Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Svendborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Astrid Marie Overgaard
|
|
Hold
|
2024 En-z (1z En, 2z En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb: English and the World
Formål:
Alle 1.g-klasser på Svendborg Gymnasium arbejder i grundforløbet med temaet ”The English and the World”. I forløbet kommer vi rundt til forskellige tidligere kolonier og fokus er på det engelske sprog og dets historie, tekstanalyse og grammatiske emner, specielt ordklasser. Der arbejdes primært med analyse af fiktion og eleverne har derfor specielt arbejdet med personkarakteristik, temaer, fortællestil, stemning, budskab og billedsprog. I forløbet lægges også, via små "warm-up"-øvelser, vægt på at blive fortrolig med mundtligt engelsk og sikre en god overgang fra grundskole til gymnasiets tradition for mundtlighed.
Indhold og materialer:
Finderup og Fog, What is Global English, Worlds of English, Systime 2010.
Kort introducerende tekst til Oceania (uddrag fra : https://www.britannica.com/place/Oceania-region-Pacific-Ocean)
Kort intorducerende tekst til Samoa (uddrag fra https://www.britannica.com/place/Samoa-island-nation-Pacific-Ocean, https://nzhistory.govt.nz/politics/samoa/colonial-administration)
Petaia, Ruperaka: Kidnapped (1980)
Wendt, Albert: Exam Failure Praying (1986)
Taylor, Apirana: Haka (2020)
Brøndsted, Kathrine: India and the cinema (forkortet udgave) (Fra Brøndsted, Kathrine: Narrating India)
Narayan, R.K.: The Dark Room (1938) (uddrag)
Bell, Wade: Mountains and Rivers and an Arctic Sea (Fra Pors, Eva: Cross Country Canada, Lindhardt og Ringhof, 2014)
Jew, Anne: Everybody Talked Loudly in Chinatown (Fra Pors, Eva: Cross Country Canada, Lindhardt og Ringhof, 2014)
Supplerende materialer:
Timeline of the development of the British Empire (https://www.vividmaps.com/wp-content/uploads/2017/10/UK-Empire.gif)
Haka videoer: 2024 Olympics: Women Rugby team, Wedding Haka, Napa Haka
Hero introduction af Shah Rukh Khan fra filmen ”Kal Ho Naa Ho”: ("Kal Ho Naa Ho" hero introduction)
Blandede Hero introduction scener ( https://www.youtube.com/watch?v=-OarDGTU-tk)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
American Values and the 2024 Election (EXAM)
Formål og indhold:
I relation til det aktuelle præsidentvalg i USA har vi indledningsvist undersøgt hvordan systemet med valgmænd, svingstater og checks and balances fungerer. Hernæst et fokus på retoriske analyser af taler fra begge kandidater (primært fokus på appelformer og rhetorical tools.) Vi fokuserede på økonomi som tema, herunder inequality, minimum wage og working poor. Hernæst et bredere fokus på USAs tilblivelse, værdier og kulturforståelse via fiktion, som tematiserer værdierne og den amerikanske drøm.
Materialer:
Genefke, Mikkelsen og Wich: Election Year, Columbus, 2024:
Chapter 1: How the system works, pp. 10-12, 14-16
Chapter 8: It's the Economy, Stupid, pp. 194-198, 202-203
Finderup og Fog: America: From British colony to superpower, in Worlds of English,
Systime, 2024.
Datesman, Crandall, Kearny: American Ways: An introduction to American Culture, 4th
edition, 2014:
Chapter 2: Traditional American Values and Beliefs, pp. 31-37
Alger, Horatio. The Cash Boy, chapters 7 + 8 (1899) (online-literature.com/horatio-
alger/cash-boy/8/)
Howard, Ron. Far and Away. Imagine Films Entertainment, 1992
Corona, Ana Maria. Coming to America, to Clean, i Hansen: Change and Continutity,
Gyldendal, 1999.
Trump, Donald. Rally speech, Mosinee, Wisconsin, September 9, 2024
Harris, Kamala. Rally speech, West Allis, Wisconsin, July 23, 2024
Metoder:
Eleverne har arbejdet både individuelt og i grupper, dels med case-opgaver, med visuelle collage-analyser og matrix-præsentationer.
Vi har også brugt forløbet til at træne en del mundtlighed i form af "warm-ups" med glosetræning, dilemmadiskussion mm.
normalsider: ca 80
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Humans and Technology (EXAM)
Formål og indhold:
I "Humans and Technology" har vi undersøgt hvordan forholdet mellem menneske og nyere teknologier, som AI, tematiseres i fiktion og non-fiktion over tid.
I fiktionen, som primært er sci-fi, har vi kredset omkring menneskets reaktioner på AI, mens vi i non-fiction har set på holdninger og argumenter om emnet.
Analysefokus for digte og short stories: foreshadowing, plot twist, imagery, metaphor, simile, enjambment,
Materialer:
Ray Bradbury. Marionettes, Inc. (1951)
Emily Dickinson. The Brain — is wider Than The Sky (1863) (poem)
Frank, Thomas. This is what the Internet does to your brain. (2020) (video essay)
Naomi Baron. How ChatGPT robs students of motivation to write and think for themselves. (2023)
Alan Aster., “My A.I. Girlfriend” (2022) (poem)
Owen Harris (dir,) “Be Right Back”, Black Mirror, season 2, ep 1. (2013)
Supplerende materiale:
replika.com,
eksempler på kode-sprog (kildekoder bag skolens hjemmeside)
Metoder og evaluering:
Gruppe- samt pararbejde og brug af stående gruppearbejde ved små tavler.
Eleverne har selv arbejdet kreativt med digt-skriving og visuel collage-analyse.
Normalsider: ca. 35
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Short film analysis
Formål og indhold:
I dette korte forløbet stiller vi skarpt på filmtekniske og dramaturgiske virkemidler ud fra læsning om virkemidlerne samt eksempelanalyse med fokus på: framing, angles, camera movements, editing, sound, lighting, color, structure; the Hollywood model and three-act structure.
I forløbet lavede eleverne et gruppeprojekt med mundtlige præsentationer med analyse og tolkning af én af kortfilmene:
Owen (dir. Kelly Pike) 2016
Prom (dir. Imran J. Khan) 2016
Sleepwalk (dir. Filipe Melo) 2018
Materialer:
Cinematic techniques:
Tekst og enkelte filmeksempler fra "Do it, write", (kapitlet Fiktion - Filmtekniske virkemidler) af Sarah Barding, Freja Bjerregaard og Emilie Bach - Tilgængelig på MinLæring.dk og for eleverne i deres OneNote
The English Handbook, kap 5.1 og 6.2 i i-bogs versionen: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=175 Af Trine Østergaard og for eleverne i deres OneNote
Normalsider: ca 15
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Multicultural Britain (EXAM)
Formål og indhold:
I dette forløb om Multicultural Britain undersøger vi samfundsmæssige vinkler, der opstår som følge af indvandring i Storbritannien. Vi læser en kort historisk introduktion og fokuserer dernæst, via forskellige teksttyper, på en variation af synspunkter på og repræsentationer af immigration i UK. Vi taler om integration og assimilation og identitetsforhold. Vi afslutter forløbet med at stille skarpt på de optøjer som Storbritannien oplevede i august 2024 og prøver at forstå politikernes og mediedækningens (og sociale mediers) rolle i fht. immigration.
Materiale:
Moslund, Sten Pultz: "A Nation Shaped by Immigration", I "Everyone is Here – The New Shapes of Diversity and Belonging in Britain" Systime, 2021. s. 6-9
Rashed, Nimer (dir.) Baghdad Express, short film YouTube, Located the 23rd of May on www: https://www.youtube.com/watch?v=RDz-dk_QR6I
Kureshi, Hanif: "My Son the Fanatic", I: Engberg-Pedersen, Grønvold & Ohland-Andersen: Contexts - basisbog til Engelsk i Gymnasiet og HF, Gyldendal 2004
Cook, Robin: "Chicken Tikka Masala Speech", I: Moslund, Sten: "London - Migrant City", Systime 2005
Loach, Ken (dir.): Ae Fond Kiss (film), 2004
John Agard, "Listen Mr. Oxford Don". Mangoes and Bullets 1985
Manzoor, Safraz: ”They”. Wildfire Publishing (2022). The prologue as an excerpt.
Reuters "What's causing the anti-immigration riots in the UK?" https://www.youtube.com/watch?v=mB7E6dJoE5c
Observer Editorial "The Observer View on the UK riots: Political neglect lies behind our fractured communities", The Guardian 2024
Keywords:
Immigration
Multiculturalism
Homogenous Society
Multicultural Society
Islam
Racism
Prejudice
Western Society and Values
Diversity
Foreign
Legitimacy
Tolerance
Integration
Assimilation
Riots, Protests and Demonstrations
Normalsider ca. 40
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ae Fond Kiss
|
27-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
It's Complicated: Love Stories... (EXAM)
It's Complicated: Love Stories in literary history
Formål og indhold:
I forløbet ser vi på et af de største litterære temaer gennem tiden: den komplekse kærlighedsfortælling.
Vi støtter forløbet til en tidslinje over primære litterære strømninger og særlige kendetegn for disse stømninger og perioder. Formålet er primært at øve fiktionsanalyse, se tematiske sammenhænge (og stilmæssige forskelle) i det lange tidsperspektiv samt rammesætte vores værklæsning af Sally Rooneys "Normal People", som dermed afslutter både tidslinje og forløb. Eleverne har dels løbende analyseret og diskuteret værket og afslutningsvist skrevet aflevering om et selvvalgt tema i Normal People.
Materialer:
Shakespeare, W. Romeo and Juliet, excerpt from Act 1, sc 5, + Act 2, sc 1 (som gengivet i grundbogen Wider Contexts, 2012) (1597)
Austen, Jane. Pride and Prejudice, Chapter 1 (1801)
Wright J. (dir.) Pride and Prejudice (film), 2005
Atwood, Margaret. Happy Endings (1983)
Rooney, Sally. Normal People, novel, 2018.
Normalsider: ca 300
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
English as a World Language (EXAM)
Formål og indhold:
I forløbet "English as a global language" læser vi først om begrebet Lingua Franca og diskuterer betydningen af korrekthed i det engelske sprog i forskellige kontekster.
På studietur til Prag er eleverne på feltarbejde og tager noter og billeder af hvordan engelsk optræder i bybilledet og ikke mindst i samtaler med andre nationaliteter.
Ved hjemkomst analyserer vi samtalerne og laver en graf over samtalernes "succesrate", brugen af kropssprog, samtalens kontekst og alder på samtalepersonerne. Vi konkluderer at de yngre generationer (af tjekkere) samtaler bedre og med større succes end de ældre (som har lært russisk som andet fremmedsprog) men samtidig at de sproglige afvigelser og kendetegn for ELF, vi havde læst om, til fulde var til stede i Tjekkiet (intonation, manglende endelser, kongruens-s og ordforråd)
Vi fortsatte forløbet med et blik på det engelske sprogs historie og sprogområder. Dele heraf er repetition fra grundforløbet, da vi genbesøger sprogområdet Oceania.
Materialer:
Finderup og Fog, English as Lingua Franca, I Worlds of English, i-book, 2022
Crystal, David: English as a Global Language (short interview from Worlds of English, I-book, 2022)
Finderup og Fog: "Old English - Global English", kapitlet [I]Language and Culture[/I] s. 10-23 i Worlds of English, 2010.
Foer, Jonathan Safran: Everything is Illuminated, 2002 (excerpt)
Agard, John, Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster, 2006
fra grundforløbet:
Wendt, Albert: Exam Failure Praying, 1986
Petaia, Ruperake, Kidnapped, 1980
Fokusområder i forløbet:
· Forholde sig til sproglig variation (World Englishes, ELF)
· Analysere og perspektivere tekster fra forskellige engelsksprogede områder
· Diskutere sprogets rolle i forhold til identitet og globalisering
· Undersøge sprogets betydning i en rejse- og kulturforståelseskontekst (ift. studietur)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Tilladte hjælpemidler
Tilladte hjemmesider ved terminsprøven og ved skriftlig eksamen og ved mundtlig eksamen.
Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbøger fra
Ordbogen.com: http://www.ordbogen.com/
Engelsk-engelsk ordbøger:
Oxford Advanced Dictionary (brit): https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
The Free Dictionary: http://www.thefreedictionary.com/
Ordbøger med synonymer:
Thesaurus: http://www.thesaurus.com/
Dansk-dansk ordbøger:
Ordnet.dk: https://ordnet.dk/
Tilladte bøger: ALLE, fx grammatikbøger.
Tilladte noter: ALLE, bare de er offline og ligger downloadede på din pc.
Dine noter i Classnotebook i elevnotesbogen og indholdsbibliotek er tilladt at bruge fra Onenote programmet. Du må IKKE tilgå Onenote via browser.
For Onedrive, googledrev o.lign. gælder det, at de skal være synkroniseret ned på egen computer.
Webadgangen må IKKE bruges.
Hvis du ikke synkroniserer automatisk, så hent gerne dine noter ned fra O365, googledrev og lignende, så du er sikker på, at de ikke tilgås via internet.
Al kommunikation med omverdenen er forbudt.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64157944720",
"T": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64157944720",
"H": "/lectio/477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64157944720"
}