Holdet 3u id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Margrethe Runge Sørensen
Hold 2023 id-u (1u id, 2u id, 3u id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Folke- og fællesdans
Titel 2 Bordtennis
Titel 3 Volleyball
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Opvarmningsprogrammer
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Springgymnastik
Titel 8 Træningsprojekt/Floorball
Titel 9 Hip Hop
Titel 10 Yoga
Titel 11 Les Lanciers og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Folke- og fællesdans

Formål med forløbet:
I forløbet Folke og Fællesdans danser eleverne sammen på forskellige måder, både som individuelt, i par samt i grupper og arbejder med  forskellige trinvariationer. Herefter blev eleverne inddelt i grupper, hvor de skulle lære en tildelt folkedans samt planlægge, hvordan de ville undervise de andre fra holdet i den tildelte folkedans. Desuden skulle de finde en sang ud over den sang, som hørte til folkedansen, som man kunne danse folkedansen til i et højere tempo og én i langsommere tempo.
De efterfølgende moduler underviste de forskellige grupper hinanden i deres tildelte folkedans på en innovativ måde, så der i vides mulig omfang undgår fysisk kontant med mere end 1 person. Dansene var: Hamborg sekstur, Den lille Vendelbo, Doudlebska polka, Rheinlænder polka, Totur til Vejle og Circassian circle.
Forløbet afsluttes med Les Lanciers hvor fokus var på de 5 ture, at få det til at se æstetisk smuk ud styr på rytmeforståelsen og trinvariationerne.


Læringsmål:
• Lærer forskellige fællesdanse med de korrekte trin
• Udvise rytmeforståelse ift. at koordinere trinene rigtigt til musik
• Udvise kropsbevidsthed ift. at kunne lære trinene og automatisere dem
• Indgå i sociale relationer ift. at få folkedansene til at fungere
• Udvise evne til konstruktivt og ansvarligt at indgå i gruppearbejde

Teori:
• Idræt C - teori i praksis s. 85-94 om kap. 8 "Musik og bevægelse" = 7 sider
https://spillefolk.dk/Folkedans/dansefatninger/Fatninger.php =1 side
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bordtennis


Forløbets indhold:
• Forhåndskontra
• Baghåndskontra
• Kort serv
• Lang serv
• Forhåndsloop
• Baghåndsprik
• Skruede slag (underskru, overskru, sideskru)
• Benarbejde
• Regler
• Single/Double

Blandt andet fokus på:
• Hold bolden lavt
• Slå til bolden i stedet for at skubbe
• Slå dybt og varieret
• Ryk tyngdepunktet nedad – ned i lårerne
• Øvelser med spil i butterfly
• Stationstræning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Volleyball

Formål med forløbet:

Der blev hovedsageligt fokuseret meget på de basale færdigheder - finger- og baggerslag - da disse færdigheder er altafgørende, for det færdige spil.
Derudover var stor fokus på det kontinuerlige spil, herunder
3 mod 3 -spil for at opnå mange boldberøringer.

Mål med forløbet:
- Grundslag: fingerslag, baggerslag og serv
○ Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
○ Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
○ Underhåndsserv der rammer modstanderens bane
- Oplæg til Smash/slag over nettet hvor der sættes af på to ben
- Kommunikation og placering på banen under modtagning og spil
- Forståelse for regler og rotationssystem ved  3 mod 3 spil og kendskab til 6 mod 6 spil
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 4 Ultimate


Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Ultimate

Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområder: boldspil
• Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for etiske forhold

Fokuspunkter:
- Teoretiske fokuspunkter: taktiske og fysiske aspekter, forsvars- og angrebsspil samt forståelse for fairplaybegrebet
- Tekniske fokuspunkter: præcision i baghånds- og forhåndskast, sikker modtagelse, korte og lange afleveringer
- Taktiske fokuspunkter:  med og modløb, cuts, forsvars- og angrebsspil, verbal og nonverbal kommunikation

Litteratur inspiration til ultimate øvelser og teori:
https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/


Videoer:
Øvelsesguide til Ultimate: Baghåndskast (1 min)
https://www.youtube.com/watch?v=YhNhm3-Aqrk

Øvelsesguide til Ultimate: Forhåndskast (1 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=420hBh7BdFg

Øvelsesguide til Ultimate: Medløb (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=WVCkTpzh9ek

Øvelsesguide til Ultimate: T-shirt cut med vending (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=XZQ2Ta898es&t=7s

Øvelsesguide til Ultimate: Stak (1,07sek)
https://www.youtube.com/watch?v=910SUlIi_QE

Ultimate regler.pdf   1,5 s

https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/3-spirit-of-the-game/ 1 s


Ialt  4 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Opvarmningsprogrammer

Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Disciplin: opvarmning

Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Opnå kropsbevidsthed
• Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og kunne redegøre for relevant fysiologisk teori

Fokuspunkter:
- viden om grundlæggende fysiologiske aspekter under opvarmning
- kunne udforme et basis-opvarmningsprogram til musik
- gennemføre og styre et opvarmningsprogram til musik
- kunne følge musikken under øvelserne
- kunne udføre øvelserne korrekt

Litteratur:
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt, Gyldendal 2007, s. 22-27 (Opvarmning + valg af musik) - 6 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball

Færdighedsområde: Nye og klassiske idrætter

Disciplin: Pickleball


Faglige mål
Eleverne skal:

• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning

• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer



Fagligt indhold
Karakteristika ved netspil / Pickleball.

Hensigt: Introducere net-/vægspil: længde/dybde og vinkler

Kvaliteter: rum, tid, relation, kommunikation, kraft

Eget rum/felt, front mod en modstander. Man slår til bolden den transporteres ikke, gælder om at ødelægge modpartens muligheder for at spille - score points.


Taktik i spillet : observationer, vurderinger og handlinger i spillet, længde, kort/lang vinkler

Teknik :  offensive og defensive slag, forhånd, baghånd, flugtning. lob og smash

Teamet : reagerer og kommunikerer på hinandens slag og bevægelser- reaktive teams

Spilfaser: Serve-, mellem-, åbning-, slutfasen.

Serven: Igangsætning kort fase
Mellemfasen: Holde sig inde i pointet, banen dækkes bedst muligt , føler hinanden på tænderne-- bløde slag
Åbningsfasen:  Skabe ustabilitet i spillet, udfordre, brud på rytmen, ændring af spiltempo
Slutfasen: Dræbe bolden - vinderslaget


Gruppespørgsmål til teorien :
Hvad kendetegner netspil?
Hvilke kvaliteter taler man om ifm. netspil?
Hvad består taktikken af i netspil?
Hvilke spilfaser er der og hvad kendetegner dem?


Organisering:
Eleverne er sammen i teams á 4 elever. De spiller mod/med hinanden 1:1 og bytter, så alle møder alle i teamet. De kan også spille double 2:2.

Der spilles først med skumbold og flad hånd. Derefter spilles med pickelball bat og -bold.



MED- spil: forsøg at få bolden til at ’køre’ så mange som muligt (rallies)

MED-MOD-spil: forsøg at udfordre makkeren ved at spille bolden, så hun skal anstrenge
sig for at nå den (men også sådan at det er muligt hun kan nå den)

MOD- spil: forsøg at ’dræbe’ bolden


Materialer:
Snore/slippetove EVT.
Skumbolde, pickelball
Pickelbat


Litteratur:  
Bolden i Spil- teambold i teori og praksis, af  A. Halling,  B. Andersen m.fl. side 83-89.

Spillets historie og regler
https://gym-idraet.dk/nyheder-viden/pickleball-et-velegnet-ketsjerspil-til-gymnasiet/

I alt: 8 s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Springgymnastik


Færdighedsområde
Nye og klassiske idrætter

Faglige mål
Eleverne skal:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter
- opnå kropsbevidsthed


Fagligt indhold:
Kendskab til og beherske centrale og grundlæggende bevægelser i springgymnastik (Kropsspænding, balance,  tilløb og afsæt, rotationer)
Opvarmning og lege på redskaber
Fordybelse/øvelse af færdigheder


Træning af grundlæggende færdigheder :
- Forlæns og baglæns ruller
- Forlæns og baglæns salto
- Håndstand,  vejrmøller og  rondatsspring
- Overslag
- Kraftspring
- Flik-flak- bevægelsen

Træning af udvidede springfærdigheder:
- Kip-bevægelsen (hofteudretning),
- Vægtoverførsel (herunder vægt på hænder)
- Hoftebøjet salto
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt/Floorball

TRÆNINGSPROJEKTET

Formål:

I 3.g gennemføres træningsprojektet, som er et individuelt projekt af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori du bl.a. skal:

1) Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer


Udover de mere overordnede mål er det et konkret mål, at du forbedrer din fysiske præstationsevne i løbet af træningsprojektet. For at vurdere, om det er sket, laves en baseline, inden projektet går i gang. Med det menes, at du skal have målt startværdier, så der er noget at sammenligne med, når du til sidst måler de samme parametre igen, slutværdier.

Du skal gennemføre en Bib-test (kondition/aerob)

Bip-test
Hvad er konditallet? - Hvad er et godt kondital + Beregn dit kondital

https://www.health-calc.com/fitness-tests/bleep-test

https://www.motion-online.dk/hvad-er-konditallet/

Træningsdagbog
Løbende skal du over de næste 8 uger føre dagbog over din træning. Dvs. jævnligt planlægge næste uges træning og nedskrive den gennemførte træning. Dette gøres i en dagbog, som er vedhæftet  længere nede i dette dokument.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hip Hop

Formål med forløbet:

Gennem forløbet vil eleven arbejde med basale færdigheder i hiphop.
Eleverne vil blive introduceret til hiphoppens historie  som baggrund for at kunne udvise de udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance.

I forløbet vil eleverne specifikt arbejde med hiphop færdighederne: poses, isolation af bevægelser,  Toprock og footwork, Locking , Popping, freestyleøvelser,  samt en lille battle.

Eleverne undervises i mindre koreografier i de forskellige stilarter, som bliver gennemgået i undervisningen.
Derudover vil eleverne i grupper udforme og udføre egen hiphop-koreografi.
Koreografien vil blive udformet med udgangspunkt i Labans bevægelsesteori og egne valg af hiphoppens stilarter og karakteristika.

Færdigheder
Eleven skal efter forløbet kunne:
- Isolere enkelte kropsdele kontrolleret
- Koordinere med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af koreografier
       -  Freestyle/pose
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser i egen koreografi med tydelig brug af
          Labans bevægelses kvaliteter



Teori:
Grundbog i idræt C, 2. udg. Gyldendal af Jeppe E., Lars Bo Kristensen og Troels Wolf. Side 35-40

I alt 6 sider




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Yoga

Færdighedsområde: Nyere og klassisk idræt
Disciplin: Yoga Hatha


Formålet med forløbet i yoga er at præsentere jer for yogaens forskellige aspekter med fokus på de fysiske stillinger (asanas), men derudover vil vi også arbejde med åndedrættet og afspænding.
Vi vil primært have fokus på hatha yoga, som arbejder med styrke, balance og bevægelighed i forskellige grundstillinger.
I forhold til yogaarbejdet vil det primære fokus ligge på at kende til grundlæggende alignment-principper og kunne anvende den viden i arbejdet med stillingerne.
I vil kort blive introduceret til yogaens historie og filosofi.

Desuden skal I afslutningsvis udarbejde små yoga programmer som I fremviser og instruerer hinanden i.


Færdigheder
Eleven skal efter forløbet kunne:
- Udføre basale yogaøvelser korrekt
- Koordinere og arbejde med flow i udvalgte sekvenser
- Arbejde med opmærksomhed og åndedræt som en naturlig del af øvelsernes
          udførelse
        - Kende til grundlæggende alignment-principper og kunne anvende den viden i arbejdet
           med stillingerne
- Udarbejde et mindre yogaprogram  i grupper og undervise de andre i dele af pro-              
           grammet


Teori og materialer :
-  "Asana kan være  en kraftfuld yogapraksis" + "Alignment som fokus i asana" , side 167 - 171
-  https://yogaovelser.dk/hvad-er-yoga-og-hvad-er-yoga-godt-for/
-  https://ugeavisen.dk/varde/hack-dit-nervesystem-med-din-vejrtraekning
-  https://yogaovelser.dk/yoga-ovelser-for-begyndere/
-  SOLHILSEN A  Sun Salutation Practice -30 Days of Yoga
-  SOLHILSEN B. Sun Salutation B - Surya Namaskara B


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Les Lanciers og repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer