Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2021/22 - 2024/25
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Lene Norbert Glyager
|
Hold
|
2022 id-x (1x id, 2x id, 3x id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Naturaktiviteter (grundforløbet)
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: naturaktiviteter
Teoretiske område: naturvidenskabeligt - hvad kræver det at være god til naturaktivitet?
Formål:
I de første 6 moduler af forløbet prøver eleverne krafter med forskellige naturaktiviteter samt vi snakker om, hvilke innovative kompetencer (1. Initiativ og ansvar, 2. Samarbejde, 3. Kommunikation (internt og eksternt), 4. Strukturere og 5. Lederskab (lede og målsætte)) eleverne benytter sig af i de forskellige naturaktiviteter. I modul 7, 8 og 9 udarbejder eleverne i grupper deres egne naturaktiviteter, som de arbejde grupper afprøver og evaluerer. Evalueringen er baseret på feed back fra grupperne, der afprøver den udviklede aktivitet, samt egne refleksioner over den innovative proces på grundlag af de to figurer. Der føres logbog, der senere kan lægges ind som første aktivitet i den tværfaglige klassenotesbog "SRP forløb og innovation på SG" i den kommende studieretningsklasse.
Faglige mål:
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
Kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning de for undervisningen relevante digitale redskaber
Fokuspunkter:
- Fysisk kapacitet.
- Kobling af teori og praksis, , herunder puls, slagvolumen, minutvolumen, intensitet, arbejds-og hvilepuls)
- Anvendelse af digitale redskaber (ruteplanlægning og gennemførsel)
- Anvendelse af kort
Pensum:
- "C-det er idræt" s 20-22, 40-41
- Figurer over innovation
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Opvarmning og musikforståelse
Hovedområde: Musik og bevægelse
Disciplin: Opvarmning og musikforståelse
Teoretiske område: naturvidenskabelig område, hvad sker der i kroppe når vi går fra hvile til arbejde
I forbindelse med opvarmningsforløbet opnår eleverne naturvidenskabelig viden omkring vigtigheden af opvarmning ift. præstationsfremme samt hvorfor det er godt at varme op både fysisk og psykisk. Eleverne udførte små simple tests før og efter et udført lærerstyret opvarmningsprogram og derudfra skrev eleverne en mini rapport om "Hvilken betydning opvarmning har for præstation af små simple tests", hvor eleverne skulle komme ind på vigtigheden af opvarmning.
I den praktiske undervisning udformede eleverne i grupper opvarmningsprogrammer og varmede på skrift resten af holdet op i de sidste moduler i forløbet. Alle fremviste hele opvarmningsprogrammet, hvor de enkelte dele af programmet skulle vises i flow. Derudover arbejdede og lærte eleverne om takt- og rytmeforståelse, bevægelseskvalitet samt korrekt teknik i de valgte øvelser i deres programmer.
Pensum: (6 sider)
- Wolf, T. et alt (2005) "C- det er idræt", Gyldendal s. 22-27
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opvarmningsrapport
|
16-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
3
|
Forløb 3: 3-mod-3 basket og teknisk fokus
Hovedområde: Boldspil
Disciplin: 3-mod-3 basket
Teoretiske område: viden om hvordan man udfører forskellige tekniske og taktiske færdigheder
Formålet med basket forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i centrale dele af basket. I starten af forløbet ligges der især vægt på de tekniske elementer i spillet såsom afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Senere i forløbet introduceres eleverne til de taktiske elementer som ”løb i det tomme rum”, ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små spiløvelser.
Faglige mål:
Hvad skal jeg kunne som elev:
Primære mål:
- Kunne beherske driblinger, stående skud, afleveringer og triple-threat
- Have kendskab til korrekt teknik ved lay-up
- Kunne beherske taktiske elementer, som spilforståelse, spacing, v-vut, give-and-go og backdoor-cut
- Kunne beherske i rimelig grad korrekt personlig forsvar
- Kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spille den videre
Sekundære mål:
- Opnår god fysisk kapacitet
- Kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basket
- Opnå kropsbevidsthed
Pensum:
- Hvordan man dribler: https://www.youtube.com/watch?v=BnvGa0I8bMc
- Dokument om forskellige afleveringsmåder (1/2 side)
- En håndsskud: https://www.youtube.com/watch?v=YHeMlzj730I
- Lay up: https://www.youtube.com/watch?v=q4IqeXob_qg
- V-Cut: https://www.youtube.com/watch?v=QpSXkMuMf7Q
- Backdoor cut: https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
- Give and go: https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk
- Dokument (1/2 side) og videoen om Spilforståelse, Spacing og fylde op: https://www.dgi.dk/basketball/oevelser/9700
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Forløb 4: Parkour og organisationsformer
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: parkour
Teoretiske område: Idrættens organiseringer og danskernes idrætsdeltagelse
Formål:
I forløbet parkour fokuseres der på parkour i sin helhed, særligt med fokus på tekniske delelementer til god udførelse af de enkelte øvelser samt sammensætning af delelementer til en flydende sammenhæng, der bidrager til flowoplevelsen.
Eleverne afprøvede deres parkour færdigheder udenfor på skolens område samt på parkouranlægget ved SG-Huset, for at opleve hvor anderledes det er ift. at udøve det indenfor, men parkour foregår samtidig udenfor, så det er vigtigt at de får det med.
Hvad skal jeg som elev kunne: (faglige mål)
- I skal kunne vise minimum 3 forskellige passager/vaults til at passere forhindringer med
- I skal kunne vise: Precisions, running precisions, strides samt kunne forklare fokuspunkterne for en god landing.
- I skal kunne lave mindre kombinationer og flows/ruter med ovenstående elementer.
- I skal kunne lave underbar, dobbelt lazy og kombinationer af disse samt egne bevægelser i mindre flows
- I skal kunne se muligheder i forhold til at anvende forskellige steder til at lave ovenstående parkour elementer
- I skal kunne reflektere over jeres egen praksis og hvorledes i forbedrer jer teknisk
- I skal kunne se og reflektere over fordele og ulemper ved organiserede foreningsidræt vs. uorganiserede gadeidræt
- I skal have en viden om hvad danskerne dyrker af idræt i forhold til aldersgrupper
Pensum:
- Forskellige videoer omhandlende parkour og parkour færdigheder
- Wolf, T. et alt (2006) "C- det er idræt", Gyldendal s. 72-78 (7 sider)
- Filosofien bag parkour: https://www.youtube.com/watch?v=fSpb512b2xo
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Forløb 5: Ultimate og teamspykologi
Formålet:
Formålet med ultimate forløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele, der mestre for at kunne spille det færdige spil. Først læres de basale kaste- og gribeteknikker, i de følgende moduler bygges der ovenpå de grundlæggende bestanddele, hvor eleverne opnår kendskab til forsvars- og angrebsmuligheder. Desuden trænes overblik, præcision og spilbarhed, da det er nøgleord/kompetencer i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes der ydermere med nogle taktiske muligheder i spillet for at kunne sprede sig modstander mere ud og slippe af med sin direkte modspiller. I de sidste moduler af forløbet arbejdes der desuden med teampsykologi, hvor eleverne bliver inddelt på faste hold, hvor de skal arbejde med elementer fra teampsykologien i et forsøg på at gøre holdet bedre
Hvad skal jeg som elev kunne efter dette forløb?
• Beherske baghåndskast til makker med god præcision
• Kendskab til forhåndskast
• Kunne gribe disken med pandekage- og krokodillegribning
• Kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Kunne gøre sig spilbar i de tomme rum
• Kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Pensum:
- Ca. 10 sider (Minikompendium i Ultimate)
- Idræt C - teori i praksis s. 60-64 om teampsykologi = 5 sider
I alt: 15 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Forløb 6: Jive og sundhed
Hovedområde: musik og bevægelse
Disciplin: jive
Teoretiske område: humanistiske område dansens historie samt den sundhedsvidenskabelig vinkel
Formål:
Pardans forløbet havde en varighed på 6-7 moduler, hvor eleverne til at starte med arbejdede med rytme og takter samt føre og blive ført for at skabe en forståelse for hvad rytme og takt er samt hvordan man fører og bliver ført. I de efterfølgende moduler blev eleverne præsenteret for jive, hvor de skulle lære forskellige trin-variationer:
- Grundtrin
- Grundtrin med bevægelse
- America spin (dame-fuld-drejning)
- Damedrejning
- Chassé ved siden af hinanden
- Chassé ind foran hinanden
- Hip bump
- Spark I
- Sprællemand
- Vindmølle
- Spark II
- Mooch step
Efterfølgende fik eleverne et modul til at øve en koreografi jeg havde lavet til dem, som det efterfølgende modul skulle filmes. Sidste modul blev afslutte med at alle eleverne dansede den samme koreografi samt de blev introduceret til drejebog til eksamen. Eleverne forsøgte at udarbejde en drejebog til forløbet jive.
Målene med for forløbet ift. jive:
- Eleverne skal kunne trinvariationerne: grundtrin, grundtrin med bevægelse, grundtrin med drejning, grundtrin med drejning og bliv ude, grundtrin med damen fuld drejning, grundtrin med spark og grundtrin med sprællemand
- Eleverne skal have en forståelse for de særlige kendetegn ved Jive og forsøge at have fokus på det i dansen
- Eleverne skal udvise rytme-forståelse og taktforståelse samt koordinering af musik og bevægelser
- At eleverne ved hvad pardansens grundelementer er
- Kunne opnå sociale relationer ift. at få jive til at foregå optimalt, herunder opnå en viden omkring hvad det kræver at blive ført og føre
- Eleverne skal kunne kendetegnene ved Jive når de danser
Pensum:
- Teori om pardans s. 24-30, C – det er idræt = 4 normalsider
- Din idræt C, kap. 7 "Den sunde krop" s. 147-152 og 155-160: 10 normalsider
- Videoer af jive trin-variationer
I alt: 14 normalsider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Unge og idræt
Klassen er i dette forløb delt i 2.
Den ene del har beskyttet svømning, hvor hver elev skal aktivere og undervise et barn fra en funktionsklasse i svømmeaktiviteter samt guide barnet med at kunne komme i vandet i omklædnings- og badesituation. Generelt være en svømme-ven. De skal efter hver time reflektere over forløbet.
Den anden halvdel har idræt her på gymnasiet og skal i grupper undervise hinanden i forskellige selvvalgte idrætter. De har skullet overveje mål, motivation og opbygning af lektionen og efterfølgende skal de reflektere over, hvordan det gik.
Faglige mål
Eleverne skal:
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer -her i en selvvalgt disciplin eller i svømmeaktiviteter for et barn fra en funktionsklasse i Svendborg.
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger - her i form af praktisk gennemførelse af en undervisning.
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Litteratur
Læreroplæg ud fra disse sider "Idræt for børn og unge" DIF, 2. udgave 2004, s. 5-15
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
8
|
Forløb 8: På rundtur i discipliner
Da nogle elever var væk fra holdet i forårssemesteret til "Beskyttet Svømning" havde de resterende på holdet et forløb "På rundtur i disciplinerne", hvor eleverne blev præsenteret og prøvede forskellige discipliner, hvor fokus lå på at eleverne fik en fornemmelse af de basale grundelementer/teknikker var i de forskellige discipliner samt fik en fornemmelse af hvordan det skulle udføres som færdig disciplin. Desuden var det vigtig at eleverne fik en fornemmelse af bevægelsesglæde. Vi besøgte pickleball, bordtennis, beach-håndbold samt beachvolley,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb 9: Træningsprojekt og step-aerobic
Forløbet træningsprojekt er bygget således op, at det kører sideløbende med et andet forløb. Det udføres på den måde, at i hvert modul bruges halvdelen af modulet på træningsprojekt og den anden halvdel på det andet forløb, ca. 35-40 min til hvert forløb. Dog de første 2 moduler efter sommerferien går kun med træningsprojektet til testning samt teoretisk introduktion til målsætninger og træningsplanlægning. Ligeledes bliver det sidste hele modul inden efterårsferien brugt på træningsprojektet på testning igen samt introduktion til træningsrapporten.
Formålet med træningsforløbet er, at eleverne skal lære nogle generelle "regler" om træning af kondition, og ud fra disse "regler" skal de være i stand til at lave, gennemføre og evaluere et træningsprogram af ca. 8 ugers varighed. Desuden skal de have kendskab til motions indvirkning på sundheden.
Fokuspunkter i træningsprojektet:
1. Forbedre sin fysiske formåen i løbet af træningsprojektet
2. Kunne planlægge og gennemføre relevant træning
3. Kunne evaluere træningsprojektet i en skriftlig aflevering med inddragelse af relevant teori samt demonstrere brug af relevante fagbegreber
4. Kunne i den skriftlige aflevering reflektere over de opnåede resultater og forklare hvorfor/hvorfor ikke at man opnåede disse
Eleverne skal opnå grundlæggende teoretisk viden om træningsplanlægning (variation, intensitet, mængde, progression og restitution) samt gennemføre en fysiologisk test - bip-test - udholdenhedstest. Sideløbende tilegner eleverne sig viden om aerob og anaerob energiomsætning, som skal bringes i spil i den afsluttende træningsrapport om forløbet med refleksioner over eget program og resultater.
I den praktiske undervisning bliver eleverne præsenteret for forskellige måder hvorpå ens kondition kan trænes på, såsom en kontinuerlig løbetur, 6-dagsløb, 10-20-30 løb, fartleg og cirkeltræningsformer.
Pensum:
- Træningsprojekt kompendie: s. 3-11 og 14-19 = 15 sider
- Om Målsætninger i Din Idræt C, 1. udgave, 2019 s. 171-173 = 3 sider
- Hvad er 10-20-30 = 3 sider
- Video: https://www.facebook.com/watch/?v=2175958546138157&ref=sharing - hvorfor er det sundt at løbe = 1 side
I alt: 22 sider
Step-aerobic forløbet er bygget således op, at det kører sideløbende med træningsprojekt forløbet. Det løber af stablen på den måde, at hvert modul bruges ca. 35-40 min på step-aerobic og 35-40 min på træningsprojekt forløbet . Dog når træningsprojektet er afsluttet bruges der 3 ekstra hele moduler til step-aerobic således at forløbet får en varighed af 6 moduler.
Formål:
Formålet med forløbet "Step-aerobic" er, at eleverne lærer grundtrinnet samt en del trinvariationer og hvordan disse kan sættes sammen til en serie bestående af flere sekvenser. For at kunne udføre disse trin skal eleverne kunne koordinere ben- og armbevægelser, og de skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer eleverne også selv til at sammensætte små koreografier i grupper, og her skal de vise, at de kan sammensætte trin til en ny serie, og at de kan opbygge øvelserne. Således at andre kan lære dem uden at holde pause samt er bliver arbejdet med forskellige højder på step-bænken. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så eleverne arbejder kontinuerligt og træner konditionen samt udholdenheden, her har step-bænk højden ligeledes en indvirkning. Sideløbende med den praktiske undervisning i step-aerobic skal eleverne forsøge at koble aerob og anaerob teori om energiomsætning på step-aerob.
Fokus vil være på at træne elevens
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kredsløbskondition
Faglige mål
- Kunne udføre forskellige trin
- Koordination af både arme og ben i takt til musikken
- Korrekt teknik og udtryk i step-aerobic (hele foden på step-bænken, rank kropsholdning, store bevægelser, strakte ben og arme)
- Kunne følge med fysisk og konditionsmæssigt
- Kunne sammensætte små stepaerobic koreografier, hvor der indtænkes variation
- Kunne koble aerob og anaerob teori fra træningsprojektet på step-aerob
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb 10: Floorball og relationelle færdigheder
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale elementer af floorball. I første modul er hovedfokus på boldtilvænning. I de følgende moduler øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i de efterfølgende moduler, hvor der er fokus på sammenspil og taktik.
Faglige mål og fokuspunkter:
Floorball:
- Kan holde korrekt på staven
- Kan udføre simple driblinger med forsiden og bagsiden af staven i forskellige tempi
- Kan udføre trækaflevering og modtagning
- Kunne forskellige skudformer (håndleds- og trækskud)
- Kunne demonstrere sammenspil og overblik
- Kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
- Demonstrere viden om relationelle færdigheder og betydningen af tillid i boldspil
- Udvise taktisk relationelle færdigheder både teoretisk og praktisk
Pensum:
- Christensen et al. 2015 Relationelle færdigheder (s. 68-73)
I alt 5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb 11: Bordtennis og idrætsskader
Faglige mål
Eleverne skal:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter her inden for klassiske og nye idrætter i form af bordtennis
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- have viden om forskellige typer af skader, som kan opstå når man er fysisk aktiv
- vide hvordan man behandler forskellige typer skaber
- have kendskab til hvordan man genoptræner efter en skade
Fagligt indhold:
Eleverne skal kunne udføre en række forskellige slag som isolerede træningsøvelser og delvist i kampsituationer.
- Forhåndskontra
- Baghåndskontra
- Baghåndsprik
- Kort serv
- Lang serv
- Skruede slag (underskru, overskru, sideskru)
- Forhåndsloop
Eleverne skal have kendskab til reglerne og kunne spille efter dem i single og double. De skal også have kendskab til benstilling og benarbejde og delvist kunne benytte dette hensigtsmæssigt i kamp. Desuden skal de i doublekamp have en forståelse for, hvor det er smartest at spille bolden hen.
Desuden er der fokus på:
- Hold bolden lavt dvs. tæt på nettet
- Slå til bolden i stedet for at skubbe til den
- Slå dybt og varieret
- Ryk tyngdepunktet nedad – ned i benene (grundpositionen)
Pensum:
- Idrætsskader i ”C-det er idræt” s. 142-146
I alt 5 sider
Videoer:
- Batfatning (pegefinger langs battet, tommelfinger på anden side)
- https://www.youtube.com/watch?v=G7cwYOq7zWY
- Forhåndskontra: https://www.youtube.com/watch?v=eMEM0KbdRUs
- Baghåndskontra: https://www.youtube.com/watch?v=S8oq6f9aKkg
- Baghåndsprik teknik https://www.youtube.com/watch?v=QOF4_1VmA40
- Kort serv: https://www.youtube.com/watch?v=vWJLnOskqV8&t=1s
- Basis skru: https://www.youtube.com/watch?v=Q8QvUnVLiAg
- Forhåndsloop: https://www.youtube.com/watch?v=bs8_5VWe6bE
- Regler: https://voresbordtennis.dk/10-bordtennisregler-du-skal-kende/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb 12: Repetition og Lanciers
Forløbene, som er opgivet til eksamen, som ligger tilbage i 1. og 2.g repeteres og eleverne laver drejebog til disse forløb i deres eksamensgrupper. Sidenløbende med repetition lærer eleverne lanciers, som de skal danse til Galla-festen d. 9. maj.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139891292",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139891292",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139891292"
}