Holdet 2023 re-d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Mette Horstmann Nøddeskou
Hold 2023 re-d (2d re)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 - Intro til religion
Titel 2 Forløb#2 - Hvad er/indeholder...
Titel 3 Forløb#3 - Den mytiske dimension
Titel 4 Forløb#4 - Den rituelle dimension
Titel 5 Forløb#5 - Den materielle og oplevelsesmæssige dim
Titel 6 Forløb#6 - Den dogmatiske dimension
Titel 7 Forløb#7 - Den etiske dimension
Titel 8 Forløb#8 - Den sociale dimension

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 - Intro til religion

INTRODUKTION TIL RELIGIONSFAGET


FORMÅL
Formålet med dette lille, introducerende forløb er at konfrontere eleverne med deres egne forforståelser af religion og give dem en forsmag på nuancerne og bredden i religionsfaget. Vi diskuterer blandt andet, hvordan vi skal studere religion hensigtsmæssigt, og hvorfor er det vigtigt at vide noget om religion.


INDHOLD
- Ninian Smarts syv dimensioner introduceres
- Definitioner af ritualer
- Typer af ritualer, herunder afværgeritual, vedligeholdelsesritual og overgangsritual
- Overgangsritualet gennemgås mere grundigt med udgangspunkt i Van Genneps model
- Definitioner af myter
- Podeman Sørensens ritual-myte-model, herunder det mytiske plan, det rituelle plan og virkningens plan.

MATERIALE
Eleverne har arbejdet i grupper med forskellige ritualer, som de efterfølgende har fremlagt for resten af klassen:

Kapparot i forbindelse med Yom Kippur (et jødisk ritual med kyllinger i forbindelse med deres nytår)
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=8GUJ-dwqhw8
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/shorts/GTNTJazXP6s
--- Læs om ritualet her: https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-yom-kippur

Blót (et ritual i Asatroen)
--- Se ritualet (med forklaringer) her: https://www.youtube.com/watch?v=zp0ms-jOdhk&t=142s
--- Se en mere kollektiv udgave af ritualet her (klip bare lidt rundt i videoen for at få en følelse af ritualet): https://www.youtube.com/watch?v=ahPsW3ZKZ_w
--- Læs om ritualet her: http://asatrosamling.dk/om-asatro/hvad-er-et-blot-ritual/

Thaipusam (et hinduistisk ritual, hvor huden pierces og genstande bæres i krogene gennem et optog):
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=ZQizBDbMasY
--- Se et andet eksempel på ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=6KJBJsR2tT4
--- Læs dette som baggrundsmateriale: https://expatliving.sg/what-is-thaipusam/ (hjemmesiden kan oversættes til dansk)

Waumat (myreritualet) (et ritual, som udføres af Sateré-Mawé, hvor man skal bære handsker med kuglemyrere i):
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=Cb5BK2NMAwU
Læs om ritualet her: https://news.mongabay.com/2019/04/stinging-ants-amazon-indigenous-group-girds-itself-to-hold-ancestral-lands/ (hjemmesiden kan oversættes til dansk)

Snake-handling (kristne i primært USA, som inddrager slanger i deres ritualer)
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=7OcoUyXiuU0 (se hele denne video og brug den til analysen)
--- Se ritualet her: https://www.youtube.com/watch?v=cwBVcsWYJd8&t=2s (Denne video er mere til at få et andet eksempel på fænomenet)
--- Læs dette som baggrundsmateriale: https://en.wikipedia.org/wiki/Snake_handling_in_Christianity

Fysisk seance/cirkel (et ritual i Spiritistisk Trossamfund i Danmark)
--- Se ritualet her: https://www.dr.dk/drtv/se/spiritisterne_-den-nye-cirkel_210867 --> Se (i hvert fald) fra 17.40 til slut.
--- Læs dette som baggrundsmateriale: https://denstoredanske.lex.dk/spiritisme eller undersøg deres egen hjemmeside: https://www.spiritismenstrossamfund.dk/


SUPPLERENDE MATERIALE
https://www.religion.dk/hvad-skal-vi-med-ritualer (ca. 4 sider)


Materialeomfang i alt pr. elev: ca. 14 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 - Hvad er/indeholder...

HVAD ER/INDEHOLDER...

FORMÅL
Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til de grundlæggende sider og formative skikkelser ved de religioner, vi senere på året skal arbejde med i tematiske forløb, der bygger op om Ninian Smarts syv dimensioner.


INDHOLD:
Forløbet består af seks moduler med overskrifterne: Hvad er/indeholder ... kristendommen, Islam, Buddhisme, Jehovas Vidner og Religion i det senmoderne samfund + et opsamlingsmodul

Udefra-begreber, der er gennemgået:
Emic og etic
Maksimalisme, minimalisme og fundamentalisme

Kristne begreber og personer, der er gennemgået:
- Jesus Kristus
- Treenigheden
- Kirken
- Gudstjenesten
- Gudsriget
- Nadveren
- Dåben
- Synd
- Frelse
- Næstekærlighed

Islamiske begreber og personer, der er gennemgået:
- Profeten Muhammed
- Koranen som helligskrift
- Allah og monoteisme
- Pilgrimsdestinationen Mekka
- Muhammeds fødeby Medina
- Sharia: Den islamiske lov

Buddhistiske begreber og personer, der er gennemgået:
- Hvad er buddhisme overordnet set?
- Buddhismens formative periode
- Theravada-buddhisme
- Mahayana-buddhisme
- Vajrayana-buddhisme
- Buddha
- Karma
- Samsara
- Nirvana
- Sangha
- Dharma
- Benarespræfikenen
- De 5 skandhaer
- De tre juveler
- De fire ædle sandheder
- Budhisattva
- Klesaer
- Middelvejen
- Den ottefoldige vej
- Dukkha
- Lærerens hjul


Gennemgåede begreber og teorier om religion i det senmoderne samfund:
- Sekularisering generelt og sekulariseringsprocessen i Danmark
- Giddens teorier om det senmoderne samfund, herunder traditionens betydning og selvidentiteten
- Karel Doppelares sekulariseringsmodel (samfundsniveau, institutionsniveau og individniveau)
- Fortryllelse-affortryllelse-genfortryllelse
- Den subjektive vending
- Det religiøse supermarked.


Jehovas Vidner:
- Oprindelse og opbygnin
- Organisation og Hierarki
- Gudssyn og menneskesyn

MATERIALE:

Grundbogen 'Horisont':
--- Side 36-38 om: 'Religions svækkede plads i moderne samfund: sekularisering' og 'Religion i det senmoderne samfund: Individualiseret religion' (3 sider)
--- Side 73-74 om: Jesus, Kristus, Messias, Guds søn, Herren (boksen), Kristendommens formative periode, Jesusbevægelsen historisk set og Bibelen. (2 sider)

Videoen '5 skarpe om Islam,' https://www.dr.dk/studie/religion/5-skarpe (3 sider)

Videoen 'Buddhisme' af Religionsnørden, https://www.youtube.com/watch?v=dhSu7o3A-Aw&t=2s (2,5 side)

Dokumentar: "Indefra med Anders Agger: Jehovas Vidner" (6 sider)

Videoen "Adlyd Jehova" fra Jehovas Vidner hjemmeside (1 side) https://www.jw.org/da/bibliotek/film/#da/mediaitems/BJF/pub-pk_2_VIDEO

https://www.jw.org/da/ (0,5 side)

Materialeomfang i alt: 18
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 - Den mytiske dimension

DEN MYTISKE DIMENSION


FORMÅL:

Formålet med dette forløb har været at introducere eleverne til myters betydning for religiøse grupper generelt, samt at dykke ned i nogle af de centrale myter fra kristendommen, islam og buddhisme. Derudover har vi haft en modul om religiøs musik og den måde, de religiøse myter udtrykkes der.


INDHOLD:

- Introduktion til Bibelen som helligskrift (specifikt til henholdsvist det gamle og det nye testamente)
- Begreberne kaos og kosmos

- Definitioner af myter
- Mytetyper:
--- Kosmogoniske
--- Teogoniske
--- Antropogoniske
--- Eskatologiske
--- Ætiologiske
- Offertyper:
--- Gaveoffer
--- Sonoffer
--- Konvivieoffer
--- Kommunionsoffer

Introduktion til koranen og haditherne som helligskrifter



MATERIALE

1. mosebog, kapitel 16 (Hagar og Ismael)
1. mosebog, kapitel 17 (Omskærelsen)
1. mosebog, kapitel 21 (Isak og Ismael)
1. mosebog, kapitel 22 (Abraham skal ofre Isak)
i alt: ca. 4 sider

Matthæusevangeliet kapitel 26-28 (Jesus' korsfæstelse, død, begravelse og genopstandelse) (ca. 4 sider)

TV-filmatisering af myten om Jesus (uddrag), https://mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=010104141310 (ca. 4 sider)

Koranen, sura 37 vers 102ff., (om Abraham og Ismael) (1 side)

Sammenskrivning af haditherne om Abraham, Sara, Hagar og Ismael fra Islamstudie.dk (2 sider)

Buddhalegenden (som udgivet i Horisont) (2 sider)

Forskelligt religiøs musik (eleverne fandt selv forskellige numre) (ca. 2 sider)

Materialeomfang i alt: ca. 21 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 - Den rituelle dimension

DEN RITUELLE DIMENSION

I dette forløb har vi haft fokus på den rituelle dimension af både Kristendom, Islam, Buddhisme og Scientology. Teoretisk har vi arbejdet med Podemann-Sørensens ritual-myte-model og Van Genneps model for overgangsritualer. Eleverne har desuden deltaget i skolens arrangement 'Religionernes dag', hvor de har hørt et oplæg om religion i det senmoderne samfund med Jens-André Herbener, deltaget i 'mangfoldighedsmesse' med en lang række religiøse repræsentanter og hørt oplæg fra Jehovas Vidner, Ateistisk selskab og 'Nordisk naturtroende'


INDHOLD:

- Podemann-Sørensens ritual-myte-model
- Van Genneps model for overgangsritualer
- De kristne dåbsritual
- Nadverritualet
- De fem søjler (med særligt fokus på Hajj)
- Meditation



MATERIALE:

5 skarpe om kristne ritualer (ca. 3,5 side)
https://www.dr.dk/studie/religion/5-skarpe-om-kristendommen

Horisont:
- Side 161-169 (8 sider) om de fem søjler
- Side 253-256 (2 sider) om centrale ritualer, munkebuddhismens ritualer og lægbuddhismens ritualer.

Artikel fra Religion.dk: "Buddhist i Danmark: Meditation er min største udfordring". https://www.religion.dk/religionens-rammer-set-indefra/buddhist-i-danmark-meditation-er-min-st%C3%B8rste-udfordring
(ca. 2 sider)

PC-rapport - Et indblik i auditeringsritualet (ca. 1,5 side)

Myten om nadverritualet fra Markusevangeliet: Det nye testamente, Markusevangeliet kapitel 14, vers 12ff. (ca. 2 sider)

Uddrag af nadverritualet transkriberet. (ca. 2 sider)

Myten om Jesu dåb fra Matthæusevangeliet kapitel 3 (ca. 1 side)

Uddrag af dåbsritualet transkriberet (ca. 2 sider)

Dokumentaren 'Hajj - pilgrimsrejsen til Mekka' (60 min) (ca. 12 sider)

Artiklen "Sådan foregår dåb, bryllup og begravelse hos Jehovas Vidner" fra Kristeligt Dagblad
https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/saadan-foregaar-daab-bryllup-og-begravelse-hos-jehovas-vidner (2,5 side)

Artikel om dåben fra studieudgaven af Vagttårnet (3 sider) https://www.jw.org/da/bibliotek/blade/vagtt%C3%A5rnet-studie-marts-2023/

Materialeomfang i alt: 41,5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5 - Den materielle og oplevelsesmæssige dim

DEN MATERIELLE OG OPLEVELSESMÆSSIGE DIMENSION

I dette forløb har vi beskæftiget os med den materielle og oplevelsesmæssige dimension af religion. Forløbet har haft tekstlæsning/eksamenstræning og den levende religion som omdrejningspunkt. Det har kulmineret i en ekskursion til Jehovas Vidner i Svendborg.  


INDHOLD:

- Religiøs materialitet overordnet set (bygninger, symboler, genstande, skulpture osv.)
- Utilbørlig behandling af religiøse genstande (Koranloven)
- Helligt og profant
- Sociologiske teorier om, hvorfor folk bliver religiøse
--- Deprivationsteorien
--- Socialisationsteorien
--- Rational choice
--- Søgen efter mening og tilhørsforhold
- Rambos konversions
- Om feltarbejde


MATERIALE:

Artikel, "Grimhøj-imam er vild med ny koranlov: »Man skal ikke krænke andres tro«" fra DinAvis.dk
https://dinavis.dk/politik/ECE16671679/grimhoejimam-er-vild-med-ny-koranlov-man-skal-ikke-kraenke-andres-tro/ (1,5 side)

Artikel fra Jyllandsposten: "Ingen får mig til at fejre Koranloven" af Mona Juul, formand for de Konservative (2 sider)

Video fra DF's facebookside: "Danmark er i krig. Vesten er i krig" (2 sider)
https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=865692451841904

Video med Lars Løkke om koranafbrændingerne fra artikel: "Regeringen vil sætte ind mod koranafbrændinger" (0,5 side)
https://nyheder.tv2.dk/politik/2023-07-30-regeringen-vil-saette-ind-mod-koranafbraendinger

Video fra DR P3: "Racisme findes ikke" (1 side)
https://www.youtube.com/embed/lAk6I94IZ_E?feature=oembed

Lovændring i straffeloven. Utilbørlig behandling af religiøse genstande. (0,5 side)
https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2023/1554

Artikel fra BT: "INDBLIK - Efter morens selvmord: Blev buddhist ved et tilfælde" (ca. 2 sider)
https://www.bt.dk/nyheder/indblik-efter-morens-selvmord-blev-buddhist-ved-et-tilfaelde

"Jesu fødsel", Lukasevangeliet 2, 1-21 (1 side)

Artikel fra DR.dk: "Paven opfordrer til mere ydmyghed i en materialistisk verden. (0,5 side)

Afsnittene "Socialisationsteori," "Deprivation," "Rational Choice" og "Teorien om søgen efter mening og tilknytning" fra Begrebsnøglen. (2 sider)


Materialeomfang i alt: 13
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6 - Den dogmatiske dimension

DEN DOGMATISKE DIMENSION

I dette forløb har vi beskæftiget os med den dogmatiske dimension af religion. Vi har haft fokus på dogmatiske splittelser inden for Islam og Kristendom i deres formative perioder og i nutiden. Derudover har vi behandlet og diskuteret to aktuelle cases: Tørklædedebatterne og spørgsmålet om, hvorvidt præster skal tro på Gud.


INDHOLD:

- Hvad er dogmer og dogmatik?
- Hvornår er man kristen?
- Skal præster tro på Gud?

- De senmoderne kristne idealtyper
--- Karismatisk kristendom
--- Konservativ kristendom
--- Grundtvigiansk kristendom
--- Eksistensteologi
--- Kulturkristendom
--- Synkretisme
--- Ateisme

- Kristendommens dogmatiske splittelser
--- Kristendommens formative periode
------ Jesusbevægelsen
------ Religion i Romerriget
------ Martyrer
--- Kristendommens institutionaliseringsperiode
------ Kejser Konstantin den store og kristendommens anerkendelse i Romerriget
------ Kejser Theodosius og kristendommen som statsreligion
------ Romerrigets fald
--- Den første store splittelse ('det store skisma', opdeling i katolicisme og ortodoksi)
--- Den anden store splittelse (katolicisme og protestantisme)
------ Forskellene på katolicisme og protestantisme i forhold til autoritet, fællesskab, frelse, helgener, og sakramenter.

- Dogmatiske splittelser i Islam
--- Islams formative periode
------ Muhammeds liv
------ De retledte kaliffer
--- Forskellene på Shia og Sunni-Islam med hensyn til: hellige skrifter, trosbekendelse, bøn, styreform, imam, de første kaliffer, hellige steder, ashura, slaget med Kabala, antal søjler, Aisha (Profetens hustru), Taqiyya og billedforbudet.
- De seks trosartikler

- De senmoderne muslimske idealtyper
--- Sekularisme
--- Modernisme
---Traditionalisme
--- Fundamentalisme
--- Islamisme

Tørklædedebatterne:
- 'Burkaloven' 2018
- Forslag om tørklædeforbud i danske skoler, 2022
- Tørklædeprotester i Iran, 2022


GENNEMGÅEDE BEGREBER:
- Hidjra
- Ummaen
- Profetens sunna
- Store jihad og lille jihad
- Muslimske klædedragter til kvinder: hijab, niqab, burka, khimar og chador


MATERIALE

Horisont:
92-94 (3 sider)
--- Fællestræk og forskelle i kristendom'
--- 'Protestantiske bevægelser'
--- 'Individuel religion'
147-149 (3 sider)
153-158 (6 sider)
--- Centrale forestillinger
--- Troen på Allah og troen på engle
--- Troen på Koranen, Allahs åbenbarede skrift
--- Troen på profeterne
--- Muhammed
--- Troen på dommedag

Den apostolske Trosbekendelse (0,5 side)

Videoer med Kenneth Copeland under corona:  (0,5 side)
-- https://www.independent.co.uk/news/world/americas/kenneth-copeland-blow-coronavirus-pray-sermon-trump-televangelist-a9448561.html
-- https://www.youtube.com/watch?v=OSIrQBGfUtw

Videoer med Daniel og Debbie (2 sider)
-- https://www.youtube.com/watch?v=7gGHV8fn9HE
-- https://www.youtube.com/watch?v=41HinYYarx8&t=4s

Nyhedsindslag om 'afvigerne' (præsterne Annette Berg, Torkild Grosbøll og Per Ramsdal) (3 sider)
https://drive.google.com/file/d/1F4MJFRs-z2_rgMVFko0cyNSTO1TV-yYb/view

Artiklen: "Var Jesus Guds søn eller bare et godt forbillede?" i Kristeligt Dagblad (3 sider)
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/var-jesus-guds-soen-eller-bare-et-godt-menneske

Peters bekendelse, Matthæusevangeliet 16, 13-20 (0,5 side)

Artikel fra Religion.dk: "Hvad er forskellen på katolicisme og protestantisme?" (2,5 side)
https://www.religion.dk/indf%C3%B8ring/hvad-er-forskellen-p%C3%A5-katolicisme-og-protestantisme


"Om Tørklædedebatten" på faktalink (uddrag), https://faktalink.dk/emner/torklaededebatten#introduktion (2,5 side)

Mellemøstens religiøse landkort (0,5 side), https://www.google.com/search?q=Mellem%C3%B8stens+religi%C3%B8se+landkort&rlz=1C5GCEM_enDK1115DK1115&oq=Mellem%C3%B8stens+religi%C3%B8se+landkort&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIKCAEQABiABBiiBDIKCAIQABiiBBiJBTIHCAMQABjvBTIKCAQQABiABBiiBDIHCAUQABjvBdIBBzE4MmowajeoAgCwAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#vhid=2YMM4xDzjchJWM&vssid=_Fi8naJ7rCP6swPAPiOXAwAE_38

Forklaringsvideo: "Sunni and shia explained in 4 minutes" (1 side)
https://www.youtube.com/watch?v=u2PNgvgDVS8

Koranvers (ca. 1 side)
Sura 24, vers 31 (om tørklædet)
Sura 33, vers 59 (om tørklædet)

Hadith fra samlingen 'Sunan Abu Dawud' om tørklædet (0,5 side)

Video fra artikel: "Tørklædekommision har ikke talt med en eneste pige" (1 side), https://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/danskpolitik/toerklaede-kommission-har-ikke-talt-med-en-eneste-pige/9397463

Krasnik til kvinde i niqab: Det er jo ekstremt distraherende - DR Nyheder (2 sider), https://www.youtube.com/watch?v=c60pPtgCodM

Ramt af burkaforbuddet. Sarahs niqab-fængsel (3 sider), https://www.dr.dk/drtv/episode/ramt-af_-burka_forbuddet-_-sarahs-niqab_faengsel_143608

Stories fra det iranske oprør: "Sådan så det ud, da iranske kvinder fik nok," (1,5 sider) https://www.dr.dk/stories/1288510966/saadan-saa-det-ud-da-iranske-kvinder-fik-nok

Video på facebook: Nadia er konverteret til Islam (1 side): https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=335990082746844

"Forslag om tørklædeforbud er en krigserklæring mod det muslimske fællesskab" fra Hizb-ut-tahirs hjemmeside (1,5 side) https://www.hizb-ut-tahrir.dk/content.php?contentid=1034&caller=http://www.hizb-ut-tahrir.dk/

Islam introduktion af Religionsnørden på youtube (13 minutter) (2,5 side), https://www.youtube.com/watch?v=yo9_9Cg8XJA&t=311s


Materialeomfang: 42 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7 - Den etiske dimension

DEN ETISKE DIMENSION

I dette forløb har vi fokuseret på den etiske dimension af religion med et primært fokus de tre store moralfilosofiske retninger, kristendommens etik og nutidige etiske dilemmaer som aktiv dødshjælp.


INDHOLD:

- Forholdet mellem religion og etik
- Forskellen på deskriptiv og normativ etik
- Pligtetikken
- Nytteetikken
- Dydsetikken
- Kristen etik (med udgangspunkt i Bjergprædikenen)
- Aktiv dødshjælp


MATERIALE:

- Bjergprædikenen, Matthæusevangeliet 5-7 (5 sider)
- Tekst fra hjemmesiden 'Læger for aktiv dødshjælp', https://www.aktive-laeger.dk/ (2,5 side)
- "Bag om Bjergprædikenen" fra Bibelselskabet, https://www.bibelselskabet.dk/bag-om-bjergpraedikenen (2 sider)
- Tekst fra Horisont, side 50-52:
--- Religion og etik
--- Eksempler på spørgsmål i etikken (boksen til venstre)
--- Religion og etik: Sammenhæng eller konflikt?
--- Euthyphro-dilemmaet: Hvilken mulighed skal man vælge?
--- Eksempler på moralfilosofiske retninger
--- Teodicéproblemet: Det ondes problem


Materialeomfang i alt: 7,5 side
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#8 - Den sociale dimension

DEN SOCIALE DIMENSION


FORMÅL

Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til udvalgte religioners interne regler for autoritet samt deres interne organisation og samspil med det omkringliggende samfund. Vi har især beskæftiget os med karismabegrebet og i den forbindelse set nærmere på Scientologys sociale dimension.
De sidste moduler i forløbet går til eksamenstræning.


INDHOLD

- Hvad er karismatisk ledelse?
- Den karismatiske styreform
- Tre udformninger af karisma (magisk, profetisk og heroisk)
- Rutinisering af karisma


MATERIALE


Afsnittet 'Karismatisk ledelse' fra Begrebsnøglen

Materialeomfang i alt: ca. 2 sider


SAMLET MATERIALEOMFANG FOR ÅRET: 154 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer