Holdet 3g SP2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Julie Friis Lægaard, Maida Peskovic
Hold 2023 SP2 (1g SP2, 2g SP2, 3g SP2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Begynderspansk
Titel 2 Forløb#2 Jóvenes
Titel 3 Forløb#3 Cuentos (EKSAMEN)
Titel 4 Forløb#4 Una vida mejor (EKSAMEN)
Titel 5 Forløb#5 La guerra y la memoria (EKSAMEN)
Titel 6 Forløb#6 Colombia Experiencias en juego (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Begynderspansk

Formål: At konsolidere og bygge videre på det, eleverne har lært i grundforløbet.

Vi startede op  i november med et lille forløb om "día de los muertos”. Vi deltog i et fællesarrangement, hvor vi fejrede den mexicanske tradition sammen med de andre spanskelever på gymnasiet. Vi så også filmen Coco (Disney, 2017), der giver et godt og autentisk billede af, hvad traditionen rummer og betyder for mexicanerne, og hvordan de forholder sig til døden på en anderledes måde, end vi er vant til i Danmark.

Vi har også haft et lille forløb om jul og nytår, hvor vi har brugt et kompendium udviklet af Anne-Kathrine Mølgaard Dybtved (Mariagerfjord Gymnasium, 2023/24). Her var der fokus på adjektivers køn og tal, diftongerende verber, stedspræpositioner samt IR og nær fremtid.

Vi har også det meste af set filmen Relatos Salvajes (Damián Szifrón, 2014) og arbejdet med personkarakteristik (ydre og indre) samt chunks til at tale om formodninger (creo que, parece que, a lo mejor, posiblemente, osv.). Vi har også snakket lidt om, hvad der kendetegner den argentinske variant af 'castellano' (voseo, udtalen af 'll' og 'y' + ustedes i stedet for vosotros).

Som afslutning på året har vi haft en miniprojekt om den amerikansk-colombianske sangerinde Kali Uchis med fokus på tekst- og billedanalyse. Eleverne har arbejdet med en konkret sang med dertilhørende musikvideo og lavet en gruppepræsentation med fokus på selvvalgte tematikker fx feminismo, la sexualidad, el encuentro cultual, la estática, etc.


Primær litteratur:
- Clausen, I. M. TAPAS - grundbog + øvebog. Kapitel 1-7. Forlaget Systime.
- Coco (Disney, 2017)
- Feliz navidad y próspero año nuevo (Anne-Kathrine Mølgaard Dybtved, Mariagerfjord Gymnasium, 2023/24).
- Relatos Salvajes (Damián Szifrón, 2014) (vi har set næsten hele filmen)


Supplerende materiale:
- Aktualitet: https://elpais.com/espana/2023-11-12/las-manifestaciones-contra-la-amnistia-en-espana-en-imagenes.html#?rel=mas
- El silbo: https://www.youtube.com/watch?v=TfGwFM9-wFk
- Anuncia Lotería de Navidad: https://www.youtube.com/watch?v=-psmr7NvlHE
- La Navidad en España (Tu escuela de español): https://www.youtube.com/watch?v=6eTka4iinBw
- Escape Room: Salva la Navidad:  https://www.profedeele.es/actividad/er-salva-la-navidad/
- Sang: Vamos a la playa (Righeira, 1983)
- Sang: Voy a vivir (Marc Anthony, 2013)
- Batalla del Vino de Haro, La Rioja: https://www.youtube.com/watch?v=HO7otlVjTGU
- Don Quijote de La Mancha para niños: https://www.youtube.com/watch?v=AKPa9QpNR9c
- Chile: https://www.youtube.com/watch?v=Wkz2Y1iBMyw (reklamevideo)
- Fødselsdagssang: https://www.youtube.com/watch?v=7j-UWss5_NM
- Video om ser/estar/hay: https://www.youtube.com/watch?v=jz6fD4vK-0Q&t=50s
- Opskrift på gazpacho: https://www.youtube.com/watch?v=2XlvI-aNcsU
- Artikel: Fra tidens spansksprogede popboble stråler Kali Uchis, Ralf Christiensen, Information d. 15. januar 2024
- Selvvalgt sang og musikvideo af Kali Uchis (fx Telepatía, Labios mordidos, Te mata, Fue mejor, etc.


Fokuspunkter:
- hilse, alder, bosted
- tallene 1-1.000.000...
- hay, ser + estar (betydninger + bøjning)
- ar, er, ir bøjningerne (regelmæssige i præsens)
- nær fremtid (ir + a + infinitiv)
- perfektum (haber + participium - regelmæssig og uregelmæssig)
- bøjning af uregelmæssige verber(fx go-verber, diftongerende verber): tener, ir, hacer, decir, querer, pensar, poder, venir, poner
- refleksive verber og pronominer (llamarse, levantarse, acostarse, lavarse)
- gustar (dativstyrende verbum)
- bestemt (el/la/los/las) + ubestemt artikel (un/una/unos/unas)
- personlige pronominer: subjektspronominerne, refleksive pronominer, possessive pronominer, dativpronominer
- placering af "no" (før verbet) + (no) ...nunca, (no)....tampoco.
- substantivernes køn og flertal (undtagelser: fx el problema, el clima, la mano,…)
- genitiv (ejefald): bestemt artikel + (det som ejes) + de + (den/det som ejer) fx ”el libro de la profesora” eller ”la madre de Adela.”
- adjektivernes kongruens (skal bøjes i køn og tal efter substantivet – obs. nationaladjektiver)
- gradbøjning af adjektiver (más/menos, el más/el menos)
- muy vs. mucho
- spørgeord (¿qué?¿quién?¿cómo?¿dónde?¿de dónde?¿cuál/-es?¿por qué?¿cuánto/-s/-a/as)
- alfabetet + udtale
- intonation + sammentrækning
- trykregler (andensidste stavelse ved vokal + -s,-n)(sidste stavelse ved konsonant til sidst)
- småord: pues, también, tampoco, y, con, a, para, sí, si, como, pero, aunque, junto a, después (de), tanto, cuando, todavía, ahora, además, a causa de, porque, ya no, por eso, hasta, en, desde, antes (de), tan, muy, siempre, o, hoy, mañana, sólo, que,
- transparente ord fx. información, estudiante, profesor, animal, etc.
- gloser: tøj, farver, adjektiver, professioner, familie, personkarakteristik, klokken, dage og måneder, lande, vejret, kroppen, måltider, møbler, grøntsager og frugter
- chunks: billedbeskrivelse (en la foto hay, stedsangivelser, etc.), formodninger (creo que, a lo mejor, puede ser, parece que, me parece que, etc.)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Spansk 1: Grammatik 1 09-01-2024
Spansk 2: Fortæl om personen 04-02-2024
Spansk 3: Grammatik 2 26-02-2024
Spansk 4: Genaflevering af Spansk 2 03-03-2024
Spansk 5: Relatos salvajes 20-03-2024
Spansk 6: Un paseo con números 23-04-2024
Genaflevering af Spansk 5 (Relatos salvajes) 05-05-2024
Mundtlig aflevering 05-05-2024
Spansk 7: Grammatik 3 21-05-2024
Genaflevering af Spansk 6: Paseo con números 23-05-2024
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Jóvenes

Formål og indhold:
I forløbet er der fokus på unge i Spanien, og der sammenlignes med unge i Danmark.

Primære tekster:
- Texto: "Derecho a techo". Kilde: Ukendt.
- Texto: "Los jóvenes españoles". I: Tapas, 1. udgave. I. M. Clausen (2015), s. 70.
- Texto: "Malene". Kilde: Ukendt.
- Texto: "Elena". Kilde: La buena vida. Yo soy mileurista?


Supplerende materiale:
- Oplæg om muxerne ved Shazia Khan og Ole Reimer, tirsdag d. 24.09.2024
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 i Malene 26-09-2024
Manilakort aflevering 1 09-10-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Cuentos (EKSAMEN)

Formål og indhold:

I dette forløb arbejder vi med historier og fortællinger (cuentos) i forskellige afskygninger. Vi bruger autentisk litteratur på spansk som en indgang til at arbejde med menneskelige erfaringer og kultur.

I 2.g er der fokus på magisk realisme som anvendes i forhold til filmene Coco og Encanto, og der sammenlignes med mere klassiske eventyr eksemplificeret med Tarzán og El príncipe y el dragón.

I 3.g arbejder vi med novellesamlingen "Microrelatos" og filmen "Relatos salvajes" med fokus på det absurde, det grumme og det smukke ved mennesker.


Primære tekster:

Film:
- "Coco" (Adrian Molina og Lee Unkrich, Disney 2017)
- "Encanto" (Jared Bush og Byron Howard, Disney 2021)
- "Relatos salvajes" (Damián Szifrón, 2015)


Tekster:

"El príncipe y el dragón" (Celia Dominguez García)

"Tarzán" (ukendt kilde)

Fra "Microrelatos" (Ana María Shu, 2023). Lærerbog udarbejdet af Vivica Tallgren. Forlaget Apuleius' Æsel.
- "Pelito", p.9
- "El esqueleto humano", p. 15
- "Una mujer barbuda", p. 23-24



Supplerende tekster:

"Magisk realisme" - (I: Peskovic, Maida. (2022). Encanto (2021) og Coco (2017): En dybere forståelse af sub-genren magisk realisme og dens skelnen fra den vidunderlige fortælling El Príncipe y el Dragón (2015). Syddansk Universitet, Odense.)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Una vida mejor (EKSAMEN)

Formål:
Vi arbejder med emnet "Una vida mejor" med fokus på den latinamerikanske migration til USA herunder selve rejsen, vilkårene for migranterne i USA - også i lyset af den aktuelle situation med Trump og ICE - samt konsekvenserne, hvis man bliver deporteret og sendt tilbage til et "hjemland", man måske føler sig fremmed i.


Fokusord:
- Migración
- Migrantes ilegales
- El viaje
- Coyotes
- La frontera
- Las pandillas (violencia, criminalidad)
- Factores 'push' y 'pull'
- Los deportados
- La Migra/policía
- Estatus legal
- Dinero
- Trabajo
- Futuro


Sprogligt og grammatisk fokus:
- Aspekt (imperfektum eller præteritum)
- Personlige stedord (direkte- og indirekte objektsformer, placering, efter præposition)
- Repetition af dativstyrende verber (fx gustar) samt ser/estar/hay
- Billedbeskrivelse


Primære tekster:
- Texto: El paso. I 'Al otro lado - el sueño americano', Helene Balslev Clausen og Line Flintholm, Gyldendal (2004), s. 24
- Canción: Pobre Juan (Maná, 2002)
- Película: Sin Nombre (Cary Fukanaga, 2009, 1 t 36 min)
- Texto: Al otro lado. I 'Al otro lado - el sueño americano', Helene Balslev Clausen og Line Flintholm, Gyldendal (2004), s. 49.
- Canción: Migra (Carlos Santana, 1999)
- Latinos i USA, 2025 (afsnit på både dansk, engelsk og spansk). Åse Kledal, Rodrigo nr. 171 (2025), s. 16-20.
Texto: Entre dos países. Fra Eksamensopgaven Spansk A, 21. august 2019.


Sekundært materiale:
- Selvfundet materiale vha. Copilot om los maras, la béstia og los coyotes som foreberedelse til filmen "Sin nombre"
- Delprøve 1 fra Eksamensopgaven Spansk A, 21. august 2019 (redigeret mht. nye opgavetyper udarbejder af JFL)


Vi har desuden afholdt blokdag med besøg på spanskstudiet på Århus Universitet, hvor vi hørte oplæg om studiets opbygning, om mulighederne og udfordringer ved AI ift. oversættelse samt om et forskningsprojekt i bl.a. Spanien og Columbia med fokus på, hvordan det at skabe kunst kan forbedre vores liv og bearbejde traumer fx for migranter og ofre for borgerkrig.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Resumen de "La historia de Tarzán" 22-04-2025
Glose tests (alle emner) 11-05-2025
Español - entrega 1 28-08-2025
Español - entrega 2 16-09-2025
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 La guerra y la memoria (EKSAMEN)

Formål og indhold:
I forløbet arbejder vi med den spanske borgerkrig med særligt fokus dels på perioden lige op til borgerkrigen og 'las dos Españas' og dels på borgerkrigens betydning for nutiden og 'la memoria histórica´.

Formålet med forløbet er at give eleverne et grundlæggende kendskab til den spanske borgerkrig og de værdimæssige konflikter, der førte til borgerkrigen, samt en forståelse for, hvad borgerkrigen betyder for det spanske samfund i dag og for spaniernes erindring.

Som en del af forløbet har eleverne deltaget i et fællesarrangement for alle spanskelever fra 2.g og 3-g, hvor vi så dokumentaren "El silencio de otros" og hørte et oplæg med Carsten Humlebæk, professor i spansk ved CBS.


Fokusord:
- Guerra civil
- Francisco Franco
- Franquismo
- Las dos Españas
- Democracia/dictadura
- Progresista/conservador
- Izquierda/derecha (políticamente)
- Centralismo/regionalisme
- Monarquía/república
- Catolicismo/ateismo
- El pacto del olvido
- Memoria histórica
- Víctimas
- Familiares
- Desaparecidos
- Fosas comunes
- Excavar/exhumar
- Olvidar/recordar
- Buscar/encontrar



Primære tekster:

Bog (uddrag): Caprani, Helene. 2024. La guerra civil española. København: Forlaget Columbus.
- La segunda república (s. 11)
- El apoyo a la segunda república (s. 12)
- Las reformas de la segunda república (s. 13)
- La lucha por el pasado (s. 114)
- Las fosas comunes (s. 119)
- Las asociaciones de memoria histórica" (s. 120)
- Un árbol como lápida sepulcral (s. 134)

Dokumentar: "El silencio de otros" (Almudena Carracedo y Robert Bahar, 2018)

Film: "El maestro que prometió el mar" (Patricia Font, 2023).

Sang: "Los olvidados" (Pedro Pastor, 2025) https://www.facebook.com/reel/1555385002321807?locale=da_DK




Supplerende materiale:

Podcast: "Tyran - Franco, episode 1" (DR, 2025)

Bog (uddrag): Caprani, Helene. 2024. La guerra civil española. København: Forlaget Columbus, s. 8, 14-15, 113, 121, 135.

Oplæg ved Carsten Humlebæk, professor i spansk ved CBS i forbindelse med fællesarrangement.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Español - Entrega 3 26-10-2025
Carta a un difunto 31-10-2025
Entrega 4 18-11-2025
Prøve - Las fosas comunes 21-11-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Colombia Experiencias en juego (EKSAMEN)

Formål og indhold:
I forløbet har vi arbejdet med og afprøvet et nyt undervisningsmateriale "Experiencias en juego", som er udarbejdet af organisationen Mi cuerpo/Min krop - en non-profit organisation, der arbejder med seksual- og rettighedsbaseret undervisning i Danmark og Latinamerika. Undervisningsmaterialet har fokus på køn og ligestilling i Colombia.

Formålet med undervisningen er at give eleverne viden om ligestilling mellem kønnene i Colombia men også herhjemme og at engagere dem i arbejdet med at fremme ligestilling mellem kønnene i deres hverdag.

Undervisningsmaterialet består af tekstmateriale, en podcast og et kortspil, hvor eleverne skal samarbejde om at løse hverdagssituationer vedrørende køn og ligestilling.

Undervejs har eleverne også deltaget i et webinar med Stephany (Tephy), som er colombianer og politolog, og som arbejder for Mi cuerpo/Min krop.

Eleverne har desuden udfyldt et spørgeskema udarbejdet af Mi cuerpo/Min krop, hvor de skulle svare på baggrund af deres egne oplevelser og erfaringer med køn og ligestilling på deres eget gymnasium.

Vi har også haft besøg af Samuel, som er udvekslingselev fra Colombia, og som holdt et oplæg om Colombia.

Som afslutning på forløbet har eleverne i mindre grupper lavet et selvvalgt formidlingsprodukt, hvor de skulle forholde sig til, hvordan eleverne på Svendborg Gymnasium kan engagere sig i at fremme ligestillingen mellem kønnene.


Fokuspunkter:
- ¿Qué es Colombia?
- ¿Qué es la igualdad y la equidad?
- ¿Qué es la interseccionalidad y que factores de interseccionalidad pueden afectar a una persona?
- ¿Qué es el machismo?
- ¿Cuáles diferencias y similitudes hay entre Dinamarca y Colombia en relación a la equidad de género?
- ¿Cómo se ve la inequidad de género en las situaciones cotidianas?
- ¿Qué se puede hacer para promover la equidad?


Primære tekster:

Fra tekstmaterialet "Experiencias en juego" udarbejdet af Mi cuerpo/Min krop (2025) , s. 3-14.
- Colombia
- Equidad de género e igualdad de género
- Interseccionalidad
- Inequidad estructural: Tipos de trabajo, violencia basada en género y machismo, migración (eleverne har læst om ét af emnerne og fremlagt for hinanden i grupper)
- Algunas diferencias por el país
- Isabela Rodríguez
- Cristal Pérez

- Webinar med Stephany Navas fra Mi cuerpo/Min krop: "La equidad de género" (45 minutter)


Sekundært materiale:

Kortspil: Experiencias en juego

Episoder fra podcasten: Miradas cruzadas - Perspektiver på Latinamerika: https://open.spotify.com/show/2EhZ6Te1kSTd8cGuUJftLm
- Colombia
- ¿Igualdad o equidad de género?
- Situaciones cotidianas 1, 2 y 3

Oplæg af Samuel (udvekslingselev fra Colombia)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Español - Entrega 5 12-01-2026
Español: Entrega 6 08-03-2026
Español - Entrega 7: Gramática 12-03-2026
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer