Holdet 2n DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Stine Boas Thaysen
Hold 2024 DA-n (1n DA, 2n DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 "Der bor en ung pige i mig, som ikke vil dø"
Titel 2 Dokumentarfilm
Titel 3 Steder i litteraturen
Titel 4 Litteraturhistorisk overblik
Titel 5 Værklæsning: "Bavian" af Naja Maire Aidt
Titel 6 Modernisme i det 20. århundrede
Titel 7 Forløb#5

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 "Der bor en ung pige i mig, som ikke vil dø"

I dette forløb læser vi digtsamlingen "Der bor en ung pige i mig, som ikke vil dø". Digte i udvalg af Olga Ravn.

Et forløb med fokus på lyrikanalyse og biografisk læsning af Tove Ditlevsens digte.

Vi ser også dokumentarfilmen: Tove i stykker som optakt til dokumentarfilm-forløb.

Undervejs i forløbet skal vi på studietur til København, hvor vi får en rundvisning på Vesterbro og vises rundt til særlige steder, hvor Ditlevsens er vokset op mv. Vores rundviser læste flittigt op af både digte og andre citater fra Ditlevsens forfatterskab på turen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dokumentarfilm

Formål:
Eleverne skal I dette forløb lære at analysere dokumentarfilm med det mål for øje, at kunne skelne mellem fakta- og fiktionskoder samt indgå i en diskussion af, hvor langt man som dokumentarist kan tillade sig at gå i sin fiktionalisering af virkeligheden.

Vi skal se to dokumentarfilm:

* "Flugt"
* " Testamentet"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Steder i litteraturen


Steder i litteraturen er et forløb, der fokuserer på ’det litterære sted’.
Forløbet er tilrettelagt, så hvert modul har et fokus, vi har været gennem: storbyen, mindet, rejsen, hjemstavn, ghetto.
I forløbet har vi primært beskæftiget os med forskellene mellem: lokation, indretning, og oplevelse – hvordan oplevelses et sted, der ser ud på en bestemt måde? Vi har desuden talt om begreberne: pladspolygami, glokalisering, ikke-sted, ’det andet sted’, ’stedet som symbol’. Eleverne udfylder løbende et minilex med begreberne.

Eleverne bliver introduceret til den skriftlige genre: den reflekterende artikel, og skriver en reflekterende artikel om ’rejsen’.

Hvert modul indledes med en sang (på dansk), som tematiserer det pågældende moduls indhold. Vi har hørt og talt om:
Ulige numre: ”København”
Benny Andersen og Poul Dissing: ”Barndommens land”
Poul Kjøller: ”Rejsesangen”
Katinka: ”Du rejser”
Erik Bertelsen: ”Blæsten går frisk over Limfjordens lande”
Boom Basticlub: ”Urbanplan er min hjemmeban”

Tekster læst:
Harry Potter: Uddrag af ”De vise sten” (højtlæsning; ingen analyse)
Dan Turell: ”Gennem byen sidste gang”
Tom Kristensen: Nat i Berlin”
Klaus Rifbjerg: ”Frække Jensen”
Italo Calvino: uddrag af ”De usynliges by”
Karen Blixen: uddrag af ”Den afrikanske farm”
Johannes V Jensen ”Fusijama”
Morten Pape: uddrag af ”Planen”
Kristian Bang Foss: uddrag af ”Døden kører Audi”
Liv Duvå: uddrag fra romanen "Ned fra himlen"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Litteraturhistorisk overblik

I dette forløb læser vi tekster kronologisk op gennem litteraturhistorien.

Vi startede ud med den ældste litteratur: Folkevisen "Agnete og Havmanden" med fokus på, hvad der kendetegner middelalderens litteratur.

Herefter:
Barokken med Thomas Kingo og hans digt: "Keed af verden - kier ad himlen"
Oplysningstid: Ludvig Holberg - uddrag af Erasmus Montanus akt 4.
Film: "En kongelig affære" (filmanalyse)

Tema: JULEN I ROMANTIKKEN OG DET MODERNE GENNEMBRUD.
I december måned handlede det om jul i (primært) romantikken og en enkelt tekst fra det moderne gennembrud.

Læste tekster:

H.C. Andersen "Grantræet"
Grundtvig: "Dejlig er den himmelblå"

Biedermeier: "Peters Jul" af J. Krohn

Nationalromantik: "Julesang" (1912) af A. Oehlenschläger.

Det Moderne Gennembrud:
Amalie Skram: "Karens Jul"

H. Pontoppidan: "Ane-Mette"
Herman Bang: "Frøkenen"
J. P. Jacobsen: "To verdener"

Film:
"Pelle Erobreren" af Bille August (Martin Andersen-Nexø)
"Før frosten" (2019) af Michael Noer

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Værklæsning: "Bavian" af Naja Maire Aidt

Formål:
I forløbet skal eleverne læse Naja Marie Aidts novellesamling ”Bavian” fra 2006. Formålet med forløbet er at træne den grundige, metodiske tekstlæsning, og træne elevernes blik for sammenhængen mellem den lille detalje i teksten og tekstens/værkets samlede indhold og  udtryk. Det er et mål for forløbet, at der bliver plads til fordybelse og træning i nærlæsning, da holdets forrige forløb fokuserede på en relativ hurtig overblikslæsning af 1000 års litteratur uden megen plads til fordybelse. I forhold til læreplanens faglige mål er det forløbets hensigt primært at træne det faglige mål om  ”analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster”.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Modernisme i det 20. århundrede

Formål:
At læse og forstå strømningerne i litteraturen og samfundet og Europa op igennem 1900-tallet.

Igennem forløbet har vi set nogle afsnit af dokumentaren: "Digtere, divaer og dogmebrødre"

Som introduktion til perioden læser vi "Interferens". Herefter ekspressionisme og udflugt til Thurø, hvor vi besøger Tom Kristensens gravsten og læser digtene "Angst" (fra Hærværk) og "Græs", hvor sidstnævnte er citeret på hans gravsten.

Læste tekster:
Johannes V. Jensen "Interferens"
Tom Kristensen: "Græs" + "Angst"

Eksistentialisme-tema - kristen vs. ateistisk eksistentialisme.
Martin A. Hansen "Paradisæblerne"
Peter Seeberg "Hullet"

Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset"
Film: "Den kroniske uskyld"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer