Holdet 2023 DA-q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Hanne Kej Grube
Hold 2023 DA-q (1q DA, 2q DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Portrætskrivning
Titel 2 Genrebevidsthed i nyere og nyeste litteratur
Titel 3 Grammatik
Titel 4 Kortfilm og dokumentar
Titel 5 1. værk Efterskolen - Et kys (dokumentarfilm)
Titel 6 Middelalderen og folkeviser
Titel 7 Den selvfremstillende genre
Titel 8 2. værk Klaus Rifbjerg - Under vejr med mig selv
Titel 9 Holberg og oplysningstiden
Titel 10 Fra 70erne til nyeste tid
Titel 11 3. værk  Merete Pryds Helle - Oh Romeo
Titel 12 Retorik og taler
Titel 13 4. værk Steen Steensen Blicher - Hosekræmmeren
Titel 14 Forandringer i 1800-tallet
Titel 15 5. værk Henrik Ibsen - Et Dukkehjem
Titel 16 Nyhedsformidling
Titel 17 6. værk Lea Korsgaard - Den der råber lyver
Titel 18 Modernismen
Titel 19 Normer og normbrud
Titel 20 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Portrætskrivning

Eleverne arbejder med at interviewe og skrive portrætter af hinanden. De introduceres for genren og diverse teknikker inden for denne.
Arbejdet munder ud i et skriftligt produkt (portræt) som en aflevering.

Fokuspunkter:
Genre
Samtalen
Kommunikation
Interviewteknik
At spørge ind til
Indkredse spørgsmål
Skriftlig formidling
Kreativitet

Omfang:

Materiale:
Diverse dokumenter om at interviewe og formidle videre.
Portræteksempler

Estimeret omfang ca. 1%
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Genrebevidsthed i nyere og nyeste litteratur

Formål: At stifte bekendtskab med de forskellige genrer og de analyseredskaber der knyttes til det enkelte materiale. Vi arbejder med den nyeste litteratur og læser forskellige typer af tekster i forskellige genrer og analyserer og fortolker med ud fra varierende fokuspunkter.

Fokus:
Genrekendskab
Analysehjulet
Sproglige iagttagelser
Fortolkningsmuligheder
Tekstnærhed
At kunne arbejde fra teori til praksis

Materiale:
Tobias Rahim "Når mænd de græder"
Leonora Christina Skov: af "Den der lever stille" (den indledende dødsscene)
Peter Adolphsen: af "Små historier" 3
Mikael Josephsen: af "De andre"

Estimeret omfang: ca 4%
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Grammatik


Materiale: "Nem Grammatik" af Jette Kjems, Lise Lichtenstein og Gunnar Pedersen, Modtryk 1999.
(s.

Dansk Sprognævn: https://dsn.dk/
(gennemgang af alm. typiske fejl, kommaøvelser og ordklasser)

https://dsn.dk/

https://ordnet.dk/ordnetdk

Estimeret omfang ca. 1%
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kortfilm og dokumentar

Som et led i et praktik-projektforløb introduceres eleverne for de mest grundlæggende teorier i forbindelse med arbejde med dokumentaren som genre. Efterfølgende køres et kortfilmforløb.

Teori:
Introduktion til filmteknik og filmanalyse Krydsfelt af Berit R. Langdahl m.fl., Gyldendal 2012 s. 329-338
Introduktion til dokumentaren og fakta og fiktion - kopier (Copyright Jan Aasbjerg Haugaard Petersen, Opdateret 14. oktober 2016 + Kopier offentliggjort 12-04-2000, senest redigeret 14-11-2004. Af Irene Thyrri)


Materiale:
Dokumentaren "Mirror" (2009) af Joachim Ladefoged (Filmstriben)
Dokumentaren "Efterskolen - Et Kys" episode 1, (DR 2021)
Dokumentaren "Alarm 112" (4) TV2 2007
Dokumentaren "Min bedste lærer" (1) Filmcentralen, 2006
Dokumentaren "Indefra med Anders Agger" (5) DR
Dokumentaren "Vandkant til salg" (1) DR, 2016
Kortfilmen "Under bæltestedet" (2006) af Alexander Kølpin (Filmcentralen)
Kortfilmen ”Valgaften” (1998) af Anders Thomas Jensen (Filmcentralen)


https://videnskab.dk/kultur-samfund/saadan-undgaar-du-at-blive-snydt-nar-du-ser-dokumentarfilm?fbclid=IwAR3MlUtNTb2lyM-RutmoL77_mvsq83kpIwI3DPldpaOvU4HXRAtwseOtvXE



Fokuspunkter:
De levende billeders opbygning
Fortælleforhold
Perspektiv
Lys
Billedbeskæring
Klipning
Symbolske billeder
Lyd
Dokumentargenren
Fakta- og fiktionskoder
Fortælleren

Estimeret omfang: ca 8%
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 1. værk Efterskolen - Et kys (dokumentarfilm)

Som afslutning på et forløb om film og dokumentar arbejdes der med dokumentaren "Efterskolen 2 - Et Kys" (DR 2021) af Thora Lorenzten.

Fokuspunkter:
Genrebevidsthed
Filmteknisk analyse
Fakta- og fiktionskoder
Tematisk arbejde



Estimeret omfang: ca 3%
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Middelalderen og folkeviser

Faglige mål:
Der arbejdes med at give et overblik over middelalderen og samfundets indretning. Derudover introduceres der til folkevisen som genre og dens særlige karakteristika og funktion i samtiden.

Materiale om teori:
"Med tiden" af Maja B-Hansen og Mischa S. Carlsen, Gyldendal 2012 s. 49-53
+ div. kopier

Tekster:
"Nilus og Hillelil" (herunder remedieringsopgave)
"Torbens Datter"
"Hr. Bøsmer i elverhjem" (afsluttes med et skriftligt produkt)

Fokuspunkter:
Den mundtlige fortælling
Samfundets opbygning i middelalderen
Folkevisen som genre samt dens betydning
Folkevisetyper
Sprog og stil
Virkemidler
Temaer (overgangstemaet, kærlighed, undtagelsen, naturen, hævn, familie, skæbne.....)

Estimeret omfang ca. 5%
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Den selvfremstillende genre

Faglige mål:
I forløbet arbejdes der med den selvfremstillende genre, dens kendetegn samt muligheder og begrænsninger. Der introduceres til den grundlæggende teori om genren og de mest basale faglige begreber,

Materiale:
C. Christensen og P. Jensen: "Livsværk", Danskforeningens forlag, 2008 (s 11-22)

Christina Hesselholdt: af "Hovedstolen"
Yahya Hassan: "Barndom"
Caspar Eric: af "Nike"
Bjørn Rasmussen: "Huden er det elastiske hylster"



Fokuspunkter:
Backstages/onstages
Den private og intime sfære + den neutrale
Dobbeltkontrakter
Paratekster
Fakta- og fiktionskoder
Dokumentar
Biografi
Selvbiografi
Hovedstolen
Den autonome tekst
Traumelitteratur

Estimeret omfang: ca 6%
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 2. værk Klaus Rifbjerg - Under vejr med mig selv

Digtsamlingen "Under vejr med mig selv" af Klaus Rifbjerg læses og analyseres og fortolkes inden for genren autofiktion.  

Der fokuseres på tekstnærhed, lyrikken som genre samt analyseredskaber, og eleverne skal anvende teorien om den selvfremstillende genre i deres arbejde.

Besvarelsen munder ud i danskopgaven i 1HF.



Estimeret omfang: ca 3%
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Holberg og oplysningstiden

Faglige mål:
Eleverne introduceres til oplysningstiden, Holberg som forfatter, komedien som genre og  Holbergs dramaer. De skal kunne placere teksten i litteraturhistorien og finde karakteristika for netop Holbergs komedier.

Materiale:
Oplysningstiden og Holberg ("Med tiden" af Maja B. Hansen og Mischa S. Carlsen, Gyldendal 2012 (side 113-123))

Genstart - DR"s nyhedspodcast | Genstart: Tre år uden filter | DR LYD

Fokuspunkter:
Det naturvidenskabelige over for kristendommen
Individets frihed
Rationalisme/fornuft
Uddannelsen
Demokrati
Klassicismen
Holberg og dramaet som genre

Tekst:
Uddrag af Holbergs tekst: "Erasmus Montanus"
Uddrag af komedien: "Erasmus Montanus" https://www.dr.dk/bonanza/serie/358/drama-klip/52348/erasmus-montanus
Uddrag af komedien: "Jean de France" https://www.youtube.com/watch?v=l9g0TFOzmwA

Estimeret omfang: ca. 3%
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Fra 70erne til nyeste tid

Faglige mål:
Der gives et overbliksbillede over individets og samfundets udvikling fra 70erne og op til samtiden, samt hvordan dette skildres i litteraturen. Eleverne skal via analyse og fortolkning af diverse forskellige typer af tekster kunne dykke ned og finde udtryk for tekstens samtid.

Materiale om teori:
Introduktion til 70´erne (fra Forfatterweb.dk)

Tekster:
Vita Andersen "Iagttagelser"
Dan Turéll "Det er ikke let"

Fokuspunkter:
Kvindelitteratur
Arbejderlitteratur
Nyrealisme
Protest og opgør
Samfundskritik


Materiale om teori:
Introduktion til postmodernismen (fra Forfatterweb.dk)

Tekster:
Michael Strunge: "Dynamit og bolcher"
Søren Ulrik Thomsen: "Levende"


Fokuspunkter:
Identitetskrise
Kamelæonen
Labyrintbilledet
Storbyen  
Kroppen
Subjektet

Introduktion til minimalisme og 1990'erne (fra Forfatterweb.dk)

Tekster:
Naja Marie Aidt: "Som englene flyver"


Fokuspunkter:
Socialrealismen
Fragmentering
Fremmedgørelse
Mangel på kommunikation
Minimalisme

Introduktion til nyere tid/samtiden (fra Litteratursiden.dk)

Tekster:
Pia Juul: "En flinker fyr"
Thomas Korsgaard: "Lasagne"
Merete Pryds Helle: "Oh Romeo" (værk)



Fokuspunkter:
Mere eksperimenterende litteratur
Grænseoverskridende
Forfatteren mere synlig og underholdende
Læseren mere aktiv og deltagende
Genrene blandes

Estimeret omfang: 11%
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 3. værk Merete Pryds Helle - Oh Romeo

Klassen læser Merete Pryds Helles roman "Oh Romeo" som afslutningen på et forløb om litteraturen fra 70erne til nyeste tid.

Romanen læses med fokus på nøgleord som blandt andet socialrealisme, kommunikation, det marginaliserede menneske og minimalismen, og der arbejdes analytisk og fortolkende med bogen samtidig med, at eleverne i grupper forbereder fremlæggelser af besvarelser af forskellige fokusopgaver.



Estimeret omfang: ca 3%
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Retorik og taler

Eleverne introduceres for begreber og værktøj inden for retorikken. Der arbejdes blandt andet med:
Det retoriske pentagram
Appelformer
Sproghandlinger
Argumentationsteorier
Sproglige retoriske virkemidler

Materiale:
Retorikkompendium (Helle Hvass: "Retorik - at lære mundtlig formidling" (Gyldendal 2003) s. 40-61
+ diverse kopier

Materiale:
Tine Høeghs nytårstale 2021
Dronningens nytårstale 2021/2022 (uddrag)
Carsten Jensens tale ved begravelsen af Vejle Fjord d. 6. april 2024
Dødsannonce for Vejle Fjord indrykket i Politiken marts 2024
Illustration fra reklamebureauet &Co lavet til Greenpeaces
kampagne om begravelsen af Vejle Fjord d. 6. april 2024


Estimeret omfang: ca 7%
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 4. værk Steen Steensen Blicher - Hosekræmmeren

Som en del af forløbet "Forandringer i 1800-tallet" læser holdet Steen Steensen Blichers "Hosekræmmeren" og arbejder mere detaljeret opg tekstnært med denne.

Fokuspunkter:
Biedermeierkulturen
Opgøret med det idylliske
Den kristne tro
Skæbnemønstre
Den Blicherske novelle
Litteraturhistorien

Estimeret omfang: 3%
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Forandringer i 1800-tallet

Faglige mål:
Forløbet skal skabe en forståelse for 1800-tallet og dens særlige karakteristika og afgørende tekster.

Materiale:
Introduktion til romantikken:
"Krydsfelt" af Berit Riis m.fl. (Gyldendal 2010) s. 35-38
Scannet materiale om eventyrgenren


Fokuspunkter:
Naturen
Kristendommen
Dualismen
Eventyret
Kærlighed, drømme og længsel
Nationalromantikken
Biedermeier

Tekster fra romantikken:
H.C. Andersen: "Det gamle Egetræes sidste drøm"
Steen Steensen Blicher: "Hosekræmmeren" (værk)
Oehlenschlâger: "Morgenvandring"
Grundtvig: "De levendes land"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
Søren Kierkegaard: af "Forførerens Dagbog"


Introduktion til Det moderne gennembrud:
"Krydsfelt" af Berit Riis m.fl. (Gyldendal 2010) s. 38-43
+ scannet materiale om impressionismen

Fokuspunkter:
Naturvidenskaben
Darwin
Brandes´ tanker
Naturalismen
Impressionisme
Objektivitet
Sociale forskelle
Kønsrolledebatten (sædelighedsfejden)
De stille eksistenser
Arv og miljø

Tekster fra Det moderne gennembrud:
Amalie Skram: af "Constance Ring" (norsk tekst)
Herman bang: "Frøkenen"
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød"
Henrik Ibsen: "Et Dukkehjem" (værk) (norsk tekst)

Estimeret omfang: ca 11%
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 5. værk Henrik Ibsen - Et Dukkehjem

Under arbejdet med forandringer i 1800-tallet og det moderne gennembrud læser klassen Henrik Ibsens "Et Dukkehjem".

Fokuspunkter:
Sædelighedsfejden
Samfundskritik
Arv og miljø
debat- og problemlitteratur
Det naturalistiske drama
Litteraturhistorien


Estimeret omfang: ca 4%
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Nyhedsformidling

Faglige mål:
Bevidsthed om nyhedsartiklen som genre samt hvad der kendetegner denne ud fra de danskfaglige fagbegreber. Der skabet bevidsthed om den medieorienteret analyse.

Fokuspunkter:
Genrer
Nyhedstrekanten
Nyhedskriterier
Pressefotos + layout
Kildeanvendelse
Journalistens rolle
Avistyper og formater


Materiale:
Schultz, Ole:Håndbog til dansk" om avistyper, avisgenrer, kilder og vinkling, journalistens roller, nyhedstrekanten, nyhedskriterier, layout og billeder.

Korsgaard, Lea: "Den der råber lyver", Zetland 2017

https://globalnyt.dk/seneste/foerste-afrikanske-klimatopmoede-starter-i-dag-i-kenya/


https://www.bt.dk/udland/danskerkongen-staar-til-flot-tysk-valg-men-det-kan-give-bagslag?gaa_at=eafs&gaa_n=AerBZYP7tzppn9QE6n1uWKqMRSuldRGtMEiXRCo1y7CN3iDmvSNanA5NXDVXpU6_ank%3D&gaa_ts=67bc3bd6&gaa_sig=-YucnP7CVGxAUQCqv0kua0k1X0gd_0onT184rBZ-lq1T2IrTjdOj984BCroU_D0wfkJMAOmtfF0DLXwFo9pNyA%3D%3D


https://avisendanmark.dk/erhverv/mystisk-stoej-plager-danskere-soeren-gik-paa-nattevandring-for-at-finde-lyden-der-holder-ham-vaagen?utm_source=https%3A%2F%2Ffaa.dk&utm_medium=block_article_teaser&teaser-referral=c17e9ebe-16a6-4953-9b9f-dde702f3cae0-23

Krigen i Ukraine driver flere på flugt til Danmark (ea9d1a5b).pdf

https://ekstrabladet.dk/krimi/chef-om-doermand-han-er-blaest-ud-paa-roev-og-albuer/10538668

https://www.dr.dk/nyheder/indland/victoria-gaar-kun-i-skole-ni-timer-om-ugen-og-savner-sine-venner-nogle-gange-tror

https://nyheder.tv2.dk/2025-02-20-her-loeber-de-kongelige-til-royal-run

https://politiken.dk/internationalt/art10302558/1.000-tyskere-demonstrerer-imod-nynazistisk-demonstration


Ekstra Bladet d. 22. aug. 2012: ”Vanvid i Vollsmose”

Politiken d. 16. juli 2021: " De prøvede at smugle 30 kinesiske...."





Estimeret omfang: ca 8%
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 6. værk Lea Korsgaard - Den der råber lyver

Som et led i et forløb om nyhedsformidling læser klassen som værk Lea Korsgaards "Den der råber lyver".
Eleverne arbejder analyserende og debatterende med de enkelte afsnit, og forløbet munder ud i en gruppeaflevering med efterfølgende fremlæggelse.





Estimeret omfang: ca 3 %
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Modernismen

Faglige mål:
Eleverne skal ved hjælp af en viden om litteraturhistorien og samfundet i samtiden kunne analysere og fortolke materiale med fokus på at skildre tiden og udviklingen fra o. 1900 til 1970.

Introduktion til modernismen
Berit Riis m.fl.: "Krydsfelt Gyldendal 2010, s. 42-52

Fokuspunkter:
Det sjælelige gennembrud
Det folkelige gennembrud
Avantgarde
Futurisme
Ideologiske realisme
Hereticadigtning
Eksistentialisme
Konfrontation og virkelighed

Materiale:
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station"
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag"
Tom Kristensen: "Fribytter"
Tove Ditlevsen: "Barndommens gade" (film)
Pär Lägerkvist: "Ångest" (svensk)
Karen Blixen: "Skibsdrengens fortælling"
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne"
Peter Seeberg: "Braget"
Klaus Rifbjerg "Under vejr med mig selv"

Estimeret omfang: ca 9%
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Normer og normbrud

Faglige mål:
Eleverne introduceres for forskellige dikotomier under temaet normer og normbrud. Her arbejdes der med de dertilhørende fagbegreber, som efterfølgende bruges i forskellige analyser.

Materiale:
Helle Juhl Lassen: "Fuck normen. Et tema i ny litteratur" (introduktion til normbegrebet) Dansklærerforeningen 2016

Tekster:
Julie Steen-Knudsen: af "Atlanterhavet vokser"
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født"
Always-reklame: "Like a girl"
Cult-reklame fra Vital Water
Sylvia Plath: af "Glasklokken"
Jens Rosendal: "Du kom med alt det, der var dig"
Nis-Christian Bredholdt: af "Freischwimmer"


Fokuspunkter:
Dikotomien sort/hvid
Dikotomien mand/kvinde
Dikotomien hetero/queer
Dikotomien normal/crip

Der arbejdes med de forskellige dikotomier som henholdsvis litterære temaer og litterære metoder.

Estimeret omfang: ca 7%
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer