Holdet A 2hf ps/Men+sund (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e)
Hold A 2024 ps/Men+Sund (A 2hf ps/Men+sund)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fra stereotyp til ondskab
Titel 2 Barnets verden
Titel 3 Ungdommen nu til dags
Titel 4 Hvem er jeg

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)


Titel 3 Ungdommen nu til dags

Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en psykologisk forståelse af livet som elev på en ungdomsuddannelse i dag med fokus på samspillet mellem individ, sociale relationer og samfundsmæssige rammer. Gennem arbejde med stress, coping, digital adfærd og identitetsdannelse undersøger eleverne, hvordan præstationspres og sociale forventninger påvirker unges trivsel og handlemuligheder.

Forløbet tager udgangspunkt i elevernes egen livsverden og arbejder induktivt med autentiske cases, som analyseres ved hjælp af psykologisk teori og forskellige former for psykologisk empiri. Eleverne opnår herved et grundlæggende metodekendskab gennem arbejde med kvantitative og kvalitative undersøgelser og udvikler deres evne til at anvende psykologiske begreber samt forholde sig kritisk til psykologisk viden.

Kernestof:
- Socialpsykologi: kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
- Personlighed og identitet: identitet og personlighed + individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder stress og coping.


Litteratur
Psykologiens veje:
- 3. Videnskabsteori og metode (1 s.)
- 23. Stress og coping (0,9 s.), Akut og kronisk stress (1,9 s.)

PsykC:
- 5.2.1 Anthony Giddens om identitetsprojektet i det senmoderne samfund (0,9 s.)

Øvrige:
- 4.5 Præstationssamfundet https://sociologiskset.systime.dk/?id=546&loopRedirect=1 (1,3 s.)


Cases:
https://vuc.dk/nyheder/mange-hf-elever-har-ondt-i-livet/ (1,7 s.)
https://nyheder.tv2.dk/2021-04-13-17-aarig-tog-study-drugs-for-at-praestere-i-gymnasiet-bivirkningerne-stopper-karaktererne-vil-foelge-mig-hele-livet (4,5 s.)
https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/alexander-besvimede-af-stress-mens-han-boerstede-taender-jeg-stillede-store-krav-til (2,8 s.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer