Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Per Brændbyge Petersen
|
Hold
|
2022 HI-c (1c HI, 2c HI, 3c HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Danmarks tilblivelse - Vikingetiden
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter:
- Perioder inden vikingetiden: hvilke og hvornår.
- Kilder til vores viden hvor véd vi det fra? Datering.
- Landet blev til ét rige - én kongemagt (Trelleborge, Ravning Enge bro, Dannevirke udbygget)
- Egentlige byer grundlagt + landsbyer bliver liggende samme sted.
- Trelleborge - hvornår, hvordan opbygget, formål.
- Ny tro - kristendommen. Hvornår, hvorfor, betydning.
- Vikingetogter: Hvornår, hvorhen, formål, hvordan, betydning.
- Slaver/trælofringer
- Historiografi/historiebrug - hvordan er vikingetiden blevet beskrevet gennem tiderne? Hvordan ser vi den i dag?
Materiale:
Peter Frederiksen mfl.: Grundbog til Danmarkshistorien, Systime 2006. S. 13-18, 20-22, 27-35, 44-47 (kilde 2, 3 og 5).
Carl Harding Sørensen: Vikinger og togter. Gyldendal 1990. S. 12-13.
Carl og Esben Harding Sørensen: Danmark i Vikingetiden. Gyldendal 1979. S. 90, 98-104.
Bjørn Matsen og Ole Bjørn Petersen: Vikinger. Indsigt og udsyn. Systime 2006. S. 59-66.
DR: Historien om Danmark. Vikingetiden. 58 minutter.
Miniforedrag om Danmarks tilblivelse. 4 minutter. http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/miniforedrag-danmarks-oprindelse/
Vikingemuseet Roskilde. Hvordan man bygger et vikingeskib. 6 minutter og 27 sekunder. https://www.youtube.com/watch?v=54rXc9CLM7Y
Klip fra filmen: Normannerne. Per Kirkeby og Poul Gjernis. 1974. 5 min om normannerhøvdingens begravelse.
Artikel Skalk februar 2002: Oldtidens opfindelser.
- Vores Danmarkshistorie. Vikingetiden. 33 min. https://podcasts.apple.com/dk/podcast/vikingetiden/id1639890396?i=1000576132193
- Nationalmuseet om vikingeborge. Ca. 3 min. https://natmus.dk/fileadmin/user_upload/Editor/natmus/Trelleborg/Podwalk/F_Borgen.mp3
- Hvor vikingerne hærgede. Artikel. DR 2016. https://www.dr.dk/nyheder/kultur/historie/grafik-her-haergede-vikingerne-vildt-og-voldsomt
- Hvordan fandt vikingerne rundt i verdenen? Videnskab.dk 2012 https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvordan-fandt-vikingerne-rundt-i-verden/
- Grafik over vikingernes rejser. Videnskab.dk 2015. Artikel. https://videnskab.dk/kultur-samfund/se-grafik-over-vikingernes-rejser/
- De fem vikingeskibe. Vikingeskibsmuseet Roskilde. Artikel. https://www.vikingeskibsmuseet.dk/besoeg/udstillinger/de-fem-vikingeskibe
- Angreb på Lindisfarne 793 (satire/historiebrug). 1 minut og 30 sekunder. https://www.youtube.com/watch?v=Q_KWEMmbHjM
- Historiebrug af vikingetiden. Artikel. Danmarkshistorien.dk https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/historiebrug-af-vikingetiden/
- Dokumentar om Trelleborg. 2013. 22 min. https://www.youtube.com/watch?v=ARVpLMhmPmU
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Fake news
Fake-news forløb
Læringsmål - hvad eleverne gerne skal kunne efter forløbet:
• Hvad er Fake News? (begrebsafklaring Fake News, Alternative nyheder, Alternative Fakta, Selektive Fakta)
• Hvordan identificerer og klassificerer man det?
• Hvem skaber det og med hvilket formål?
• Hvordan spredes de?
• Hvilke konsekvenser har det?
• Hvordan kan vi agere i en verden med Fake News? Hvordan kan vi medvirke til at stoppe spredningen?
• Hvorfor er det vigtigt med fakta og nyheder, som vi kan stole på?
• Hvilken rolle spiller følelser i debatten?
• Hvilken betydning har "informationssamfundets økosystem" for spredningen af Fake News? (lukkede bobler, spredning en-> mange, Gode spredningsvilkår, ingen censur, let adgang)
Materiale:
Hendricks, Vincent & Vestergaard, Mads, ”Hvis du tror, at Michelle Obama er født som mand, skal nettet nok bekræfte det”, Information 19. August, 2017
Test: ”Kan du spotte falske nyheder på facebook?”, DR.DK, https://www.dr.dk/nyheder/indland/test-kan-du-spotte-falske-nyheder-paa-facebook
• Artikel:
http://bf.dk/FagmagasinetPerspektiv/Bladet/2011/Perspektiv%2011/SaadanFaarDuMestUdAfDinKildekritikPaaNettet.aspx
(artiklen er fundet på Svendborg Gymnasiums biblioteks side om "Fake News og kildekritik på nettet"
Skala over informationskvalitet: https://o365itcfyn.sharepoint.com/sites/svgy/bibliotek/Sider/Fake-News.aspx
Aftenshowet Danmark DR Jorden er Flad. 8 minutter
https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=Iq0Mh9USgmM
Artikel: Jacob Mchangama
https://www.zetland.dk/historie/sOPXjd5n-aevmJ36a-9c88c
Dokumentaren "Løgnefabrikken - De falske nyheder fra Rusland" på dr.dk/tv. 59 minutter.
Artikel fra Berlingske Tidende + ca. 1½ minut indslag om deep-fake.https://www.b.dk/globalt/kaldte-obama-lige-trump-for-bror-lort-og-er-emma-watson-med-i-en-pornofilm + https://www.youtube.com/watch?v=cQ54GDm1eL0 Obama said this…?
Hvordan lave deep-fake? https://www.youtube.com/watch?v=ttGUiwfTYvg
Gav Trump fingeren til italiensk premierminister?
https://www.youtube.com/watch?v=JPVLOnR7pvQ
Hvorfor blev Sverige ikke angrebet af Tyskland under 2 verdenskrig?
https://www.youtube.com/watch?v=EO86RjbGmcM
A-kraft i Jylland?
http://www.jydskatomkraft.dk/sw2790.html
"Danskerne raser over brug af krænkende glose i humoristisk sammenhæng"
http://rokokoposten.dk/2018/01/03/danskere-raser-brug-kraenkende-glose-humoristisk-sammenhaeng/
CIA dræbte Bob Marley.
http://yournewswire.com/cia-agent-deathbed-bob-marley/
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Det moderne Danmarks tilblivelse - 1800-tallet
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter:
Vægten er lagt på oversigtsforståelse af det 19. århundrede i Danmark.
- Landboreformerne slut 1700-tallet
- Enevældens afskaffelse - Danmarks grundlov 1849
- Tre-års krigen 1848-1850
- 1864
- Forfatningskampen (Grundlovsrevision 1866, Parlamentariske Princip 1901)
- Industrialisering og arbejderbevægelse. Septemberforliget 1899.
- Andelsbevægelsen
- 4-parti systemet
- Kvindefrigørelsen. Stemmeret 1915
Forløbet mundede ud i DHO.
Materiale:
- Peter Frederiksen, Knud Ryg Olsen, Olaf Søndberg: Grundbog til Danmarkshistorien, 2. udgave, Systime.
S. 51- 63 (Middelalder), s. 73-86 (Reformation og renæssance) samt s. 97-113 (Enevældens tidsalder) blev gennemgået som elevoplæg gruppevis. Opgives ikke til eksamen.
S.124- 129, 131-138, 144-147, 150-151, 154-168.
Kilde: http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/christian-christensen-om-fattigdom-i-1887/
Film:
- https://www.youtube.com/watch?v=jq2LwQgK47Y Om 1864. 10 min.
- https://www.dr.dk/studie/historie/tv-serien-historien-om-danmark Historien om Danmark. Grundloven, folket og magten. 59 min.
- https://danmarkshistorien.dk/ooc/film/fra-enevaeldig-helstat-til-nationalstat-1814-1914/ Forfatningskamp og massepolitik. 9 min. Lektion 6. Open online course i Danmarkshistorien.
- https://www.youtube.com/watch?v=jq2LwQgK47Y. Museum Sønderjylland. 1864. 2015. 10 min.
- https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=031202072050 Slaget på Reden. DR 2 2012. 10 min.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Romerriget
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter i undervisningen.
- Roms tilblivelse og faser i udvikling fra bystat til verdensrige.
- Om republikken og samfundsopbygning: Senat, Folkeforsamling, embedsmænd, patron/klient forhold, patriciere/plebejere.
- Hvorfor republikken brød sammen
- Augustus
- Vestromerske rige sammenbrud.
- Roms arv - betydning for eftertiden.
Materiale:
- C.-J. Bryld: Verden før 1914. Systime 2008. S. 37-66
- Knud Helles: Romerriget. Columbus 1987. S. 48-52.
- K. J. Steg: På sporet af Romerriget. Lindhardt og Ringhof. 2018. S. 23-27, 55-57.
- S.A. Jensen: Romerriget -fra sagntid til kejsertid s.92. Systime 1988. Om mordet på Cæsar.
- https://denstoredanske.lex.dk/Romulus_og_Remus? utm_source=denstoredanske.dk&utm_medium=redirect&utm_campaign=DSDredirect Remus og Romulus myte.
- https://www.the-map-as-history.com/Rome-Roman-empire/from-the-founding-to-the-downfall kort over Romerrigets historie.
- https://www.youtube.com/watch?v=GXoEpNjgKzg Om Roms udvikling og arv. National Geographic. 5,37 min.
- Podcast om Cæsar. 36 min. https://politikenhistorie.dk/podcast/antikkens_rom/art6760799/Den-store-diktator-%E2%80%93-Julius-C%C3%A6sar-besejrede-gallerne-og-marcherede-mod-Rom
- https://www.flickr.com/photos/wrldvoyagr/1231408122 Den store Herman. Tankeeksperiment/kontrafaktisk historie - hvordan ville Danmark have set ud, hvis Rom havde overvundet Germanerne og derefter sandsynligvis ville have kommet til Danmark?
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Verdenshistorien fra stenalder til kold krig
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Fokuspunkter:
Fokus på de overordnede udviklingslinjer fra middelalder og frem til og med 1800-tallet. Det vil være centralt at kunne diskutere periodeinddelingsprincipper – hvad adskiller perioderne tydeligt fra hinanden og hvor er der overlap (middelalder, renæssance, enevælde, oplysningstid, 1800-tallet)?
Materialer:
Helles m.fl: Overblik. Gyldendal 2005. S. 9-10, 13-19, 21-30, 47-48, 52-54, 56, 59-66, 68-78, 80-84, 87-88, 97-100, 102-106, 113-115, 117-122, 124-127, 130-132, 134-140, 144. 146-150, 152-156, 158-161, 166-167
- J. Thiedecke: Gud vil det. Korstogstiden 1100-1300. Forlaget Marko. S. 30-32.
- http://www.lascaux.culture.fr/#/en/02_00.xml Hulemalerier
- Det gamle Grækenland. National Geographic. 4 min. https://www.youtube.com/watch?v=6bDrYTXQLu8
- Det gamle Ægypten. National Geographic. 4 min. https://www.youtube.com/watch?v=hO1tzmi1V5g
- Podcast: Mægtige middelalder. Selvvalgt podcast. af 1 times varighed.
- The Middle Ages Explained in 10 minutes https://www.youtube.com/watch?v=H5AVPmAZ8o8
- Den transatlantiske slavehandel https://www.slavevoyages.org/
- The French Revolution - OverSimplified (Part 2). 22 min. https://www.youtube.com/watch?v=EQmjXM4VK2U
- The Industrial Revolution: Crash Course https://www.youtube.com/watch?v=zhL5DCizj5c&t=109s 10 min
- map as history. Diverse sider
- https://www.youtube.com/watch?v=gj2v7-0tAC0 1. verdenskrig i overblik. 6 min
- World War II (short version). 11 min. https://www.youtube.com/watch?v=AUXIuYHFgBE
- Film: Verdenshistorien del 1: En plads på jorden (26 min) og Verdenshistorien del 2: En plads i himlen (26 min).
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Imperialismen og 1. verdenskrig
Faglige mål:
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter i undervisningen:
- Imperialismen: hvor, hvem, hvornår, hvorfor, konsekvenser.
- 1. verdenskrig: Baggrund (underliggende faktorer + udløsende begivenhed), forløb (skyttegrave, våbenteknologi, Passchendaele-film, propagandaplakater), konsekvenser (fredsordning/Versaillestraktaten).
Materiale:
- C.-J. Bryld: Verden efter 1914. Systime 2008. S. 9-28, 30-56
- Frederiksen m.fl.: Grundbog til historie. Fra de store revolutioner til 2. verdenskrig. Systime 2012. S. 106-109.
- C.-J. Bryld I-bog. Verden efter 1914. Kilde: W. F. Blunt: Storbritanniens imperialistiske skæbne + Kilde: Østrig-Ungarns ultimatum + A. J. P. Taylor (1906-90) fortæller først om attentatet mod den østrig-ungarske tronfølger, Franz Ferdinand, og hans hustru d. 28. juni 1914. + Clemenceaus tale ved traktatens forelæggelse (traktaten for den tyske delegation d. 7. maj 1919).
- https://videnskab.dk/kultur-samfund/det-glemte-folkemord-i-tysk-sydvestafrika-mellem-politiske-fejder-og-historiske-fakta
- https://www.youtube.com/watch?v=wJ1uo5jvpe8 Første 27 min og 50 sekunder. How the Europeans Divided Africa
- Allhistories. 1 verdenskrigs forløb. 6 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=YXqppJ-L88U&t=4s
- https://www.youtube.com/watch?v=OfO7TduevHA 4 min. How the Assassination of Archduke Franz Ferdinand Unfolded with Dan Snow
- http://www.bbc.co.uk/history/worldwars/wwone/battle_passchendaele.shtml Baggrundsstof om slaget ved Passchendaele.
- https://www.youtube.com/watch?v=vRHp1Gbyhec&t=5778s Film. Passchendaele Documentary. 1 time 54 min.
- https://www.firstworldwar.com/posters/uk.htm Analyser af propagandaplakater fra 1. verdenskrig.
- Map as history. Diverse kort.
- Thygesen m.fl.: 1914. Da verdenen blev en anden. Forlaget Herredagen 2013. S. 92 og 250.
- Propagandaplakater 1. verdenskrig: diverse hjemmesider: https://www.loc.gov/pictures/collection/wwipos/ + https://www.iwm.org.uk/learning/resources/first-world-war-recruitment-posters + https://www.brandeis.edu/library/archives/exhibits/wwi-ww2-posters/ww1-1918/index.html
- Krigsgrave og monumenter 1 verdenskrig i Sønderjylland: https://www.visitsonderjylland.dk/turist/oplevelser/maerk-historien/mindesmaerker
- Patriotisk sang USA "Ove there": https://www.youtube.com/watch?v=921z4LAHvak
- World War I - Summary on a Map: https://www.youtube.com/watch?v=QwsVJb-ckqM
Hver enkelt elev producerede et oplæg af selvvalgt emne vedrørende 1. verdenskrig - varighed ca. 8 minutter.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Østtyskland - den kolde krig
Faglige mål:
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter: Baggrund for dannelsen af DDR 1949, ideologiernes kamp (kolde krig), propaganda, DDRs sociale og politiske udvikling, opførelsen af Berlinmuren 1961, årsagerne til murens fald og DDRs opløsning.
Materiale:
- Michael Klos: DDR 1949-1989. Frydenlund 2006. S. 11-23, 24 (tekst 1), 25-38, 41-48, 49-50 (tekst 11) 61-73. Derudover tekst 7 og 12 fra hjemmeside til bogen (https://www.his2rie.dk/kildetekster/ddr-1949-1989-den-virkeliggjorte-socialisme/)
- Østtyske propagandaplakater.
- Podcast: Bombningen af Dresden. Hitlers æselører. 54 min. https://omny.fm/shows/hitlers-sel-rer/bombningen-af-dresden-1945?in_playlist=podcast
- Stasi FC. Dokumentar fra DR. 1.27 min. https://www.dr.dk/drtv/se/stasi-fc-_-fodbold-forraederi-og-mord_432966
- Flugten fra DDR. Dokumentar DR 58 min. https://www.dr.dk/drtv/se/flugten-fra-ddr_265719
- Berlinblokaden. 3.22 min. https://www.youtube.com/watch?v=_NPSJaM2yk0
- Luftbroen til Berlin 1948-1949. 4 min. https://www.youtube.com/watch?v=UVAaVEoxqmg
- Bombningen af Dresden 1945. 5.35 min. https://www.youtube.com/watch?v=wr0h0NIo4lM&t=1s
- Das Lied der Partei. https://www.youtube.com/watch?v=TRGIQAUHqhM
- Tanzen Sie Lipsi! https://www.youtube.com/watch?v=80w_Reiyq3E
- Nedtælling til 1961 - opførelsen af Berlinmuren. DR. 45 min https://www.dr.dk/drtv/se/nedtaelling-til-1961-_-opfoerelsen-af-berlinmuren_265722
- Eingemauert! - Die innerdeutsche Grenze | DW Deutsch. 10.39 min. https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k
Studietur til Dresden april/maj 2024.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Holocaust
Faglige mål:
Forløbet har fokus på Holocaust som historisk hændelse og er tilrettelagt efter kapitler, øvelser og opgaver i undervisningsbogen »Vejen til folkedrab – før, under og efter Holocaust« (Solvej Berlau & Stine Thuge, Forlaget Columbus, 2023).
Forløbet giver eleverne indblik i den udvikling, der endte med udryddelsen af de europæiske jøder. Gennem nedslag og cases arbejder eleverne med både forestillinger om jøder og anti-jødisk politik, der over tid skabte grundlaget for folkedrabet. Forløbet indledes med et fokus på før-perspektivet, dvs. den periode, der ledte frem til nazisternes magtovertagelse. Dernæst følger et under-perspektiv, der ser på folkedrabets udvikling og optrapning, herunder planlægning, udryddelse og gerningsmænd. Sidste del af forløbet behandler efter-perspektivet med fokus på Holocaustbenægtelse.
Undervejs i forløbet arbejder eleverne med kildeanalyse, årsagsforklaringer og opstilling af problemstillinger.
Gennem forløbet opnår eleverne faglig fordybelse, viden og kundskaber om følgende kernestofområder:
Holocaust
Hovedlinjer i Europas historie
Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
Nationale, regionale og globale konflikter
Demokrati og menneskerettigheder i et globalt perspektiv
Politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
Historiebrug og formidling
Historiefaglige teorier og metoder
Materiale:
Solvej Berlau og Stine Thuge, »Vejen til folkedrab – før, under og efter Holocaust«, Forlaget Columbus, 2023 s. 6-11, 30-39, 40-47, 48-57, 66-75, 94-103, 104-111, 112-123, 166-173, 174-183.
Film:
- United States Holocaust Memorial Museum, »World War II and the Holocaust« 6.34 minutter. https://www.youtube.com/watch?
- Yad Vashem, »Documentary of mass murder of the Jews from Liepaja« 1.20 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=mroRsZ5ygUY
- United States Holocaust Memorial Museums film »The path to nazi genocide« https://www.youtube.com/watch?v=sRcNq4OYTyE Første 11 minutter ud af 38.
- Books burns as Goebbels speaks: (2,56) https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/film/books-burn-as-goebbels-speaks
- Walt Disney, »Der Fuehrer’s Face«, 1943 9.16 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=bn20oXFrxxg
- United States Holocaust Memorial Museum »Einsatzgruppen« 6.37 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=YoElznkTado&list=PLWQC3P4psZP44TamqzwnHMFxt6-AcVlhp&index=7
- Yad Vashem, »The Auschwitz Album – Visual Evidence of the Process Leading to the Mass Murder at Auschwitz-Birkenau« 5.41 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=ATQp8rFXRkg
- Film: Wannsee-konferencen. 2022. Instruktør: Matti Geschonneck. 108 minutter.
Podcast:
Victor Klemperer: https://folkedrab.dk/files/media/documents/holocaust/lti_stjernen/lti-stjernen.mp3 9.27 minutter.
Online version af Auschwitz-album : https://www.yadvashem.org/yv/en/exhibitions/album_auschwitz/arrival.asp
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Israel/Palæstina
- H. W. Mortensen: Israel - en stat i Mellemøsten. Systime 2011. S. 9-34, 37-42, 45-58, 175-178, 182-190.
- C.-J. Bryld: Verden efter 1914. Systime 2006-2008. S. 313-320.
- Israel-Palæstina konflikten forklaret i 10 punkter. Artikel Fyens Stiftstidende. 2017. https://fyens.dk/indland/israel-palaestina-konflikten-forklaret-i-10-punkter-2022-12-23
- http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/israel_hist_1973.jpg (kort)
- Palæstina/Israel 1917 - 2018 på 9 minutter.
www.youtube.com/watch?v=0vwkfJb7FEc
- Bombning af King David hotel 1946: 2½ min.
www.youtube.com/watch?v=4hs4Z5b-ddE
- Film: Tel Aviv on fire. 2018. 100 minutter.
- Fredsforhandlinger og fremtidsperspektiver. Artikel Faktalink. https://faktalink.dk/titelliste/ipko/ipkofrem
- 1936--1939 Arab Revolt in Palestine. Første 10 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=ppgJCQjiQso
- Dokumentar: En nations fødsel. Israel-Palæstina 1897-1948. 55 minutter. DR Kultur. 2018.
- Video: Forstå konflikten mellem Israel og Palæstina. P3 DR 2018. 10,23 minutter.
- Map as history (amerikansk historieside): Diverse filmklip a ca. 5 minutters varighed.
- Sky News: Krigen mellem Hamas og Israel oktober 2023-december 2023. ( minutter. https://www.youtube.com/watch?v=Jqm8kfODTL0
- Stemmer fra den døde vej - efter angreb 7. oktober 2023. https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/stemmer-fra-den-doede-vej
- Artikler om en-statsløsning og to-statsløsning: Wikipedia: https://da.wikipedia.org/wiki/En-stats-l%C3%B8sning og https://da.wikipedia.org/wiki/To-stats-l%C3%B8sning
- DR tv: Verdens brændpunkter: Israel-Palæstina. 38 min https://www.dr.dk/drtv/se/verdens-braendpunkter_-israel_palaestina_49149
Fokuspunkter i undervisningen:
- Hvad var baggrunden for staten Israels oprettelse 1948? 135 e.kr., tilbagevenden slutningen 1800-tallet, T. Herzl og WZO (1897), 1. verdenskrig, England mandatmagt efter 1. verdenskrig og frem til 1948, Mandatforordning 1922, udvikling Palæstina 1920-1939, Engelske hvidbog 1939, 2. verdenskrig og dens betydning, borgerkrigsagtige tilstande efter 2. verdenskrig, FNs delingsplan.
- Perioden fra 1948 til i dag; Krig 1948-49 (udvikling og betydning), 6-dagskrig 1967 (baggrund og konsekvenser), fredsaftale Israel-Ægypten 1979, Oslo-aftale 1993, Rabin myrdet 1995, hvad sket siden 1995?
- Mulige fredsløsninger?
Faglige mål:
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Vefærdsstaten og Danmarks internationale placering
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Fokuspunkter
- Velfærdsstaten:
Rødder tilbage til Grundloven 1849 og frem til i dag. Velfærdsstatens udfordringer i dag?
- Danmarks internationale placering:
Sikkerhedspolitik: Fokus på tiden efter 1945, NATO 1949, Danmarks handlemåde under kolde krig (allieret med forbehold) – ny kurs efter 1989.
Markedspolitik: Danmarks vej ind i europæisk samarbejde efter 2 verdenskrig, OEEC, EFTA, EF/EU, udvikling i samarbejde indenfor EF/EU især fra 1993.
Materiale:
- Andersen, Branner, Feldstein, Hastrup, Nielsen, Roslyng-Jensen, Seidelin: Fokus 3 * kernestof i historie - Fra verdenskrig til velfærd, Gyldendal. S. 48-63, 66-67, 70-73, 135-142, 144-150, 154-155, 157-159,163-175, 178-179.
- Miniforedrag velfærdsstaten. Uploadet 6-2 2012. Peter Brunbeck. 4,26 minutter.
https://www.youtube.com/watch?v=MdK2a4KdXFQ
- Velfærdsstatens historie. Danskernes akademi. Uploadet 20-12 2010. 3 x 10 minutter. https://www.youtube.com/watch?v=s32s0n1ybX0&list=PL7HlnEPrsIozyzx1QiHuWPI31mr7jomZI
- EF-afstemningen 1972. DR 2 15-12 2005. 37,53 min. CFU
- Valgplakater 1972. https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/valgplakater-for-ef-folkeafstemningen-1972/
- Deadline 2017 om danske fodnoter i 1980erne. CFU. fra 15.05 - 31.20 min. https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=031709302230
- Historien om de fattige. Afsnit 1 (1870-1920), 3 (1950-1974) og 4 (1974-2010). Hvert afsnit ca. 30 min. https://www.youtube.com/watch?v=U0yiQ5PMyfI
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139841724",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139841724",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139841724"
}