af både absolutte ændringer og relative ændringer i forhold til en given værdi, som bruges i økonomisk analyse og problemløsning.
-At lægge procent til og trække procent fra – hvordan man lægger procent til en værdi (f.eks. ved prisstigninger) og trækker procent fra en værdi (f.eks. ved rabatter eller fald i værdi).
-Renteformel og anvendelse – forståelse af, hvordan man anvender renteformler til at beregne rente på lån og opsparing, herunder både simpel og sammensat rente.
-Anvendelse af renteformler i praksis – eleverne lærer at bruge renteformler til at beregne låneomkostninger, opsparingsgevinster og forstå renteberegning i praksis.
Evaluering:
Forløbet evalueres gennem både individuel og gruppebaseret opgaveløsning. Eleverne vil arbejde sammen i grupper om at udarbejde en temaopgave, hvor de skal anvende de matematiske værktøjer og begreber, de har lært, til at løse et konkret økonomisk problem, der involverer procentregning og rente. I gruppen skal eleverne samarbejde om at løse opgaven, analysere data og præsentere deres løsninger.
Undervisningsmaterialer:
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (TavleNoter)
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
A 1j ma HF skr. sygeprøve
|
10-02-2025
|
Talepapir til prøvemundtlig eksamen
|
03-03-2025
|
Eksponentiel funktion
|
14-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvstændighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Regneark
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
5
|
Trigonometri
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en grundlæggende forståelse af trigonometri, herunder beregning af sider og vinkler i både retvinklede og vilkårlige trekanter. Eleverne lærer at anvende trigonometriske metoder til at løse geometriske problemer og anvende deres viden i praktiske og teoretiske situationer.
Indhold:
I forløbet har vi gennemgået følgende emner:
-Beregninger i ensvinklede trekanter – forståelse af forholdet mellem siderne i ensvinklede trekanter, samt anvendelse af disse relationer til at finde ukendte størrelser.
-Retvinklede trekanter og Pythagoras’ sætning – anvendelse af Pythagoras' sætning til beregning af sider i retvinklede trekanter. Eleverne har også arbejdet med et bevis af Pythagoras’ sætning.
-Enhedscirklen – definition af cosinus, sinus og tangens ud fra enhedscirklen og forståelsen af, hvordan disse funktioner relaterer sig til vinkler.
-Sinus-, cosinus- og tangensformlerne i retvinklede trekanter – anvendelse af de trigonometriske funktioner til at beregne sider og vinkler i retvinklede trekanter.
-De 5 trekantstilfælde - Konstruktion af trekanter – hvordan man konstruerer trekanter ud fra givne oplysninger, herunder anvendelse af de relevante trigonometriske værktøjer til at finde ukendte elementer i en trekant .
Evaluering:
Forløbet evalueres gennem opgaveløsning og mundtlige præsentationer, hvor eleverne viser deres forståelse af de trigonometiske begreber og deres evne til at anvende dem i konkrete opgaver.
Undervisningsmaterialer :
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (TavleNoter)
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Trigonometri 1 (Abacus)
|
18-03-2025
|
Trigonometri 2
|
19-03-2025
|
Konstruktion af trekanter
|
25-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Regneark
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Repetition og supplerende stof: Annuitetslån
Dette forløb fokuserer på repetition af centrale emner i matematik, herunder ligninger, lineære funktioner, statistik, trigonometri, eksponentielle funktioner og renteformlen. Forløbet har desuden til formål at forberede eleverne til både den mundtlige og skriftlige eksamen gennem arbejde med tidligere eksamens-spørgsmål.
Derudover introduceres supplerende stof om annuitetslån, hvor eleverne arbejder med en projektopgave inden for dette emne.
Undervisningsmaterialer:
GeoGebra Online
https://www.geogebra.org/classic?lang=da
Systime: Matematik C-niveau Systime
https://pluschf.systime.dk/
OneNote (TavleNoter)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Projekt om lån
|
04-04-2025
|
Eksamenssæt i matematik C-niveau
|
30-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267541019",
"T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267541019",
"H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267541019"
}