Holdet 2022 id-a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Margrethe Runge Sørensen
Hold 2022 id-a (1a id, 2a id, 3a id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogrammer
Titel 2 Parkour
Titel 3 Volleyball
Titel 4 Beskyttet svømning og div. aktiviteter
Titel 5 Hip Hop
Titel 6 Ultimate
Titel 7 Træningsprojektet/Floorball
Titel 8 Pickleball
Titel 9 Pardans : Cha cha cha
Titel 10 Les Lanciers og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogrammer

Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Disciplin: opvarmning

Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Opnå kropsbevidsthed
• Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og kunne redegøre for relevant fysiologisk teori

Fokuspunkter:
- viden om grundlæggende fysiologiske aspekter under opvarmning
- kunne udforme et basis-opvarmningsprogram til musik
- gennemføre og styre et opvarmningsprogram til musik
- kunne følge musikken under øvelserne
- kunne udføre øvelserne korrekt

Litteratur:
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt, Gyldendal 2007, s. 22-27 (Opvarmning + valg af musik) - 6 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Parkour

Færdighedsområde
Nye og klassiske idrætter

Faglige mål
Eleverne skal:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter / parkour
- opnå kropsbevidsthed
- udarbejde, gennemføre et gennemløb/line med fokus på flow

Fagligt indhold:
Kendskab til og beherske centrale og grundlæggende bevægelser i parkour   : løb, balance, svinge, hænge, klatre, hoppe, og vaulting.
Opvarmning Lege på redskaber
Fordybelse/øvelse af færdigheder
Afsluttende gennemløb/line med flow optaget på video, hvor bevægelseselementer (afsæt, svæv, landinger, kraft, tempo) flydende indgår.


Træning af grundlæggende færdigheder i parkour:
Cat leap ( hop direkte til ribbe + løb med afsæt fra plintkasse til landing i ribbe)
Cat balance (på bom, gulv og til ribbe på hævet bænk)
Precision-jumps og landing (på gulvet, fra plintkasse til plintkasse)
Rulle-fald (rolls, drop and rolls, nedspring fra fx  plint, bænk eller højere oppefra)
Underbar ( i bom )
Tic-tac ( mod væg)
Vaults :  One step/lacy vault, dash vault/ two handed  

Flow og bevægelse på parkour bane  (gennemløb i gymnastiksal )
Eksperimenterende form i parkour


Udvidede øvelser, som nogle elever kan arbejde med:

Monkey vault/tigerspring
Reverse
Speed vault
Bom øvelser: turn vaults over bom og lazy vault (sakse ben over bom)

Video:
Introduktion Til Parkour : (6,37 min) -1 side
https://www.youtube.com/watch?v=oc9pS_2xb3c
- Hvad er parkour?
- Hvor kommer parkour fra ?
- Hvordan træner man parkour?

Flg. videoer opgives ikke til eksamen, men har været vist som en del af praksis:

- Copenhagen Girls Gathering 2018

- Parkour Indendørs Træning Parkour Indendørs Træning (8,05 min)

- HOW TO DROP/LAND TUTORIAL - PARKOUR  (kun det første 1min)

- Rolls and drop  https://www.youtube.com/watch?v=RgPd29MlHpg ( ca de første 2 min )

- PARKOUR ACADEMY (HOW TO TIC TAC) (  kun det første 1min)

- Parkour Vaults & Combinations  (3,34 min)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Volleyball

Grundslag i volleyball: fingerslag, baggerslag, smash, blokade og serv.
- Basisteknik for den enkelte
- sammenspil.
- enkelte taktiske facetter, placering på banen, hvornår blokeres, hvornår gør der ikke.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 4 Beskyttet svømning og div. aktiviteter


Forløbet beskyttet svømning og diverse idrætsaktiviteter er et todelt forløb.
Diverse idrætsaktiviteter var et forløb, hvor eleverne i mindre grupper  planlagde forskellige idrætsaktiviteter og underviste hinanden.

Forløbet kørte parallelt med at en gruppe elever på holdet havde valgt at arbejde med beskyttet svømning indtil jul.
Forløbet er et kke eksamensforløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Hip Hop

Formål med forløbet:
Gennem forløbet vil eleven arbejde med basale færdigheder i hiphop. Eleverne vil blive introduceret til hiphops historie  som baggrund for at kunne udvise de udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet vil eleverne specifikt til at arbejde med hiphop færdighederne: poses, isolation af bevægelser, freestyleøvelser og udførsel og sammensætning af koreografier.
Eleverne vil sammen klassen tilegne sig koreografier som bliver gennemgået i undervisningen. Derudover vil eleverne i grupper udforme og udføre egen hiphop-koreografi. Koreografien vil blive udformet med udgangspunkt i labans bevægelsesteori.

Færdigheder
Eleven skal efter forløbet kunne:
- Isolere enkelte kropsdele kontrolleret
- Koordinere med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af koreografier
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser i egen koreografi med tydelig brug af Labans bevægelses kvaliteter
Freestyle/pose til takt til musikken

Materiale:
Tekst
Labans bevægelseskvaliteter(2 sider)

Video
Rap and Hip Hop: Crash Course Black American History #47, 14 min på engelsk (4 sider)

DJ Kool Herc's Turntables: Hip Hop Extraordinaire 1 min (0,5 sider)

i alt 6,5 sider




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Ultimate


Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Ultimate

Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområder: boldspil
• Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for etiske forhold

Fokuspunkter:
- Teoretiske fokuspunkter: taktiske og fysiske aspekter, forsvars- og angrebsspil samt forståelse for fairplaybegrebet
- Tekniske fokuspunkter: præcision i baghånds- og forhåndskast, sikker modtagelse, korte og lange afleveringer
- Taktiske fokuspunkter:  med og modløb, cuts, forsvars- og angrebsspil, verbal og nonverbal kommunikation

Litteratur inspiration til ultimate øvelser og teori:
https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/


Videoer:
Øvelsesguide til Ultimate: Baghåndskast (1 min)
https://www.youtube.com/watch?v=YhNhm3-Aqrk

Øvelsesguide til Ultimate: Forhåndskast (1 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=420hBh7BdFg

Øvelsesguide til Ultimate: Medløb (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=WVCkTpzh9ek

Øvelsesguide til Ultimate: T-shirt cut med vending (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=XZQ2Ta898es&t=7s

Øvelsesguide til Ultimate: Stak (1,07sek)
https://www.youtube.com/watch?v=910SUlIi_QE

Ultimate regler.pdf   1,5 s

https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/3-spirit-of-the-game/ 1 s


Ialt  4 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Træningsprojektet/Floorball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Pardans : Cha cha cha

Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Disciplin: Cha cha cha


Formål:
• Gennem alsidig idrætsundervisning opnår eleverne kropslige kompetencer samt viden, kundskaber og færdigheder i relation til fysisk aktivitet.
• Eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed og opnår således indsigt i betydningen af at være i god fysisk træningstilstand.
• I forløbet arbejder eleverne med at beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: musik og bevægelse samt indgår i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.



Fokuspunkter:

Danseteknik:
• Beherske grundtrin og forskellige variationer

Dansefatning og føring:
• Kendskab til parrets- og det personlige rum ( de to spor)
• Kendskab til løs og fast føring + med- og modføring
• Kendskab til  forskellige fatninger : Åben eller en-håndsfatning /lukket eller en to-
           håndsfatning og traditionel dansefatning
• Beherske at føre/blive ført  
        

Musikforståelse:    
• Beherske at danse i takt med musikken herunder at kunne igangsætte dansen på 1'erne i musikken

Variationer:
• Bevægelse rundt om jer selv / i salen med grundtrin
• Alamana/ damedrejning til højre
• New Yorker
• Spotdrejning til højre  :  to grundtrin og derefter en spotdrejning  til venstre
• Bevægelse i firkant
• Hand to hand
• Lukket New Yorker
                  
Ekstra variationer:  
        Hand to hand -> new york med chassé -> spot turn -> new york med chassé ->  spot turn
        Triple Lockstep og ny variant af hand to hand (med triple chasse i promenade)


Litteratur:

Dansekursus kompendium 2008 : Pardans :  De fire grundelementer i dans for 2 (s. 17) + Føring ( s. 22- 24 midt )  At føre eller at blive ført + med- og modføring)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Les Lanciers og repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer