Holdet 2022 de - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Astrid Marie Overgaard
Hold 2022 de (2h3g de)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikationsdesign: Re-design af emballage
Titel 2 Arkitektur: Vandet kommer
Titel 3 Produktdesign: Upcycling af tøj
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kommunikationsdesign: Re-design af emballage

Kommunikationsdesign: Emballage

Formål:
I forløbet undersøger vi hvilke betydninger grafisk design kan tillægge et produkt, og hvordan vi grafisk kan re-designe produkter, så de i højere grad appellerer til en målgruppe samt skabe blikfang.

Indhold:
Analyse- og designbevidstheden oparbejdes via teori og øvelser med typografier, bogstavets anatomi, farver, komposition, ligesom vi læser om og øver at kunne afkode og gengive stilhistoriske referencer.
Designprojektet indledes med brief, research/observationer i supermarkedet, udvælgelse af produkt til re-design. Herefter arbejdes der med iterationer samt målgruppebevidsthed.

Metoder:
Iterativ designproces (4C procesmodel), metoder til målgruppebestemmelse: persona og Minerva
Gruppearbejde, Individuelt arbejde

Materialer:
Bek, Jesper: Design og Arkitektur - grundbog til C-niveau, Lindhardt og Ringhof, 2017. ss. 10-27, 135-136, 147-149
Bjørn og Birkvig: Grundbog i Grafisk Design, Forlaget Grafisk Litteratur, 2015. s. 29 (Bogstavets anatomi), s. 31 (Skrifternes signaler), ss. 58-65 (Foto-eksempler), 68-73 (Farver)
Div. billedmaterialer til eksempler

Evaluering:
Produkt og proces fremlægges individuelt, hvorved der gives kort feedback.
Evalueringskriterierne er:
· Evne til at appellere til målgruppen
· Arbejde med designparametrene form, funktion og kommunikation i forhold til egne overvejelser i designprocessen samt evne til at lave skitser
· Evne til visuelt og mundtligt at formidle jeres produkt og designproces
· Kvaliteten af det færdige design
Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Arkitektur: Vandet kommer

Formål:
Under genstandsfeltet Arkitektur ser vi - under overskriften "Vandet kommer" på familieboligens fortid og fremtid i en verden, hvor vandstande stiger som resultat af klimakrisen og vi skal selv designe mulige løsninger på boliger i kystnære områder.

Indhold:
Forløbet starter arkitekturhistorisk om familieboligens stilhistorie fra (1800-nutid) (inkl. tegneøvelser) og ledes over i en gruppe-arkitekturopgave ud fra individuelle briefs, der bygger på problematikker ift. kystnær bebyggelse i en klimakrise, hvor vandstande kommer til at stige markant. Som eks på arkitektens arbejde,  proces og parametre ser vi dokumentaren BIG Time om Bjarke Ingels samt zoomer ind på flere af hans danske projekter.  Vi besøger på Dansk Arkitektur Center udstillingen "Vandet kommer" og besøger ligeledes Designmuseum Danmarks udstilling "The Future is Present". Endelig er der en kort skriftlig analyseopgave om et selvvalgt bygningsværk.

BRIEF:
Hvordan kan vi designe en bolig til fremtiden, i en kystnær by som Svendborg, som er bæredygtig (miljø, socialt, økonomisk) og som tager højde for fremtidige klimaudfordringer?

• I skal definere en persona/familie og deres funktionsbehov
• I skal tage stilling til byggematerialer

Både form og funktion skal indgå i overvejelserne, men I kan vælge at prioritere det ene parameter frem for det andet:
• Funktion– byg indefra med bygherrens (målgruppens) behov som udgangspunkt
• Form– byg udefra med krav til stil og æstetisk udtryk som udgangspunkt

Produktkrav: Plantegning, opstalt og 3d-model i byggepap i fast


Metoder:
C4-proces; desk research, individuel analyse og præsentationer, gruppearbejde, procesøvelser, tinkering, prototyping.

Materialer:
Boligarkitektur (fokusartikel) fra Design- og Arkitekturbogen, Systime, Katrine Charlotte Busk og Janne Yde
BIG Time, 2017, instruktør Kaspar Astrup Schrøder
Hvad er bæredygtighed? Fokusartikel fra DAC - Dansk Arkitektur Center.  (https://dac.dk/wp-content/uploads/2019/02/FØR_materiale_Hvad-er-bæredygtighed.pdf)
"Ecofriendly building materials", YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=bsQBSVJoV04
"Tiny House på 13 m2 I Aarhus", YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=dIJdXq_qI3w
Udstillingsbeskrivelser:
https://dac.dk/udstillinger/vandet-kommer/ og
https://designmuseum.dk/udstilling/the-future-is-present/
Design og Arkitektur Grundbog til c-niveau, s. 153-155, 165-167 samt nedslag i kap 3, Design- og arkitekturhistorie (via PPT-oplæg)

Produkt/Evaluering:
Gruppefremlæggelser af arkitekturprojekt
Individuelle skriftlige analyser
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Produktdesign: Upcycling af tøj

Formål og indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i produktdesign i form af upcycling af beklædning. I projektet arbejder vi med hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer. Produktfokus er at designe et stykke tøj eller et sæt tøj til en dansk person.

I forløbet arbejder vi med punktnedslag i modens historie og designanalyse af tøj, ligesom researchfasen også inkluderer viden om materialer, farver og tekniske fremstillingsprocesser. I designprocessen er der særligt fokus på individuel desk research, moodboard, persona, idékvalificering og prototyping. Eleverne definerer selv den persona, de designer til og undersøger hvordan de rammer denne persontype med deres koncept for upcycling.

Materialer:
Jesper Bek: Design og Arkitektur - grundbog, ss. 40-45
Udvalgte punktnedslag i designhistorien ud fra Nationalmuseets tidslinje over mode [natmus.dk]
Danmarks Næste Tøjdesigner: Fantastiske genbrug, sæson 2, episode 4
"Her er historien om Shein, du måske ikke kender" (DR3, kortfilm)
"Hvor meget påvirker tøjproduktion klima og miljø? - 12 facts om tøjproduktion": https://www.svanemaerket.dk/forbruger/temaer/mode-tekstil/facts-om-toejproduktion

DESIGNBRIEF: Upcycling af tøj
I skal i opgaven arbejde med, hvordan man kan løse tøjbranchens miljøproblem vha. upcycling af tøj, stof eller andre materialer, der kasseres i store mængder (f.eks. gamle duge, sengetøj, strik, denim, festkjoler mv.)

I skal designe et stykke eller et sæt tøj til en dansker. I skal selv definere den persona, I designer til og undersøge, hvordan I rammer den type person med upcyclet tøj, dvs. afdække personaens præferencer/vaner med tøj og hvad tøjet skal udtrykke.

Ud over jeres tøj/sæt tøj, skal I præsentere et koncept for upcycling, hvor I beskriver hvordan jeres metode i større skala kan påvirke branchens miljøproblem i en grønnere retning.

Proceskrav:
I jeres proces skal I som minimum have udarbejdet:
En persona
Et moodboard
En designfaglig analyse af en eksisterende beklædningsgenstand, der kan sammenlignes med det produkt, I vil lave
Mange skitser, eksperimenter, bl.a med materialer, farver, forholdet til krop
En undersøgelse af hvordan jeres valg er bæredygtige
Relevante undersøgelser der kan underbygge jeres valg, f.eks. interviews, statistikker, mv.

Produktkrav og evaluering:
En prototype af jeres design
En visuel præsentation, som bedst muligt viser projektet. Præsentationen skal både være æstetisk og informativ.
En mundlig præsentation ca. 8 min.
Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Eksamensprojekt

I det afsluttende eksamensforløb arbejder hver elev individuelt med at forberede eksamenspræsentationen på baggrund af årets design- og arkitekturprojekter.
På baggrund af et individuelt udvalgt hovedemne arbejder vi med at trække linjer mellem projekterne i portfolio ift. relevante designparametre, samt designe en visuelt interessant designpræsentation.

Eleverne udarbejder individuelle litteraturlister, som skal medbringes til eksamen.
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer