Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Christianshavns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Ida Ellehammer Johansen, Louise Torp-Pedersen Jensen
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#0 - hjælpemidler
Titel 2 Grundforløb i dansk - retorik og argumentation
Titel 3 Portrætter (romanVÆRK og dokumentarVÆRK)
Titel 4 Skriftlighedsforløb - den analyserende artikel
Titel 5 Optakt til DHO
Titel 6 DHO: Frigørelse 1870-1924
Titel 7 Sproghandlinger og kommunikation (LT)
Titel 8 Grundforskelle på realisme/modernisme (VÆRK) (LT)
Titel 9 Ekspressionisme hos Broby-Johansen (digtVÆRK) (LT)
Titel 10 Introduktion til den reflekterende artikel (LT)
Titel 11 Studietur til Amsterdam (LT)
Titel 12 Miniforløb om den debatterende artikel
Titel 13 Hvordan påvirker nyhedsbilledet dit verdensbillede
Titel 14 Oplysning, romantik, romantisme (dramaVÆRK)
Titel 15 Realismer og modernismer (RomanVÆRK)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#0 - hjælpemidler

Tilladte hjælpemidler:
• Netprøver.dk: https://www.netproever.dk/ Netprøver
Til at hente opgavesættet og aflevere besvarelsen i

• Lectio: https://www.lectio.dk/lectio/5/default.aspx
Kun til at aflevere besvarelsen i (back up til Netprøver)

• Gyldendals online ordbøger (https://ordbogen.dk/)
Ordbogen.com

Ordnet.dk: https://ordnet.dk/
Retskrivningsordbogen


• Synonymordbogen
Synonymordbog

• Klassenotesbogen 2022 DAd samt elevens egen notesbog (offline)
https://chrgym.sharepoint.com/:o:/s/Section_1763/EsPh7eTJxChFq0vErAalsHABgR1tKDiDm2PrOFhpnwJN2g?e=i9Bws7

Generelt:
• Offline musik er tilladt
• Det er ikke tilladt at kommunikere via nettet, hverken direkte (fx mail, messenger, dropbox) eller indirekte (fx synkronisering på delte platforme).
• Husk at logge ud af alle sociale medier, mail og lignende, som sender push-beskeder.
• Det er ikke tilladt ”at google” under prøven. De hjemmesider, som er tilladte hjælpemidler, skal være åbnet inden prøven begynder. Alle andre faneblade skal været lukket.                        
• Bøger og opslagsværker fra undervisningen er tilladte: Litteraturhistorien på langs og på tværs (systime), Håndbog til Dansk (Systime)
• Det er ikke tilladt at bruge andres opgaver under prøven
• Det er ikke tilladt at bruge Studienet under prøven
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Grundforløb i dansk - retorik og argumentation

Formål
Forløbet introducerer jer til den mest grundlæggende teori om retorik og argumentation. Vi har særligt fokus på det retoriske pentagram, sproglige virkemidler, appelformerne og Toulmins argumentationsmodel.
Udover det analytiske arbejde producerer I små ”debatindlæg” og øver jer i at argumentere og debattere mundtligt. Endelig skriver I jeres første debatterende tekst – et læserbrev.
I vil arbejde med forskellige teksttyper, blandt andet debatindlæg, kampagnefilm og taler.


Grundbogsmateriale
16. Birgitte Darger, Kasper L. Hansen og Claus Nielsen: Kapitel 8: Retorik og argumentation (s.95-107)  i Begreb om dansk, Forfatterne og Dansklærerforeningens Forlag, 2009

Omfang ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Portrætter (romanVÆRK og dokumentarVÆRK)

PORTRÆTTER

FORMÅL
I bliver i dette forløb introduceret til portrættet på tværs af tekster og genrer. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter. I skal derudover også se og arbejde med dokumentarfilmen Q's barbershop samt læse romanen Rødby-Puttgarden af Helle Helle (hovedværk). Arbejdet med romanen kommer også til at indgå som en del af skriftlighedsforløbet i 1.g.

Vi skal læse tekster, arbejde med sange, videoer, valgplakater og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Kim Larsen og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i.

FAGLIGE MÅL
• Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.
• Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat).

INDHOLD
1. Caspar Eric: NIKE, Gyldendal, 2015, lyrik, uddrag s. 1-5.
2. Martin Groenemann: Kim Larsen var et åndeligt lejrbål vi allesammen kunne samles om, Nekrolog om Kim Larsen, Soundvenue, 30.09.18.
3. Kim Larsen og Bellami: Jutlandia, fra albummet Forklædt som voksen, 1986
4. Kim Larsen: Køb bananer, fra albummet 231045-0637, 1979
5. Kim Larsen; Mogens Mogensen; Ib Oskar Hansen og Thomas Grue: Byens Hotel, fra albummet Værsgo, 1973
6. Kim Larsen: Midt om natten, fra albummet Midt om Natten, 1983.
7. Kim Larsen; Franz Beckerlee og Wili Jönsson: Langebro, fra albummet Gasolin', 1971
8. Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, romanuddrag s. 7-15, 2013
9. Portræt af Caspar Eric, Lyrikporten, Gyldendal, 2018 https://28danskedigtere.gyldendal.dk/#show/fb5b71d3-7872-480e-9e0e-c320841fd336


HOVEDVÆRKER
10. Helle Helle: Rødby-Puttgarden, Samleren, 2005.
11. Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min.

GRUNDBOGSMATERIALE
12. Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45 (Om personkarakteristik) + 223-227 (om dokumentarfilm). OBS! I skal være opmærksomme på, at sidetallene kan være forskellige fra min kopi i 1.g i forhold til jeres egen Håndbog til dansk.
13. Filmcentralen: Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmcentralen/filmsprog

Omfang ca. 205  normalsider + dokumentarfilmen på 60 min = ca. 150 sider => samlet omfang = 355 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Personkarakteristik 20-12-2022
Caspar Eric-inspireret digt 21-12-2022
Portrætfilm - Human postcard 11-03-2023
Forholdet mellem miljø og individ 26-03-2023
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Skriftlighedsforløb - den analyserende artikel

FORMÅL
Formålet er at introducere jer for den analyserende artikel og lære jer, hvordan den bygges op. Arbejdet med jeres skriftlige udtryksfærdigheder integreres i undervisningsforløbet Portrætter, som vi har parallelt med skriftlighedsforløbet, og gennem skriveøvelser i timerne bliver der løbende stilladseret, så I til slut ender ud i med at skrive en hel analyserende artikel.
De tekster, som vi arbejder med er et uddrag af Koordinater af Amalie Laulund Trudsø/NIKE af Caspar Eric samt romanen Rødby-Puttgarden af Helle Helle (hovedværk). Forløbet er bygget op omkring den analyserende artikel som genre, og I får mindre delopgaver, som I afleverer, får feedback på og via feedbacken udvælger tre fokuspunkter, som I har særligt fokus på i den næste opgave. Forløbet knyttes til slut til DHO-forløbet, Frigørelse: 1870-1924, hvor I afleverer en analyse af den eller de tekster, som I vælger at bruge i jeres DHO, for derefter at få feedback på analysen og genskrive den, så selve analysen indgår som en del af den færdige DHO.

I forløbet skal I afprøve fremstillingsformerne analyse og fortolkning, perspektivering, samt kunne skrive en indledning, der kobles til en afrunding. Derudover skal I kende forskellen på det at referere, analysere og fortolke. Udover den analyserende artikel arbejder vi med hurtigskrivning og tekst-imitation via skrivning af et digt (efterligning af Caspar Erics skrivestil i NIKE).

INDHOLD
Mine PP med opgaveformuleringerne. De ligger i Klassenotesbogen under Skriftlige genrer og afleveringer
Mine PP er lavet med udgangspunkt i Skriftlig eksamen i dansk – stx og hf, Gyldendal, 2019 af Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose.

Tekster, der analyseres:
Amalie Laulund Trudsø: uddrag af Koordinater, s. 7-15, Rosinante, 2013
Caspar Eric: uddrag af NIKE s. 1-5, Gyldendal, 2015
Helle Helle: Rødby-Puttgarden, Samleren, 2005
Selvvalgte tekster i forbindelse med skrivningen af jeres DHO

Omfang ca. 20 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Optakt til DHO

FORMÅL
Dette forløb har fokus på, at I får reflekteret over, hvad litteraturhistorie som begreb indeholder, og hvordan man arbejder litteraturhistorisk med tekster i dansk. Derudover er det en lyn-intro til oplysningstiden, romantikken og det moderne gennembrud via analyse af seks malerier, to fra hver periode.


INDHOLD
Barbara Kjær-Hansen & Tinne Serup Berthelsen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s.8-16, Systime, 2014

Malerier:
Oplysning:
Joseph Wright: An Experiment on a Bird in the Air Pump (1768)
Portræt af Immanuel Kant (ca.1790)
Romantik:
C. W. Eckersberg: Familien Nathanson (1818)
Christen Købke: Udsigt fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro (1838)
Det moderne gennembrud:
Erik Henningsen: Sat ud (1892)
P.S. Krøyer Fra Burmeister og Wains jernstøberi (1885)

Videoer:
Oplysning: https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
Romantik: https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM&t=190s
Det moderne gennembrud: https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus

Grundbog:
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: uddrag af Litteraturhistorien - på langs og på tværs (Systime - forskellige versioner, derfor ikke sidetal, men det er den grønne bog).
- Om Oplysning: særligt fokus på afsnit om Oplysningstidens samfund: "Ny borgerlig offentlighed" + "Livssyn" + "Skrivestil og genrer" + "Overgang til 1800-tallet: Fornuft og følelse"
- Om Romantik: særligt fokus på afsnit om "Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati" + "Skrivestil og sprog" + "Overgang til det moderne gennembrud"
- Om Det moderne gennembrud: særligt fokus på afsnit om "Det moderne gennembruds samfund" + "Livssyn og syn på litteraturen" + "Skrivestil og sprog" + "Det moderne gennembruds temaer: Køn, klasse og kirke"

Omfang: 55 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 DHO: Frigørelse 1870-1924

Forløb i samarbejde med historie


FORMÅL
- at forstå sammenhænge mellem historiske begivenheder og kultur og kunst
- at kunne analysere og fortolke ældre tekster og sætte dem i en sammenhæng
- at forstå danskfaglig interesse og metode med tekstanalyse og argumentationsanalyse som kernen
- at få viden om køn, klasse og nation i perioden fra 1870 til 1924
- at læse forskellige genrer fra perioden


I dansk har vi arbejdet med tre temaer:
a. Køn – kvindernes valgret og rolle i samfundet
b. Klasse
c. Nation og nationalfølelse


INDHOLD

Primær litteratur
- Illa Christensen: Kvinden, 1884 (udgivet under pseudonymet F.C. van der Burgh)
- Olivia Levinson: Støv, 1885
(Tekster læst i forbindelse med andre forløb med perspektiv tilbage til Det moderne gennembrud:
- Herman Bang: Den Sidste Balkjole (1887)
- Herman Bang: Impressionisme - En Lille Replik (1890))

Sekundær litteratur:
Knud Michelsen og Berit R. Langdahl: Om perioden 1870-1920, s.58-75 i Litteraturens Perioder, Gyldendal, 2005
Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Leksikon fra Krydsfelt – En grundbog, s.423-437, Gyldendal, 2011
Johannes Fibiger & Gerd Lütken: Litteraturens Veje, 3. udgave 2012 (Grundbog udleveret i forbindelse med DHO-forløbet)

Omfang ca. 45 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delopgave DHO - analyse af selvvalgt tekst 08-05-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Sproghandlinger og kommunikation (LT)

I dette forløb har eleverne arbejdet med en række forskellige sprogteorier.
(Facework, sproghandlingstyper, høflighedsprincipperne, samtaleprincipperne og interaktionsanalyse). Desuden har eleverne beskæftiget sig med og reflekteret over sprogets to hovedfunktioner (at kunne videregive information vs. den sociale funktion).

Faglige mål:
Viden om relevante sproghandlingsteorier og beherskelse af centrale analyseværktøjer/fagbegreber, som er knyttet til teorierne.

Hvad skal vi lave?
- Læse og gennemgå teorier
- Arbejde med teorierne i praksis (anvende dem analytisk OG afprøve nogle af dem i felten).

Hvad bliver I i stand til?
- At forstå og få øje på, hvordan kommunikation kan analyseres som relationsskabende og ofte også som en skjult "forhandling" (fx af magt og identitet).
- At analysere konkret kommunikation (herunder også skønlitterært materiale) med dette fokus.


Materiale:

Lærerproduceret ppt om sproghandlingsteorier
Diverse lærerproducerede øvelser til at styrke forståelsen af teorierne
Jann Scheuer: 'Sproghandlinger - brug af sprog i dansk' (2009), i uddrag
Udskrift af politiafhøringer (fra 'Begreb om dansk' (2012))
Kortfilm: 'Dennis' (2007)
Herman Bang: 'Den sidste Balkjole' (1886)
Helle Helle: 'Afløb' (2000) [i en skriftlig opgave]

Omfang: 95 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Grundforskelle på realisme/modernisme (VÆRK) (LT)

Dette forløb fokuserede på en skitsering af de grundlæggende forskelle på træk og udtryk i de to hovedspor: realisme vs. modernisme (i bred forståelse). Eleverne blev herunder introduceret til de forskellige retninger, som både kan beskrives "for sig selv", men som også kan knyttes an til ét af de to store spor.

Materiale:
Steffen Auring og Erik Svendsen: "Realismer - Modernismer", Systime 2010 (i uddrag, indscannet)
Kirsten Hamman: "Fra Smørhullet", 2004 (uddrag; indledningen [er i indscanningen af "Realismer - Modernismer])
Gustave Flaubert: "Madame Bovary", 1857 (uddrag; indledningen [er i indscanningen af "Realismer - Modernismer"])
Henrik Pontoppidan: "Ilum Galgebakke", 1887 (uddrag, [er i indscanningen af "Realismer - Modernismer"])
Hans Kirk: "De ny Tider", 1939 (uddrag, [er i indscanningen af "Realismer - Modernismer"])

___________________
VÆRKLÆSNING AF LITTERÆRT VÆRK: Henrik Pontoppidan: "Et Kærligheds-Eventyr", 1918

I arbejdet med værket fokuserede vi bl.a. på de litteraturhistoriske træk (herunder værkets samfundskritik), og vi repeterede citatbrug som dokumentation i analysearbejdet. Eleverne lavede gruppefremlæggelser om forskellige tilgange til værket. Fx værkets forskellige udgivne versioner (med drastiske forskelle på værkets slutning) og en tematisk sammenligning med et uddrag af Flauberts "Madame Bovary".

Omfang: 180 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Ekspressionisme hos Broby-Johansen (digtVÆRK) (LT)

Eleverne har fået en introduktion til Broby-Johansen og ekspressionismen som en -isme.
Vi har beskæftiget os med træk (både stilistiske og tematiske), der går igen i digtene. Herunder har vi bl.a. talt om geometriske former (som er ikke-organiske og dehumaniserende, når de bruges til at skildre mennesker).
Som en del af øvelsen i at lægge mærke til de ekspressionistiske træk har eleverne desuden skrevet digte selv med benspænd, der lagde sig op af de ekspressionistiske træk.

Materiale:

Broby-Johansen: Blod (1922):
[Særligt fokus på: "Foråret kommer til caféen", "Livsanskuelse", "Bordelpige dræber ufødt", "Stridsmænd for det vi elsker""]
Video: "KLASSISK DANSK: Rudolf Broby-Johansen - Ekspressionisme, BLOD (1922)" (https://www.youtube.com/watch?v=HHXDMY2x11g)
Diverse lærerproducerede øvelser

Omfang: 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Introduktion til den reflekterende artikel (LT)

Eleverne har fået introduktion til skrivegenren 'den reflekterende artikel'.
De har dels læst om genretypiske træk og -krav. Vi har også sammen læst og talt om eksempler på uddrag af autentiske elevbesvarelser inden for genren.

Eleverne har selv skrevet både en delopgave med fokus på levende sprog og refleksion via sproget + to fulde opgaver, som kunne besvares som en reflekterende artikel.


Materialer:
Uddrag fra anonymiserede, autentiske elevbesvarelser
Blandet materiale om genretræk (bl.a. fælles tavlenoter + relevante beskrivelser fra Indidansk.dk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Miniforløb om den debatterende artikel

Formål: At introducere eleverne til genren, den debatterende artikel, og kigge på forskelle og ligheder mellem de tre genrer helt overordnet.

Indhold:
Fra opgavesæt i skriftlig dansk til studentereksamen, maj 2018 vejledende opgavesæt 2: om Opgavegenrer + opgave 4: Børnelitteraturens grænser
To autentiske besvarelser af opgave 4 + lærernes vurdering fra: https://www.emu.dk/stx/dansk/skriftlighed/skriftlig-eksamen-og-censur?b=t6-t1075-t3848 (d.3.5.23)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Hvordan påvirker nyhedsbilledet dit verdensbillede

I dette forløb beskæftiger vi os med nyheder med fokus på det aktuelle mediebillede i Danmark (med udsyn i et internationalt perspektiv). Via en medieanalytisk tilgang til forskellige former for medier, med fokus på nyheder, skal I med udgangspunkt i egne erfaringer undersøge jeres individuelle og fælles nyhedsbillede. Vi skal analysere og vurdere mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
I vores forløb vil vores primære fokus være på nyhedspodcasts. Vi vil dog også komme omkring TV-nyheder, avisnyheder og nyheder på sociale medier. I den forbindelse skal vi diskutere, hvilken rolle nyhedsbilledet spiller i forhold til vores verdensbillede.
Tilslut skal I gruppevis producere en nyhedspodcast.
Til forløbet knytter sig også et skriftlighedsforløb med fokus på den debatterende artikel som genre.

Indhold:

Podcast:
DR-lyd: Tiden, d.14.8.2024
DR-lyd: Tiden, d.21.8.2024
Esben Bjerre og Peter Falktoft: uddrag af Her går det godt d.23.8.24.
DR-lyd: Genstart d.30.8.2024: Trumps besværlige bondeknold
Verdens bedste nyheders podcast (kan høre på Spotyfied og Podimo - gratis i 7 dage)

Artikler:
Rune Lykkeberg: J.D. Vance er et fantastisk valg for Trump. Og uhyggeligt for os andre, Information, d.18.7.2024
Verdens Bedste Nyheders konstruktive journalistik (link: https://verdensbedstenyheder.dk/konstruktiv-journalistik/)

Grundbog:
Ole S. Larsen: Håndbog til dansk (2015), s.203-204 (om Nyhedskriterier)
Mimi Olsen. Martin Hulind og Dorte Palle: Podcast s.10-19, Dansklærerforeningen (2022)

Omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Debatterende artikel - Unges nyhedsbillede 26-09-2024
Podcastproduktion 04-10-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Oplysning, romantik, romantisme (dramaVÆRK)

Forløbets formål:

I dette forløb skal eleverne danne sig et overblik over perioderne oplysningstid og romantik og romantisme. Først stifter eleverne bekendtskab med oplysningstidens tanker og seks kendetegn via læsning af Immanuel Kants Hvad er oplysning?, for derefter at læse og analysere hovedværket Erasmus Montanus af Ludvig Holberg (1723). Formålet med værklæsningen er, at eleverne ser et eksempel på, hvordan samspillet mellem tekst, kultur og samfund er i den pågældende periode. Derudover skal de også reflektere over værket og dets betydning i moderne kontekst.
Derefter arbejder vi videre over i romantikken, hvor vi snakker om overgangen mellem de to perioder med fokus på forskelle og ligheder i menneskesyn, religion og digtning. Der læser vi sammen tekster af Grundtvig, Blicher og H.C. Andersen.
Som afslutning på forløbet skal vi på Statens Museum for kunst d.28.2. til en rundvisning og se malerier fra Guldalder og frem til Det moderne gennembrud. Her er fokus på, hvordan de pågældende perioders tanker afspejles i malerkunsten.


Tekster:

Oplysning:
1. Ludvig Holberg: Erasmus Montanus (1723) - hovedværk
2. Ludvig Holberg: Censur (1749)
3. Immanuel Kant: Hvad er oplysning? (1784)

Romantik:
4. Schack Staffeldt: Indvielsen (1804)
5. Adam Oehlenschläger: Guldhornene (1802)
6. N.F.S. Grundtvig: Et jævnt og muntert, virksomt liv på jord (1839)
7. Steen St. Blicher: Det er hvidt herude (1838)
8. H.C. Andersen: Grantræet (1845)

Besøg på SMK-undervisning: fra Guldalder til Det moderne gennembrud

Sekundær litteratur:
9. Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen: uddrag fra Litteraturhistorien på langs og på tværs, 3. udg., 1. oplag (2012-2020), s.80-98 (inkl. arbejdsspørgsmålene + s.319-327 om dramaet overordnet og dramaet i oplysningstiden)
Thomas Bredsdorff: Efterskrift til Erasmus Montanus, Dansklærerforeningen (2010), s.69-132

Omfang: 180 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Realismer og modernismer (RomanVÆRK)

Forløbets formål:
Dette forløb bygger videre på et andet forløb (med Louise) i 2.g. Det overordnede formål er, at eleverne opnår et kendskab til, og kan skelne mellem, realistiske og modernistiske tekster samt blandingsformer. Via arbejdet med teksterne styrkes elevernes analytiske og fortolkningsmæssige egenskaber og deres metodebevidsthed i forhold til tilgang til analysen af teksterne.

Indhold:
1. Peter Adolphsen: Pilk fra en Mlif-Noitca (2000)
2. Peter Adolphsen: Madeleine. Lille trist roman (mundtlig opgave marts)
3. Karen Blixen: De Blå Øjne (1942)
4. Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
5. Johannes V. Jensen: Oktobernat (1898)
6. Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål (1920)
7. Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (1900)
8. Klaus Rifbjerg: Konfrontation (1960)
9. Peter Seeberg: Patienten (1962)
10. Ebbe Skammelsøn (1500-tallet)

Sekundær litteratur:
Steffen Auring og Erik Svendsen: uddrag af Realismer og modernismer (s.7-32) (2011)

Malerier i undervisningen:
Erik Johansson: Set them free (1020)
Michael Kvium: So simple (1995)
Michael Kvium: Livingroom (1999)
L.A. Ring: Sommerdag ved roskilde fjord (1900)


Hovedværk: Tænk ikke på mig (2022)

Omfang: 360 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer