Holdet 2024 1g de2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Astrid Marie Overgaard
Hold 2024 1g de2 (1g de2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikationsdesign: Re-design af emballage
Titel 2 Arkitektur: Tiny Living
Titel 3 Produktdesign: Upcycling af tøj
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kommunikationsdesign: Re-design af emballage

Kommunikationsdesign: Emballage

Formål:
I forløbet undersøger vi hvilke betydninger grafisk design kan tillægge et produkt, og hvordan vi grafisk kan re-designe produkter, så de i højere grad appellerer til en målgruppe samt skabe blikfang.

Indhold:
Analyse- og designbevidstheden oparbejdes via teori og øvelser med typografier, bogstavets anatomi, farver, komposition, ligesom vi læser om og øver at kunne afkode og gengive stilhistoriske referencer.
Designprojektet indledes med brief, research/observationer i supermarkedet, udvælgelse af produkt til re-design. Herefter arbejdes der med iterationer samt målgruppebevidsthed.

Metoder:
Iterativ designproces (4C procesmodel), metoder til målgruppebestemmelse: persona og Minerva
Gruppearbejde, Individuelt arbejde

Materialer:
Bek, Jesper: Design og Arkitektur - grundbog til C-niveau, Lindhardt og Ringhof, 2017. ss. 10-27, 135-136, 147-149
Bjørn og Birkvig: Grundbog i Grafisk Design, Forlaget Grafisk Litteratur, 2015. s. 29 (Bogstavets anatomi), s. 31 (Skrifternes signaler), ss. 58-65 (Foto-eksempler), 68-73 (Farver)
Div. billedmaterialer til eksempler

Evaluering:
Produkt og proces fremlægges individuelt, hvorved der gives kort feedback.
Evalueringskriterierne er:
· Evne til at appellere til målgruppen
· Arbejde med designparametrene form, funktion og kommunikation i forhold til egne overvejelser i designprocessen samt evne til at lave skitser
· Evne til visuelt og mundtligt at formidle jeres produkt og designproces
· Kvaliteten af det færdige design
Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Arkitektur: Tiny Living

Formål:
Under genstandsfeltet Arkitektur ser vi nærmere på fænomentet "Tiny Living" som i litteraturen beskrives som en arkitektonisk og social bevægelse, der handler om at leve simpelt i små huse. Vi undersøger de økologiske/bæredygtige perspektiver, de økonomiske samt de filosofiske perspektiver i bevægelsen og ser, hvordan de kommer til udtryk i eksisterende designs og byggeprocesser. Vi undersøger eksisternede former for tiny-living i Danmark; natur-/landsby-/urbane grunde.

Indhold:
Forløbet starter arkitekturhistorisk om boligens stilhistorie fra (1800-nutid) inkl. procesøvelser og ledes over i en gruppe-arkitekturopgave ud fra individuelle briefs, der bygger på optimering af tiny living. Som led i processen researcher vi boligens funktioner og laver procesøvelse med multifunktionalitet mhp. pladsoptimering.  

Metoder:
C4-proces; desk research, miniinterviews hjemme om boligfunktioner,
individuel analyse og præsentationer, gruppearbejde, procesøvelser.

Materialer:
Boligarkitektur (fokusartikel) fra Design- og Arkitekturbogen, Systime, Katrine Charlotte Busk og Janne Yde
"Drømmehjem på hjul", https://www.tvmidtvest.dk/droemmehjem/droemmehjem-paa-hjul
""Tiny House" på 13 m2 I Aarhus",  https://www.youtube.com/watch?v=dIJdXq_qI3w
"Tiny House - arkitekturprojekt om små huse" - uddrag af "Tiny House: Arkitektur, økologi, økonomi og livsstil", EMU, UVM.
Bygningsreglementet, Vejledning om Tiny Houses, uddrag, https://www.bygningsreglementet.dk/Vejledninger/Andre_vejledninger/Vejledning/Vejledning-om-Tiny-Houses
"Hems under loftet - definition og regler"; https://www.bolius.dk/hems-under-loftet-definition-og-regler-18683
OBS: Hjemmesider om "Betteby, Urban Riggers ..."

Produkt/Evaluering:
Individuelle analyser med perspektivering som træning af "analysemodel til arkitektur", gruppearbejde med målgruppe, behovsanalyse og model.
Gruppepræsentationer for hele holdet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Produktdesign: Upcycling af tøj

Formål og indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i produktdesign i form af upcycling af beklædning. I projektet arbejder eleverne med hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer. Produktfokus er at designe et stykke tøj eller et sæt tøj til en dansk person.

I forløbet arbejder vi med punktnedslag i modens historie og designanalyse af tøj, ligesom researchfasen også inkluderer viden om materialer, farver og tekniske fremstillingsprocesser. I designprocessen er der særligt fokus på individuel desk research, moodboard, persona, idékvalificering og prototyping. Eleverne definerer selv den persona, de designer til og undersøger hvordan de rammer denne persontype med deres koncept for upcyckling.

Materialer:
Jesper Bek: Design og Arkitektur - grundbog, ss. 40-45
Udvalgte punktnedslag i designhistorien ud fra Nationalmuseets tidslinje over mode [natmus.dk]
XXX, "Tøj, mode og Bæredygtighed", temaarktiken, Design- og Arkitekturbogen
Danmarks Næste Tøjdesigner: Fantastiske genbrug, sæson 2, episode 4
"Her er historien om Shein, du måske ikke kender" (DR3, kortfilm)
"Hvor meget påvirker tøjproduktion klima og miljø? - 12 facts om tøjproduktion": https://www.svanemaerket.dk/forbruger/temaer/mode-tekstil/facts-om-toejproduktion

DESIGNBRIEF: Upcycling af tøj
I skal i opgaven arbejde med, hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer, der kasseres i store mængder (f.eks. gamle duge, sengetøj, strik, denim, festkjoler mv.)

I skal designe et stykke eller et sæt tøj til en dansker. I skal selv definere den persona, I designer til og undersøge, hvordan du rammer den type person med upcyclet tøj, dvs. afdække personaens præferencer/vaner med tøj og hvad tøjet skal udtrykke.

Ud over jeres tøj/sæt tøj, skal I præsentere et koncept for upcycling, hvor I beskriver hvordan jeres metode i større skala kan påvirke branchens miljøproblem i en grønnere retning.

Proceskrav:
I jeres proces skal I som minimum have udarbejdet:
En persona
Et moodboard
En designfaglig analyse af en eksisterende beklædningsgenstand, der kan sammenlignes med det produkt, I vil lave
Mange skitser, eksperimenter, bl.a med materialer, farver, forholdet til krop
En undersøgelse af hvordan jeres valg er bæredygtige
Relevante undersøgelser der kan underbygge jeres valg, f.eks. interviews, statistikker, mv.

Produktkrav og evaluering:
En prototype af jeres design
En visuel præsentation, som bedst muligt viser projektet. Præsentationen skal både være æstetisk og informativ.
En mundlig præsentation ca. 8 min.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer