Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
NEXT
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Farhiya Ibrahim Ali
|
|
Hold
|
A 2024 En/x (A 1x En, A 2x En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Growing Up
Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Vi stiller spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og forældre problematikker samt voksnes forventninger til børn og unge.
Nøgleordene i temaet: childhood, stages of adolescence, family, friends, love, identity, independence, insecurity, peer pressure, expectations, education, environment, challenges og bullying.
Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP og Tools)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra grammatikbøger på Systime og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/
Kernestof:
1) Philip Larkin, “This Be The Verse” (1974)
2) Anthony Hill, “Growing Up” (1984)
3) Ernest Hemingway, “Indian Camp” (1921)
4) Alison Fell, “The Shining Mountain” (1992)
5) Michael Richard, “Just Like That” (1987)
6) Amy Chua, “Why Chinese Mothers Are Superior” (2011)
Supplerende stof:
TED-talk: Emilie Wapnick –What do you want to be when you grow up?
(2015)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Summary (fiction)
|
28-11-2024
|
|
Characterization (Just Like That)
|
09-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Culture Clash
Culture Clash tager udgangspunkt i dele af Storbritanniens historie, samfundsforhold, samt nogle af deres tidligere kolonier under det britiske imperium. Forløbet har også fokus på Storbritannien, som et multikulturelt og multireligiøst samfund. Hvad karakteriserer et multikulturelt samfund? samt hvilke fordele og ulemper er der i sådan et samfund.
Nøgleordene i forløbet: colonies, territories, rule, power, superior vs. inferior, multiculturalism, traditions, identity, globalization, immigrants, integration vs. assimilation, culture clash, generation gap, living conditions, stereoptypes og prejudice.
Læringsmål:
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal arbejde med de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos,etos, argumentationsanalyse og billedsprog)
I får træning i de skriftlige genrer: analyseopgaver og de skriftlige genrer
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra online-portallen
Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/
Tekster/materiale:
Kernestof:
1) Jomo Kenyatta, “The Gentlemen of the Jungle (1938)
2) John Agard “Remember the ship” (1998)
3) Glensye Ward, “Wandering Girl” (1987)
4) Gcina Mhlope, “The Toilet” (1987)
5) Nelson Mandela, “Presidential Inaugural Speech” (1994)
6) Salman Rushdie, “Good Advice Is Rarer Than Rubies” (1994)
Supplerende stof:
Film:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analytical essay
|
09-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Værklæsning: The Curious Incident of the Dog...
Forløbsbeskrivelse:
Eleverne har I dette forløb arbejdet med værket The Curious Incident of the Dog in the Night Time. Værket anses som værende en del af gymnasiet almendannede perspektiv, da romaen tager udgangspunkt i en neurodivergent hovedperson, samt hvordan hans væren i verden adskiller sig fra majoriteten. Bogens fokus på autisme og Aspergers har desuden være forløbet hovedfokus.
Eleverne har gennem arbejdet med værket haft fokus på følgende fagligt indhold:
• Det engelske sprogs grammatik, udtale og tegnsætning
• Ordforråd
• Principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
• Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• Et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker
Kernestof:
The Curious Incident of the Dog in the Night Time, Mark Haddon
"There's No Reason For People Not To Know": Bella Ramsey Opens Up About Their Liberating Autism Diagnosis & The Epic New Season Of The Last Of Us, Zing Tsjeng, Vouge, April 2025 issue.
Fokuspunkter i forhold til lærerplanen:
• Sprogfærdighed
• Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
• Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med relativ høj grad af grammatisk korrekthed
• Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
• Sprog, tekst og kultur
• Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
• Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• Analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• Perspektivere tekster teknologisk, naturvidenskabeligt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
• Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien, USA og andre engelsksprogede regioner med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om teknologiske, naturvidenskabelige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
• Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
• Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
29 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Mad Motherfucker! Rap and Resistance in the US
Forløbsbeskrivelse
Dette forløb sætter fokus på raceproblematikken i det amerikanske samfund formidlet gennem udvalgt musik primært i perioden 1960-nu samt enkelte andre tekster. Med afsæt i sangtekster og musikalske referencer vil forløbet inddrage kulturelle værdier og samfundspolitiske forhold i den pågældende periode og skabe en forståelse for musikken som samfundsprotest og udtryksform i den socialpolitiske debat. I forløbet er der brugt materiale fra systimes bøger ’Black Voices’, ’Liberty, Guns, and babies’ og ’The English Handbook’, samt anden indsamlet materiale. Udover sange og tekster om historiske kontekst, har eleverne også set på fotografier og kunst der beskæftiger sig med forløbets tema.
Eleleverne har analyseret musikken ud fra rap characteristics som præsenteret i lærebogen xxx, samt retoriske virkemidler fra The English Handbook.
Eleverne har undervejs arbejdet med følgene arbejdsformer:
• Eksperimentelt arbejde
• Forelæsninger
• Gruppearbejde
• Individuelt arbejde
• Lærerstyret undervisning
• Pararbejde
Kernestof:
NFL Half-time show 2025: https://www.youtube.com/watch?v=KDorKy-13ak&list=RDKDorKy-13ak&start_radio=1
Freedom, beyonce og Kendrick Lamar.
Kendrick Lamar: Alright, samt musikvidoen: https://www.youtube.com/watch?v=Z-48u_uWMHY
Introduktion til the decleration of independence: https://youtu.be/P2GIoBO-uys
The Decleration of independence: https://www.archives.gov/founding-docs/declaration-transcript
Om slaveri: https://blackvoices.systime.dk/?id=129
Om Jim Crow: https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/freedom-riders-jim-crow-laws/
Strange fruit, Billie Hollirday - billed af coppler tree, og lynching.
Introduktion til Emmet Till: https://www.youtube.com/watch?v=SYiI7j6GW68
The death of emmet Till, Bob Dylan.
BlacKKKlansmans (Film, 2018)
A Short History of Hip Hop, Jakob Bækgaard
‘The Message’ by Grandmaster Flash and The Furious Five
The English Handbook: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=180
Rhetorical devices: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=155#c284
Fokuspunkter i forhold til lærerplanen:
• Sprogfærdighed
• Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
• Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med relativ høj grad af grammatisk korrekthed
• Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
• Sprog, tekst og kultur
• Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
• Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• Analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• Perspektivere tekster teknologisk, naturvidenskabeligt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
• Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien, USA og andre engelsksprogede regioner med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om teknologiske, naturvidenskabelige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
• Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
• Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
52 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Aspects of the USA
https://www.youtube.com/watch?v=IlKsA30Yn-8
the border buses - 5- 6 min - the immigration situation in the US som optakt til arbejdet med the political speech:
Extract from Zohran Mumdani's inaugural speech
Working with speech analysis and theory from the English Handbook
Focus on the rhetorical pentagram and language
the constitution and the amendments with particular focus on Amendment 13
Teen Vogue: Is slavery still legal in the USA?
Short documentary: Angola for life
Focus on discourse and bias
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#5
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69172387904",
"T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69172387904",
"H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69172387904"
}