Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Lene Norbert Glyager
|
|
Hold
|
2023 id-x (1x id, 2x id, 3x id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Grundforløb Naturaktivitet
Hovedområde: Nye og klassiske idrætter
Disciplin: naturaktiviteter
Teoretiske område: naturvidenskabeligt - hvad kræver det at være god til naturaktivitet?
Formål:
I de første 6 moduler af forløbet prøver eleverne krafter med forskellige naturaktiviteter samt vi snakker om, hvilke innovative kompetencer (1. Initiativ og ansvar, 2. Samarbejde, 3. Kommunikation (internt og eksternt), 4. Strukturere og 5. Lederskab (lede og målsætte)) eleverne benytter sig af i de forskellige naturaktiviteter. I modul 7, 8 og 9 udarbejder eleverne i grupper deres egne naturaktiviteter, som de arbejde grupper afprøver og evaluerer. Evalueringen er baseret på feed back fra grupperne, der afprøver den udviklede aktivitet, samt egne refleksioner over den innovative proces på grundlag af de to figurer. Der føres logbog, der senere kan lægges ind som første aktivitet i den tværfaglige klassenotesbog "SRP forløb og innovation på SG" i den kommende studieretningsklasse.
Faglige mål fra lærerplanen:
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
Kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning de for undervisningen relevante digitale redskaber
Fokuspunkter:
- Fysisk kapacitet.
- Kobling af teori og praksis, , herunder puls, slagvolumen, minutvolumen, intensitet, arbejds-og hvilepuls)
- Anvendelse af digitale redskaber (ruteplanlægning og gennemførsel)
- Anvendelse af kort
Pensum:
- "C-det er idræt" s 20-22, 40-41
- Figurer over innovation
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: 3-mod-3 basket
Hovedområde: Boldspil
Disciplin: 3-mod-3 basket
Teoretiske område: viden om hvordan man udfører forskellige tekniske og taktiske færdigheder
Formålet med basket forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i centrale dele af basket. I starten af forløbet ligges der især vægt på de tekniske elementer i spillet såsom afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Senere i forløbet introduceres eleverne til de taktiske elementer som ”løb i det tomme rum”, ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små spiløvelser.
Faglige mål:
Hvad skal jeg kunne som elev:
Primære mål:
- Kunne beherske driblinger, stående skud, afleveringer og triple-threat
- Have kendskab til korrekt teknik ved lay-up
- Kunne beherske taktiske elementer, som spilforståelse, spacing, v-vut, give-and-go og backdoor-cut
- Kunne beherske i rimelig grad korrekt personlig forsvar
- Kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spille den videre
Sekundære mål:
- Opnår god fysisk kapacitet
- Kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basket
- Opnå kropsbevidsthed
Pensum:
- Hvordan man dribler: https://www.youtube.com/watch?v=BnvGa0I8bMc
- Dokument om forskellige afleveringsmåder (1/2 side)
- En håndsskud: https://www.youtube.com/watch?v=YHeMlzj730I
- Lay up: https://www.youtube.com/watch?v=q4IqeXob_qg
- V-Cut: https://www.youtube.com/watch?v=QpSXkMuMf7Q
- Backdoor cut: https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
- Give and go: https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk
- Dokument (1/2 side) og videoen om Spilforståelse, Spacing og fylde op: https://www.dgi.dk/basketball/oevelser/9700
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,50 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Opvarmningsprojekt
Hovedområde: Musik og bevægelse
Disciplin: Opvarmning og musikforståelse
Teoretiske område: naturvidenskabelig område, hvad sker der i kroppe når vi går fra hvile til arbejde
I forbindelse med opvarmningsforløbet opnår eleverne naturvidenskabelig viden omkring vigtigheden af opvarmning ift. præstationsfremme samt hvorfor det er godt at varme op både fysisk og psykist. Eleverne udførte små simple tests før og efter et udført lærerstyret opvarmningsprogram og derudfra ser hvorvidt opvarmning har nogen effekt på præstationen af de samme små fysiske test.
I den praktiske undervisning udformede eleverne i grupper dele af opvarmningsprogrammer og varmer på skrift resten af holdet op i de sidste moduler i forløbet. Alle fremviser dermed dele af et opvarmningsprogram, hvor de tildelte dele af programmet skal vises i flow, desuden skal eleverne arbejdet med takt- og rytmeforståelse, bevægelseskvalitet samt korrekt teknik i de valgte øvelser i deres tildelte elementer i programmerne.
Faglige mål:
Eleven skal efter dette forløb kunne:
• Demonstrere teoretisk indblik i effekten af opvarmning
• Demonstrere indsigt i, samt have afprøvet, forskellige opvarmningsøvelser, og kunne sammensætte disse til dele af et opvarmningsprogram
• Fremvise teknisk korrekt udførelse af opvarmningsøvelserne i et sammenhængende program, der lægger vægt på sammenhæng og flow for den enkelte
• Vælge og anvende musik på en hensigtsmæssig og rytmisk måde ift. øvelserne
• Udvise forståelse for koordinering af musik og trinvariationer
• Være fysisk i stand til at gennemføre flere programmer
• Udvise deltagelsesevne når man er med i andres opvarmningsprogrammer
Pensum:
- Wolf, T. et alt (2005) "C- det er idræt", Gyldendal s. 22-27
I alt 6 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,50 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Parkour
Formål:
I forløbet parkour fokuseres der på parkour i sin helhed, særligt med fokus på tekniske delelementer til god udførelse af de enkelte øvelser samt sammensætning af delelementer til en flydende sammenhæng, der bidrager til flowoplevelsen.
Eleverne afprøvede deres parkour færdigheder udenfor på skolens område samt på parkouranlægget ved SG-Huset, for at opleve hvor anderledes det er ift. at udøve det indenfor, men parkour foregår samtidig udenfor, så det er vigtigt at de får det med.
Hvad skal jeg som elev kunne angående parkour: (faglige mål)
• I skal kunne vise minimum 3 forskellige passager/vaults til at passere forhindringer med
• I skal kunne vise: Precisions, running precisions, strides samt kunne forklare fokuspunkterne for en god landing
• I skal kunne lave mindre kombinationer og flows/ruter med ovenstående elementer
• I skal kunne lave underbar, dobbelt lazy og kombinationer af disse samt egne bevægelser i mindre flows
• I skal kunne se muligheder i forhold til at anvende forskellige steder til at lave ovenstående parkour elementer
• I skal kunne reflektere over jeres egen praksis og hvorledes i forbedrer jer teknisk
• I skal kunne lave en simpel arbejdskravsanalyse af hvad parkour kræver
• I skal kunne forklare hvad flow er og hvordan det opnås
• I skal kunne forklare de væsentligste pointer er i filosofien bag parkour
Hvad skal jeg som elev kunne angående teorien: (faglige mål)
· Hvilke motiver ligger der bag at vi er fysisk aktive
· Hvilke former at idræt og motion kan organiseres på
· Hvad dyrker danskerne - danskernes idrætsdeltagelse
Pensum:
• Forskellige videoer omhandlende parkour og parkour færdigheder
○ hvad parkour er: https://vimeo.com/277964048
○ Hvad er PRECISION JUMP: https://www.youtube.com/watch?v=9sb4TYNHGio
○ Hvad er STRIDES og PLYOS: https://www.youtube.com/watch?v=ttFGHft-pQw
• Flow teori: https://www.youtube.com/watch?v=H06kY3cN4qs
• Filosofien bag parkour: https://www.youtube.com/watch?v=fSpb512b2xo
• Arbejdskravsanalysemodel udarbejde med inspiration fra Aerob og Anaerob træning af Bangsbo
• Idrættens organisationsformer og danskernes idrætsdeltagelse s. 8 til 16 i Idræt C- teori i praksis
I alt:
- 5 videoer
- 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Unge og idræt
Klassen er i dette forløb delt i 2. Den ene del har beskyttet svømning, hvor hver elev skal aktivere og undervise et barn fra en funktionsklasse i svømmeaktiviteter samt guide barnet med at kunne komme i vandet i omklædnings- og badesituation. Generelt være en svømme-ven. De skal efter hver time reflektere over timen, der lige er gået.
Den anden halvdel har idræt her på gymnasiet og skal i grupper undervise hinanden i forskellige selvvalgte idrætter. De har skullet overveje mål, motivation og opbygning af lektionen og efterfølgende skal de reflektere over, hvordan det gik og modtage feedback fra de andre, som er blevet undervist.
Faglige mål
Eleverne skal:
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer -her i en selvvalgt disciplin eller i svømmeaktiviteter for et barn fra en funktionsklasse i Svendborg.
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger - her i form af praktisk gennemførelse af en undervisning.
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Litteratur
Læreroplæg ud fra disse sider "Idræt for børn og unge" DIF, 2. udgave 2004, s. 5-15
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Rundtur i disciplinerne
Da nogle elever er væk fra holdet i forårssemesteret til "Beskyttet Svømning" har de resterende på holdet et forløb "På rundtur i disciplinerne", hvor eleverne bliver præsenteret og prøver forskellige discipliner, hvor fokus ligger på at eleverne får en fornemmelse af de basale grundelementer/teknikker i de forskellige discipliner samt fik en fornemmelse af hvordan det skulle udføres som færdig disciplin. Desuden er det et vigtig element i dette forløb, at eleverne får en fornemmelse af bevægelsesglæde. Vi skal besøge grundtræning, styrketræning, bordtennis, floorball samt springgymnastik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Jive og sundhed
Formål:
Jive forløbet har en varighed af 7 moduler, hvor eleverne starter med at arbejde med rytme- og taktforståelse samt føre og blive ført for at skabe en forståelse for, hvad rytme og takt er samt hvordan og hvad det vil sige at føre og bliver ført. I 2. modul bliver eleverne præsenteret for hvad Jive er samt kendetegnene ved Jive. I de efterfølgende moduler arbejdes der med at lære de forskellige trin-variationer på forskellige måder.
I 6. modul lærer samt automatiserer eleverne en koreografi, som er lavet til dem, som i det efterfølgende modul skal filmes. Sidste modul afsluttes med at alle eleverne danser den samme koreografi samt de blev introduceret til drejebog til eksamen. Eleverne skal selv udarbejde en drejebog til forløbet jive.
Fokuspunkter - hvad skal jeg som elev kunne:
- de forskellige trinvariationer:
- Grundtrin
- Grundtrin med bevægelse
- America spin (dame-fuld-drejning)
- Damedrejning
- Chassé ved siden af hinanden
- Chassé ind foran hinanden
- Stop and go
- Spark I
- Sprællemand
- Vindmølle
- Spark II
- Mooch step
- udvise rytme- og taktforståelse (koordinering af musik og bevægelser)
- vide hvilke grundelementer der er i pardans samt hvad der ligger i dem
- kunne indgå i sociale relationer angående at få jive til at fungere (føre og blive ført)
- Få en viden om hvad sundhed er, hvad der kan have betydning for vores sundhed og hvilken betydning fysisk aktivitet har for sundhed
Pensum:
- Teori om pardans s. 24-30 i "C – det er idræt" = 4 sider
- Dele af kap. 7: Sundhed og fysisk aktivitet s. 159-168 i "Begrib idræt C" = 8 sider
- Video af jive grundtrinet: https://www.youtube.com/watch?v=LMilE769YY8
I alt: ca. 12 normalsider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
Forløb 8: Ultimate og teampsykologi
Formålet med ultimate forløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele, der skal mestres for at kunne spille det færdige spil. Først læres de basale kaste- og gribeteknikker, i de følgende moduler bygges der ovenpå de grundlæggende bestanddele, hvor eleverne opnår kendskab til forsvars- og angrebsmuligheder. Desuden trænes overblik, præcision og spilbarhed, da det er nøgleord/kompetencer i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes der ydermere med nogle taktiske muligheder i spillet for at kunne sprede sig modstander mere ud og slippe af med sin direkte modspiller. I de sidste moduler af forløbet arbejdes der desuden med teampsykologi, hvor eleverne bliver inddelt på faste hold, hvor de skal arbejde med elementer fra teampsykologien i et forsøg på at gøre holdet bedre
Hvad skal jeg som elev kunne efter dette forløb?
• Beherske baghåndskast til makker med god præcision
• Kunne nogenlunde beherske forhåndskast og hammerkastet
• Kunne gribe disken med pandekage- og krokodillegribning
• Kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Kunne gøre sig spilbar i de tomme rum
• Kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Pensum:
Primær pensum:
- "Idræt C -teori i praksis" kap. Holdidræt, sammenhold og kohæsion, s. 60-62 = 3 normalside
- "Din idræt C" om relationelle færdigheder og Tuckmans teamstadiemodel, Gyldendal 2019, s. 123-126 = 2,5 normalside
I alt: 5,5 sider
Sekundær pensum:
- Minikompendium i Ultimate = 6 normalside
- Udvalgte sekvenser af en ultimate-kamp: https://www.youtube.com/watch?v=Lfbr6Bmblf4
I alt: 6 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
9
|
Forløb 9: Træningsprojekt i crossfit
"Træningsprojekt i crossfit" er et forløb i crossfit, hvor der samtidigt indgår et træningsprojekt over ca. 8 uger, hvor eleverne opnår en målbar forbedring i kondition (generelt) og crossfit (idrætsspecifikt), samt tilegner sig færdigheder inden for crossfit af både teknisk og fysisk karakter.
Formålet med forløbet "Træningsprojekt i crossfit" er, at eleverne skal lære nogle generelle "regler" om træning af kondition. Eleverne skal desuden gennem forløbet opnår en målbar forbedring i udholdenhed, samt tilegner sig kendskab til og teknisk kunnen inden for øvelser i crossfit.
Eleverne skal kunne udføre crossfit øvelser teknisk korrekt ud fra den skalering, der er nødvendig for den enkelte.
Fokuspunkter i træningsprojektet i crossfit:
1. Forbedre sin fysiske formåen samt sin generelle crossfit form i løbet af træningsprojektet (udholdenhed) og kunne udføre crossfit øvelser teknisk korrekt
2. Kunne planlægge og gennemføre relevant træning
3. Kunne evaluere træningsprojektet i en skriftlig aflevering med inddragelse af relevant teori samt demonstrere brug af relevante fagbegreber
4. Kunne i den skriftlige aflevering reflektere over de opnåede resultater og forklare hvorfor/hvorfor ikke at eleven opnåede disse
Eleverne skal opnå grundlæggende teoretisk viden om træningsplanlægning (variation, intensitet, mængde, progression og restitution) samt gennemføre fysiologisk test før og efter forløbet - bip-test (udholdenhedstest) og idrætsspecifik test (Fight gone bad). Sideløbende tilegner eleverne sig viden om aerob og anaerob træning samt muskeludholdenhedstræning, som skal bringes i spil i den afsluttende rapport med refleksioner over den planlagte træning og resultater.
I den praktiske undervisning bliver eleverne præsenteret for forskellige måder hvorpå konditionen kan trænes på (kontinuerlig løbetur, 6-dagsløb, 10-20-30 løb, fartleg og sprintformer). Desuden præsenteres eleverne for forskellige former for WOD, hvorigennem eleverne træner deres muskeludholdenhed samt kondition.
Pensum:
- Træningsprojekt kompendie: s. 3-11 og 14-19 = 15 sider
- Om Målsætninger i Din Idræt C, 1. udgave, 2019 s. 171-173 = 3 sider
- Hvad er 10-20-30 = 3 sider
- https://www.facebook.com/watch/?v=2175958546138157&ref=sharing - hvorfor er det sundt at løbe = 1 side
- Teori om muskeludholdenhed. Nederst s. 50-51 i "Om styrketræning i C- det er idræt". = 1 side
I alt: 23 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Målsætninger til træningsprojekt i crossfit
|
17-08-2025
|
|
Træningsrapport
|
24-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb 10: Five-a-side håndbold
Formål
Formålet med Five-a-side Håndboldforløbet er en grundlæggende indføring i de tekniske og taktiske elementer af spillet, samt kendskab til reglerne. I de første moduler er der primært fokus på boldtilvænning og tekniske elementer af Five-a-side spillet med masser af boldberøringer, mens de efterfølgende moduler primært har fokus på taktiske elementer og sammenspil. I alle modulerne er der højt aktivitetsniveau og mange boldberøringer samt kompleksiteten øges gradvis gennem hele forløbet.
Fokuspunkter for forløbet
Tekniske
• Aflevere teknisk korrekt til medspiller
• Gribe og aflevere bolden i bevægelse
• Gribe og aflevere bolden under pres
• Afslutte mod mål – både fra stående, i løb og med hopskud
• Komme hurtigt tilbage i returløbet og være klar i forsvaret
Taktiske
• Kunne ”rykke med bolden” i forsvaret og bakke dine medspillere op
• Indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp
• Kunne løbemønstre og timing i det taktiske spil
Teoretiske
• Kende de vigtigste regler i Five-a-side Håndbold
• Udvise forståelse for de relationelle færdigheder både teoretisk og praktisk
Faglige mål:
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Pensum:
• Fra "Din idræt C" om relationelle færdigheder og Tuckmans teamstadiemodel, Gyldendal 2019, s. 123-126 = 3 sider
I alt: 3 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb 11: Aerobic og stepaerobic
Formål:
Gennem dette forløb vil eleverne blive præsenteret for både aerobic og stepaerobic med mest vægtning på stepaerobic. Aerobic anvendes som introduktion og opvarmning i det første modul. Forløbet vil indeholde gruppearbejde, hvor elevernes kreativitet kan få lov at blomstre. I stepaerobic vil der desuden blive arbejdet med og afprøvet forskellige højder af stepbænken samt køre serier til forskellige BPM og derigennem erfare hvilken effekt det har på kondition og udholdenhed. Eleverne vil både i aerobic og stepaerobic delen blive præsenteret for en serie, som de skal arbejde videre, eleverne skal desuden blive i stand til selv at sammensætte små koreografier i stepaerobic. Sideløbende med den praktiske undervisning i step-aerobic skal eleverne arbejde med idrætsskader.
Fokus vil være på at eleverne får arbejdet med deres:
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk og bevægelseskvalitet (rank kropsholdning, store bevægelser, strakte ben og arme og i step hele foden på step-bænken)
- kondition og udholdenhed
I modulerne vil vi fokusere på:
- At fastholde et flow (dvs. forsøger at undgå at skulle stoppe op og forklare bevægelserne. I stedet forsøger vi at opbygge trinene langsomt, så man gradvist bygger mere og mere på)
- At opnå træningseffekt og snakke kontinuerligt vs. intervalarbejde (aerob træning)
- At nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Her vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først)
- At træne den rytmiske forståelse og koordinationen
- At lade eleverne være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropslige udtryk
Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- Kunne forklare hvad idrætsskader er, hvilke idrætsskader der kan opstå i step-aerobic og hvordan disse kan behandles
Pensum:
- Idrætsskader i "Grundbog i Idræt C - Praksis og teori" s. 191-195
I alt: 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Forløb 12: Repetition og lanciers
Der repeteres de eksamensforløb, som eleverne ikke har haft i 3g og der laves dertilhørende drejebøger i deres eksamensgrupper.
Eksamensforløb
Musik og bevægelse:
- Opvarmningsprogrammer
- Aerobic og stepaerobic
Nyere og klassiske idræt:
- Parkour
- Crossfitdelen i "Træningsprojekt i crossfit"
Boldspil:
- Ultimate
- Five-a-side håndbold
Udøver repetition øvede eleverne Lanciers, som de skal danse til Galla festen d. 8 maj.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58657422130",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58657422130",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58657422130"
}