Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
International School of Hellerup
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
|
Lærer(e)
|
Sarah McNulty
|
|
Hold
|
2025 bk/z (1z bk)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Farve og lys
I dette forløb bliver eleverne introduceret til forskellige 2D medier, såsom tegning, fotografi og maleri. Eleverne begynder at eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel karakter. De vil arbejde ud fra observation og billeder, og stifte bekendtskab med relevant fagterminologi. I forløbet er der fokus på at opleve lokal- og international samtidskunst, og eleverne vil besøge Kunsthal n, at se udstillingen Quiet Light af japansk kunstner Keita Morimoto, og Naja Zethners stedsspecfik udstilling Boogie, på kunstnerdrevet udstillingsrum Hallen
Eleverne vil begynde at udvikle deres portfolio i en skitsebog, som dokumenterer deres kunstneriske proces fra undersøgelse, udvikling af idéer til realisering. Der er meget fokus på at udvikle ideer gennem tegning i forløbet, og eleverne vil deltage i Inktober projektet. De udvikler deres fagterminolgi, og arbejder med praktiske opgaver samt farve-, komposition-, og lysanalyser. Kunsthistorien introduceres som en grundlæggende viden til at kunne begynde at identificere og analysere visuelle værker og fænomener fra forskellige perioder. I slutningen af forløbet, arbejder de på et maleri projekt ‘Stille Lys’ med inspiration fra Morimotos udstilling og andre fremstillinger af lys igennem kunsthistorie, og udvikler ideer gennem tegninger og fotografi.
Formål:
Formålet med forløbet er at elevernes kunstforståelse udvides, og at de udvikler en reflekteret analytisk tilgang til visuelle fænomener og viden om disse fænomeners historiske, kulturelle og menneskelige betydning, lokalt såvel som globalt. De stifter bekendtskab med forskellige brug af farve og lys, fra Barokken til i dag. Forløbet opbygger elevernes forståelse for samtidskunst, for at kunne forstå og deltage i en kompleks visuel, digital og global kultur.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- anvende fagterminologi
- eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter
̶ undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
- forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
Kernestof:
- Danske og international samtidskunst, værker før og efter 1800, som består af forskellige værktyper, medier og udtryksformer
̶ elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst
̶ udvalgte teorier til at belyse almene, kunstfaglige og æstetiske problemstillinger
̶ ideerne og strategierne bag visuelle udformninger
̶ æstetiske og innovative processer.
Værker:
Eksemplarisk kunst med fokus på farve og lys.
(25 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Projektarbejde
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Det grimme og det skønne
I dette forløb fokuserer eleverne på temaet det grimme og det skønne, og undersøger forskellige kunstneriske tilgange til at repræsentere kroppen, naturen og verden omkring os. De bliver introduceret til forskellige medier såsom skulptur, video, installation og readymades. I forløbet introduceredes eleverne til teorierne det Groteske, das Unheimliche og Postkolonialisme.
De deltager i en workshop på Copenhagen Contemporary, om udstillinger Soft Robots, The Art of Digital Breathing & Alia Farids A Sounding of the Earth, samt oplev James Turrells Aftershock lysinstallation.
Derefter, besøger de udstillingen Psychosphere på Cisternerne, at undersøge Jakob Kudsk Steensens værker, i en sanselig stedspecifik totalinstallation, skabt til Cisternerne, hvor undersøiske vulkanske landskaber vækket til live i en virtuel fortolkning. De overvejer kunstværker i relation til i vores verden og klimakrisen, og hvordan en udstillinge kan forslå et eksistentielt indblik i, hvordan vi som mennesker forholder os til naturen.
De besøger Thorvaldsens museum, får en generel introduktion til Thorvaldsen og en kort præsentation af samtidskunstner Bharti Khers udstilling, Mythologies, med fokus på transformation, identitet, erindring og krop.
Til sidst i forløbet, arbejder de på et lino-tryk projekt, 'I Spejlet' som tager udgangspunkt i det grimme og det skønne.
Formål:
Formålet med forløbet ‘Det grimme og det skønne’ er at elevernes kunstforståelse udvides, og at de udvikle en reflekteret analytisk tilgang til visuelle fænomener og viden om disse fænomeners historiske, kulturelle og menneskelige betydning, lokalt såvel som globalt. De stifter bekendtskab med forskellige fremstillinger af kroppen, fra antikken, gennem nyklassicisme til samtidskunst. Forløbet opbygger elevernes forståelse for samtidskunst, i form af stedsspecifikke installationer, med bl.a. lys, lyd og AI teknologi, for at kunne forstå og deltage i en kompleks visuel, digital og global kultur.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
̶ undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
- forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
- Danske og international samtidskunst, værker før og efter 1800, som består af forskellige værktyper, medier og udtryksformer
̶ elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst
̶ udvalgte teorier til at belyse almene, kunstfaglige og æstetiske problemstillinger
̶ ideerne og strategierne bag visuelle udformninger
̶ æstetiske og innovative processer.
Værker:
Eksemplarisk kunst med fokus på det grimme og det skønne.
(25 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Diskutere
- Projektarbejde
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
3
|
Naturen nu
Forløb 3, Naturen nu
I dette forløb bliver eleverne introduceret til forskellige medier såsom installation, video og performance. De vil undersørge installation og stedsspecifikke kunstværker, forskellige medier og deres betydning. De vil introduceres til teorien det antropocæne, Finks syv naturdefinitioner, og Panofky's 3 niveauer. De undersøger samtidskunstner som arbejder med miljøet som tema, såsom Olafur Eliasson, Katharina Grosse, Rune Bosse og Jette Gejl. Derefter vil de udføre et projekt, med temaet 'Naturen nu’ og lave en collage / fotomontage, med kunstnerisk problemstilling: Hvordan kan man med et enkelt indgreb i et eksisterende billede ændre dets betydning markant, med fokus på et syn på naturen? De også eksperimenter med LED lys og andre medier, til at udvikle en mini lys installation.
Formål:
Formålet med forløbet ‘Naturen nu’ er at elevernes kunstforståelse udvides, og at de udvikle en reflekteret analytisk tilgang til visuelle fænomener og viden om disse fænomeners historiske, kulturelle og menneskelige betydning, lokalt såvel som globalt. De stifter bekendtskab med forskellige fremstillinger af naturen i gennem kunsthistorien, fra landskabsmalerier i Romantikken til samtidskunstens fortællinger om verden i dag og klimakrisen. Forløbet opbygger elevernes forståelse for samtidskunst, i form af stedsspecifikke installationer og Land Art.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
̶ undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
- forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
- Danske og international samtidskunst, værker før og efter 1800, som består af forskellige værktyper, medier og udtryksformer
̶ elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst
̶ udvalgte teorier til at belyse almene, kunstfaglige og æstetiske problemstillinger
̶ ideerne og strategierne bag visuelle udformninger
̶ æstetiske og innovative processer.
Værker:
Eksemplarisk kunst med fokus på naturen.
(20 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt - Parafraser
Forløb 4, Parafrase
I dette forløb vil eleverne fokuseret på begrebet, Parafrase,og eksempler på det gennem kunsthistorie, som Manet. De også vil blive introduceret til teorien Social konstruktivisme, samt kunstner Jens Haaning.
De arbejder på et eksamensprojekt med selvvalgt medier, med kunstnerisk problemstilling: Hvordan kan man kunstnerisk benytte et Parafrase, der tematiserer et relevant emne i samfundet i dag, med afsat i et historisk værk. De analysere et kusntværk fra fx Millet, Hammershøi, Caravaggio, eller et selvvalgt historisk værk.
Formål:
Formålet med forløbet ‘Parafrase’ er at elevernes kunstforståelse udvides, og at de udvikle en reflekteret analytisk tilgang til visuelle fænomener og viden om disse fænomeners historiske, kulturelle og menneskelige betydning, lokalt såvel som globalt. De stifter bekendtskab med forskellige fremstillinger af parafrase i gennem kunsthistorien, fra Barokken til Modernism til Samtidskunst. Forløbet opbygger elevernes forståelse for samtidskunst, i forbindelse med et historisk blik.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
̶ undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
- forstå udvalgte perioder eller visuelle kulturers elementære karakteristiske træk
Projektet bliver vurderet om hvordan:
- I forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang
- anvende fagterminologi
- eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
- Danske og international samtidskunst, værker før og efter 1800, som består af forskellige værktyper, medier og udtryksformer
̶ elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst
̶ udvalgte teorier til at belyse almene, kunstfaglige og æstetiske problemstillinger
̶ ideerne og strategierne bag visuelle udformninger
Værker:
Eksemplarisk kunst med fokus på parafrase
(10 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
{
"S": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73542785351",
"T": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73542785351",
"H": "/lectio/484/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73542785351"
}