Holdet 2022 DA/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Christianshavns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Ida Ellehammer Johansen, Karin Fredslund Gade
Hold 2022 DA/b (1b DA, 2b DA, 3b DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#0 - hjælpemidler
Titel 2 Grundforløb i dansk - retorik og argumentation
Titel 3 Portrætter (romanVÆRK + dokumentarVÆRK)
Titel 4 Skriftlighedsforløb - den analyserende artikel
Titel 5 Optakt til DHO (SSS + IJ)
Titel 6 DHO: Frigørelse 1870-1924 (SSS)
Titel 7 Holberg og oplysningstiden (dramaVÆRK) (KG)
Titel 8 Karrierelæring (KG)
Titel 9 Krig og mennesker på flugt (dokumentarVÆRK) (KG)
Titel 10 Køn og sprog (KG)
Titel 11 Sprødt sprog: folkeviser til Rahim (albumVÆRK) (KG
Titel 12 Antropocæn litteratur (OV)
Titel 13 Skriftlighedsforløb frem mod årsprøven
Titel 14 Hvordan påvirker nyhedsbilledet dit verdensbillede
Titel 15 Magisk realistisk litteratur (novelleVÆRK)
Titel 16 Realismer og modernismer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#0 - hjælpemidler


Tilladte hjælpemidler:
• Netprøver.dk: https://www.netproever.dk/ Netprøver
Til at hente opgavesættet og aflevere besvarelsen i

• Lectio: https://www.lectio.dk/lectio/5/default.aspx
Kun til at aflevere besvarelsen i (back up til Netprøver)

• Gyldendals online ordbøger (https://ordbogen.dk/)
Ordbogen.com

Ordnet.dk: https://ordnet.dk/
Retskrivningsordbogen


• Synonymordbogen
Synonymordbog

• Klassenotesbogen 2022 DAb samt elevens egen notesbog (offline):
https://chrgym.sharepoint.com/:o:/s/Section_1762/Etjdt2DzBCZMv-LUhh7UoHcBA1BbP3RoDuGL8l-JvXAbHg?e=tPwvI2

Generelt:
• Offline musik er tilladt
• Det er ikke tilladt at kommunikere via nettet, hverken direkte (fx mail, messenger, dropbox) eller indirekte (fx synkronisering på delte platforme).
• Husk at logge ud af alle sociale medier, mail og lignende, som sender push-beskeder.
• Det er ikke tilladt ”at google” under prøven. De hjemmesider, som er tilladte hjælpemidler, skal være åbnet inden prøven begynder. Alle andre faneblade skal været lukket.                        
• Bøger og opslagsværker fra undervisningen er tilladte: Litteraturhistorien på langs og på tværs (systime), Håndbog til Dansk (Systime)
• Det er ikke tilladt at bruge andres opgaver under prøven
• Det er ikke tilladt at bruge Studienet under prøven
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Grundforløb i dansk - retorik og argumentation

Formål
Forløbet introducerer jer til den mest grundlæggende teori om retorik og argumentation. Vi har særligt fokus på det retoriske pentagram, sproglige virkemidler, appelformerne og Toulmins argumentationsmodel.
Udover det analytiske arbejde producerer I små ”debatindlæg” og øver jer i at argumentere og debattere mundtligt. Endelig skriver I jeres første debatterende tekst – et læserbrev.
I vil arbejde med forskellige teksttyper, blandt andet debatindlæg, kampagnefilm og taler.


Grundbogsmateriale
16. Birgitte Darger, Kasper L. Hansen og Claus Nielsen: Kapitel 8: Retorik og argumentation (s.95-107)  i Begreb om dansk, Forfatterne og Dansklærerforeningens Forlag, 2009

Omfang ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Portrætter (romanVÆRK + dokumentarVÆRK)

PORTRÆTTER

FORMÅL
I bliver i dette forløb introduceret til portrættet på tværs af tekster og genrer. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter. I skal derudover også se og arbejde med dokumentarfilmen Q's barbershop samt læse romanen Rødby-Puttgarden af Helle Helle (hovedværk). Arbejdet med romanen kommer også til at indgå som en del af skriftlighedsforløbet i 1.g.

INDHOLD
Vi skal læse tekster, arbejde med sange, videoer, valgplakater og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Kim Larsen og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i.

FAGLIGE MÅL
• Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.
• Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat).

INDHOLD
1. Caspar Eric: NIKE, Gyldendal, 2015, lyrik, uddrag s. 1-5.
2. Martin Groenemann: Kim Larsen var et åndeligt lejrbål vi allesammen kunne samles om, Nekrolog om Kim Larsen, Soundvenue, 30.09.18.
3. Kim Larsen og Bellami: Jutlandia, fra albummet Forklædt som voksen, 1986
4. Kim Larsen: Køb bananer, fra albummet 231045-0637, 1979
5. Kim Larsen; Mogens Mogensen; Ib Oskar Hansen og Thomas Grue: Byens Hotel, fra albummet Værsgo, 1973
6. Kim Larsen: Midt om natten, fra albummet Midt om Natten, 1983.
7. Kim Larsen; Franz Beckerlee og Wili Jönsson: Langebro, fra albummet Gasolin', 1971
8. Amalie Laulund Trudsø: Koordinater,Rosinante, romanuddrag s. 7-15, 2013
9. Portræt af Caspar Eric, Lyrikporten, Gyldendal, 2018 https://28danskedigtere.gyldendal.dk/#show/fb5b71d3-7872-480e-9e0e-c320841fd336


HOVEDVÆRKER
10. Helle Helle: Rødby-Puttgarden, Samleren, 2005.
11. Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min.

GRUNDBOGSMATERIALE
12. Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45 (om personkarakteristik) + 223-227 (om 5.2: Dokumentarfilm og Mockumentary).
13. Filmcentralen: Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmcentralen/filmsprog

Omfang ca. 205  normalsider + dokumentarfilmen på 60 min = anslås til 150 sider => samlet omfang = 355 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Caspar Eric-inspireret digt 03-01-2023
NIKE - personkarakteristik 16-01-2023
Forholdet mellem miljø og individ 22-02-2023
Portrætfilm - Human postcard 29-03-2023
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Skriftlighedsforløb - den analyserende artikel

FORMÅL
Formålet er at introducere jer for den analyserende artikel og lære jer, hvordan den bygges op. Arbejdet med jeres skriftlige udtryksfærdigheder integreres i undervisningsforløbet Portrætter, som vi har parallelt med skriftlighedsforløbet, og gennem skriveøvelser i timerne bliver der løbende stilladseret, så I til slut ender ud i med at skrive en hel analyserende artikel.
De tekster, som vi arbejder med er et uddrag af Koordinater af Amalie Laulund Trudsø/NIKE af Caspar Eric samt romanen Rødby-Puttgarden af Helle Helle (hovedværk). Forløbet er bygget op omkring den analyserende artikel som genre, og I får mindre delopgaver, som I afleverer, får feedback på og via feedbacken udvælger tre fokuspunkter, som I har særligt fokus på i den næste opgave. Forløbet knyttes til slut til DHO-forløbet, Frigørelse: 1870-1924, hvor I afleverer en analyse af den eller de tekster, som I vælger at bruge i jeres DHO, for derefter at få feedback på analysen og genskrive den, så selve analysen indgår som en del af den færdige DHO.

I forløbet skal I afprøve fremstillingsformerne analyse og fortolkning, perspektivering, samt kunne skrive en indledning, der kobles til en afrunding. Derudover skal I kende forskellen på det at referere, analysere og fortolke. Udover den analyserende artikel arbejder vi med hurtigskrivning og tekst-imitation via skrivning af et digt (efterligning af Caspar Erics skrivestil i NIKE).

INDHOLD
Mine PP med opgaveformuleringerne. De ligger i Klassenotesbogen under Skriftlige genrer og afleveringer
Mine PP er lavet med udgangspunkt i Skriftlig eksamen i dansk – stx og hf, Gyldendal, 2019 af Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose.

Tekster, der analyseres:
Amalie Laulund Trudsø: uddrag af Koordinater, s. 7-15, Rosinante, 2013
Caspar Eric: uddrag af NIKE s. 1-5, Gyldendal, 2015
Helle Helle: Rødby-Puttgarden, Samleren, 2005
Selvvalgte tekster i forbindelse med skrivningen af jeres DHO

Omfang ca. 20 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Optakt til DHO (SSS + IJ)

FORMÅL
Dette forløb har fokus på, at I får reflekteret over, hvad litteraturhistorie som begreb indeholder, og hvordan man arbejder litteraturhistorisk med tekster i dansk. Derudover er det en lyn-intro til oplysningstiden, romantikken og det moderne gennembrud via analyse af seks malerier, to fra hver periode.


INDHOLD

Barbara Kjær-Hansen & Tinne Serup Berthelsen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s.8-16, Systime, 2014

Malerier:
Oplysning
- Joseph Wright: An Experiment on a Bird in the Air Pump (1768)
- Portræt af Immanuel Kant (ca.1790)

Romantik
- C. W. Eckersberg: Familien Nathanson (1818)
- Christen Købke: Udsigt fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro (1838)

Det moderne gennembrud
- Erik Henningsen: Sat ud (1892)
- P.S. Krøyer Fra Burmeister og Wains jernstøberi (1885)

Videoer:
- Oplysning: https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
- Romantik: https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM&t=190s
- Det moderne gennembrud: https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus

Grundbog:
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: uddrag af Litteraturhistorien - på langs og på tværs (Systime - forskellige versioner, derfor ikke sidetal, men det er den hvide bog).
- Om Oplysning: særligt fokus på afsnit om Oplysningstidens samfund: "Ny borgerlig offentlighed" + "Livssyn" + "Skrivestil og genrer" + "Overgang til 1800-tallet: Fornuft og følelse"
- Om Romantik: særligt fokus på afsnit om "Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati" + "Skrivestil og sprog" + "Overgang til det moderne gennembrud"
- Om Det moderne gennembrud: særligt fokus på afsnit om "Det moderne gennembruds samfund" + "Livssyn og syn på litteraturen" + "Skrivestil og sprog" + "Det moderne gennembruds temaer: Køn, klasse og kirke"

Omfang ca. 55 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 DHO: Frigørelse 1870-1924 (SSS)

Forløb i samarbejde med historie (FF2)


FORMÅL
- at forstå sammenhænge mellem historiske begivenheder og kultur og kunst
- at kunne analysere og fortolke ældre tekster og sætte dem i en sammenhæng
- at forstå danskfaglig interesse og metode med tekstanalyse og argumentationsanalyse som kernen (her knytter sig en delaflevering forud for DHO'en)
- at få viden om køn, klasse og nation i perioden fra 1870 til 1924

I dansk har vi arbejdet med tre temaer:
a. Køn – kvindernes valgret og rolle i samfundet
b. Klasse
c. Nation og nationalfølelse

INDHOLD
Primær litteratur:
- Illa Christensen: Kvinden, 1884 (udgivet under pseudonymet F.C. van der Burgh)
- Olivia Levinson: Støv, 1885
Supplerende:
Læst i forbindelse med Realismer og modernismer-forløbet
- Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)
- Herman Bang: Impressionisme – En Lille Replik (1890)

Sekundær litteratur:
- Knud Michelsen og Berit R. Langdahl: Om perioden 1870-1920, s.58-75 i Litteraturens Perioder, Gyldendal, 2005
- Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Leksikon fra Krydsfelt – En grundbog, s.423-437, Gyldendal, 2011
- Barbara Kjær-Hansen & Tinne Serup Berthelsen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, 2014 (Grundbog udleveret i forbindelse med forløbet)

Omfang ca. 45 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delopgave DHO - analyse af selvvalgt tekst 08-05-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Holberg og oplysningstiden (dramaVÆRK) (KG)

Vi læser to forskellige tekster af Holberg for at se hans skarphed og alsidighed: Dels arbejder vi med den debatterende tekst 'Forberedelse' og dels læser vi "Erasmus Montanus" som værk. Vi ser på stykkets brug af syllogismer som en del af personkarakteristikken - og ser selvfølgelig på replikker i det hele taget som en central del af dramaanalyse. Vi bruger Rasmus Bergs 'karrieremuligheder' som afsæt for en snak om karrierelæring, og endelig sættes både forordet og stykket i relation til oplysningstidens idéer.

Holberg: Forberedelse (af Heltehistorier bind 2)
Holberg: Erasmus Montanus eller Rasmus Berg
Immanuel Kant: Hvad er oplysning? (1784)

Håndbogstekst om Holberg og perioden i "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" og om diverse sproglig analyse i Håndbog til DANSK.

Omfang: ca. 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Karrierelæring (KG)

Vi bruger Rasmus Bergs 'karrieremuligheder' som afsæt for snak og refleksioner om karrierelæring ...
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Krig og mennesker på flugt (dokumentarVÆRK) (KG)

Vi tager et lille repetitionsforløb om dokumentar med fokus på temaet krig og mennesker på flugt og bruger dette i forskellige skriftlighedsøvelser.

Guldbrandsen: Den hemmelige krig (2006) (uddrag: 00:00-03:53)
Metz: Armadillo (2010) (uddrag: 00:00-08:04)
Hougen-Moraga: Hjemvendt (2011) (uddrag: 00:00-05:28)
Poher Rasmussen: FLUGT (2021)

Omfang: 200 sider (dokumentarfilm)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Køn og sprog (KG)

I et lille forløb om køn og sprog skal begreberne om retorik og argumentation samt nyhedsanalyse repeteres, og vi kigger på kønnet sprog og begreber om køn - og tager en første introduktion til diskursanalyse.

Sofie Linde: tale til Zulu Comedy Galla 2020
Diverse reaktioner på Sofie Lindes tale
Diverse nyhedsartikler om køn og krænkelser
Små tekstuddrag om Jakob Oftebro og Thomas Blachman fra Campion: Blik for køn
Busreklame for stripklubben Mirage fra Campion: Blik for køn
Faiz og Nielsen: #metoo-bevægelsen har taget overhånd
Rahim: Når mænd græder

Omfang: 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Sprødt sprog: folkeviser til Rahim (albumVÆRK) (KG

Sprødt sprog er ikke en ny opfindelse! Vi skal analysere 'sang'tekster fra folkeviserne til i dag med fokus på især sproglige virkemidler, men vi skal også se lidt på deres litteraturhistoriske karakteristika. Vi slutter forløbet af med læsning af Tobias Rahims "Når sjælen kaster op" som værk. Vi analyserer udvalgte sange grundigt, hvorefter vi ser på hele albummet som værk og ser på gennemgående temaer og virkemidler.

Folkevise: Ebbe Skammelsøn
(Nutidige perspektiveringsreferencer til riddervisen: Humleridderne: Hellere se dig død og Drengene fra Angora: Ridderproblemer)
Kingo: Keed af Verden
Thomsen: Ode til regnen (ikke skrevet som 'sang', men efterfølgende sat til musik)
Rahim: Når sjælen kaster op (2022) - særligt fokus på:
Når mænd græder
Ozonlag af energi
Feberdrømmer Xx Dubai
Makeup
Kurder i København
Bums for eliten

Samlet omfang: ca. 55
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Antropocæn litteratur (OV)

Forløb om natur og klimakrise i dansk samtidslitteratur- og medier samt metoden økokritik. Forløbet har til hensigt at præsentere en specifik strømning i dansk samtidslitteratur for eleverne, nemlig klimakrisen herunder også opfattelsen af menneskets forhold til naturen.
Eleverne bliver introduceret til den økokritiske metode, som er en litterær metode, der har fokus på menneskets forhold til naturen. Metoden forholder sig kritisk til skildringer af naturen som noget adskilt fra mennesket, da dette fastholder os i et romantisk natursyn, hvor vi tror, at vi vender tilbage til naturen. Ud fra denne teori har vi læst en række danske forfatteres forsøg på at skildre mennesket som sammenvævet med naturen og ligeledes deres stigende fokus på klimakrisen og menneskets andel heri.

Vi arbejde med begreber som mørk økologi, antropocentrisme, biocentrisme, anti-antropocentrisme, the mesh, natur vs miljø m.fl.
Derudover har vi arbejdet kort med cli-fi som genre i en bredere kulturel kontekst bl.a. i film.

Tekster læst i forløbet:
- Reklame for Færøerne (Visit Faroe Islands)
- Conservation International - "Mother Nature" / "Nature is speaking"
- Greenpeace - "Elegy for the Arctic"

- Eske Mathisen - "Det er ikke til ære for mig"
- Lea Løppenthin - ”nervernes bane” (uddrag)
- Theis Ørntoft - "Digte 2014" (udvalgte digte)
- Charlotte Weitze - "Den afskyelige" (romanuddrag)
- Lars Skinnebach - "Øvelser og rituelle tekster" (uddrag)
- Oehlenschläger: Simon Peder (1805) (uddrag)

- "QEDA" (film, 2017)

Omfang: ca.200 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Skriftlighedsforløb frem mod årsprøven

Formål: At få helt styr på to af genrerne i skriftlig dansk, så I er helt klar til årsprøven. Vi har primært fokus på den debatterende artikel og den analyserende artikel. Derudover laver vi lidt 'grammatisk cirkeltræning', så I bliver bevidste om, hvilke fejltyper, der er jeres typiske, så i kan få helt styr på dem.

Indhold:
Fra opgavesæt i skriftlig dansk til studentereksamen, maj 2018 vejledende opgavesæt 2: om Opgavegenrer + opgave 4: Børnelitteraturens grænser
To autentiske besvarelser af opgave 4 + lærernes vurdering fra: https://www.emu.dk/stx/dansk/skriftlighed/skriftlig-eksamen-og-censur?b=t6-t1075-t3848 (d.3.5.23)

Ditte Marie Stokholm Kær: "Gymnasiets pensum reproducerer en mandsdomineret kultur" i Information d.26.10.2020
Lotte Thorsen: "Kvinderne mangler i den litterære kanon" i Politiken d.4.11.2004
Jan Maintz: "Den mandsdominerede kanon i dansk skal ikke afskaffes, men tilføjes flere kvinder" på Information.dk d.13.11.2020


Gruppeopgave:
Debatterende artikel om Køn i kanon
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Indledning og afslutning 2 (Karin retter) 16-05-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Hvordan påvirker nyhedsbilledet dit verdensbillede

I dette forløb beskæftiger vi os med nyheder med fokus på det aktuelle mediebillede i Danmark (med udsyn i et internationalt perspektiv). Via en medieanalytisk tilgang til forskellige former for medier, med fokus på nyheder, skal I med udgangspunkt i egne erfaringer undersøge jeres individuelle og fælles nyhedsbillede. Vi skal analysere og vurdere mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
I vores forløb vil vores primære fokus være på nyhedspodcasts. Vi vil dog også komme omkring TV-nyheder, avisnyheder og nyheder på sociale medier. I skal i mindre grupper lave en profil af en udvalgt avis (Information, Politiken, Tipsbladet, Børsen og Christianshavneren).
Afslutningsvis skal vi diskutere, hvilken rolle nyhedsbilledet spiller i forhold til vores verdensbillede.

Indhold:

Podcast:
1.DR-lyd: Tiden, d.14.8.2024
2. DR-lyd: Tiden, d.21.8.2024
3. DR-lyd: Genstart d.3.9.2024: En dødelig dosis
4. Esben Bjerre og Peter Falktoft: uddrag af Her går det godt d.23.8.24.
+  i forbindelse med den reflekterende artikel, evt. Verdens bedste nyheders podcast (kan høres på Spotyfied og Podimo - gratis i 7 dage)

Artikler:
5. Ehsan Faizzad: Stort mismatch mellem danskernes behov og mediernes udbud d.17.6.2024 påjournalisten.dk (Link: https://journalisten.dk/stort-mismatch-mellem-danskernes-behov-og-mediernes-udbud/)
6. Selin Türker: DR på pressetur med Hizbollah: Bygninger er jævnet med jorden, og på murbrokkerne hænger der billeder af Nasrallah, d.2.10.2014 på dr.dk (Link: https://www.dr.dk/nyheder/udland/dr-paa-pressetur-med-hizbollah-bygninger-er-jaevnet-med-jorden-og-paa-murbrokkerne#!/)
7. ritzau: Israel med nye angreb: Kom væk!, d.30.9.2014 på ekstrabladet.dk (Link: https://ekstrabladet.dk/nyheder/krigogkatastrofer/israel-med-nye-angreb-kom-vaek/10387406)
8. ritzau: Israel retter nye angreb mod Beirut-forstad og tæt ved lufthavn d.28.9.2014 på Jyllands-posten.dk (Link: Link: https://jyllands-posten.dk/international/mideast/ECE17490453/israel-retter-nye-angreb-mod-beirutforstad-og-taet-ved-lufthavn/ )
9.  Verdens Bedste Nyheders konstruktive journalistik (link: https://verdensbedstenyheder.dk/konstruktiv-journalistik/)



Grundbøger:
Ole S. Larsen: Håndbog til dansk (2015), s.203-204 (om Nyhedskriterier)
Mimi Olsen. Martin Hulind og Dorte Palle: Podcast s.10-19, Dansklærerforeningen (2022)

Omfang ca. 150 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Reflekterende artikel - Nyheders fokus 11-09-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Magisk realistisk litteratur (novelleVÆRK)

Magisk realisme (FF6-forløb sammen med spansk):

FF6-forløbet om magisk realisme indgår som en del af forløbet i dansk om realismer og modernismer samt skriftlighedsforløbet i 3.g:

Formål:
I skal stifte bekendtskab med den magisk realistiske litteratur i Gabriel García Márquez', Karen Blixens og Charlotte Weitzes forfatterskab.
Efter FF6-forløbets afslutning skal vi læse og arbejde med hovedværket Det Hvide Kvarter af Charlotte Weitze. I skal gruppevis fremlægge om en udvalgt novelle.

Indhold:
Karen Blixen: De Blaa Øjne (1942)
Gabriel García Márquez: uddrag af Den utrolige og sørgelige historie om den troskyldige Eréndira og om hendes ryggesløse bedstemor (1988)
Charlotte Weitze: Villy (1999)

Hovedværk:
Charlotte Weitze: Det Hvide kvarter (2011)

Sekundær litteratur:
Om magisk realisme: http://www.litteratursiden.dk/temaer/magisk-realisme-i-litteraturen-marts-2006
Om Gabriel García Márquez: https://forfatterweb.dk/oversigt/garcia-marquez-gabriel
Kim Skotte: Nekrolog: Da realismen blev magisk, Politiken d.18.4.2014
Rigmor Kappel Schmidt: om Magisk realisme i Magisk realisme (s.47-59), Forlaget Klim (1997)


FF6-forløbets formål:
Dette er jeres sidste forløb inden arbejdet med jeres SRP for alvor begynder. I forløbet her arbejdes der med en undersøgende/problemorienteret tilgang til et afgrænset fagligt område med metodisk relevant behandling af materiale og konklusion (=> SRP-forberedende).
I skal:
- skrive en problemformulering med tilhørende underspørgsmål (redegørelse analyse og diskussion)
- finde relevant materiale
- anvende relevante metoder i arbejdet med jeres materiale(r)
- træne det at holde et oplæg (som ved SRP-eksamen)
- bruge jeres porfolio i arbejdet i dette forløb
- blive klogere på genren: magisk realisme

Sådan skal I arbejde
I har mulighed for at vælge at arbejde individuelt, i par eller en gruppe på max tre personer. I vælger selv jeres samarbejdspartner(e).

Synopsis og mundtligt oplæg
I skal udarbejde en synopsis der skal indeholde følgende:
- Kort indledning der præsenterer emnet og motivationen for det I vil undersøge
- Problemformulering: Overordnet spørgsmål
- Problemstillinger - mere specifikke spørgsmål på de taksonomiske niveauer. Det skal være flerfagligt, dvs. trække på viden og materiale fra begge fag
- Et afsnit om fag, metode og materialer - her skal I komme ind på den videnskabelige basismodel
- Delkonklusioner som i hovedtræk besvarer problemstillingerne
- Lav det hele som en synopsis i Word og upload den som opgave i Lectio
Omfang: max 3 sider

I skal udarbejde og holde et mundtligt oplæg (som ved SRP). Oplægget skal indeholde:
- Præsentation af projekt og problemformulering (Hvad har I spurgt om? Problemformulering = overspørgsmål og problemstillinger = underspørgsmål)
- Vigtigste konklusioner (hvad er I nået frem til? Hvad står der i jeres delkonklusioner?)
- Belæg for konklusioner med eksempler fra undersøgelse (eksempler/citater der underbygger pointerne)
- Overvejelser om metode, tværfaglighed og videnskabelighed i undersøgelsen, styrker og svaghed ved undersøgelsen. I skal huske at medbringe eksempler på jeres empiri (Hvordan er I nået frem til jeres resultater? Hvad har I gjort? Hvilke fag, hvilken tilgang og hvilket materiale?)
- Lav en præsentation på maks. 7 minutter, som I skal holde enkeltvis d.11.12. En fra hver gruppe holder oplægget live, de resterende laver en videopræsentation/screencast og uploader et link til videoen i opgaven i Lectio (3. Fremlæggelse -. Video).

Omfang: 430 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Realismer og modernismer

Forløbets formål:
Dette forløbs overordnede formål er, at eleverne opnår et kendskab til, og kan skelne mellem, realistiske og modernistiske tekster samt blandingsformer. Via arbejdet med teksterne styrkes elevernes analytiske og fortolkningsmæssige egenskaber og deres metodebevidsthed i forhold til tilgang til analysen af teksterne.
FF6-forløbet om magisk realisme sættes også i relation til dette forløb.
Hele forløbet sættes i gang med et tilbageblik på dansk litteraturhistorie. Med det som udgangspunkt skal de blive bedre til at lave litteratur- og kulturhistoriske perspektiveringer.

Indhold:
1. Peter Adolphsen: Pilk fra en Mlif-Noitca (2000)
2. H.C. Andersen: Grantræet (1859)
3. Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)
4. Herman Bang: Impressionisme – En Lille Replik (1890)
5. Jens Blendstrup: Tryk 1000 (2002)
6. Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
7. Johannes V. Jensen: Oktobernat (1898)
8. Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål (1920)
9. Caroline Albertine Minor: Anso får det sidste ord (2017) - skriftlig opgave i april
10. Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (1900)
11. Henrik Pontoppidan: Muldskud (1888) - mundtlig opgave i januar
12. Klaus Rifbjerg: Konfrontation (1960)
13. Peter Seeberg: Patienten (1962)

Malerier i undervisningen:
Erik Johansson: Set them free (1020)
Michael Kvium: So simple (1995)
Michael Kvium: Livingroom (1999)
L.A. Ring: Sommerdag ved Roskilde Fjord (1900)

Sekundær litteratur:
Steffen Auring og Erik Svendsen: uddrag af Realismer og modernismer (s.7-32) (2011)
Om ekspressionisme: https://faktalink.dk/emner/ekspressionismen
Om Martin Andersen Nexø: https://forfatterweb.dk/oversigt/znexoe00

Omfang: 110 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3. Aflevering i dansk 30-01-2025
Terminsprøve 25-02-2025
Næstsidste opgave 22-04-2025
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer