Holdet 2u En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Astrid Marie Overgaard, Tine Nielsen
Hold 2024 En-u (1u En, 2u En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: English and the World
Titel 2 American Values and the 2024 Election - Exam
Titel 3 Humans and Technology - Exam
Titel 4 Ireland and Foster - Exam
Titel 5 Aspects of the UK - Exam
Titel 6 Poets of The Great War - Exam
Titel 7 Dystopian fiction - Exam
Titel 8 Repetition
Titel 9 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: English and the World

Formål:
Alle 1.g-klasser på Svendborg Gymnasium arbejder i grundforløbet med temaet ”The English and the World”. I forløbet kommer vi rundt til forskellige tidligere kolonier og fokus er på det engelske sprog og dets historie, tekstanalyse og grammatiske emner, specielt ordklasser. Der arbejdes primært med analyse af fiktion og eleverne har derfor specielt arbejdet med personkarakteristik, temaer, fortællestil, stemning, budskab og billedsprog. I forløbet lægges også, via små "warm-up"-øvelser, vægt på at blive fortrolig med mundtligt engelsk og sikre en god overgang fra grundskole til gymnasiets tradition for mundtlighed.


Indhold og materialer:
Finderup og Fog, What is Global English, Worlds of English, Systime  2010.
Kort  introducerende tekst til Oceania (uddrag fra :  https://www.britannica.com/place/Oceania-region-Pacific-Ocean)
Kort intorducerende tekst til Samoa (uddrag fra  https://www.britannica.com/place/Samoa-island-nation-Pacific-Ocean,  https://nzhistory.govt.nz/politics/samoa/colonial-administration)
Petaia, Ruperaka: Kidnapped (1980)
Wendt, Albert: Exam Failure Praying (1986)
Taylor, Apirana: Haka (2020)
Brøndsted, Kathrine: India and the cinema (forkortet udgave) (Fra Brøndsted, Kathrine: Narrating India)
Narayan, R.K.: The Dark Room (1938) (uddrag)
Bell, Wade: Mountains and Rivers and an Arctic Sea (Fra Pors, Eva: Cross Country Canada, Lindhardt og Ringhof, 2014)
Jew, Anne: Everybody Talked Loudly in Chinatown (Fra Pors, Eva: Cross Country Canada, Lindhardt og Ringhof, 2014)

Supplerende materialer:
Timeline of the development of the British Empire (https://www.vividmaps.com/wp-content/uploads/2017/10/UK-Empire.gif)
Haka videoer: 2024 Olympics: Women Rugby team, Wedding Haka, Napa Haka
Hero introduction af Shah Rukh Khan fra filmen ”Kal Ho Naa Ho”: ("Kal Ho Naa Ho"   hero introduction)
Blandede Hero introduction scener ( https://www.youtube.com/watch?v=-OarDGTU-tk)  

Svarer til 40 normalsider  
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 American Values and the 2024 Election - Exam

Formål og indhold:
I relation til det aktuelle præsidentvalg i USA har vi indledningsvist undersøgt hvordan systemet med valgmænd, svingstater og checks and balances fungerer. Hernæst et fokus på retoriske analyser af taler fra begge kandidater (primært fokus på appelformer og rhetorical tools.) Vi fokuserede på økonomi som tema, herunder inequality, minimum wage og working poor. Hernæst et bredere fokus på USAs tilblivelse, værdier og kulturforståelse via fiktion, som tematiserer værdierne og den amerikanske drøm.

Materialer:
Genefke, Mikkelsen og Wich: Election Year, Columbus, 2024:
Chapter 1: How the system works, pp. 10-12, 14-16
Chapter 8: It's the Economy, Stupid, pp. 194-198, 202-203


Finderup og Fog: America: From British colony to superpower, in Worlds of English,
Systime, 2024.

Datesman, Crandall, Kearny: American Ways: An introduction to American Culture, 4th
edition, 2014:
Chapter 2: Traditional American Values and Beliefs, pp. 31-37

Alger, Horatio. The Cash Boy, chapters 7 + 8 (1899) (online-literature.com/horatio-
alger/cash-boy/8/)

Howard, Ron. Far and Away. Imagine Films Entertainment, 1992

Corona, Ana Maria. Coming to America, to Clean, i Hansen: Change and Continutity,
Gyldendal, 1999.

Trump, Donald. Rally speech, Mosinee, Wisconsin, September 9, 2024
Harris, Kamala. Rally speech, West Allis, Wisconsin, July 23, 2024

Metoder:
Eleverne har arbejdet både individuelt og i grupper, dels med case-opgaver, med visuelle collage-analyser og matrix-præsentationer.  
Vi har også brugt forløbet til at træne en del mundtlighed i form af "warm-ups" med glosetræning, dilemmadiskussion mm.


normalsider: ca 80
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Humans and Technology - Exam

Formål og indhold:
I "Humans and Technology" har vi undersøgt hvordan forholdet mellem menneske og nyere teknologier, som AI, tematiseres i fiktion og non-fiktion over tid.
I fiktionen, som primært er sci-fi, har vi kredset omkring menneskets reaktioner på AI, mens vi i non-fiction har set på holdninger og argumenter om emnet.

Analysefokus for digte og short stories: foreshadowing, plot twist, imagery, metaphor, simile, enjambment,

Materialer:

Ray Bradbury. Marionettes, Inc. (1951)
Emily Dickinson. The Brain — is wider Than The Sky (1863) (poem)
Frank, Thomas. This is what the Internet does to your brain. (2020) (video essay)
Naomi Baron. How ChatGPT robs students of motivation to write and think for themselves. (2023)
Alan Aster., “My A.I. Girlfriend” (2022) (poem)
Owen Harris (dir,) “Be Right Back”, Black Mirror, season 2, ep 1. (2013)


Supplerende materiale:
replika.com,
eksempler på kode-sprog (kildekoder bag skolens hjemmeside)

Metoder og evaluering:
Gruppe- samt pararbejde og megen brug af stående gruppearbejde ved små tavler.
Eleverne har selv arbejdet kreativt med digt-skriving og visuel collage-analyse.

Normalsider: ca. 35


Skriftlige opgavesæt, som 1u har fået opgaver fra: 9. dec 2022 samt 25. maj 2023
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ireland and Foster - Exam

Vi har arbejdet med Irland som et engelsktalende land og kombineret dette med værklæsning af Claire Keegan's novella "Foster".

Kernestof:
- Eleverne har arbejdet med forskellige emner, som blev præsenteret på klassen. Emnerne var: Irish-British relations,  Ireland 1916-1921, Ireland 1922-1923, Northern Ireland 1968-1998. Kilderne hertil var elevernes eget ansvar (fokus på pålidelige kilder)
- Værklæsning af Claire Keegans novella "Foster" (2010)
- Filmen "The Quiet Girl", instrueret af Colm Bairéad (2022)
- Filmen "Mickeybo and Me", instrueret af Terry Loanne (2004)

Supplerende stof:
- En lærerstyret Lead in med historiske fokuspunkter om forholdet til United Kingdom gennem tiden.

Grammatik:
- Ordklasser
-Verbers tider og former
- Sammensatte tider
- uregelmæssige verber

Samlet antal sider: 100
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dear diary (hand in word file) 09-09-2025
Foster, chapter six (test in class) 18-09-2025
Summary 26-09-2025
Which Floor essay 09-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Aspects of the UK - Exam

Britiske samfundsforhold og historie dækkes i dette emne, som har nogle fælles tematiske holdepunkter og nogle individuelle områdeprojekter. Fælles emner var British Empire and multicultural life in Britain + social classes in Britain.

Kernestof:
- Ved at kigge på uddrag af tre forskellige national anthems, har vi prøvet at identificere den britiske nationale identitet. Arthur Christopher Benson: Land of Hope and Glory + James Thomson: Rule Britannia + God Save the King.
- Artikel "What is the British Class system" from Great British Mag (teksten ligger i Onenote)
- Dokumentar "Growing Up Poor" produced by Brian Woods, BBC, 2013. HVer elev har set ét af episoderne - enten omhandlende tre piger eller tre drenge.
- "My Son the Fanatic" af Hanif Kureishi, fra Contexts, Engberg-Petersen, Grønvold og Ohland-Andersen, Gyldendal: 2005.
- Poem "The British" by Benjamin Zephaniah (2000)

Supplerende stof:
- Sketch "Three Classes of UK Family Life" https://www.youtube.com/watch?v=GOOKOl3rDWQ
- Eleverne fik hver ansvaret for del af et modul, hvor de skulle undervise i et selvvalgt emne med relevans for UK.

Grammatik:
Relativpronomen
Træning af assignments 1-4 i eksamenssæt

Samlet normalsider: Ca 45
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hyggeprøve 18-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Poets of The Great War - Exam

dette emne undersøger vi eksempler på, hvordan krigen i samtiden og eftertiden er blevet beskrevet i fiktionen. Fra det heroiske og patriotiske syn på krigen og fædrelandet til desillusion. Vi træner digtanalyse og filmanalyse.
Som introduktion har eleverne med historiefaget arbejdet med fx soldaterlivet i skyttegravene, the Home Front, hvervekampagnerne og ændringerne i det sociale liv i Storbritannien under og efter krigen.
Mens forløbet pågik, havde vi besøg fra en lokal folkeskole. Som del af besøget var noget forberedelse, og alt i alt tog det tre moduler af vores tid.

Kernestof:

The War Poets i Denis Delaney et al, Fields of Vision, 2, Longman (2003):
- "The Soldier", Rupert Brook
- "Dulce et Decorum Est", Wilfred Owen
Desuden "In Flanders Fields", John McCrae
- Diverse hverveplakater fra
https://www.iwm.org.uk/learning/resources/first-world-war-recruitment-posters
- Filmen "My Boy Jack", instrueret af Brian Kirk, 2007

Supplerende stof:
Sainsbury's Christmas Ad 2014
Flere små videoer som viser ceremonien ved Remembrance Day i tidens løb, blandt andet denne:
https://www.youtube.com/watch?v=A56e-IhIW14&t=205s
Video med historien til The Poppy: https://www.youtube.com/watch?v=K8Jv0T9eFUY

Grammatik:
Style of writing/language, sætningsstruktur, ordvalg, stilistik generelt
Eksamensopgaver med grammatisk fokus

Samlet normalsider ca 30
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analytical essay non fiction + summary 15-01-2026
Arbejdselv med film 03-02-2026
Terminsprøven 06-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dystopian fiction - Exam

I emnet har vi fokuseret på hvad et utopia er og hvad et dystopia er. Vi har ledt efter dystopiske træk i de forskellige værker vi har læst og arbejdet med.  Igennem forløbet har det været både uundgåeligt og særdeles interessant at relatere den dystopiske fiktion til vores eget, samt det amerikanske, nutidige og fremtidige samfund.

Kernestof:
- "2BR02B" af Kurt Vonnegut (1986) fra antologien Contexts.
- Afsnittet "Nosedive" fra serien Black Mirror, instrueret af Joe Wright (2016)
- "Super-Toys Last All Summer Long" af Brian Aldiss (1969)
- "The Lottery" af Shirley Jackson (1948)

Supplerende stof:
- Steve Cutts - forskellige kunstværker som introduktion til emnet (kan sendes til censor efter ønske)


Grammatik:
Simpel og udvidet tid/form
Diatese
Adjektivernes gradbøjning
Igen arbejde med forskellige eksamenssæts grammatikopgaver med diverse emner

Samlet antal normalsider: ca 40
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve genaflevering 13-03-2026
Summary #2 12-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Repetition

Forløb med begge holdets lærere repeteres.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Essay about the same text 03-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Tilladte hjælpemidler

Tilladte hjemmesider ved terminsprøven og ved skriftlig eksamen og ved mundtlig eksamen.


Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger fra
Ordbogen.com: http://www.ordbogen.com/


Engelsk-engelsk ordbøger:

Oxford Advanced Dictionary (brit): https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

The Free Dictionary: http://www.thefreedictionary.com/


Ordbøger med synonymer:

Thesaurus: http://www.thesaurus.com/


Dansk-dansk ordbøger:

Ordnet.dk: https://ordnet.dk/

Tilladte bøger: ALLE, fx grammatikbøger.
Tilladte noter: ALLE, bare de er offline og ligger downloadede på din pc.

Dine noter i Classnotebook i elevnotesbogen og indholdsbibliotek er tilladt at bruge fra Onenote programmet. Du må IKKE tilgå Onenote via browser.
For Onedrive, googledrev o.lign. gælder det, at de skal være synkroniseret ned på egen computer.
Webadgangen må IKKE bruges.
Hvis du ikke synkroniserer automatisk, så hent gerne dine noter ned fra O365, googledrev og lignende, så du er sikker på, at de ikke tilgås via internet.

Al kommunikation med omverdenen er forbudt.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer