Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Lene Norbert Glyager
|
Hold
|
2022 id-t (1t id, 2t id, 3t id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Naturaktiviteter (grundforløbet)
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: naturaktiviteter
Teoretiske område: naturvidenskabeligt - hvad kræver det at være god til naturaktivitet?
Formål:
I de første 6 moduler af forløbet prøver eleverne krafter med forskellige naturaktiviteter samt vi snakker om, hvilke innovative kompetencer (1. Initiativ og ansvar, 2. Samarbejde, 3. Kommunikation (internt og eksternt), 4. Strukturere og 5. Lederskab (lede og målsætte)) eleverne benytter sig af i de forskellige naturaktiviteter. I modul 7, 8 og 9 udarbejder eleverne i grupper deres egne naturaktiviteter, som de arbejde grupper afprøver og evaluerer. Evalueringen er baseret på feed back fra grupperne, der afprøver den udviklede aktivitet, samt egne refleksioner over den innovative proces på grundlag af de to figurer. Der føres logbog, der senere kan lægges ind som første aktivitet i den tværfaglige klassenotesbog "SRP forløb og innovation på SG" i den kommende studieretningsklasse.
Faglige mål:
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
Kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning de for undervisningen relevante digitale redskaber
Fokuspunkter:
- Fysisk kapacitet.
- Kobling af teori og praksis, , herunder puls, slagvolumen, minutvolumen, intensitet, arbejds-og hvilepuls)
- Anvendelse af digitale redskaber (ruteplanlægning og gennemførsel)
- Anvendelse af kort
Pensum:
- "C-det er idræt" s 20-22, 40-41
- Figurer over innovation
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Opvarmning og musikforståelse
Hovedområde: Musik og bevægelse
Disciplin: Opvarmning og musikforståelse
Teoretiske område: naturvidenskabelig område, hvad sker der i kroppe når vi går fra hvile til arbejde
I forbindelse med opvarmningsforløbet opnår eleverne naturvidenskabelig viden omkring vigtigheden af opvarmning ift. præstationsfremme samt hvorfor det er godt at varme op både fysisk og psykisk. Eleverne udførte små simple tests før og efter et udført lærerstyret opvarmningsprogram og derudfra skrev eleverne en mini rapport om "Hvilken betydning opvarmning har for præstation af små simple tests", hvor eleverne skulle komme ind på vigtigheden af opvarmning.
I den praktiske undervisning udformede eleverne i grupper opvarmningsprogrammer og varmede på skrift resten af holdet op i de sidste moduler i forløbet. Alle fremviste hele opvarmningsprogrammet, hvor de enkelte dele af programmet skulle vises i flow. Derudover arbejdede og lærte eleverne om takt- og rytmeforståelse, bevægelseskvalitet samt korrekt teknik i de valgte øvelser i deres programmer.
Pensum: (6 sider)
- Wolf, T. et alt (2005) "C- det er idræt", Gyldendal s. 22-27
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Her kan I få adgang til mere onenote i idræt
-
Læs i vedhæftet dokument s. 3 fra Opbygning af et opvarmningsprogram til s. 4 og stop ved "Eksempler på Øvelser"
-
Læs s. 2 til 3, i dokumentet vedhæftet idrætsmodulet i går om, hvorfor det er godt at varme op. Når I læser lektien, så fokuser på, hvad der sker i kroppen, når man varmer op.
-
Jeres planer/dispositioner over jeres opvarmningsprogrammer i onenote skal være udfyldt færdig.
-
Hav styr på HELE jeres opvarmningsprogrammer, da det ikke kan slås op på projekter, da der ikke er nogen i drengesalen.
-
HUSK hav styr på musikken og hvor I kan finde det henne, så det ikke tager for lang tid med at komme i gang.
-
Genlæs s. 2 til 3 i opvarmningsningsdokumentet vedhæftet på 2. modul i dette forløb.
-
Hav styr på HELE jeres opvarmningsprogrammer, da det ikke kan slås op på projekter, da der ikke er nogen i drengesalen samt HUSK at have styr på musikken inden modulet.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opvarmningsrapport
|
12-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Tekstbehandling
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
3
|
Forløb 3: 3-mod-3 basket og teknisk fokus
Hovedområde: Boldspil
Disciplin: 3-mod-3 basket
Teoretiske område: viden om hvordan man udfører forskellige tekniske og taktiske færdigheder
Formålet med basket forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i centrale dele af basket. I starten af forløbet ligges der især vægt på de tekniske elementer i spillet såsom afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Senere i forløbet introduceres eleverne til de taktiske elementer som ”løb i det tomme rum”, ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små spiløvelser.
Faglige mål:
Hvad skal jeg kunne som elev:
Primære mål:
- Kunne beherske driblinger, stående skud, afleveringer og triple-threat
- Have kendskab til korrekt teknik ved lay-up
- Kunne beherske taktiske elementer, som spilforståelse, spacing, v-vut, give-and-go og backdoor-cut
- Kunne beherske i rimelig grad korrekt personlig forsvar
- Kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spille den videre
Sekundære mål:
- Opnår god fysisk kapacitet
- Kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basket
- Opnå kropsbevidsthed
Pensum:
- Hvordan man dribler: https://www.youtube.com/watch?v=BnvGa0I8bMc
- Dokument om forskellige afleveringsmåder (1/2 side)
- En håndsskud: https://www.youtube.com/watch?v=YHeMlzj730I
- Lay up: https://www.youtube.com/watch?v=q4IqeXob_qg
- V-Cut: https://www.youtube.com/watch?v=QpSXkMuMf7Q
- Backdoor cut: https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
- Give and go: https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk
- Dokument (1/2 side) og videoen om Spilforståelse, Spacing og fylde op: https://www.dgi.dk/basketball/oevelser/9700
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Forløb 4: Parkour og danskernes motionsvaner
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: parkour
Teoretiske område: Idrættens organiseringer og danskernes idrætsdeltagelse
Formål:
I forløbet parkour fokuseres der på parkour i sin helhed, særligt med fokus på tekniske delelementer til god udførelse af de enkelte øvelser samt sammensætning af delelementer til en flydende sammenhæng, der bidrager til flowoplevelsen.
Eleverne afprøvede deres parkour færdigheder udenfor på skolens område samt på parkouranlægget ved SG-Huset, for at opleve hvor anderledes det er ift. at udøve det indenfor, men parkour foregår samtidig udenfor, så det er vigtigt at de får det med.
Hvad skal jeg som elev kunne: (faglige mål)
- I skal kunne vise minimum 3 forskellige passager/vaults til at passere forhindringer med
- I skal kunne vise: Precisions, running precisions, strides samt kunne forklare fokuspunkterne for en god landing.
- I skal kunne lave mindre kombinationer og flows/ruter med ovenstående elementer.
- I skal kunne lave underbar, dobbelt lazy og kombinationer af disse samt egne bevægelser i mindre flows
- I skal kunne se muligheder i forhold til at anvende forskellige steder til at lave ovenstående parkour elementer
- I skal kunne reflektere over jeres egen praksis og hvorledes i forbedrer jer teknisk
- I skal kunne se og reflektere over fordele og ulemper ved organiserede foreningsidræt vs. uorganiserede gadeidræt
- I skal have en viden om hvad danskerne dyrker af idræt i forhold til aldersgrupper
Pensum:
- Forskellige videoer omhandlende parkour og parkour færdigheder
- Wolf, T. et alt (2006) "C- det er idræt", Gyldendal s. 72-78 (7 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Forløb 5: Ultimate og teampsygologi
Formålet:
Formålet med ultimate forløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele, der mestre for at kunne spille det færdige spil. Først læres de basale kaste- og gribeteknikker, i de følgende moduler bygges der ovenpå de grundlæggende bestanddele, hvor eleverne opnår kendskab til forsvars- og angrebsmuligheder. Desuden trænes overblik, præcision og spilbarhed, da det er nøgleord/kompetencer i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes der ydermere med nogle taktiske muligheder i spillet for at kunne sprede sig modstander mere ud og slippe af med sin direkte modspiller. I de sidste moduler af forløbet arbejdes der desuden med teampsykologi, hvor eleverne bliver inddelt på faste hold, hvor de skal arbejde med elementer fra teampsykologien i et forsøg på at gøre holdet bedre
Hvad skal jeg som elev kunne efter dette forløb?
• Beherske baghåndskast til makker med god præcision
• Kendskab til forhåndskast
• Kunne gribe disken med pandekage- og krokodillegribning
• Kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Kunne gøre sig spilbar i de tomme rum
• Kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Pensum:
- Ca. 10 sider (Minikompendium i Ultimate)
- Idræt C - teori i praksis s. 60-64 om teampsykologi = 5 sider
I alt: 15 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Forløb 6: Pickleball og organisationsformer
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: Pickleball
Teoretiske område: viden om de udførslen af de forskellige slag samt taktiske elementer i pickleball samt viden om danskernes idrætsdeltagelse og idrættens organiseringsformer.
Faglige mål
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske færdigheder.
Tekniske delmål:
• Kunne beherske et korrekt greb
• Batføring at kunne beherske i rimelig grad diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob samt smash med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling
• Have kendskab til fokuspunkterne bag smash og i begrænset omfang kunne udføre det
Taktiske delmål:
• I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden i double når der spilles forsvar og angreb
• Kunne beherske reglerne i forhold til double bounce og the kitchen
• Tælle korrekt point og skifte af serv
• At have kendskab til at man skal søge mod nettet, så snart chancen byder sig
• I rimelig grad at beherske slagserier
Teoretiske delmål:
• Kunne redegør for hvilke motiver der ligger bag at være fysisk aktiv?
• Kunne de 4 idræts- og motionsorganisationsformer
• Kunne redegør for udviklingen i danskernes idræts og motionsvaner
• Kunne analysere hvilke grunde der ligger bag udviklingen i danskernes idræts og motionsvaner
Pensum:
• Diverse links til de forskellige slag
• Dokumentet fra gym-idræt.dk: Om pickleball - 4 sider
• Idræt C - teori i praksis s. 8-16 (minus s. 10, 11 og 13) - 5 sider
I alt: 9 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Jive og sundhed
Hovedområde: musik og bevægelse
Disciplin: jive
Teoretiske område: humanistiske område dansens historie samt den sundhedsvidenskabelig vinkel
Formål:
Pardans forløbet havde en varighed på 6-7 moduler, hvor eleverne til at starte med arbejdede med rytme og takter samt føre og blive ført for at skabe en forståelse for hvad rytme og takt er samt hvordan man fører og bliver ført. I de efterfølgende moduler blev eleverne præsenteret for jive, hvor de skulle lære forskellige trin-variationer:
- Grundtrin
- Grundtrin med bevægelse
- America spin (dame-fuld-drejning)
- Damedrejning
- Chassé ved siden af hinanden
- Chassé ind foran hinanden
- Hip bump
- Spark I
- Sprællemand
- Vindmølle
- Spark II
- Mooch step
Efterfølgende fik eleverne et modul til at øve en koreografi jeg havde lavet til dem, som det efterfølgende modul skulle filmes. Sidste modul blev afslutte med at alle eleverne dansede den samme koreografi samt de blev introduceret til drejebog til eksamen. Eleverne forsøgte at udarbejde en drejebog til forløbet jive.
Målene med for forløbet ift. jive:
- Eleverne skal kunne trinvariationerne: grundtrin, grundtrin med bevægelse, grundtrin med drejning, grundtrin med drejning og bliv ude, grundtrin med damen fuld drejning, grundtrin med spark og grundtrin med sprællemand
- Eleverne skal have en forståelse for de særlige kendetegn ved Jive og forsøge at have fokus på det i dansen
- Eleverne skal udvise rytme-forståelse og taktforståelse samt koordinering af musik og bevægelser
- At eleverne ved hvad pardansens grundelementer er
- Kunne opnå sociale relationer ift. at få jive til at foregå optimalt, herunder opnå en viden omkring hvad det kræver at blive ført og føre
- Eleverne skal kunne kendetegnene ved Jive når de danser
Pensum:
- Teori om pardans s. 24-30, C – det er idræt = 4 normalsider
- Din idræt C, kap. 7 "Den sunde krop" s. 147-152 og 155-160: 10 normalsider
- Videoer af jive trin-variationer
I alt: 14 normalsider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb 8: Volley og styrketræning
Formålet:
I dette praktiske forløb skal I arbejde med volley, hvor der er stor fokus på de tekniske og til dels på de taktiske elementer samt på at lære det færdige spil. Fokus vil primært være på grundslagene - finger- og baggerslag - da disse færdigheder er altafgørende for at det færdige spil, kan spilles på et nogenlunde niveau. Der vil hovedsageligt blive spillet 3 mod 3 eller 4 mod 4, således at de basale færdigheder kan trænes via mange boldberøringer. De første moduler er der primært fokus på grundslagene (finger- og baggerslag samt serv), hvorefter færdighederne udvidet til også at indbefatte smash og blokade. Teoretisk skal vi arbejde med hvilke arbejdskrav, der er til volley og hvordan man kan træne nogle af disse.
Faglige mål - hvad skal jeg som kunne:
- Grundslag: fingerslag, baggerslag og serv
○ Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
○ Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for "hæveren" at spille bolden
○ Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Have nogenlunde styr på hvordan smash udføres, hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Have kendskab til hvordan en blokade foregår
- Kommunikation og placering på banen under modtagning og spil
- Forståelse for regler og rotationssystem ved 3 mod 3 eller 4 mod 4
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
- Have kendskab til arbejdskravene i volley
- Have en vide om hvordan udvalgte arbejdskrav i volley trænes
Pensum:
- Diverse videoer af tekniske og taktiske elementer i volley
- Arbejdskravsanalyse udarbejde med inspiration fra Aerob og Anaerob træning af Bangsbo
- Om styrketræning i "C- det er idræt s. 48-54
I alt 5 læsesider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb 9: Træningsprojekt i crossfit
"Træningsprojekt i crossfit" er et forløb i crossfit, hvor der samtidigt indgår et træningsprojekt over ca. 8 uger, hvor eleven opnår en målbar forbedring i kondition (generelt) og crossfit (idrætsspecifikt), samt tilegner sig færdigheder inden for crossfit af både teknisk og fysisk karakter.
Formålet med forløbet "Træningsprojekt i crossfit" er, at eleven skal lære nogle generelle "regler" om træning af kondition. Eleverne skal desuden gennem forløbet opnår en målbar forbedring i udholdenhed, samt tilegner sig kendskab til og teknisk kunnen inden for øvelser i crossfit.
Eleverne skal kunne udføre crossfit øvelser teknisk korrekt ud fra den skalering, der er nødvendig for den enkelte elev.
Fokuspunkter i træningsprojektet i crossfit:
1. Forbedre sin fysiske formåen samt sin generelle crossfit form i løbet af træningsprojektet (udholdenhed) og kunne udføre crossfit øvelser teknisk korrekt
2. Kunne planlægge og gennemføre relevant træning
3. Kunne evaluere træningsprojektet i en skriftlig aflevering med inddragelse af relevant teori samt demonstrere brug af relevante fagbegreber
4. Kunne i den skriftlige aflevering reflektere over de opnåede resultater og forklare hvorfor/hvorfor ikke at man opnåede disse
Eleverne skal opnå grundlæggende teoretisk viden om træningsplanlægning (variation, intensitet, mængde, progression og restitution) samt gennemføre fysiologisk test før og efter forløbet - bip-test (udholdenhedstest) og idrætsspecifik test (Fight gone bad). Sideløbende tilegner eleverne sig viden om aerob og anaerob træning samt muskeludholdenhedstræning, som skal bringes i spil i den afsluttende rapport med refleksioner over den planlagte træning og resultater.
I den praktiske undervisning bliver eleverne præsenteret for forskellige måder hvorpå ens kondition kan trænes på, såsom en kontinuerlig løbetur, 6-dagsløb, 10-20-30 løb, fartleg og sprintformer. Desuden præsenteres eleverne for forskellige former for WOD, hvorigennem eleverne træner deres muskeludholdenhed samt kondition.
Pensum:
- Træningsprojekt kompendie: s. 3-11 og 14-19 = 15 sider
- Om Målsætninger i Din Idræt C, 1. udgave, 2019 s. 171-173 = 3 sider
- Hvad er 10-20-30 = 3 sider
- Video: https://www.facebook.com/watch/?v=2175958546138157&ref=sharing - hvorfor er det sundt at løbe = 1 side
- Teori om muskeludholdenhed genlæses fra 2g. Nederst s. 50-51 i "Om styrketræning i C- det er idræt". = 1 side
I alt = 23 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Målsætninger træningsprojekt
|
19-08-2024
|
Træningsrapport
|
28-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
10
|
Forløb 10: Floorball og relationelle færdigheder
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale elementer af floorball. I første modul er hovedfokus på boldtilvænning. I de følgende moduler øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i de efterfølgende moduler, hvor der er fokus på sammenspil og taktik.
Faglige mål og fokuspunkter:
Floorball:
• Kan holde korrekt på staven
• Kan udføre simple driblinger med forsiden og bagsiden af staven i forskellige tempi
• Kan udføre trækaflevering og modtagning
• Kunne forskellige skudformer (håndleds- og trækskud)
• Kunne demonstrere sammenspil og overblik
• Kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
• Demonstrere viden om relationelle færdigheder og betydningen af tillid i boldspil
• Udvise taktisk relationelle færdigheder både teoretisk og praktisk
Pensum:
- Christensen et al. 2015 Relationelle færdigheder (s. 68-73)
I alt 5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb 11: Step-aerobic og idrætsskader
Formålet med forløbet "Step-aerobic" er, at eleverne lærer grundtrinnet samt en del trinvariationer og hvordan disse kan sættes sammen til en serie bestående af flere sekvenser. For at kunne udføre disse trin skal eleverne kunne koordinere ben- og armbevægelser, og de skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer eleverne også selv til at sammensætte små koreografier i grupper, og her skal de vise, at de kan sammensætte trin til en ny serie, og at de kan opbygge øvelserne. Således at andre kan lære dem uden at holde pause samt er bliver arbejdet med forskellige højder på step-bænken. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så eleverne arbejder kontinuerligt og træner konditionen samt udholdenheden, her har step-bænk højden ligeledes en indvirkning. Sideløbende med den praktiske undervisning i step-aerobic skal eleverne arbejde med idrætsskader.
Fokus vil være på at træne elevens
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kredsløbskondition
Faglige mål
- Kunne udføre forskellige trin
- Koordination af både arme og ben i takt til musikken
- Korrekt teknik og udtryk i step-aerobic (hele foden på step-bænken, rank kropsholdning, store bevægelser, strakte ben og arme)
- Kunne følge med fysisk og konditionsmæssigt
- Kunne sammensætte små stepaerobic koreografier, hvor der indtænkes variation
- Kunne forklare hvad idrætsskader er, hvilke idrætsskader der kan opstå i step-aerobic og hvordan disse kan behandles
Pensum:
- Idrætsskader i ”C-det er idræt” s. 142-146
I alt 5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb 12: Repetition og Lanciers
Forløbene, som er opgivet til eksamen, som ligger tilbage i 1. og 2.g repeteres og eleverne laver drejebog til disse forløb i deres eksamensgrupper. Sidenløbende med repetition lærer eleverne lanciers, som de skal danse til Galla-festen d. 9. maj.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139888125",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139888125",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139888125"
}