Holdet BG 3d DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Freja Linea Faarup, Lene Thanning Lemming Andersen
Hold BG23 1d DA (BG 2d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 F5 Fornuft og følelse
Titel 2 F6 Krig og flugt
Titel 3 F7 Tegneserier
Titel 4 F8 At rejse er at leve

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 F5 Fornuft og følelse

Formål
Dette litterære og almendannende forløb giver eleverne en indføring i centrale dele af den danske litteraturhistorie. Det tager afsæt i oplysningstiden, hvor det derefter bevæger sig videre i romantikken og til slut ender i det moderne gennembrud.
Undervejs bliver eleverne opfordret til at knytte forbindelser fra litteraturhistorien til nutiden. Eksempelvis oplysningstidens tænkere og deres indflydelse i dag, romantikkens (herunder nationalromantikkens) indflydelse på markedsføring i dag samt det moderne gennembruds dagsorden og fokuspunkter for samfundsdebatten.

Faglige mål
• udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
• kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
• analysere og fortolke fiktive tekster
• perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
• demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
• demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

Kernestof
• mindst én folkevise og én tekst af hver af følgende forfattere: Ludvig Holberg, Adam Oehlenschläger, N.F.S. Grundtvig, Steen St. Blicher, H.C. Andersen, Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg
Bakkedal. (2015, 2. november). ”Bakkedal - Fra os i Thy – Like” [Youtube]. Lokaliseret på https://youtu.be/3d0dmZsURCo
Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo, Tinne Serup Bertelsen (2020): ”Ludvig Holberg: Epistel nr. 390”, ”Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig”, ”Nationalromantikken”, ”Romantisme” i Danmark”, ”1870-1890: Det moderne gennembrud”, ”Livssyn og syn på litteraturen” og ”Skrivestil og sprog” (uddrag) I: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, ibog
Blicher, Steen Steensen. (1828). Sildig Opvaagnen. Lokaliseret på https://dansksiderne.dk/index.php?id=7287
Carlsberg. (2017, 11. oktober). ”Carlsberg - The Danish Way Mads Mikkelsen”. [Youtube]. Lokaliseret på https://youtu.be/jEKLwFdntPs
Danmarkshistorien.dk. (2019, 27. februar). N.F.S. Grundtvig: "Langt høiere Bjerge", 1820 [Hjemmeside]. Lokaliseret på https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/nfs-grundtvig-danmarks-troest-1820/
H. C. Andersen: ”Klokken” I: H.C. Andersen. En antologi. Forlaget ABC, 1982 s. 100-104.
Henrik Pontoppidan: ”Muldskud” i Danmark. Illustreret Kalender for 1889.
Herman Bang: "Den sidste Balkjole" i Romaner og noveller 10. Det Danske Sprogog Litteraturselskab og People's Press, 2008, s. 57-60.
Landbrug & Fødevarer. (2012, 28. september). ”Der er et yndigt land | Landbrug & Fødevarer”. [Youtube] Lokaliseret på https://youtu.be/hGV2e-a2J0s

Supplerende materiale
DR P3 (2019, 13. september). ”Litteraturhistorien på 1 minut i Go' Morgen P3... sådan cirka 🙃” [Youtube] Lokaliseret på https://youtu.be/0OvHW07oVmU
Rather Homemade (2013, 7. juni). Rather Homemade Productions: "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der" [Youtube] Lokaliseret på https://youtu.be/BeNuTibYyLw
Rather Homemade (2014, 30. juni). ”Rather Homemade Præsenterer: Romantikken - Hvad skete der lige der?” [Youtube] Lokaliseret på https://youtu.be/bMeBVNkgBmM
Rather Homemade. (2015, 17. juni). Rather Homemade Præsenterer: Det Moderne Gennembrud - hvad skete der lige der [Youtube] Lokaliseret på https://youtu.be/BqHK5gUqzus¨

Arbejdsformer
Læreroplæg
Gruppearbejde
Fernisering
Pararbejde
Dialogcirkel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 F7 Tegneserier

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 F8 At rejse er at leve

Forløbsbeskrivelse
Dette litterære forløb inviterer eleverne på en litterær rejse med en række kanonforfattere. Forløbet bevæger sig inde for et litterært og sprogligt krydsfelt, hvor eleverne skal træne deres kompetencer inden for stilistiske analyser af litterære tekster. Forløbet arbejder med rejsen som både motiv og metafor i både lyriske og episke tekster, hvoraf rejsefortællinger vil udgøre en del af kernestoffet.

Faglige mål
• udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
• demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
• demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
• anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere, analysere og fortolke fiktive tekster. analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
• perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
• navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
• demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

Kernestof
• dansk sprog, herunder sproglig variation og sprog anvendt i private, faglige og professionelle sammenhænge, mangfoldige litterære genrer, billeder, film og øvrige multimodale tekster
• mindst én folkevise og én tekst af hver af følgende forfattere: Ludvig Holberg, Adam Oehlenschläger, N.F.S. Grundtvig, Steen St. Blicher, H.C. Andersen, Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg
• litteratur-, sprog- og medieanalytiske begreber og metoder
Andkjær Olsen, U. (2005). “SÅ MEGET ANDET. MÅSKE. ELLER ENSOMHEDENS FEDME”. I Ægteskabet mellem vejen og udvejen. Gyldendal.
Blicher, S. S. (1838). ”Præludium”. I Trækfuglene. Hentet fra Rangvid, M. & Sørensen, M. (2025). 7. Ud & se – rejser i lyrik. I Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningens Forlag. https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193
Jensen, J. V. (1901). “Paa Memphis Station”. Hentet fra Rangvid, M. & Sørensen, M. (2025). 7. Ud & se – rejser i lyrik. I Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningens Forlag. https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193
Knudsen, M. (2001). ”Det dunkle London” og ”The Glenn”. I Ned gennem Europa. Forum
Oehlenschläger, A. (1805). “Hiemvee. (I Fraværelsen.)”. Hentet fra Rangvid, M. & Sørensen, M. (2025). 7. Ud & se – rejser i lyrik. I Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningens Forlag. https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193
Rifbjerg, K. (2014). “I spisevognen”. Hentet fra Rangvid, M. & Sørensen, M. (2025). 7. Ud & se – rejser i lyrik. I Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningens Forlag. https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193

Arbejdsformer
Læreroplæg, elevoplæg, kreativ skrivning, gruppearbejde, individuelt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer