Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
International School of Hellerup
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Belinda Danielsen
|
|
Hold
|
2024 Ty/z (1z Ty, 2z Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
REISEN
I dette forløb undersøger vi temaet ”Reisen”. Vi skal arbejde med rejseoplevelser i det nære og fjerne, souvenirs, oplevelser af nye steder, kulturmøder, og hvordan rejser kan udvikle folk og ændre deres liv.
Vi hører podcast om tyskernes rejsevaner og taler om elevernes egne rejseerfaringer.
Temaet afsluttes med en rejsemesse, hvor eleverne i grupper præsenterer en delstat i Tyskland.
Eleverne optager hver især en video med et rejsefoto, som de beskriver.
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om Reisen relevant ordforråd til emnet samt inddrage personlige erfaringer med rejser.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster:
Kernemateriale:
Ferien in Norwegen, Bente Jakob (I: Bis ans Ende der Welt, Lisbeth Iversen, Tyskforlaget, 2009)
Huber spannt aus af Martin Sauter, 2005
Sang: Sommerferien, Madsen, 2018
Im Juli (Film), Fatih Akın, 2000
Supplerende:
Wohin fahren die Deutschen gern in Urlaub:
https://learngerman.dw.com/de/13-urlaub/l-18877249
Grammatik fokus:
Personlige pronominer
regelmæssige verber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Musik in meinem Leben
Vi arbejder med en række forskellige sange fra den tyske sangskat.
Gruppefremlæggelser om musikgrupper/sange.
Herefter arbejder vi med interviewøvelser (Musik in meinem Leben)
gloseøvelser til emnet.
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om musik og tysk musikhistorie indenfor forskellige musik genrer.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Materiale:
Kerne:
Filmen "Wunderkinder" og arbejder med opgaver til filmen.
Vi arbejder med teksten Mozart "Eine kleine Nachtmusik"
https://www.kinderzeitmaschine.de/neuzeit/absolutismus/lucys-wissensbox/musik-undmalerei/wunderkind-seiner-zeit-der-junge-mozart
Tekst: "Lisa übt Geigen". Kilde: http://www.goethe.de/z/jetzt/dejzus45/dejzus45.htm
Tekst: (uddrag fra roman) Der Letzte Romantiker af Peter Stamm, Seerücken, S. Fischer Verlag 2011
(seiten 131-139)
Supplerende:
Sang: "Nur für Dich" af gruppen Weis Guys plus opgaver hertil med særligt fokus på hjælpeverberne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Mord und Kriminalität (EKSAMENSTEMA)
I forløbet stifter vi bekendtskab med krimiens karakteristika og kendetegn og vi undersøger, hvad der får mennesker til at begå kriminalitet, idet vi arbejder med forskellige tekster, film, mordfortællinger og artikler, der handler om folk, som begår eller bliver udsat for kriminalitet.
Eleverne har selv lavet en krimi som videofilm. Den blev lavet i grupper og vist for de andre grupper på en lille filmfestival.
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om kriminalitet og kunne redegøre for de forskellige genre og reflektere over de forskellige motiver til kriminalitet.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Grammatiske fokuspunkter: Substantivernes køn, verbernes
endelser (kongruens) og pronominer
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster og film (kerne):
• Merkmale des Krimis (I: Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal 2017)
- Mein zweiter Mord, Milena Moser (I: Nanna Bjargum m.fl.: Reise, Tod und Träume, Tyskforlaget 2002)
Ferdinand von Schirach, "Der Bäcker" - 2011
- Eksamenstræningstekst "Der gute Mann" - Barbara Gappmaier 1984
- Eksamenstræningstekst: Telefonseelsorge - E.W. Heine (aus E.W Heine, Neue Kille Geschichten Diogenes 1989).
Film:
Ein Tag im Gefängnis - Wie ist Jonnys Tag?
https://www.youtube.com/watch?v=Vo2nK_Ts0DY (plus opgaver)
Spilefilm: Tatort "Borowski und der brennende Mann", 2013.
Supplerende materiale/tekster:
- 3 Kleine Detektivgeschichte mit Aufgaben.
https://www.materialguru.de/wp-content/uploads/pdf/raetsel/detektivgeschichten/detektivgeschichte-das-geheimrezept.pdf
https://www.materialguru.de/wp-content/uploads/pdf/raetsel/detektivgeschichten/detektivgeschichte-der-platte-fahrradreifen.pdf
https://www.materialguru.de/wp-content/uploads/pdf/raetsel/detektivgeschichten/detektivgeschichte-die-brandstiftung.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Märchen
Vi ser på eventyrets karakteristika og læser forskellige tekster, der bruger eventyrets temaer eller karakteristika. Vi skal læse forskellige tyske eventyr sammen, bl.a. eventyr af Brødrene Grimm (Brüder Grimm). Vi vil sætte os ind i eventyrgenren og se på typiske træk ved eventyr. I forbindelse med analyse af disse eventyr vil vi øve præsentation af eventyrene både skriftligt og mundtligt. Vi ser også på forskellen mellem Volksmärchen und Kunstmärchen.
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om eventyr og sammenligne de tyske og danske eventyr.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Grammatisk fokus: Pronomener og regelmæssige verber).
Materiale:
- Merkmale des Märchens (I: Egendal, Gattungen, Gyldendal 2017)
- Dornröschen (Kinder- und Hausmärchen), Grimm http://intern.stenhusgym.dk/laerere/lo/docs_ty/Grimm/Aschenputtel.doc,1857
- Dornröschen, Josef Wittmann,1975 (I: Christophersen/Homann)
- Rotkäppchen, Grimm,1857
- Brüder Grimm: "Der Froschkönig oder der eiserne Heinrich", i: Pedersen, Erik Wikkelsø (udg.): Deutsche Märchen, Systime, 1987
Frau Holle (Brüder Grimm)
Kunsmärchen "Das kleine Mächen mit den Schwefelhölzer".'
Hörspiel: Rotkäpchen
Kurzfilm: Schneewittchen, som kort tegnefilm (15 minutter) https://www.youtube.com/watch?v=m90nSpAM5Dg
Spillefilm: "Der Froschkönig" (CFU) og Tornerose (Dornröschen), 2013 (CFU)
Metode:
Tavleundervisning, gruppeøvelser, individuel test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Deutsche Unternehmen I
I forløbet Deutsche Unternehmen beskæftiger vi os med nogle tyske virksomheder og kigger på kulturelle forskelle mellem Danmark og Tyskland i arbejdslivet og det private liv.
Vi arbejder med virksomehderne Lidl, Rotkäpchen, Rittersport und Adidas. Der læses tekster omkring disse virksomheder og vi ser videoer på tysk, der fortæller om disse virksomheder samt om kulturelle forskelle mellem Danmark og Tyskland. Vi ser på nogle kulturteorier, som kan hjælpe en til at lære mere om andre kulturer.
Vi skal også læse en jobannonce fra Lidl og prøve at lave en fiktiv ansøgning og efterfølgende laver elevener små jobsamtaler med hinanden. Vi går også på besøg hos en rigtig Lidl butik og analyserer den (hvordan adskiller den sig fra et dansk supermarked, er der specielle tyske ting i butikken osv)
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om tyske virksomheder. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og historiske aspekter for tyske virksomheder.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster:
Jobanzeige Lidl - på besøg i en LIDL butik og undersøge forskelle mellem et danske supermarekd og LIDL.
Rotkäpchen Unternehmen fra bogen Kultur & Wirtschaft, Lindhardt og Ringhof, af Dan Albertsen, Anne-Marie Mehl Knudsen og Martin Groh
Dokumentarfilm:
Die Aldi Brüder (CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Deutsche Unternehmen II
I forløbet Deutsche Unternehmen II arbejder vi videre med de tyske virksomheder og kigger på kulturelle forskelle mellem Danmark og Tyskland i arbejdslivet og det private liv.
Vi arbejder med virksomehderne Rittersport und Adidas. Der læses tekster omkring disse virksomheder og vi ser videoer på tysk, der fortæller om disse virksomheder samt om kulturelle forskelle mellem Danmark og Tyskland. Vi ser på nogle kulturteorier, som kan hjælpe en til at lære mere om andre kulturer.
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om tyske virksomheder. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og historiske aspekter for tyske virksomheder.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster:
Rittersport fra bogen Kultur & Wirtschaft, Lindhardt og Ringhof, af Dan Albertsen, Anne-Marie Mehl Knudsen og Martin Groh
Adidas (test i klassen).
Virksomhedskultur:
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kulturwirtschaft/index.html
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Sport und Bewegung (EKSAMENSTEMA)
I dette emne, beskæftiger vi os med viden om emnet Sport und Bewegung og vigtigheden af at leve sundt og vi arbejder med sandheden om Fitness.
I forløbet skal vi også arbejde med filmen ”Die Dasslers”, hvor vi møder de to brødre Adi og Rudi Dassler. De to brødre ender med at være rivaler, idet de deler deres fælles virksomhed op i to konkurrerende firmaer. Begge firmaer bliver blandt verdens førende inden for sportssko: Adidas og Puma.
Ordbogen.com er løbende blevet brugt i undervisningen
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om sport og bevægelse og tilegen sig ordforåd og basal viden om emnet.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster og film:
• Die ganze Wahrheit über Fittness, 11-03-2013, ZDF, Teil 1, Teil 2
https://www.youtube.com/watch?v=u3EXNIMlxV4
https://www.youtube.com/watch?v=76MGkcaUA9Q
• Die Dasslers (Film), Philipp Stennert, 2016 (CFU)
• Die Dasslers – Pioniere – Brüder und Rivalen, https://www.daserste.de/unterhaltung/film/diedasslers/
sendung/die-dasslers-pioniere-brueder-und-rivalen-folge-1-102.html
• Neuer Deal: Zahlt Adidas dem FC Bayern fast eine Milliarde Euro?"
https://www.focus.de/sport/fussball/bundesliga1/neuer-deal-zahlt-adidas-dem-fc-bayern-fast-einemilliarde-
euro_id_4645783.html
Tekst "Eine Kindheit für den Sport" - Deutsche Welle, 16.11.2012
Grammatik:
præpositioner, s. 159-167, (I: Melde dich mal, Beck/Hove, L&R, 2016)
Afleveringer/Test:
Sport und Bewegung: Test om Sport og Adidas
Mundtlige oplæg/fremlæggelser
interviews om temaet Sport und Bewegung
Eleverne har også selv lavet videoer om Sport und Bewegung med interviews.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Die DDR und die Wende (EKSAMENSTEMA)
Vi beskæftiger os med årene omkring murens fald med udgangspunkt i Østtyskland. Vi arbejder med forskellige tekster og materialer (tv-udsendelser, film mv) og undersøger den omvæltning, som murens
fald bragte med sig. Vi undersøger også de vilkår, der var for det enkelte menneske i DDR og tematiserer, hvilke konsekvenser overvågningssamfundet havde for såvel det enkelte individ.
Ordbogen.com er løbende blevet brugt i undervisningen
Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på tysk om DDR og tiden omkring murens fald og kunne anvende relevant ordforråd til emnet.
Almene Mål:
-udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et
studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er
centrale.
- udvikle elevernes kreative og analytiske evner
-Kommunikative evner trænes
Faglige mål:
- læse og forstå hovedindholdet i talt tysk/film/dokumentar/tekster
- skrive tyske sætninger og tekster selvstændigt
- tale enkelt tysk om kendte og almene emner
- trænes i hukommelsestræning og ordforrådsudbyggelse via fx ordbogstræning og gloserlister (IT)
Grammatiske fokuspunkter:
- at eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og
førnutid/perfektum samt datid/preteritum samt ordstilling såvel skriftligt som mundtligt.
Arbejsformer:
- Indivieuelt arbejde
- Gruppearbejde
- Lærerstyrer undervisning
Tekster, film og kernestof:
Film: "Ballon" (Flugten fra Østryskland) fra 2018, CFU samt opgaver til filmen.
Film "Das Leben der Anderen" (Film), Henckel von Donnersmarck, 2006
• Meine beste Freundin (uddrag), Gabrielle Herzog, 1990
Gyldendal, 2012)
• Eine fremde Frau fährt mit (uddrag) (I: Neue deutsche Erzähler, Roswall Laursen/ Grønbæk, Gyldendal, 2012)
Supplerende stof:
•Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer (Film) https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Tværfagligt forløb tysk - spansk - engelsk
Dette forløb er et tværfagligt projekt, hvor vi kombinerer engelsk og tysk/spansk. Forløbet skal træne jer i tværfagligt arbejde frem mod større skriftlige opgaver senere i gymnasietiden.
Grupper af fire elever, som læreren sætter. Det overordnede emne i dette tværfaglige projekt er "Krig og propaganda". vi tager i tyskfaget udgangspunkt i filmen "Goodbuy Lenin".
Produktkrav: Fremlæggelse på ca. 10 minnutter pr. gruppe på dansk, inklusiv spørgsmål og feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65819987046",
"T": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65819987046",
"H": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65819987046"
}