Holdet 2022 EN-b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Mette Brusgaard
Hold 2022 EN-b (1b EN, 2b EN, 3b EN)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Emne 1: The English and the World
Titel 2 Emne 2: Aspects of Love
Titel 3 Emne 3: True Crime
Titel 4 Emne 4: I am
Titel 5 Emne 5 Kenya – colonial past and today (EKSAMEN)
Titel 6 Emne 6 So, This is America? (EKSAMEN)
Titel 7 Emne 7 The Great War (WW1)
Titel 8 Emne 8 Gothic Horror (EKSAMEN)
Titel 9 Emne 9 Class and Identity in Britain (EKSAMEN)
Titel 10 Emne 10 Elizabethan England and Macbeth (EKSM)
Titel 11 Emne 11: American Modernism (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Emne 1: The English and the World


Alle 1.g-klasser på Svendborg Gymnasium arbejder i grundforløbet med tekster, der passer til temaet ”The English and the World”. I forløbet kommer vi rundt til forskellige tidligere kolonier og fokus er på det engelske sprog og dets historie, tekstanalyse og grammatiske emner, specielt ordklasser. Der arbejdes primært med analyse af fiktion og eleverne har derfor specielt arbejdet med personkarakteristik, temaer, fortællestil, stemning, budskab og billedsprog.

De har desuden arbejdet med PEE-argumentation i to afleveringer.

KERNESTOF:
Crystal, David: What is a Global Language (Fra
Lile introducerende tekst til Oceania (uddrag fra :  https://www.britannica.com/place/Oceania-region-Pacific-Ocean)
Petaia, Ruperaka: Kidnapped (1980)
Taylor, Apirana: Haka
Brøndsted, Kathrine: India and the cinema (forkortet udgave) (Fra Brøndsted, Kathrine: Narrating India)
Narayan, R.K.: The Dark Room (1938) (uddrag)
Esi Edugyan (Opinion piece), ‘Where are you from?’ In search of my Canadian identity
https://www.theglobeandmail.com/opinion/article-where-are-you-from-in-search-of-my-canadian-identity

SUPPLERENDE STOF:
How did The British Empire Rule the World? ( https://www.youtube.com/watch?v=frF33emgn5g)
Oplæsning af digtet Kidnapped ( https://www.youtube.com/watch?v=VZRlPXKuc-I)
Haka videoer
Hero introduction af Shah Rukh Khan fra filmen ”Kal Ho Naa Ho”: ("Kal Ho Naa Ho"   hero introduction)
Blandede Hero introduction scener ( https://www.youtube.com/watch?v=-OarDGTU-tk)    
I am Canadian: The Rant
https://www.youtube.com/watch?v=WMxGVfk09lU
CBC News: The National, 'Where are you from?' Many Canadians struggle with identity question, 2019, https://www.youtube.com/watch?v=OSKM6tQxRms

Alle arbejdsark og links ligger i holdets Klassenotesbog

SIDEOMFANG:
45 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 2 Emne 2: Aspects of Love

FORMÅL:
– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
– gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film
– analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

INDHOLD:
Dette forløber undersøger kærligheden som en forbindende, forpligtende, livsbekræftende, euforiserende men til tider også en ødelæggende størrelse mellem mennesker.
Fokus er både på kærligheden mellem to mennesker både den platoniske og den erotiske, men vi arbejder med også på kærligheden til selvet, både når selvtilliden mangler, og man mister sig selv, og når man elsker sig selv så højt, at det er narcissistisk.


Forløbet arbejder med den literære genreanalyse: characterization, setting, themes, symbols, structure/composition, narrator.  

Der er desuden introduktion til arbejdet med sagprosagenre, herunder kommunikationsanalyse
og introduktion til tabloid-genren, hvor eleverne selv skriver tabloid-artikler på engelsk.


KERNESTOF:

Kate Buckley, "My Mother’s Closet" from A Wild Region. Copyright © 2008 by Kate Buckley. Reprinted by permission of Moon Tide Press.

Brett Easton Ellis: The American Psycho (uddrag) Picador, 2006 edition. p. 24-27.

Craig Gillespie (dir.): Lars and the Real Girl (2007), USA, 106 min.

Emma Cleary, Lightbox, 2015


SUPPLERENDE STOF
Schramm’s Model of Communication, The Infotechs Information Theory Project, by Kate Deviny, Kelly Flynn, Gaye Kulvete:
http://www.uri.edu/personal/carson/kulveted/wlsmodel.html, visited 13/02/18

https://www.dailymail.co.uk/usshowbiz/article-11549465/Rihanna-boyfriend-AP-Rocky-adorable-baby-son-stunning-beach-photoshoot.html


https://www.dailystar.co.uk
https://www.mirror.co.uk
https://www.thesun.co.uk
https://www.dailyrecord.co.uk
https://nypost.com
https://www.tribpub.com/gdpr/nydailynews.com/
https://www.newsday.com

https://www.scribd.com/document/328407239/Handout-Checklist-Quality-vs-Tabloid-Newspapers-Rework

Selvvalgt kærlighedssang, der fremlægges

The Daily Show, A Special Message from Trevor Noah, https://www.youtube.com/watch?v=IklbpAJX6oM
FIFA president Gianni Infantino: Today I feel…, Washington Post. https://www.youtube.com/watch?v=zy9jaX9RAbA
Stability and unity': watch Rishi Sunak's first speech to nation as PM, https://www.youtube.com/watch?v=_vfijelrV3o
Alexandria Ocasio-Cortez responds to GOP congressman in fiery speech, https://www.youtube.com/watch?v=B1sEEhdEhCQ (just watch and focus on the first 2 minutes)

Greta Thunberg questions world leaders’ climate talks: “30 years of blah blah blah”, https://www.youtube.com/watch?v=wpo33oLne-Y (just watch and focus on the first 0,22-2,50 minutes)

"My behavior was unacceptable." Will Smith addresses Oscars slap, apologizes to Chris Rock, https://www.youtube.com/watch?v=7XyNqHalkMw

GRAMMATIK:
substantivers flertal, FS. 55-60
kongruens,
genitiv
do-omskrivning, FS s. 30-31

Sideomfang: 60 sider


ENGELSKFAGLIG METODE
Litterær analyse
Kommunikationsanalyse
Quality press vs. Tabloid
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Introductory text production (IN WORD!) 17-11-2022
Lars and the Real Girl 19-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 3 Emne 3: True Crime

Forløbsbeskrivelse: TRUE CRIME

Forløbet beskæftiger sig med karakteristika ved True Crime-genren overordnet, og de forskellige genretræk herunder specifikt. Det er således et forløb, der både arbejder med træk inden for fiction og non-fiction.
Eleverne læser artiklen af Jessica Dukes, der definerer genren overordnet, derudover beskæftiger de sig med 3 typer af true crime: en podcast, en selvvalgt episode af en true crime serie, samt et uddrag af Truman Capotes In Cold Blood. I analysen af hhv. podcast og true crime serien beskæftiger eleverne sig med ”narrative devices” og ”cinematic techniques”. I uddraget af ”Cold Blod” beskæftiger eleverne sig med fremstillingen af Perry Smith samt Capote’s fortællestil. Eleverne læser desuden artiklen fra movieweb, der forholder sig til det uetiske i true crime seriers glorificering af mordere.


KERNESTOF

Jessica Dukes, What is True Crime? Celadonbooks.com, https://celadonbooks.com/what-is-true-crime/, 01/02/2023

Podcast, "Serial" (2014) af Sarah Koenig https://serialpodcast.org/season-one/1/the-alibi

TIMEA, True Crime Genre: Risks of Glorification & Its Negative Impact on Victims' Families, movieweb.com, 2022, https://movieweb.com/true-crime-genre-glorification-retraumatization/, visited 01/02/23

Selvvalgt episode af True Crime serie

Truman Capote, “In Cold Blood” (1966) I Narrating Truth af Katrine Brøndsted og Mathias Larsen (red.), Alt i Ord, s. 142-149


SUPPLERENDE STOF
https://www.youtube.com/watch?v=Zg6T_Auj-oc

Scripps News, Our Fascination With True Crime, Explained uploadet til YouTube, 2021, https://www.youtube.com/watch?v=bF9kmQczQI8, 02/02/2023 (4 min)

Lærerproduceret materiale om narrative devices og cinematic techniques.

Grammatik:
Modalverber

Sideomfang: 70 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Movieweb on true crime (+PEE) 02-03-2023
True Crime series/documentary 29-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 4 Emne 4: I am

Forløbet beskæftiger sig med ydre og indre identitetsmarkører, hvad præger mennesket, hvordan opfatter vi os selv og hvordan opfatter vi verden omkring os. Hvad præger os mennesker? Hvad er os selv, hvad er miljø og socialisering? Vi beskæftiger os således med eksempler på, hvordan vi definerer os selv ud fra det miljø, vi er del af.
Derudover ser vi også på eksempler, hvor synes på én udefra skaber forsimplede forståelser af jeget.

Forløbets metoder har til formål at træne eleverne i forskellige særligt skønlitterære genretræk.
De skriver således et digt "I am", som anonymiseres således, at alle kan skrive en digtanalyse af et anonymiseret digt.

Vi læser desuden det narrative essay af Sarah Whale og fokuserer på, hvordan budskabet kobles til style of writing.


KERNESTOF:
Sarah Whale: "I was told I was told I wasn't intelligent enough to study",  (2019) in Dorthe Hjort Jensen m.fl., Compass, Systime, 2022.

"Get Out", Jordan Peele (dir.), 2017 , horror movie, 103 minutter.

Vision Video, "The Amish: How They Survive", YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=2Fv2FuFcByU&t=662s, 00.00-11.00 minutter

Jillian Tamaki, "Half Life" in Boundless, 2017, Drawn & Quaterly, Canada. S. 118-130 (Graphic short story)

SUPPLERENDE STOF
Group A: The Amish Village: https://www.amishvillage.com/blog/where-do-the-amish-go-on-vacation/
Group B: Langcaster PA (the homepage of the county): https://lancasterpa.com/
Group C: Amish toys: https://www.amishtoybox.com/
Group D: Rumspringar and the English Life
https://www.mirror.co.uk/news/us-news/amish-man-shares-secretive-life-29538109
https://www.newsweek.com/amish-teens-embracing-tiktok-finding-fame-social-media-app-1460865

GRAMMATIK
genitiv, Fejlstøvsugeren s. 61-62
Relativt pronomen

SIDEOMFANG
68 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
I am poem 18-04-2023
Peerfeedback analysis of I AM poems 09-05-2023
Introducing Graphic Novels 25-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 5 Emne 5 Kenya – colonial past and today (EKSAMEN)

FORMÅL
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
- Læse tekster fra andre fag end engelsk
- Forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- Udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- Væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold it andre engelsksprogede regioner.

INDHOLD
Forløbet beskæftiger sig med Kenya som britisk koloni både historisk og med blik for de konsekvenser, som britisk kolonisering, kulturforståelse, nationalforståelse og menneskesyn havde for et selvstændigt Kenya. Det selvelvstændige Kenya efterfølgende oplever diktatur og klankampe, men også er præget af korruption og klimaudfordringer pga. af afskovning (deforestation), ligesom inddeling af byer som Nairobi trækker tråde tilbage til kolonitiden. Her ser vi særligt på klimaforkæmper Wangari Maathai og hendes betydning for Kenya også i dag. Eleverne arbejder i dette forløb primært med sagprosatekster, der enten giver eleverne viden om Kenya, britisk kolonisering og engelsk som lingua franca eller kilder, der anvendes med fokus på non-fiction analyse. Dele af forløbet er indgået i SRO med NG og EN: "Klimaforandringer i Kenya".

4 moduler af forløbet har bestået af et samarbejde med Global Stay Tours og budt på en online-udveksling med medlemmer fra foreningen Nafsi Africa. Henover 4 moduler har eleverne deltaget i virtuelle gruppemøder på Teams, der har vist dem rundt i området, vist dem deres eget hjem og talt med eleverne om de nøgleproblemer, som de oplever i hverdagens Kenya som: fattigdom, korruption, vold og klimaforandringer men også talt med dem om alt det positive man, som menneske oplever på trods, dvs. der sker også en afmontering af elevernes fordomme mod mennesker fra Afrika, der lever i fattigdom. Det har været en stor oplevelse for eleverne, der i den grad har brugt deres globale og kommunikative kompetencer, fordi engelsk var deres fælles kommunikationssprog. Se mere her: https://www.globalstaytours.dk/


KERNESTOF
How did The British Empire Rule the World? ( https://www.youtube.com/watch?v=frF33emgn5g)

Mr History, "A Super Quick History of Kenya", (4:23 min), https://www.youtube.com/watch?v=cXyeYRIimu0&t=31s, besøgt 06/01/2025

History Matters, Ten Minute History - The Late British Empire (Short Documentary),
https://www.youtube.com/watch?v=uifyFUL22PA, besøgt 06/01/2025

Rudyard Kipling, The White Man’s Burden (1899) (de første 12 linjer)
https://www.kiplingsociety.co.uk/poem/poems_burden.htm, besøgt 06/01/2025

Wangari Maathai ”Unbowed – A Memoir” by (2006) (uddrag på ca. 4 sider)
https://www.bookbrowse.com/excerpts/index.cfm/book_number/1892/page_number/4/unbowed#excerpt, besøgt 06/01/2025

History Pod: "12th December 1963: Kenya gains independence from the United Kingdom", 2017, https://www.youtube.com/watch?v=KcbbhcR5x-A, besøgt 06/01/2025

Claire Médard, "City planning in Nairobi – The stakes, the people, the sidetracking",
Nairobi Today : The Paradox of a Fragmented City, edited by Helene Charton-Bigot, and Deyssi Rodriguez-Torres, Mkuki na Nyota Publishers,
2010. ProQuest Ebook Central, http://ebookcentral.proquest.com/lib/kbdk/detail.action?docID=1134976.
Created from kbdk on 2023-08-28 11:45:24.

Lisa Merton, Alan Dater: "Taking Roots", 2008, 80 min. https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/taking-root. Filmen kan ses her: https://www.youtube.com/watch?v=G3My-B4NtOI

SPEECH BY HIS EXCELLENCY, HON. WILLIAM
SAMOEI RUTO, PhD., C.G.H. PRESIDENT OF THE
REPUBLIC OF KENYA AND COMMANDER-IN-
CHIEF OF THE DEFENCE FORCES, AT THE BERLIN
ENERGY TRANSITION DIALOGUE, BERLIN, GERMANY, 28th MARCH 2023, https://www.president.go.ke/wp-content/uploads/AT-THE-BERLIN-ENERGY-TRANSITION-DIALOGUE.pdf

SUPPLERENDE STOF
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/09/08/map-the-rise-and-fall-of-the-british-empire/

Kenya profile - Timeline (BBC, https://www.bbc.com/news/world-africa-13682176  

https://kids.nationalgeographic.com/geography/countries/article/kenya

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Ruto

The Green Belt Movement, Climate Change, https://www.greenbeltmovement.org/node/696

Peter K Kirui. We should take climate debate to the grassroots, Nation, 29/08/2023, https://nation.africa/kenya/blogs-opinion/blogs/we-should-take-climate-debate-to-the-grassroots-4350908

https://www.tuko.co.ke/271354-list-districts-nairobi.html

https://www.geographycasestudy.com/case-study-urban-problems-in-nairobi-kenya/

https://www.mdpi.com/2071-1050/12/18/7717
https://unequalscenes.com/nairobi

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

https://abc.ordbogen.com

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:    https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:    https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:    http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:    http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:    https://ordnet.dk/

GRAMMATIK
Adjektiver/adverbier
Adverbialers placering
Substantiveret adjektiver
Udvidet tid/simpel tid
Træning af opgave 1-2-3 stx engelsk A

SIDEOMFANG: 112 s

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Sproglig opmærksomhed 1 30-08-2023
Assignment on Wangari Maathai 12-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 6 Emne 6 So, This is America? (EKSAMEN)

FORMÅL
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
– gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film
– analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
– analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi

INDHOLD
Dette forløber undersøger myten om USA som The Land of Opportunities og The American Dream og forestillingen om frihed og lighed for alle, som grundstenene i amerikansk kultur og i nationens offentlige selvforståelse. Vi undersøger således den amerikanske drøm både kulturelt og historisk, og vi beskæftiger os med både fiction og non-fiction genrer.

Det kulturhistoriske udgangspunkt er læsningen om 6 amerikanske værdier i Datesman et. al American Ways. Klassen arbejder med de 6 værdier og symboler, der definerer grundlæggende selvforståelse i store dele af USA. Vi læser et kort uddrag af The Declaration of Independence, som udtryk for amerikans selvforståelse, og vi ser på fremstillingen af the 4 og July i Laura Ingalls Little Town on the Prairie. Vi ser på immigrationsbølgerne i det 18, 19. og 20. århundrede og deres betydning for amerikansk identitet i dag ud fra sagprosalæsning i American Ways og filmen Far and Away. Dernæst ser vi på måder ordvalg i uafhængighedserklæringen og i den amerikanske grundlov har betydning også i dag ud fra videoklip og angrebet på Capitol Hill i 2021.
Sidste del af forløbet ser på den plads native Americans har i det amerikanske samfund ved at læse Alexis "The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian" og perspektivere til små videointerviews med native Americans.

Dele af forløbet er indgået i SRO "køn, kønsroller og identitet i USA".


KERNESTOF

Ron Howard (dir.), Far and Away, 140 Min

M .K. Datesman et. al.: American Ways, An introduction to American Culture
The Context of Traditional American Values, Racial, pp. 3-8, 28-34, 168-171.

The Declaration of Independence (10 lines), https://www.archives.gov/founding-docs/declaration-transcript

Laura Ingalls, "Little Town on the Prairie" (uddrag), udgivet 1941, https://online.flipbuilder.com/fdyv/skul/index.html  

Vice News, Inside the Capitol Hill Riots, 2021, https://www.youtube.com/watch?v=lfP_5L8epow

Inside Edition, How the Capitol Coup Unfolded Minute by Minute, 2021, https://www.youtube.com/watch?v=RnzQXD2_d38

Sherman Alexie, "The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian", 2007, Little, Brown Books for Young Readers.

Eleverne har beskæftiget sig med 1-3 af følgende 4 videoer:

The New York Times: A Conversation With Native Americans on Race | Op-Docs, YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=siMal6QVblE,

6 Teen Vogue: Misconceptions About Native American People | Teen Vogue, https://www.youtube.com/watch?v=GHdW_LVfn28&t=1s

Cut: Reservation | Native Americans | One Word | Cut, https://www.youtube.com/watch?v=OOWUDM1GBhk

Cut: Language | Native Americans | One Word | Cut, https://www.youtube.com/watch?v=3K1BsEbjIAo



Supplerende stof

THE HISTORY OF THE UNITED STATES in 10 minutes

13 American Colonies | US History | Kids Academy

"A Brief History of America's Independence: Part 1" (Revolutionary War) - 321Learning

Miacademy Learning Channel, Into the Frontier - U.S. History for Kids! https://www.youtube.com/watch?v=PfxRX5x9o6Q , 2022

Far and Away - Land Rush Scene, Zachary Schoenheide,  https://www.youtube.com/watch?v=yxaJY8UZxn4, besøgt 10/12/2023

https://immigrantjustice.org/staff/blog/undocumented-yet-hopeful-dreamer-sandy-riveras-speech-indianapolis-womens-march?fbclid=IwAR3T_2McHV9No5qnXvS7UfDFFPPzapnCKJSgfPzV-NSbMw2UbWARvsYOO5Q

BBC 4 Why do Americans love their flag? https://www.youtube.com/watch?v=ONBKCI_fDPs

Keren Jackson, Audiobook,  The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian, 2020, https://www.youtube.com/playlist?list=PL6mD2aD7jaKBsITwJS4tar03ROTLjgvlV

SchoolHouse Rock - No More Kings, https://www.youtube.com/watch?v=WvOZs3g3qIo

The Atlantic, How America Misunderstands the Declaration of Independence, https://www.youtube.com/watch?v=AqiFMiQeXNQ, 2019

https://www.senate.gov/about/origins-foundations/senate-and-constitution/constitution.htm#amendments

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

https://abc.ordbogen.com

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:    https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:    https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:    http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:    http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:    https://ordnet.dk/

GRAMMATIK
Passiv (Diatese)
Træning af delprøve 1, stx (opgave 1-2-3)


SIDEOMFANG
160 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatikforberedelse til test på klassen 14-11-2023
SRO: Problemformulering og problemstillinger 12-12-2023
SRO-optakt (SRP-faglige mål) 19-12-2023
The Little Town on the Prairie 31-01-2024
Native Hertiage 06-03-2024
Forberedelse til skrift. test 12-03-2024
Aflevering novel: Part-Time Indian 13-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 7 Emne 7 The Great War (WW1)

FORMÅL
• At de opnår viden om årsager til Første verdenskrig og krigens forløb helt overordnet, samt holdninger til krigen fra et britisk perspektiv
• At de reflekterer over, hvad krig betyder og gør på offentlig plan og på individplan – ikke bare WW1 men krig i det hele taget
• At de kan se, at de 2 digte afspejler holdninger til WW1 – både i de første år af krigen og i de sidste år af krigen
• At de træner strategier for digtanalyse helt generelt og derved bliver gjort bevidste om, hvordan man foretager digtanalyse – også når man ikke har adgang til at søge efter færdige analyser og fortolkninger af det pågældende materiale
• At de reflekterer over, hvordan man på individplan har kommunikeret sine erfaringer og holdninger til krigen i de indledende år, og hvad formålet hermed måske kan have været, hvorfor det har været vigtigt at kommunikere sådan


INDHOLD
Dette korte forløb ser på Første Verdenskrig fra britisk perspektiv med afsæt i den indledende patriotiske opbakning krigen og til den desillusionering og rædsel, der efterfølgende sætter ind. Fokus er særligt på selve krigsoplevelsen, som den opleves af soldaterne og fremstilles i litteraturen. Udover at læse to digte fra krigen beskæftiger vi os med den historiske kontekst og den britisk regerings propagandaapparat. Vi beskæftiger os udelukkende med krigen fra et britisk perspektiv: Vi ser således på holdninger til krigen i begyndelsen af krigen herunder på glorificering af at være soldat og senere på fremstillingen af krigens sande rædsler.

Hvordan gøres dette i forløbet?
2b skal undersøge kommunikation om holdninger til krigen i årene 1914-1918: Hvad fortæller man om krigen? Hvordan fremstiller man deltagelsen i krigen?

På offentligt plan
- Avisartikler
- Kongens brev til soldaterne
- Rekrutteringsplakater

På individplan:
- Soldaterdigte og andre kunstprodukter (malerier)


2b undersøger sekundært fremstillingen af Første Verdenskrig i dag i Storbritannien i dag.  
Hvordan kommunikeres om WW1 i dag? Hvad synes at være vigtigt at lægge vægt på, i forhold til briternes fælles kollektive erindring om WW1, når nu de her personer, der har oplevet første verdenskrig på egen hånd (som soldater, forældre, børn, hustruer osv.) dør og de personlige erindringer forsvinder (public commemorations/collective memory). Her er materialet filmen 1917 og tre eksempler på computerkrigspil.


KERNESTOF

King George's letter to British Soldiers 1914,
https://www.rct.uk/collection/69467/king-george-vs-message-to-the-troops-1914

5 Things You Need To Know About The First World War, https://www.iwm.org.uk/history/5-things-you-need-to-know-about-the-first-world-war

The Pals Battalions Of The First World War, https://www.iwm.org.uk/history/the-pals-battalions-of-the-first-world-war

Rupert Brooke: “The Soldier”, published 1915, https://www.poetryfoundation.org/poetrymagazine/poems/13076/the-soldier

11 Amazing First World War Recruitment Posters, https://www.iwm.org.uk/history/11-amazing-first-world-war-recruitment-posters

1917, Sam Mendes (dir.), 2019, 1t 59 min (via MitCfU)

Wilfried Sassoon, Dulce et Decorum Est, https://www.poetryfoundation.org/poems/46560/dulce-et-decorum-est, besøgt 13/05/2024

Elevernes har hver især fremlagt analyse og fortolkning af ét af hvert billede
"Gassed", 1915, af John Singer Sargent, https://www.theworldwar.org/exhibitions/john-singer-sargent-gassed

"Paths of Glory", 1917 af C. R. W. Nevinson
https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/20211

"Oppy Wood, 1917. Evening"  af John Nash
https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/20016

Eleverne har gruppevis set en video om ét af nedenstående computerspil:

Isonzo: OperatorDrewski, The Game That Doesn’t Fake World War 1, 2023, https://www.youtube.com/watch?v=vRU7EBSe4qY

Beyond The Wire: OperatorDrewski, TERRIFYING WW1 TRENCH WARFARE! - Beyond The Wire Gameplay, 2021, https://www.youtube.com/watch?v=wUKwf3id59I

All Quiet in the Trenches: WelchyTV, NEW WW1 Trench Warfare Narrative Driven RPG | Demo Impressions & Thoughts, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=YLXCV4QIDe8

SUPPLERENDE STOF

World War 1, https://kids.britannica.com/kids/article/World-War-I/353933

Worl War 1 Timelime, https://kids.britannica.com/students/article/World-War-I/277797/media?assemblyId=189691

The Effects of Shell Shock: WWI Nueroses | War Archives

Armistice Day, BBC, https://armistice-day.bbcrewind.co.uk/#/

Peter Jackson (dir.) "They Shall Not Grow Old", documentary, 2018, vi har set de første 38 min

WW1Photos, The Soldier By Rupert Brooke, 2011, https://www.youtube.com/watch?v=BcDQZTJU_aA

YouTube, Wilfred Owen - 'Dulce et Decorum Est' - Annotation, https://www.youtube.com/watch?v=6y7g5DiUgJ0, besøgt 13/05/2024

YouTube, Dulce Et Decorum Est - Powerful Poems of WWI, https://www.youtube.com/watch?v=nnTROuO-Y-o, besøgt 13/05/2024

LitCharts, Dulce Et Decorum Est, https://www.litcharts.com/poetry/wilfred-owen/dulce-et-decorum-est

Bits of Literature, "Brief Analysis - 'Dulce et Decorum Est' by Wilfred Owen, https://www.youtube.com/watch?v=CmvRHDR2R70

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

https://abc.ordbogen.com

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:   https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:   https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:   http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:   http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:   https://ordnet.dk/

GRAMMATIK
modalverber
demonstrative pronomener

SIDEOMFANG
75 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 8 Emne 8 Gothic Horror (EKSAMEN)

FORMÅL
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om faglige emner
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk, træne skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk



INDHOLD
Eleverne beskæftiger sig med det overnaturlige, det ekstreme, det uhyggelige, det urealistiske og virkningen af disse elementer. Forløbet ser på tekster inden for horror-genren ud fra et litteraturhistorisk perspektiv, der skal vise eleverne, genretræk ved horrogenren men også forklare dens popularitet i slut 1700-tallet som del af romantisk litteratur og opblomstringen igen i det viktorianske England.
I arbejdet med gotisk litteratur berøres også forskellen mellem oplysningstankerne og den romantiske tidsalder, samt det særegne ved gotisk litteratur inden for den viktorianske tidsalder.

Vi betragter også mere  overordnet horror-genren som en fremstilling af menneskets dualistiske væsen godt/ondt og det delte menneske, men også som et tema, der behandler aspekter af livet,  mennesket frygter. Vi ser på den som et kritisk samfundsbillede, der diskuterer kvindens rolle, seksualitet, og eksistensen af psykiske sindstilstande.

Forløbet berører typiske træk ved horrorgenren specifikt for perioderne og for genren generelt herunder også nogle arketyper/troper: the scientist, the monster, the vampire, the psychopath

KEY WORDS: Enlightenment, the Romatic period, The Victorian Age,

KERNESTOF

Mary Shelley, Frankenstein, 1818. Uddrag af kapitel 4, 5, 11 fra Gutenberg, https://www.gutenberg.org/files/84/84-h/84-h.htm, besøgt 14-08-2024

Edgar Allan Poe, The Tell-Tale Heart (1843)
http://www.gutenberg.org/files/2148/2148-h/2148-h.htm#2H_4_0019

James Rymer Malcolm, VARNEY, THE VAMPYRE: OR, THE FEAST OF BLOOD, chapter 1 (1845),
https://www.gutenberg.org/cache/epub/14833/pg14833-images.html#CHAPTER_I

Bram Stoker, Dracula (uddrag) (1897), i Marianne Mortensen og Rolf D. Erbst, The Gothic Universe, Gyldendal, 2003, s. 73-87 (uddrag af kapitel 2 og 3).

Eleverne har læst om gothic fiction under romanticisme og den viktorianske tidsalder ved at læse sammensatte uddrag fra følgende kilder:

Gothic fiction (uddrag), https://kids.britannica.com/students/article/Gothic-fiction/274606, besøgt 14-08-2024

Gothic Fiction: Definition, Authors and Books (uddrag), https://www.masterclass.com/articles/gothic-fiction, besøgt 14-08-24

Amanda Pagan, A Brief History of Gothic Horror (uddrag), https://www.nypl.org/blog/2018/10/18/brief-history-gothic-horror, besøgt 14-08-2024

Tone Hesjedal, Gothic Literature (uddrag), https://ndla.no/subject:6e2e2319-cb8a-4dd2-b382-e30f001633bb/topic:94de9967-1492-479b-b0a8-6764a616b50d/topic:954b3d73-7652-447c-9fe5-e326ded1ae9a/resource:39cf6acc-733b-41eb-a527-96055b642e1d, besøgt 14-08-24

Elever har skrevet essayaflevering om ét af følgende værker af Joseph Wright of Derby med krav om selv at inddrage eksterne kilder til at underbygge argumentation:

An Experiment on a Bird in the Air Pump
http://en.wikipedia.org/wiki/File:An_Experiment_on_a_Bird_in_an_Air_Pump_by_Joseph_Wright_of_Derby,_1768.jpg

The Alchymist
https://library.willamette.edu/hfma/omeka/exhibits/show/salvador-dali--alchimie-des-ph/item/244

A Hermit studying anatomy
http://www.tms.org/pubs/journals/JOM/0706/fig6.jpg


SUPPLERENDE STOF
William Holman Hunt’s The Awakening Conscience (1853), http://www.tate.org.uk/art/artworks/hunt-the-awakening-conscience-t02075

YouTube: TedEd, Everything you need to know to read "Frankenstein" - Iseult Gillespie, 2017, https://www.youtube.com/watch?v=PDgu25Dsv34

YouTube: The Art of Gothic | BBC Select, 2023
https://www.youtube.com/watch?v=UGHKpimrns8

YouTube: Tom Hiddleston Explains Gothic Romance (Oct. 20, 2015) | Charlie Rose, 2017
Tom Hiddleston Explains Gothic Romance (Oct. 20, 2015) | Charlie Rose

YouTube: Cool Air by H.P. Lovecraft | Audiobook, 2023
https://www.youtube.com/watch?v=MRZCKXIAveE

YouTube, Frankenstein Full Plot Summary - Schooling Online, 2023, https://www.youtube.com/watch?v=PUOVWd_g_lE

Gitte Vest Barkholt, Jørgen Døssing Jepsen, A Short History of Literature in English, A Handbook, p. 48

YouTube The Dark Fantastic Network: Before Dracula, There was Varney The Vampire, https://www.youtube.com/watch?v=6GuzAKWLcgI '

https://victorian-era.org/characteristics-of-the-victorian-era.html

GRAMMATIK:
Det relative pronomen + relativsætninger
Adjektivers støtteord
Tempus
Syntaktisk analyse trænes
Viden om verbets finitte og infinitte former trænes
Præpositioner + infinitiv / ledsætninger

SIDEOMFANG:
85 sider

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

https://abc.ordbogen.com

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:   https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:   https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:   http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:   http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:   https://ordnet.dk/


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gothic Gloom in visual arts 02-09-2024
STX 1 (eksamenstræning) FICTION 18-09-2024
Grammatik: Relativ prn - støtteord - fejltyper 02-10-2024
STX 2: NON-FICTION 23-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 9 Emne 9 Class and Identity in Britain (EKSAMEN)

FORMÅL:
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk – analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi (fokus på dialekter og sociolekter)
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
– demonstrere indsigt i fagets identitet og metoder.
– orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder sortere i og vurdere forskellige informationskilder
– analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien med perspektivering af aktuelle forhold

INDHOLD
Forløbet ser på klasseskel som et særligt træk ved det britiske samfund, der stadig eksisterer i dag og også er betinget af de fordomme og forventninger, der hører til disse klasseskel i form af dialekt, intonation, opførsel, påklædning og (usagte) sociale koder. I forløbets er vægtningen på udfordringer ved at bevæge sig opad fra én klasse til en anden selv i et moderne Storbritannien: vi beskæftiger os hermed på makro-niveau ved at se på statistisk materiale og kilder, der beskæftiger sig med tal for ulighed, men emnet tager også udgangspunkt i mikroniveau og ser på de personlige fortællinger både inden for fiction og non-fiction. Vi læser desuden Keir Starmer’s indsættelsestale 05/07/24 foran Downing Street number 10 med særligt fokus på talens udsagn om social og økonomisk ulighed. Som supplerende stof ser vi på det britiske skolesystem og det politiske system. I forhold til det tekstanalytiske arbejde har der i dette forløb været særligt fokus på non-fiction analyse.

KEY WORDS: upper-class, middle class, working class, social mobility (upward, downward), social ladder, a stratified society, education mobility and wage mobility, sociolect (register, sociolect), accentism, being polished, Bourdieu’s economic capital, social capital, cultural capital, school systems.


KERNESTOF

National Centre for Social Research: “Press release – 40 years of British Social Attitudes: Class identity and awareness still matter”, https://natcen.ac.uk/news/40-years-british-social-attitudes-class-identity-and-awareness-still-matter, 21/10/2023, besøgt 06/01/2025

Molly Innes: "Now I'm an Oxford student, am I still working class?"  in Dorthe Hjort Jensen m.fl., Compass, Systime, 2022.  (opinion piece)

BBC Stories, Why middle class kids get the best jobs, 2019, https://www.youtube.com/watch?v=OVLBIxuWfRM (documentary)

Penelope Lively: The Happiest Days of Your Life? (1978) from  Anne Mette Finderup, Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2010. (short story)

Willy Russel, Educating Rita, Play, Bloomsbury, Act 1, scene 1.

Filmen Educating Rita (dir. Lewis Gilbert), 110 min

BBC, 'Work of change begins' – Keir Starmer's No 10 speech in full, 05/07/2024 https://www.bbc.com/news/articles/crgewjwqqq4o (speech)

https://yougov.co.uk/topics/politics/trackers/which-class-brits-identify-as

https://yougov.co.uk/topics/politics/trackers/which-class-brits-consider-their-parents-to-be

https://yougov.co.uk/topics/politics/trackers/do-people-growing-up-in-the-uk-today-all-have-equal-opportunities


SUPPLERNENDE STOF

UK Parliament, "How Parliament works in nearly 60 seconds", 2014,
https://www.youtube.com/watch?v=GbLTwQwXqWc

UK Parliament:" The two-House system" , https://www.parliament.uk/about/how/role/system/, besøgt 06/01/2025.

UK Parliament: "Introduction to Parliament video", https://learning.parliament.uk/en/resources/introduction-to-parliament-primary-video/
besøgt 06/01/2025.

https://thebritishschoolofexcellence.com/etiquette-training/adults/

https://www.brightworldguardianships.com/en/guardianship/british-education-system/

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:   https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:   https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:   http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:   http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:   https://ordnet.dk/

SIDEOMFANG: 65 sider

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Emne 10 Elizabethan England and Macbeth (EKSM)

FORMÅL
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk og træne skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Læse uddrag af værker af Shakespeare, herunder et helt værk (Macbeth)
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
tekstanalytiske begreber og metoder


INDHOLD
Forløbet indeholder et uddrag af værker af Shakespeare med særligt fokus på Shakespears Macbeth, der læses i sin helhed som værk. Forløbet beskæftiger sig med træk ved samfund og verdenssyn i "Elizabethan England", som det er kendetegnende under Tudors og Stuarts helt overordnet. Forløbet læser eksempler på Shakespeares forfatterskab i en kontekst af den engelske renæssance.

Eleverne har læst to scener i uddrag fra tragedien "Hamlet" som forberedelse til en engelsksproget teateropsætning af Hamlet, eleverne har set efterfølgende. I forbindelse med læsningen har eleverne fokuseret på Hamlet's besættelse af hævn og sin manglende evne til at handle. I forlængelse med teaterstykket har eleverne skrevet en anmeldelse af opsætning som skriftlig aflevering. Eleverne har desuden set en engelsksproget opsætning af Shakespeares komedie "A Midsummer Night's Dream", og forud arbejdet med handlingsreferat og højtlæsning af udvalgte replikker i grupper. Holdet har også læst, analyseret og fortolket Shakespeares sonnet 29.  

Forløbets har dog haft analysen og fortolkningen af Shakespeares tragedie "Macbeth" som sit primære tekstanalytiske omdrejningspunkt, hvor eleverne har læst næsten hele værket og set de enkelte scener i Polanskis filmatisering, som de ikke har læst.  arbejdet med Macbeth har der været særligt fokus på Macbeth udvikling til en tyran, samt forholdet mellem Macbeth og Lady Macbeth.

KERNESTOF

William Shakespeare: Hamlet: Act 1 scene 5 (uddrag), Act 3 Scene 1 (uddrag), https://www.folger.edu/explore/shakespeares-works/hamlet/read/

William Shakespeare, Macbeth, New Swan Shakespeare, general editor Bernard Lott M.A., Longman, 2010. Værket er læst i sin helhed pånær Act 3 scene 5+6, Act 4 scene 2+3, Act 5 scene 2,4,7 som eleverne har set i Polanskis filmatisering. Polanskis filmatisering er set i bidder henover arbejdet med Macbeth i forlængelsen af læsningen.

Macbeth, Roman Polanski (dir.), 140 min, 1971

Teateropsætning af A Midsummer Night's Dream ved TNT Theatre Group i 2025

Teateropsætning af Hamlet ved TNT Theatre Group i 2023.

Sonnet 29: http://www.shakespeareswords.com/Sonnets


SUPPLERENDE STOF

Clausen Høpfner Bo, Jesper Kaalund: Historical Context i "Romeo and Juliet", Gyldendal, 2017, s. 7-13.

Emma Fraser: "Shakespearean English: A Complete List of Words + Phrases to Know", Backstage, https://www.backstage.com/magazine/article/shakespearean-english-words-definitions-75804/

Hamlet's To Be Or Not To Be soliloquy
version 1: https://www.youtube.com/watch?v=7idds31cdna
version 2: https://www.youtube.com/watch?v=7dZMJM-LGzQ
version 3: https://www.youtube.com/watch?v=qYiYd9RcK5M (original pronunciation)

Hamlet – in 4 Minutes, https://www.youtube.com/watch?v=EmjWIMMtjDc

Why should you read "Hamlet"? - Iseult Gillespie, https://www.youtube.com/watch?v=QTu39aMg_mU

https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/hamlet/story/scene-by-scene#

https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/hamlet/language/the-nunnery-scene

A Midsummer Night's Dream Full Plot Summary (Act 1-5), https://www.youtube.com/watch?v=EWZGFHf961g

Why should you read "A Midsummer Night's Dream"? - Iseult Gillespie, https://www.youtube.com/watch?v=xCI6o-kbqrs

Trailer | A Midsummer Night's Dream (2013) | Shakespeare's Globe, https://www.youtube.com/watch?v=SndUqFV1QVQ

Snappy Shakespeare Script: A Midsummer Night's Dream,
https://www.shakespeare.org.uk/education/teaching-resources/snappy-shakespeare-msnd/

Macbeth - The Complete Shakespeare - SN Audiobooks - High-Res - 4K, https://www.youtube.com/watch?v=W6M6aqCgUL0

Macbeth - Book Summary, https://www.youtube.com/watch?v=gnIzSFvfRlA

Macbeth - Act 1 Scene 5 - "Come, You Spirits.. Unsex Me Here" (Subtitles in modern English), https://www.youtube.com/watch?v=ItfS3M3-URo

https://www.folger.edu/explore/shakespeares-works/macbeth/

https://icsehelp.com/macbeth-act-3-scene-4-context-questions/

https://quizizz.com/admin/quiz/67cf32a1b79174b559f9cf72/macbeth-act-3-scene-4  

https://myshakespeare.com/macbeth/act-5-scene-7

No fear Shakespare, https://hibsenglish.weebly.com/uploads/7/2/3/6/7236232/macbeth_no_fear_script.pdf

Debbie Harrison Shakespeare OP, 2014 (David and Ben Crystal) https://www.youtube.com/watch?v=YiblRSqhL04

When, in disgrace with fortune and men's eyes, https://www.youtube.com/watch?v=nBF7bmtKqos

Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:   https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:   https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:   http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:   http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:   https://ordnet.dk/

GRAMMATIK:
Foreløbigt subjekt

SIDEOMFANG:
90 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 11 Emne 11: American Modernism (EKSAMEN)

FORMÅL
- Del af arbejdet med væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie, samt væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA, der fint trækker på viden fra andre emner.
- analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- Træne tekstarbejde relevant for den mundtlige eksamen: demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
- Træne mundtlig formidling af tekstanalyse herunder også sproglærings- og kommunikationsstrategier relevante for den mundtlige formidlingsgenre.

INDHOLD
Dette forløber fokuserer på trak ved American Modernism mhp. at træne tekstanalyse af skønlitterære tekster.
Her er særligt fokus på den mere minimalistiske litteratur inden for denne periode som den findeshos Hemingway. Derfor er der også fokus på træk ved Hemmingways skrive- og fortællestil herunder hans Iceberg Theory of Writing. Forløbet indledes med en gennemgang af en video og et læreroplæg, der italesætter samfundsmæssige, historiske og kulturelle aspekter relevante for American Modernism herunder også indflydelsen fra Marx, Freud og Nietzsche.

KERNESTOF

American Lit Quarter 3 Modernism (12:13 min), https://www.youtube.com/watch?v=bhJ1YEgHGBY

Robert Frost, The Road Not Taken, https://www.poetryfoundation.org/poems/44272/the-road-not-taken

Ernest Hemingway, Indian Camp i Jonna Engberg-Pedersen m.fl., Contexts, Gyldendal, 2004

Ernest Hemingway, Cat in The Rain, https://loa-shared.s3.amazonaws.com/static/pdf/Hemingway_Cat_Rain.pdf

James Thurber, The Secret Life of Walter Mitty, The New Yorker, https://www.newyorker.com/magazine/1939/03/18/the-secret-life-of-walter-mitty-james-thurber


SUPPLERENDE STOF

Saurabh Gupta / 12 Apr 2021, "6 Word Stories & The Iceberg Principle", https://www.zeuxinnovation.com/articles/6-word-stories-the-iceberg-principle/

Rachel Funk Heller, "Writing Matters: Hemmingway’s Iceberg Theory", https://rachelfunkheller.com/2012/09/writing-matters-hemmingways-iceberg-theory/

Robert Frost reads The Road Not Taken, https://www.youtube.com/watch?v=ie2Mspukx14

"The Secret Life Of Walter Mitty" by James Thurber, 1939 (Short Story), https://www.youtube.com/watch?v=v-yNxbIplzM

"Indian Camp" by Ernest Hemingway (read by Tom O'Bedlam), https://www.youtube.com/watch?v=P8sgIu5G7LM

Cat in the Rain | Audiobook, https://www.youtube.com/watch?v=rYR2vnXqwa4


Følgende digitale hjælpemidler udover OneNote og links angivet under Kernestof og supplerende stof har været anvendt.

Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger:
http://www.ordbogen.com/ - herunder Gyldendals røde ordbøger

https://abc.ordbogen.com

Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary:    https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Dictionary:    https://www.merriam-webster.com/
The Free Dictionary:    http://www.thefreedictionary.com/

Ordbøger med synonymer:
Thesaurus:    http://www.thesaurus.com/

Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk:    https://ordnet.dk/

GRAMMATIK
Tricky verb pattern
Gradbøjning af adverbier

SIDEOMFANG
50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde