Holdet 2022 1x id - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Christianshavns Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Julie Højgaard
Hold 2022 1x id (1x id, 2x id, 3x id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate i grundforløbet
Titel 2 Rytmisk opvarming
Titel 3 Pickleball
Titel 4 Forløb parkour
Titel 5 Udeforløb: Flagfootball
Titel 6 Dans
Titel 7 Floorball
Titel 8 volleyball
Titel 9 Træningsprojektet
Titel 10 volleyball (supplere med timer)
Titel 11 badminton for sjov
Titel 12 akroyoga

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate i grundforløbet

Formål:
Eleverne skal via ultimate stifte bekendtskab med de mest elementære begreber inden for boldbasis. De taktiske elementer, der er i fokus er:
• temposkift
• spilbarhed
• brede og dybde i spillet
• angrebstaktik (cuts)
• forsvarstaktik (zone og mand/mand)
De tekniske fokuspunkter i ultimate er:
• baghåndkast
• forhåndskast
• evt. hammeren/overhånd
• gribe
• pivoteringer
Derudover skal de kende til reglerne i ultimate og kunne spille og dømme en kamp selv.
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Rytmisk opvarming

Rytmisk opvarmning til musik.

Eleverne skal kunne opbygge et opvarmingsprogram af cirka 12 minutters varighed, som sprudler af energi og rytme.

Eleverne skal kunne skelne mellem basale elementer i hhv. opvarmning og reel træning samt gøre rede for, hvad opvarmning skal til for.

Desuden skal eleverne kunne sætte musik til de enkelte sekvenser og forklare, hvordan takten tælles til de forskelle dele.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Pickleball

Faglige mål:
- Beherske centrale færdigheder indenfor færdighedsområdet: klassiske og nye idrætter
- Opnå kropsbevidsthed  
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Forløbets formål er at give eleverne et kendskab til spillet pickleball og pickleballs historie. Vi har i undervisningen fokus på at spille double

Beskrivelse
Overordnede krav: at kunne styre forhånd og baghånd, og forstå spillets taktiske dimension (placering på banen, tælle point).

Tekniske elementer:
- Dink
- Forhånd/baghånd
- Flugtning
- Serv
- Boldkontrol: kryds, lige, dybt i banen

Taktiske elementer:
- At forstå double-bounce
- At forstå vigtigheden af at spille i ”the kitchen”

Selv spillet
- Spil på halv bane og hel bane
- Kamp: double

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb parkour

I parkourforløbet arbejder eleverne med bevægelse hen over forskellige forhindringer og se muligheder - og ikke begrænsninger - i gadebilledet.
Vi har været på legeplads, på Islands Brygge og Bolchefabrikken på Nørrebro.

Vi har arbejdet med balancegang og en række vaults
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Udeforløb: Flagfootball

Faglige mål:
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- Opnå kropsbevidsthed  
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Beskrivelse
Overordnede krav: beherske bolden (kaste og gribe) og spilforståelse

Tekniske elementer:
- Greb på bolden
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt

- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse

Taktiske elementer:
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Forstå spillets regler samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook

Sociale elementer:
- Sammenspil
- Kommunikation
Der er spillet på små og store baner.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Dans

Cha-cha og vals.

Der lægges vægt på at kunne tælle takter i de to stilarter.
I cha-cha skal eleverne kunne følgende variationer: grundtrin, damedrejning, spotturn, hand-to-hand, newyorker,
I vals skal eleverne kunne følgende variationer: grundtrin på stedet, grundtrin i lige bevægelse frem og tilbage på gulvet, halve og fulde drejetrin, oversway
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Floorball

Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.

HVAD SKAL ELEVEN KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 volleyball

I volley skal holdet arbejde frem mod at beherske grundslagene:
baggerslag, fingerslag, underhåndsserv - og blokade

Kende til rotationssystemet og spillernes opgaver på de forskellige positioner.
Kunne regler/pointsystem.
Meget vigtigt - at få flow i spille! Det gøres med udgangspunkt i kidsvolley/teenvolley, dvs. bolden kastes/gribes
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Træningsprojektet

I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:

Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
Demonstrere korrekt brug af faglige termer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 volleyball (supplere med timer)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 badminton for sjov

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 akroyoga

I akroyoga arbejder vi i høj grad med kropsbevidsthed og gensidig tillid.

Eleverne har arbejdet med en række positioner og med overgange mellem disse. Desuden begreber som bonestacking, spotting, håndgreb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer