Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Christianshavns Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Maja Hornstrup Jakobsen, Nicolai Lynggaard Boll
|
Hold
|
2022kn id/3 (1kn id/3, 2kn id/3, 3kn id/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate (obligatorisk eksamensegnet boldforløb)
Obligatorisk ultimate-forløb
Fælles boldspilsforløb for alle GF klasser
Tekniske elementer
- Grundlæggende kasteteknikker: forhånd (med og uden lunge), baghånd (med og uden lunge), hammerkast. Alle med og uden opdækning.
- Grundlæggende gribeteknikker (pandekagegreb, høj- og lav pincetgribning /krabbegrivning)
- Afleveringer i løb (foran den løbende)
- Cut-løb
- Pivotering
- Opdækning (optimal positionering)
Taktiske elementer
- Løbemønstre, spilbarhed, cut og løbe sig fri, spille i hullerne, bredde/dybde,
- Stak (angrebsopstilling og løbemønstre)
- Cut med retningsskift
- Modløb
- Medløb
- Effektivt og sikkert opspil
- Personligt forsvar og opdækning
- Kommunikation (verbal og non-verbal)
Sociale elementer
- Evne til at indgå konstruktivt i øvelser.
- Evne til selvstændigt at sætte øvelser op efter instruktion
- Evne til at undervise andre elever i små lukkede spiløvelser på baggrund af lektie og hjælp fra lærer
- Sammenspil og evne til at indgå konstruktivt på et hold.
- Fair play, Spirit of the game.
- Dømme selv
Teoretiske elementer
- Regler
- Fair play konceptet
- Diskussion af relevant opvarmning
Spil
Spil på små og store baner på små (3-4 spillere) og større (7 spillere) hold. Både mix og kønsdifferentierede kampe.
Introduktion til Drejebog
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Opvarmningsprogrammer
I forløbet arbejdes der med opvarmningsprogrammer med fokus på performance.
Eleverne skal kunne udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk og musikfaglig teori. Eleverne skal kende og kunne diskutere opvarmningsprincipper og diskutere specifik overfor generel opvarmning. Eleven skal kunne forholde sig til hvad der adskiller et rytmisk opvarmningsprogram fra et opvarmningsprogram uden musik eller hvor musik bare benyttes for energiens skyld.
Opvarmningsprogrammet planlægges og gennemføres i grupper
De skal kunne udvise forståelse for hvilken slags musik der passer til programmets forskellige dele: gå, hop, sving, styrke, løb.
Bedømmelseskriterier
- Evne til at ramme beatet og bruge takter og taktslag er centralt. Desuden evne til at bruge andre af musikkens elementer i opvarmningen. Altså generel musikbrug og forståelse.
- Bevægelseskvalitet er centraltog der skal kunne skelnes mellem markerede, førte og svingende bevægelser.
- Variation og sværhedsgrad af de valgte øvelser har betydning for bedømmelsen
- Evne til at skabe en varieret koreografi og intentionel brug af rummet og hinanden
- Kropsbevidsthed
- Fysisk kapacitet. Programmet skal kunne gennemføres med fuld bevægelseskvalitet og uden pauser i eller mellem sekvenserne.
- Evne til at samarbejde.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basketball
Formål:
Det overordnede fokus er taktiske og tekniske elementer som er specifikke for boldspillet basketball - hvor samspil, bevægelsesmønstre og overblik for spillet skal iscenesættes gennem tekniske og taktiske fokuspunkter. Tanken er at med simple tekniske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal mestre er; afleveringer, pivotering, stående skud og lay-up Derudover skal der arbejdes med driblinger og finter
De taktiske elementer som eleverne skal mestre er; bevægelse på banen, overblik for spillet, cuts og evnen til at blive spilbar. Derudover skal der arbejdes centrale ellementer i forsvarspillet.
Dertil skal eleverne have kendskab til de simple regler for Basketballspillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det færdige spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
Skudafvikling: Lay-ups, stående skud og hopskud
Finter; evne til at pivotere med angribende formål.
Taktiske elementer
At kunne gøre sig spilbar med Basketball fokus
At kunne modtage en bold med et formål for viderespillet, så man ikke blive en boldflytter, men kan skabe en mere gunstig scoringsmulighed.
Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift med Basketball fokus.
Udnytte diverse Cuts
Bedømmelseskriterier:
At kunne udføre et lay-up → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng At kunne udføre et stående skud (muligvis hopskud) → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At kunne kaste og gribe → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng At gøre sig spilbar, at skabe en mere gunstig scoringsmulighed → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At kunne udføre eller modtage en screening → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At have en aktiv rolle i det færdige spil
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Boksning
Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til boksningens grundlæggende tekniske, taktiske og fysiske elementer. Forløbet har også fokus på boksning som alsidig træningsform, der udvikler fysisk kapacitet (udholdenhed, styrke, koordination og præcision) og kropsbevidsthed. Der arbejdes desuden med elevernes evne til at samarbejde og give konstruktiv feedback.
Faglige mål
- Beherske grundlæggende tekniske elementer i boksning.
- Udvise forståelse for boksningens træningsmæssige effekter.
- Reflektere over fysisk aktivitet og kroppens reaktioner i relation til træningen.
- Udvikle kropsbevidsthed og fornemmelse for egen bevægelse.
Tekniske elementer
- Kropsholdning (guard-position)
- Slagtyper: jab, cross, hook og uppercut
- Benarbejde: skridt frem, tilbage og sideværts bevægelse
- Parader og undvigelser (blokering, ducking og weaves)
- Skift i tempo og rytme
Taktiske elementer
- Slagkombinationer
- Timing og afstand
- Simulering af kamp: arbejde i par med fokus på bevægelse og angreb/forsvar
Fysiske og motoriske elementer
- Træning af power og eksplosivitet (fx via slag i plethandsker og skyggeboksning)
- Koordination og rytme (kombinationsøvelser)
- Kredsløbstræning (intervalbaserede boksepyramider og cirkeltræning)
se på fysisk og mental sundhed
Sociale elementer
- Samarbejde i parøvelser
- Ansvarlighed og respekt i fysisk krævende øvelser
- Kommunikation og feedback
Særlige fokuspunkter
- Kropsbevidsthed og bevægelseskvalitet
- Fysisk kapacitet og udholdenhed
- Samarbejdsevner og ansvarlighed i fysisk kontaktbaseret aktivitet
Væsentligste arbejdsformer
- Pararbejde og gruppeøvelser
- Lærerstyret undervisning
- Individuel refleksion og feedback
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Flag football
Faglige mål:
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Beskrivelse
Overordnede krav: beherske bolden (kaste og gribe) og spilforståelse
Tekniske elementer:
- Greb på bolden
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt
•
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse
Taktiske elementer:
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Forstå spillets regler samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook
Sociale elementer:
- Sammenspil
- Kommunikation
Der er spillet på små og store baner.
Materiale/kernestof:
- Yubio (2022): s.685-707
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Latinamerikansk danseforløb
Faglige mål:
Formålet er at eleven både skal kunne tilegne sig dansetekniske færdigheder kropsligt med hofte, arme, kropsholdning og benbrug samt forståelse af rytme-, takter og musik. Herunder og udføre basisvariationer indenfor almindelig salsa. Desuden også udføre figurer indenfor cubansk salsa i rundkreds (Rueda De Casino).
De skal også kunne sammensætte variationer og figurer efter eget ønske i et frit danseflow.
Herunder forventes det at eleven kan være caller i en Rueda de casino samt at eleven kan vise hvordan han/hun både anvender korrekt håndgreb i et lead af en partner.
Centrale elementer og færdigheder:
Dansevariationer (min. 5 ) og finde flow i disse
Grund elementer (hoftearbejde, arme, føring, håndfatning, calling) er desuden centrale
herunder kan eleven:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken og holde et flow.
- Følge takten 1-2-3-pause
- Træde på forfod, bruge hofter og ben/knæ, bruge sine roterende latinarme, have overskud til at kigge frem
- Koordinere med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
- Kunne style figurerer (min. 5) variationer i et danseflow
Caller
• Eleven skal kunne følge en callers kommandoer
• Kunne fungere selv som caller
- Herunder ligger at calleren altid giver sin kommando i god tid (inden det 8. taktslag)
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Badminton og idrættens organisering
Formål:
Ved forløbets slutning skal eleverne kunne udføre de mest basale bevægelser og slag (clear, drop, lop, lav baghånd, netspil, serv) og kende basal teori bag disse.
Få kendskab til regler og point-tælling i single og double.
Formålet er desuden at se på DGI og DIFs hjemmesider. Få kendskab og reflektere over foreningsidræt og idrættens organisering i DK med udgangspunkt i Dansk Badminton forbund og anden forening. Med henblik på fremtidig aktiv deltagelse i en frivillig forening.
Fokuspunkter:
- Hvad går badminton ud på? reglerne i double og singel
- Jeg udvikler mig og bliver bedre, når jeg øver mig. (det kan jeg tjekke og se på mine filmoptagelser af mit spil)
- Slagteknik og kombination med – serv, clear, drop, netdrop
- Bevægelsesforståelse gennem arbejde og fejlretning af egne færdigheder.
- Hvordan aflevere jeg egentlig en videoaflevering, når filen er stor?
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb - Træningsprojekt
Træningsprojekt 3k
Obligatorisk aerob fokuseret træningsprojekt med rapportskrivning
I løbet er de forskellige boldspil holdet har gennemført i 1g og 2g blevet inddraget og vinklet i retning af intervaltræning. Desuden er der arbejdet med løbelege som intervaltræning, 10-20-30 intervaller, mellemlange intervaller og kontinuert løb
På baggrund af konditest (coopertest/bip-test) sætter eleverne individuelle mål for forbedring af deres kondition. Eleverne udarbejder på bagrund af træningsfysiologisk teori et individuelt tilpasset træningsprogram der skal føre til at de når deres mål.
Undervejs i forløbet føres logbog
Forløbet afsluttes med endnu en konditionstest der viser elevens progression og fysiske kapacitet og og en aflevering der skal vise forståelse for den gennemgåede teori, vise evner for at anvende teorien i egen praksis og vise evner til at forholde sig kritisk til egen praksis og evaluere på resultatet, smat diskutere evt. fejlkilder.
I timerne arbejdes teoretisk og praktisk med teori om kondition, aerobt arbejde, puls, kredsløb, restitution og forskellige træningsformer,
Nogle af træningssessionerne har været elevorganiseret,
Et seriøst rapport er et krav for at bestå faget Idræt c
Kernestof
Afsnit om ”Maksimal iltoptagelse” – Taget fra B - for bedre idræt af Claes Sønderris, 2024, Systime
Artikel: ”Sammenhæng mellem kondi og helbred”. Troels Wolf
Yubio 2023 side: 30-34, 45-52, 67-77
Træningsprojekt 3n
FORMÅL
I 3.g gennemføres et individuelt træningsforløb (træningsprojektet) af syv til otte ugers varighed. Vi har fokus på crossfit. Det overordnede formål med træningsprojektet er, at eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed.
Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel vodcast, hvori eleven skal:
- dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
- demonstrere korrekt brug af faglige termer.
I dette træningsprojekt har vi primært fokus på muskeludholdenhed og kondition. Eleverne vil i modulerne derfor stifte bekendtskab med forskellige typer WOD's fra crossfittræning (udelukkende med egen kropsvægt).
Evaluering i forhold til elevernes fysiske kapacitet (begge test er lavet både som start- og som sluttest):
- Kondital målt ved biptest
- Muskeludholdenhed målt ved crossfittest
Yubio (kernestof):
Kapitel 3: Træningslære (uddrag). I min version af Yubio begynder det på s.67. I skal i kapitel 3 læse følgende afsnit:
3.1: Superkompensation, s.67-69
3.2: Arbejdets tre faser s.69-71
3.4: Aerob træning + Anaerob træning s.72-78
3.6: Styrketræning (stop ved 3.6.1: muskelstyrke, s.78-79) - genoptag ved 3.6.2: Muskeludholdenhed, s.82-83).
Kapitel 25: X-Fit (uddrag) I min version af Yubio begynder det på s.976. I skal læse følgende sider 976-982.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
volleyball
Formål
Formålet med volleyballforløbet er at give eleverne en grundlæggende indføring i de tekniske og taktiske elementer i volleyball. Forløbet skal gøre eleverne i stand til at deltage aktivt i spillet med forståelse for bevægelsesmønstre, regler og samspil. Der lægges vægt på bevægelseskvalitet, samarbejde og taktik i spillet. Eleverne træner og reflekterer over deres egen udvikling og kropsbevidsthed gennem videoanalyse og feedback.
Faglige mål
- Beherske grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball.
- Opnå kropsbevidsthed og bevægelsesforståelse.
- Udvise samarbejdsevner og ansvarlighed i holdsammenhæng.
- Kende og anvende spillets regler og rotationssystem.
Tekniske elementer
- Fingerslag med præcision og passende højde.
- Baggerslag med kontrol og timing.
- Smash (angrebsslag) med afsæt og håndplacering.
- Underhånds- og overhåndsserv.
- Bevægelse og placering på banen.
Taktiske elementer
- Positionsspil og placering i forhold til medspillere og modstandere.
- Brug af spillets tre berøringer.
- Spilforståelse og beslutningstagning i angreb og forsvar.
Sociale elementer
- Samarbejde i holdsituationer.
- Kommunikation og koordinering under spil.
- Rollefordeling og støtte til medspillere.
Teoretiske elementer
- Regler og rotationssystem i volleyball.
- Grundlæggende biomekaniske principper i slag og bevægelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
repetition
repetition
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52734782025",
"T": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52734782025",
"H": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52734782025"
}