Holdet 3g IdB1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Eva Vennekilde
Hold 2023 IdB1 (3g IdB1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Træningsprojekt
Titel 2 Ultimate
Titel 3 Træningsfysiologi
Titel 4 Rock n roll
Titel 5 Idrættens organisering og trends
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Redskabsaktiviteter og spring
Titel 8 Sundhed og livsstil
Titel 9 Aerobic og stepaerobic
Titel 10 Five-a-side
Titel 11 Anatomi og bevægelseslære
Titel 12 Idrættens skyggesider

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Træningsprojekt

Formål:
Eleverne skal udarbejde og gennemføre et træningsforløb med fokus på konditionsforbedring.

Eleverne skal opnå grundlæggende viden om målsætning og træningsplanlægning (måltyper, variation, intensitet, mængde, progression og restitution).
I forløbet gennemfører eleverne en  bip-test - udholdenhedstest som start- og sluttest. Ligeledes inddrages udvalgte fysiske tests fra politiets optagelsesprøve.

Praktisk arbejder eleverne med deres egen planlagte træning i idrætsmodulerne og i fritiden (1 gang ugentligt). Eleverne skal løbende udfylde en træningsdagbog (på ugebasis).
I undervisningen vil eleverne blive præsenteret for forskellige eksempler på aerobe og anaerobe træningsformer såsom 10-20-30, 6-dages løb og kontinuerligt løb.
Eleverne forsøger at tilegne sig viden omkring træningsoptimering, således at de kan tilpasse deres planlagte træningsprogram.

Teoretisk arbejdes der med energiomsætning, iltoptagelse samt aerobe (og anaerobe) træningsprincipper.

Afslutningsvis afleveres en træningsrapport, hvori eleverne kobler deres målsætning og træning med den opnåede teoretiske viden således at de er i stand til at analysere og evaluere deres eget træningsforløb.

Kravene:
1. Forbedre sin fysiske formåen i løbet af træningsprojektet
2. Kunne deltage i aktiviteter i undervisningen
3. Selv-træne minimum en gang ugen uden for skolen, som ikke er en sportsgren, som man går til (2 gange hvis man ikke går til anden sport)
4. Kunne planlægge og gennemføre relevant træning
5. Kunne udfylde en træningsdagbog
6. Udarbejde en træningsplan og kunne revidere i denne undervejs som man bliver klogere via litteratur og undervisning
7. Koble teori ift. aerob og anaerob træningsfysiologi med de praktiske aktiviteter der udføres
8. Kunne evaluere træningsforløbet i en skriftlig aflevering med inddragelse af relevant teori
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ultimate

Formål:
Eleverne skal have færdigheder (tekniske såvel som taktiske) således at de kan spille spillet på en hensigtsmæssig måde. Da forløbet køres sideløbende med træningsprojektet, vil der i forløbet være en del fokus på det konditionskrævende element ved ultimate samt en teoretisk snak omkring træningsprincipper for disciplinen.
Eleverne har i de sidste 3-4 moduler arbejdet i faste teams med fokus på at kunne arbejde med faste spilsystemer, positioner på banen samt kommunikation.

Forløbsmål:
• Eleverne skal:
• Beherske forhånds- og baghåndskast
• Have kendskab til hammerkastet
• Beherske de to gribeteknikker: ”pandekagen” og ”krokodillen/krappen”
• Kende reglerne for spillet - fejlmelding, ude/inde, scoring, nøltælling
• Forstå og kunne spille efter "spirit of the game"
• Kunne vise og forklare begreberne pivotering, stacking og cut
• Kendskab til roller og positioner på banen
• Udvise spilforståelse herunder spilopbygning og kommunikation


Centrale begreber:
Baghåndskast
Forhåndskast
Hammerkast
Pandekagegribning
Krokodillegribning
Pivotering
Nøltælling
T-cut
Modløb
Medløb
Stacking
Handler
Deep
Wing
Popper
Spirit of the game
Fairplay
Målzone
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Rock n roll

Forløbsmål:
- Viden om stilartens historie og særlige kendetegn
- Beherskelse af grundtrin samt præcision og korrekt teknik i sparkevariationer
- Kendskab til og udførsel af diverse variationer og løft
- Rytmisk forståelse og bevægelseskvalitet (flow) – musik 4/4 taktslag
- Fortrolighed med løfteteknik – Fokus på samarbejde og tillid
- Kunne udføre koreograferede variationer og gennem en selvstændig kreativ proces, udvikle variationer og derved danne egne koreografier.


Kernestof:
- Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
- De for undervisningen relevante digitale redskaber

Faglige mål:
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- Opnå kropsbevidsthed Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Pickleball

Faglige mål
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske færdigheder samt forståelse for begrebet parathed ud fra parathedshjulet

Tekniske delmål:
• Kunne beherske et korrekt greb
• Batføring at kunne beherske i rimelig grad diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob samt smash med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling

Taktiske delmål:
• I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden i double når der spilles forsvar og angreb
• Kunne beherske reglerne i forhold til double bounce og the kitchen
• Tælle korrekt point og skifte af serv
• At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig
• I rimelig grad at beherske slagserier
• I rimelig grad vise parathed ud fra parathedshjulets
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Redskabsaktiviteter og spring

Opbygning:
De enkelte moduler fokuserer på opbygning og arbejde med de enkelte spring. Sideløbende et fokus på samarbejde og kreativitet. Der lægges op til at eleverne i mindre grupper laver små kreative sammensætninger af de indlærte spring og delelementer.
Desuden inddrages videobrug til fejlretning og tekniske korrektioner.
Forløbet afsluttes med en lille springshow. Eleverne tildeles tid til i mindre grupper at udarbejde dette.


Overordnet fokus:
- Motoriske færdigheder og kropskontrol.
- Korrekt teknik i de færdige spring (Håndstand, overslag, vejrmølle, kraftspring og salto).
- Nedbrydning af spring til delelementer. Forøvelser og progression frem mod det færdige spring.
- Sikkerhed og modtagning.
- Kreativ sammensætning af de lærte spring. Kvalitet og kreativ tænkning.

Salto:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/fra-kolboette-til-forlaens-salto/ (her findes bl.a. en række videoer)

Vejrmølle:
https://www.dgi.dk/artikel/saadan-laerer-du-at-slaa-en-vejrmoelle (videoer og øvelser)

Overslag:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/overslag/ (videoer med opstillinger og progression)

Håndstand:
https://www.dgi.dk/artikel/saadan-laerer-du-at-staa-paa-haender

Kraftspring:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/kraftspring-og-flyvespring/ (videoer opstillinger og progression)

Videoer med opstillinger til en række forskellige spring:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/lektion-6-spring/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Aerobic og stepaerobic

Forløbet strækker sig over 7 moduler.
Forløbet vil indeholde dels lærerstyrede aktiviteter, herunder indlæring af aerobic- og stepaerobic koreografier. Diverse gruppearbejder, hvor kreativiteten er i fokus, så formålet er også, at eleverne bliver i stand til selv at sammensætte små koreografier i både aerobic og stepaerobic. Indeholdt i dette er bl.a. kreative måder at bruge gulvet, gruppens medlemmer og stepbænkenes placering.

Forløbsmål:

Teknisk:
- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic
- Udføre aerobic og stepaerobic koreografier med fokus på bevægelseskvalitet i trin og øvelser
- Udføre trin og bevægelser i takt til musikken (sætte i gang på en 1'er)

Taktik:
- Opbygge og sammensætte blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier.
-
- I grupper at kunne udarbejde og sammensætte mindre koreografier til brug af velvalgt musik

Fokus vil være på at træne elevens:
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk
- kondition og udholdenhed.


Faglige mål:
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, KLASSISKE OG NYE IDRÆTTER
- Opnå kropsbevidsthed
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Grundlæggende principper for træning
- Basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
- De for undervisningen relevante digitale redskaber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Five-a-side

• Aflevere teknisk korrekt til medspiller 5-15 meter væk
• Gribe og aflevere bolden i bevægelse
• Gribe og aflevere bolden under pres
• Afslutte mod mål – både fra stående, i løb og med hopskud
• Komme hurtigt tilbage i returløbet og være klar i forsvaret
• På rimelig vis demonstrere krydsspil og enkelte finter

• Indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp
• Generel evne til at placere sig fornuftigt på banen.
• Kunne løbemønstre og timing i det taktiske spil
• Kende de vigtigste regler i Five-a-side Håndbold (se arket med de 10 regler i materialet)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Anatomi og bevægelseslære

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Idrættens skyggesider

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer