Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Naturgeografi C
|
Lærer(e)
|
Mona Tykgaard Mortensen
|
Hold
|
2023 ng-b (2b ng)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Østrigs geologi
I dette forløb har I arbejdet med de geologiske processer i dannelsen af jorden. Herunder hvordan forskellige bjergarttyper dannes i det geologiske kredsløb og modelleres i pladetektonikken. Forløbet har peget frem mod en forståelse af dannelsen af Alperne og indgået i forskellige aktiviteter på studieturen til Wagrain i Østrig.
Kernestof:
- Jordens udvikling, herunder den pladetektoniske model og jordskælv
- Geologiske processer og kredsløb og menneskers anvendelse af ressourcer
Faglige mål:
- benytte fagets fagsprog, såvel mundtligt som skriftligt
- identificere, genkende og klassificere rumlige mønstre
- give en beskrivelse af udviklingsforløb og processer i naturen og menneskets omgivelser baseret på empiriske data og observationer
- udvælge og anvende digitale kort, geoinformation samt andre geofaglige repræsentationsformer
- udføre simple former for empiribaseret arbejde i laboratorium og i felten
Øvelser og forsøg:
- Bestemmels af bjergarters densitet
- Øvelser i GE (rummelige mønstre): Lithosfærepladernes alder og højdeprofiler, Pladegrænser og vulkaners placering, jordskælvs placering og dybder,
- klassificering af bjergartstyper
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Vejret i Alperne
Vejret i Alperne er bestemt af adskillige faktorer. I har i dette forløb har i arbejdet med de mange delprocesser, som spiller ind på vejr og klima forskellige steder på jorden. Forløbet har sigtet på at undersøge og forklare vejrforholdene omkring Wagrain på studieturen.
Kernestof:
Klima og vejrs betydning for menneskets livsvilkår
Læringsmål:
- benytte fagets fagsprog, såvel mundtligt som skriftligt
- udføre simple former for empiribaseret arbejde i laboratorium og i felten
- demonstrere viden om naturgeografis identitet og metoder
- forstå og kritisk anvende geofaglige modeller og enkle matematiske modeller som repræsentationer af virkeligheden
Øvelser og forsøg:
- bestemmelse af temperatur på en lokalitet pba kendskab til temperaturbestemmende faktorer (ventusky.dk)
- fastland og kystklima
- Beregn luftfugtigheden
- regndråbe i et glas
- kondens på flaske
- termiske tryk og vindcirkulation
Øvelser og forsøg på felttur (gruppeinddelt)
- Lufttryk og temperatur som funktion af højde
- indsamling og bestemmelse af bjergarter
- bjergsidens orientering (måling af energi og temperatur)
- Floden Enns: kortaflæsning og bestemmelse af vandføring
- klimaændringer og tilpasning
- bestemmelse af vanddampindhold
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Vandet kommer - hvad kan vi gøre?
Dette forløb har haft fokus på at forstå og forklare klimaændringernes påvirkning af vandets kredsløb og krav det stiller i omstilling og tilpasning. I løbet af forløbet har I udført simple forsøg, som simulerer naturgeografiske processer. Desuden har i været på ekskursion i Svendborg Havn og fået indsigt i kommunens handleplan for kystbeskyttelse mod fremtidens stormfloder. Perspektivet er at I opnår viden om, hvordan klimaforandringerne påvirker vandets kredsløb og vores levevilkår, så I kan indgå aktivt i den samfundsfaglige debat og finde løsningsmuligheder ifht klimatilpasning.
FNs Verdensmål nr 6 rent vand og sanitet og 12 ansvarlig forbrug og produktion
Det skal I lære noget om (kernestof):
- Vandets kredsløb, herunder grundvandsdannelse samt udnyttelse af vandressourcer
- Klimaændringer og samfundsudviklingens klimapåvirkning
- FN’s Verdensmål for bæredygtig udvikling.
Det skal I kunne (faglige mål):
- formidle geofaglig viden og forholde sig til den aktuelle samfundsdebat om geofaglige emner med mulig inddragelse af teknologiske og innovative løsningsmuligheder
- udføre simple former for empiribaseret arbejde i laboratorium og i felten
̶ give en beskrivelse af udviklingsforløb og processer i naturen og menneskets omgivelser baseret på empiriske data og observationer
- demonstrere viden om naturgeografis identitet og metoder
- forstå og kritisk anvende geofaglige modeller og enkle matematiske modeller som repræsentationer af virkeligheden
Øvelser og forsøg:
- bestemmelse af infiltrationshastighed og jordvandskapacitet i forskellige jordtyper
- måling af nedbør i syltetøjsglas
- undersøgelse af klimascenarier i klimaatlas.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Energiteknologier og Samfund
Klimaforandringer, hensynet til en bæredygtig udvikling og aktuelt - hensynet til forsyningssikkerhed/krisesikring kræver, at vi i de kommende år omlægger vores energiforsyning! Dette forløb stiller skarpt på årsagerne til behovet for energiomstilling og de ændringer som de nye energikilder vil skabe for vores landskaber og samfundet i øvrigt. Pba af forståelse af fossile brændstoffers dannelse og påvirkning af strålingsbalancen og kulstofkredsløbet har eleverne udarbejdet oplæg til en fiktiv klimakonference på Gymnasiet med fokus på udvalgte VE typer
Forløbet behandler gennem sine aktiviteter FN Verdens mål nr 7 om bæredygtig energi med tråde ud til mål 9: industri, innovation og infrastruktur.
Kernestof:
- Det globale kulstofkredsløb i geofaglige sammenhænge
- Natur- og menneskeskabte landskabers dannelse, udvikling og betydning for produktion og samfund
- Bæredygtig udvikling under forskellige natur- og samfundsforhold, herunder forbrugs- og produktionsmønstre
̶ Teknologiudvikling under forskellige natur- og samfundsforhold
̶ Jordens energiressourcer herunder energistrømme, energiteknologier og energiforbrug- Geologiske processer og kredsløb og menneskers anvendelse af ressourcer
Faglige mål:
- forstå og kritisk anvende geofaglige modeller og enkle matematiske modeller som repræsentationer af virkeligheden
̶ formidle geofaglig viden og forholde sig til den aktuelle samfundsdebat om geofaglige emner med mulig inddragelse af teknologiske og innovative løsningsmuligheder
̶ udføre simple former for empiribaseret arbejde i laboratorium og i felten
̶ udvælge og anvende digitale kort, geoinformation samt andre geofaglige repræsentationsformer
Øvelser og forsøg:
- Søjlediagrammer over energiforbrug og Co2-udledning for forskellige lande
- Påvisning af CO2 betydning for temperaturen
- Oliens migration + segl- og reservoirbjergarter
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Hvorfor sulter de på Afrikas Horn?
I dette forløb har I undersøgt de klimamæssige og geologiske rammer for befolkningens levevilkår på Afrikas Horn. I har desuden undersøgt regionens udviklingsstadie (og sammenlignet med Danmark) med fokus på økonomi, fødselsrater og beskæftigelse/erhvervstyper.
FNs Verdensmål 2 og 6 ligger integreret i forløbet.
Kernestof:
- Natur- og menneskeskabte landskabers dannelse, udvikling og betydning for produktion og samfund
- Det globale vindsystem og klimasystemet herunder klimazoner og plantebælter
- Klimaets betydning for produktion og menneskers grundlæggende livsvilkår
- FN’s Verdensmål for bæredygtig udvikling
Faglige mål:
- benytte fagets fagsprog, såvel mundtligt som skriftligt
̶ identificere, genkende og klassificere rumlige mønstre
- udføre simple former for empiribaseret arbejde i laboratorium og i felten
indkredse geofaglige problemstillinger og anvende enkle problemformuleringer i analysen af naturen og menneskets omgivelser
-forstå og kritisk anvende geofaglige modeller og enkle matematiske modeller som repræsentationer af virkeligheden
Øvelser og forsøg:
- Teksturbestemmelse for 2 jordbundstyper
- øvelse med stigningsregn og temperatur
- screencast med ITK og vejret på Afrikas horn
- Undersøgelse af befolkningsudvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63685231462",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63685231462",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63685231462"
}