Titel
3
|
Produktdesign: Upcycling af tøj
Formål og indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i produktdesign i form af upcycling af beklædning. I projektet arbejder vi med hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer. Produktfokus er at designe et stykke tøj eller et sæt tøj til en dansk person.
I forløbet arbejder vi med punktnedslag i modens historie og designanalyse af tøj, ligesom researchfasen også inkluderer viden om materialer, farver og tekniske fremstillingsprocesser. I designprocessen er der særligt fokus på individuel desk research, moodboard, persona, idékvalificering og prototyping. Eleverne definerer selv den persona, de designer til og undersøger hvordan de rammer denne persontype med deres koncept for upcycling.
Materialer:
Jesper Bek: Design og Arkitektur - grundbog, ss. 40-45
Udvalgte punktnedslag i designhistorien ud fra Nationalmuseets tidslinje over mode [natmus.dk]
"Tøj, Mode og Bæredygtighed", temaartikel - Design og Arkitekturbogen.
Danmarks Næste Tøjdesigner: Fantastiske genbrug, sæson 2, episode 4
"Her er historien om Shein, du måske ikke kender" (DR3, kortfilm)
"Hvor meget påvirker tøjproduktion klima og miljø? - 12 facts om tøjproduktion": https://www.svanemaerket.dk/forbruger/temaer/mode-tekstil/facts-om-toejproduktion
DESIGNBRIEF: Upcycling af tøj
I skal i opgaven arbejde med, hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer, der kasseres i store mængder (f.eks. gamle duge, sengetøj, strik, denim, festkjoler mv.)
I skal designe et stykke eller et sæt tøj til en dansker. I skal selv definere den persona, I designer til og undersøge, hvordan I rammer den type person med upcyclet tøj, dvs. afdække personaens præferencer/vaner med tøj og hvad tøjet skal udtrykke.
Ud over jeres tøj/sæt tøj, skal I præsentere et koncept for upcycling, hvor I beskriver hvordan jeres metode i større skala kan påvirke branchens miljøproblem i en grønnere retning.
Proceskrav:
I jeres proces skal I som minimum have udarbejdet:
En persona
Et moodboard
En designfaglig analyse af en eksisterende beklædningsgenstand, der kan sammenlignes med det produkt, I vil lave
Mange skitser, eksperimenter, bl.a med materialer, farver, forholdet til krop
En undersøgelse af hvordan jeres valg er bæredygtige
Relevante undersøgelser der kan underbygge jeres valg, f.eks. interviews, statistikker, mv.
Produktkrav og evaluering:
En prototype af jeres design
En visuel præsentation, som bedst muligt viser projektet. Præsentationen skal både være æstetisk og informativ.
En mundlig præsentation ca. 8 min.
|