Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Jannie Lene Wilsted
|
Hold
|
2022 id-v (1v id, 2v id, 3v id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Basket ball -opgives ikke
Basket-med fokus på køn, roller og teambuilding
Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Basket
Faglige mål:
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: boldspil
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Eleverne skal erhverve sig basale færdigheder i spillet såvel teknisk (lay up, h og v side, langskud- gooseneck, backdoor cut, etc) som taktisk, (eks. zone eller mandsopdækning, bredde/dybde), samtidig med, at der er fokus på betydningen af teambuilding og kønsfordeling, mix eller opdelt, viden om skrevne og uskrevne roller i basketballboldspil, her eksemplificeret ved basketball.
Fokuspunkter:
- Teoretiske fokuspunkter: ROLLER -formelle og uformelle + rolleforventning og rollekonflikt; samt kønsroller og biologiske forskelle.
TEAMBUILDING -gruppes definition, opgavekohæsion og social kohæsion; teamstruktur, teammiljø og teamprocesser samt de fem faser for en gruppes dannelse.
- Tekniske fokuspunkter:
Skud: højrehånds lay up, stående skud -gooseneck
Dribling: m. en hånd og crossover dribling
Modtagelse/aflevering: en to stop efter aflevering, en to stop med pivotering, to-hånds brystaflevering og pushaflevering
Opdækning: slide
- Taktiske fokuspunkter: zone- og mandsopdækning, løb uden bold -backdoor cut og v-cut
Teori:
Troels Wolf m.fl.: C-det er idræt, Gyldendal 2007, s. 132-136 (Roller og kønsroller) - 4,5 sider
Jeppe Elmelund van Ee m.fl.: Idræt C, Teori i praksis, Systime 2018, s. 60-64 (Teambuilding) -5 sider
Videoer i alt 2 sider
Højrehånds lay-up forfra og bagfra, stående skud (gooseneck), slide, cross over, et-to-stop efter aflevering, et-to-stop med pivotering, to-håndsbrystaflevering og pushaflevering, v-cut, back door cut
Teori og praksis
Forløbsbeskrivelse:
Teoretisk introduktion:
Tal om køn og idræt
DGI fakta om tal
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
2. Opvarmning - OPGIVES TIL EKSAMEN
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Disciplin: opvarmning
Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Opnå kropsbevidsthed
• Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
Fokuspunkter:
- viden om grundlæggende fysiologiske aspekter under opvarmning
- kunne udforme et basis-opvarmningsprogram til musik
- gennemføre og styre et opvarmningsprogram til musik
- kunne følge musikken under øvelserne
- kunne udføre øvelserne korrekt
Litteratur:
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt, Gyldendal 2007, s. 22-27 ved Fysiologiske ændringer (Opvarmning + valg af musik) - 4 sider
Genoptræningsstigen fra Connie Linnebjerg: "Sportsskader -forebyggelse og behandling" udgivet af Team Danmark 2016, s. 10 ,
dvs. 1 side
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt, Gyldendal 2007,Skader på Idræt og arbejde: s 142-146= 4,5
Teori i alt: 12 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opvarmningsprogrammet fra gruppen
|
09-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Fodbold - spilglæde og popularitet- OPGIVES!
Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Fodbold med fokus på bl.a. spilglæde og popularitet,
Teori: Fodbold et Kaos spil, hvorfor?
Inddragelse af spilhjulet og boldbasis
Hvorfor er fodbold så populært verden over?
Hvorfor er fodbold så populært et spil, både at udøve og iagttage som tilskuer?
Vi ser nogle kampe og spiller selv; i forbindelse med studietur til Barcelona overværede klassen en hjemmekamp. og så efterflg. fodbold i Europa Liège på TV i Barcelona og oplevede her desuden fodboldkulturen i byen.
Forløbet er delt af dels af en ferie, beskyttet svømning i 2.g og dels en studietur, men antallet af praktiske moduler er minimum 6, hertil er 2 moduler afviklet på studieturen.
Fokuspunkter:
Teknik og spilforståelse indlæres vha. småspil og sjove øvelser både kønsintegreret og opdelt.
Driblinger, inderside, vristspark, hovedstød, korte/lange afleveringer, it-to kombinationer, stikninger
Opdækning: personlig og zone
Dødboldsituationer: med fokus på både angreb og forsvar; frispark og hjørne - med forskellige kombinationer.
Forløbet forsættes i 2.g, pga. for få moduler i 1.g
Drible og aflevering i løb som opvarmning
Småspil: kønsopdelt 2 mod 2- vælt modstanderens kegle og forsvar din egen.
Vristspark- skud på mål, differentieret- i den ene ende indøves hjørnespark med angribere og forsvar.
Spil til to kegle mål kønsopdelt dvs. på to baner
TEORI: (hvad kan du blive spurgt om?)
1. Fra idræt C systime (uddrag fra kapitel 9) figur 9.2 og 9.3= 2sider + s 22-25, s 105-117= 17 sider ialt
2. Fodbold et Kaos spil, hvorfor? (Inddragelse af spilhjulet og boldbasis i 3.g)= 2 sider
3. Hvilken forskel er der på at spille kønsopdelt og kønsintegreret?
4. Hvorfor spiller man ikke mix til turneringer?
5. Hvilke elementer i spilhjulet kan vi skrue på, hvis det skal være nemmere at spille kønsintegreret?
6. Hvorfor er fodbold så populært verden over?
- Hvad bestemmer prisen på en fodboldspiller?
- Hvorfor bruges der de summer på fodbold, samtidig med at der er en absolut fattigdom i verden på 8,2 pct.
<https://globalis.dk/tema/fattigdom/fattigdom#Absolutfattigdom-1> = 1 side
Hvis vi sammenligner med kampen i Barcelona og vores spil til to mål, hvad er så de største forskelle?
(Kampen i Barcelona indgår som teori, svarende til 1,5 t= 15 sider, mens kampene på div. sportsbarer ikke indgår som læst pensum.)
Teori i alt omregnet til sider: 18,5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Friluftsaktiviteter og klatring opgives ikke
Samtidig med ½-delen af klassen deltager i beskyttet svømning har den sidste ½-del muligheder for at lave andre aktiviteter, der ikke er eksamensstof.
O-løb
Woop-løb, Bike and Run, Bike and swim
Sejllads og frluftsliv:
Kajaksejllads: begynderelementer
- hvilken kajak og pagaj passer til mig
- hvordan ror man med triceps og de store rygmuskler?
- hvordan kommer i og ud af en kajak på sikkervis
- hvordan styrer, vender og drejer man?
- langsom/hurtig roning
Pga. antallet af kajakker: bagte den ene halvdel pandekager over bål samtidig, så de våde kajakroere fik pandekager, når de kom i land!
Mountainbike træning i skov
Klatring på klatrevæg:
Fokus sikkerhed og klatring: indlæring af knob og viden om udstyr
sikring af makker, minimum 3 og 3 sammen
Valg af baner med stigende sværhedsgrad.
Fokus: koncentration, samarbejde og stigende udfordringer for alle på eget niveau.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
De, som ikke har meldt sig til eller over vejer at melde sig til beskyttet svømning, går ud og spiller bold- samt taler om aktivitet i perioden, mens de andre er til svømning med Ørkilde eleverne, efter orienteringen tilslutter de øvrige sig til fodb
-
Vi mødes i cykel kælderen, vi skal på tur.
-
Afsnit
-
Mødested: Skårupøre Strandvej 115, Åbyskov
-
Vi mødes i cykel kælderen og cykler til Åbyskov, hvor der er kajakøvelser, bål mm
-
Da der loves flot vejr, er der løb langs Svendborg Sund og omegn, samt mulighed for at slå smut og/eller bade- så husk bade tøjet! Der er 6 poster med 5 opgaver undervejs på Woop
-
I er sammen parvis, den ene henter en MTB i cykelkælderen, den anden har sin mobil åben på WOOP med sig. Alle mødes herefter ovenfor cykelkælderen. I skal nu ud og svare på nogle spørgsmål fordelt på en række poster. I skiftes til at cykle og løbe, m
-
Vi mødes i cykelkælderen, vi følges ad over til en lille skov, hvor vi taler teknik og øver små baner tillempet niveau- alle kan være med...
-
Læs nedenstående guide til sikker klatring og se videoen.
-
Læs guide-til-sikker-klatring.pdf
-
8 knob og stik på et øjeblik Læg ud med at se fra minuttal 1,03, hvis du ikke forstår forklaringen under.
-
Lav en løkke, hvor højre del af snoren lægges over, forsæt under, og før snoren ned igennem løkken- enden føres om bæltets løkke på maven og ind over bæltet, hvorefter snoren følger sin egen ende retur, hvor du "syr" rundt i otte-tallet
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Badminton opgives ikke
Den ene ½ del af klassen undervises i div. former for slagbold, mens de øvrige har beskyttet svømning.
Spillet opgives ikke til eksamen, da kun ½ delen af klassen har dette
Der er fokus på teknik og spil, single og double. Forskelle og ligheder mellem de forskellige typer af slagbold.
Antal gange og discipliner afhænger af de til rådighed stående faciliteter
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Volley ball - OPGIVES!
Volley ball- et nuanceret spil for flere aldersgrupper: inde, ude, på gulv, sand og vand
Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Volleyball
Faglige mål:
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: boldspil
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Eleverne skal erhverve sig basale færdigheder i spillet såvel teknisk som taktisk
Fokuspunkter:
Teknik:
Grundslag, serv (under og overhånd), smash/hævning. Tilløb, afsæt, afvikling af slag.
Forskellige måder at øve slag og varme op til spillet
Hæver funktionen
Blokering og smash
Taktik: Placering på banen, spillerne forcer og svagheder- højde og springstyrke, tekniske kunnen/præcision, evne til at placere bolden hensigtsmæssigt.
Spilstop med timeouts, hvor holdet lægger taktik
Fx Indløb af hæver efter serv
Teori:
Spillets regler: Volleyball Danmark - Spilleregler
og videos som illustrerer div. slag
Kidsvolley overfor voksenvolley, hvad er forskellen og hvorfor?
Spillets karakter/væsen- slagbold uden bat/ketcher, Ikke 2 eller 4 på hver banehalvdel, men 6 indendørs og 3 udendørs i sand / i vand?
Samarbejde en nødvendighed, da du kan spille bolden en gang (ad gangen)
Hvorfor findes turneringer for mixhold i volleyball, men ikke i fodbold og håndbold?
Sammenligning med kaosspil som basket ball og fodbold- hvad er forskellen?
Teori og praksis:
Video af div. slag og taktiske elementer: https://traenerguiden.dgi.dk/guide/volleyball/exercises-overview
Hver video med slag er på 3-4 min hvilket svarer til godt 0,5 side: ca. 9 sider
Video med Kidsvolley og reglerne: 5 sider
14-15 sider
Fælles med de andre boldspil: Spilhjulet, C-det er Idræt s 105-117= 12 sider
Ialt: 26-27 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Grundtræning- Opgives ikke
Grundtræningen lægger op til træningsprojektet, der kører sideløbende med Ultimate.
I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:
- dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
- demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Løbende arbejde med logbog og træningsplan
Undervejs i forløbet får eleverne tid til at arbejde med logbogsskrivning og træningsplanen, fordi det kan være svært for eleverne at overskue og opstille en plan for hele forløbet fra starten.
Eksempel på hvordan der kan arbejdes med logbogsskrivning og træningsplan.
De sidste 15 min. i lektionen arbejder eleverne med logbogsskrivning: dagens træning indskrives, og den kommende uges træning planlægges. Idrætslæreren går rundt og svarer på spørgsmål om træningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Teori om grundtræning, forskellige former og niveauer, hvorfor træning?
-
Husk udesko samt ditto tøj! Vi går sammen ned til Høje Bøge, løber Cooper og går retur, hvor vi taler teori mm.
-
Læs lektien om teori til træningsprojektet her: Motivation, træningsplanlægning, målsætning (Webvisning) Beskriv dig selv som case, se eks. her: Case (Webvisning)
-
Træningsdagbog hentes ned på egen PC/MAC: Træningsdagbog - skabelon.docx Vi lægger ud med teori i pigesalen, hvorefter de fleste går på grønsværen. Indholdet i moduletNogle skal en tur på Høje Bøge, eller enes om en anden type test. Et træningsprojek
-
Se læselektie nederst. Mulighed for Coopertest eller andre former for test, fx. smidighed, styrke
-
Læs til afsnittet om Muskeltræning på linket: Systimes Træningslære
-
Læs på linket om Muskeltræning Herefter personlig træning efterfulgt af Ultimate kl 11:10 på plænen: Øvelse – Baghåndskast - Ultimate - DFSU
-
Individuelle træningssamtaler: Vi ser din træningsdagbog (under dine klassenoter i eget samarbejdsområde) igennem sammen og taler om din træning frem mod afleveringen af træningsprojektet - vi mødes på plænen, hvor jeg sætter Ultimate kast i gang (f
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Ultimate -opgives ikke
Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Ultimate
Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområder: boldspil
• Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for etiske forhold
Fokuspunkter:
- Teoretiske fokuspunkter: spilhjulets tekniske, taktiske og fysiske aspekter, forsvars- og angrebsspil samt forståelse for fairplaybegrebet
- Tekniske fokuspunkter: præcision i baghånds- og forhåndskast, sikker modtagelse, korte og lange afleveringer
- Taktiske fokuspunkter: løb uden bold, forsvars- og angrebsspil, verbal og nonverbal kommunikation
Litteratur:
Claus Estrup m.fl.: Idræt C –teori i praksis, Systime 2009, s. 83-88 (spilhjul) - 6 sider
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt Gyldendal 2007, s. 130-131 (fairplay) -1,5 side
I alt: 7,5 side
Supplerende litteratur: (opgives ikke som teori, men praksis)
Jakob Juhl Pedersen: Ultimate i skolen -DGI s. 10-12 (Baghåndskast, forhåndskast og gribninger) - 3 sider
Discimport.dk: Teknikkort (baghånd og forhånd) - 1 side
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Hip hop- OPGIVES til eksamen
Hip hop som et forløb under "Musik og Bevægelse"
Formål med forløbet:
- At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
- At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
- At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
- At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
- At eleverne efter endt forløb føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Faglige mål:
Viden:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
At eleverne kan reflektere over hvilken rolle de indtager i deres crew og kan diskutere
Færdigheder:
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne kan beheske kroppen i forskellige freezes, både Isoleret og i kombination med koreografi.
At eleverne kan bevæge sig i takt
Vi genbesøger takttælling, start på 1 slaget fra rytmisk opvarmning
Under selve forløbet vil der være en progression i øvelserne, hvor vi starter helt basic med at gå og stå “walk and pose” derefter løfter vi niveauet og laver basic moves, løfter igen til at lave makker øvelser, til at lave små koreografier. Til sidst vil eleverne have mange forskellige brikker til at samle et fuldt puslespil af koreografi.
Teori:
HIP HOP https://www.youtube.com/watch?v=4pFy_iUFOy0: 1,46min=0,245side
Teori om Hip -HopMere Teori: Hiphop er både en gadekultur, en bred musikalsk genre og et globalt populærkulturelt fænomen. (Webvisning )Hip hop video.zip teori om Hip hop.pdf
Labans bevægelsesteori: Labans bevægelsesanalyse 1 s
https://dansenshus.dk/hvad-er-hip-hop-dans-introduktion-til-denne-fede-dansetype/ =2 sider
Ialt 10,25 s
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Parkour OPGIVES til evt. eksamen
Mål for forløbet
Færdighedsområde
Nye og klassiske idrætter
Faglige mål
Eleverne skal:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter / parkour
- opnå kropsbevidsthed
- udarbejde, gennemføre et gennemløb/line med fokus på flow
Fagligt indhold:
Kendskab til og beherske centrale og grundlæggende bevægelser i parkour : løb, balance, svinge, hænge, klatre, hoppe, og vaulting.
Opvarmning Lege på redskaber
Fordybelse/øvelse af færdigheder
Afsluttende gennemløb/line med flow, hvor bevægelseselementer (afsæt, svæv, landinger, kraft, tempo) flydende indgår.
Træning af grundlæggende færdigheder i parkour:
Cat leap ( hop direkte til ribbe + løb med afsæt fra plintkasse til landing i ribbe)
Cat balance (på bom, gulv og til ribbe på hævet bænk)
Precision-jumps og landing (på gulvet, fra plintkasse til plintkasse)
Rulle-fald (rolls, drop and rolls, nedspring fra fx plint, bænk eller højere oppefra)
Underbar ( i bom )
Tic-tac ( mod væg)
Vaults : One step/dash vault/ two handed
Flow og bevægelse på parkour bane (gennemløb i gymnastiksal + parkour anlæg ved SG)
Flow, sprog, æstetikken i bevægelserne, eksperimenterende form i parkour
Udvidede øvelser, som nogle elever kan arbejde med:
Monkey vault/tigerspring
Bom øvelser: turn vaults, lazy vault ( sakse ben over bom)
Videoer som opgives til teoridelen:
(Vigtigt I har styr på Parkours historie og udvikling, men også hvad der kendetegner bevægelsesmønstrene og sammenkædningen af bevægelserne)
Introduktion til Parkour: https://www.youtube.com/watch?v=oc9pS_2xb3c
Copenhagen Girls Gathering 2018
Parkour Indendørs Træning Parkour Indendørs Træning (8,05 min) - 1,5 sider
HOW TO DROP/LAND TUTORIAL - PARKOUR (kun det første 1min)
https://www.youtube.com/watch?v=RgPd29MlHpg ( Rolls and drop ca de første 2 min )
PARKOUR ACADEMY (HOW TO TIC TAC) ( kun det første 1min)= 1side
Parkour Vaults & Combinations (3,34 min - 0,5s)
Ialt omregnet: 8 sider (med alle instruktions videoes)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
3. Pickleball. OPGIVES til evt. eksamen
Forløb under færdighedsområdet: Nye og klassiske idrætter:
Ud overover historien bag spillet er der tilknyttet et kort forløb om Idrætsvaner og livsstil i relation til motion.
Forløbsbeskrivelse kort:
#1: Greb, dink, benstilling, vægtoverførsel (forhånd, baghånd)
(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=Se7wIlGeo_o) 5min + https://www.youtube.com/watch?v=c8XpasxBrrI&t=7s (om Dink)
#2 Serv, returnering, pointtælling.
(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=YOASInnqjq0 (serv) + https://www.youtube.com/watch?time_continue=83&v=I7bAmwXX2PQ&feature=emb_logo (servereturnering)
#3 Flugtninger og betydning af 3.slag i en duel
(lektie: video om flugtninger https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg (6min) + video om 3.drop shot: https://www.youtube.com/watch?v=O-VOy2lhtB8)
#4 Lob, smash og slagserie
(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=sQd87w4YPEI&t=38s (smash – minus lyd) + https://www.youtube.com/watch?v=AURQbATV5Pg&t=8s (se fra 1.minut))
#5 No-mans-land, Flere slagserier (fremvisning), Winner-loser-bracket, drejebog
(Lektie: Øvelse med No-Mans-land: https://www.youtube.com/watch?v=DHsgVb84tGo&t=42s (5 min video))
#6 Drejebog, ”Prøve” og Turnering
Teori:
Instruktionsvideoerne med beskrivelse af Spillets historie, regler, slag og taktik nævnt ovenfor under praktik- da det er sammenvævet
Danskernes idrætsvaner
I hvilket omfang dyrkes idræt, hvad dyrkes og hvordan er deltagelsen fordelt på køn, alder og uddannelse: bevaeg-dig-for-livets-idraets-og-motionsvaneundersoegelse-2024.pdf: s 6-10)
Idræt C - teori og praksis: To figurer over idrætsvaner og udvikling
”Bevægelse i arkitekturen”, red. Af Eichberg og Riiskjær. Forlaget Bavnebanke, 1989 en model
I alt: 10 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Les Lanciers og Repetition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139903881",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139903881",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52139903881"
}