Christianshavns Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Christianshavns Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023v Fr/4 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25
Institution
Christianshavns Gymnasium
Fag og niveau
Fransk B
Lærer(e)
Louise Torp-Pedersen Jensen
Hold
2023v Fr/4 (
2g Fr/4
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Le Petit Prince et l'imagination
Titel 2
La Francophonie
Titel 3
La chanson francophone
Titel 4
Les jeunes
Titel 5
Les choses qui nous font peur
Titel 6
L'amour peut être compliqué
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Le Petit Prince et l'imagination
[Fra før opdeling]
I forløbet har eleverne stiftet bekendtskab med værket og en smule med forfatteren (Antoine de Saint-Exupéry). De har arbejdet med både intensiv og ekstensiv læsning. Derudover har de arbejdet med lytteforståelse, forståelsesspørgsmål, skriftlig og mundtlig produktion om teksten.
Eleverne har også afholdt korte fremlæggelser om kapitler fra bogen.
Materiale:
- Forord i Le Petit Prince
- Kapitel 1-9 af Le Petit Prince
- Camille : Suis-moi (chanson et paroles)
- Yannick Noah : Le Petit Prince (chanson et paroles)
- Baggrundsmateriale om Le Petit Prince :
1)
https://www.1jour1actu.com/culture/cest-qui-le-petit-prince
2) L’actu du jour : Le papa du Petit Prince : inoubliable aventurier du ciel (artikel)
3)
https://www.1jour1actu.com/culture/petit-prince-film-33459
Indhold
Kernestof:
Chanson Le Petit Prince camille-suismoi-paroles.docx camille-suismoi-a1-app.docx Camille Officiel qui est Camille? Ècrire 10 phrases sur elleYannick Noah - Le Petit Prince Le Petit Prince : ressources ( lecture / audiovisuel ) , activités FLE Yannick
Chanson Le Petit Prince 1camille-suismoi-paroles.docx 1aYannick Noah - Le Petit Prince 2Le Petit Prince texte.pdf Vocabulaires pour Le Petit Prince. Pp. 7-36.pdf Le Petit Prince : ressources ( lecture / audiovisuel ) , activités FLE 5C’est qui, le Pe
Husk en blyant!
Les 7 planètes.docx
Le petit prince : film d'animation - 1jour1actu.com - l'actualité à hauteur d'enfants Antoine de Saint-Exupéry I Quelle Histoire - TV5 Monde (7 mins)
Un exposé – Le Peit Prince
Pas de devoirs! (ingen lektier)
Les 7 planètes (6).docx Le Petit Prince - Saint-Exupéry - FULL TEXT with AUDIO.docx Le Petit Prince - Saint-Exupéry - FULL TEXT with AUDIOLe Petit Prince texte.pdf Chapitre XXI: s. 77-83 (starter efter 1:10)Le Petit Prince et le renard - chapitre XXI
I skal alle læse på jeres eget kapitel hjemmefra, så I hurtigt kan komme i gang og få færdiggjort jeres "exposé".I skal også læse og forstå boblerne på plakaten:
Husk: oprette aflevering: PP
Samme lektie som til sidste gang:I skal også læse og forstå boblerne på plakaten:
Mon Petit Prince - Tout savoir sur le roman d'Antoine de Saint-Exupéry
Vous allez lire (læse):Les personnages Le Petit Prince.docx Notez 1-3 mot(s) de chaque personnage (skriv 1-3 ord ned om hver): l'aviateur, la rose, le renard et le serpent. Qu'est-ce qu'ils symbolisent?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
La Francophonie
La Francophonie [Fra før opdeling af franskholdet - nedenstående er kopieret fra det oprindelige hold]
Projektarbejde i grupper med præsentation af forskellige frankofone lande fra Afrika.
Primær tekst: AYA de Yopougon med individuel forberedelse og pararbejde i timerne - fokus på mundtlighed og glosetilegnelse
Indhold:
Pixigrammatik - Artikler
La Francophonie questions pour ENTREES.docx
elevkode - 2627824c77
Libanon 2023 - Fransk: Fransk sprog og kultur i Libanon - Operation Dagsværk
Projektarbejde 1gFr3.docx
Pixigrammatik - Artikler - I skal arbejde videre med artikler hjemme og gennemføre alle opgaver under ubestemt og bestemt artikel undtaget Kahoot
Vi arbejder med Projektarbejde 1gFr3 ny.docx
Læs om delingsartikel i Franskportal - se vedhæftede link .
Vi arbejder videre med vores fremlæggelser...
Projektarbejdet gøres færdigt
AYA
1m grupperne starter deres fremlæggelser i dag og alle er færdige og parate...
AYA introduktionsopgaver.docx
AYA p. 8-15.docx
HUSK ALTID HÆFTET: AYA de Yopougon
Pixigrammatik - Adjektiver
I skal udfylde nedenstående tekst med gloser fra gloselisten, som vi lavede i sidste time. Det er en god idé at nærstudere billederne undervejs.
Efterstillede adjektiver 1
AYA pp 16-19, 23-26.docx - skriv tre adjektiver på fransk om hver af de tre piger...
AYA pp 28-29, 30-35.docx
Medbring jeres grammatik: Voilà og læs § 6 - igen , især om gradbøjning
Grammatik: Læs § 6 om gradbøjning hjemme. Medbring grammatikpapirer og AYA
Billedebeskrivelse.pdf
Hvis du var til time sidste torsdag, skal du i dag være klar til at præsentere en lille billedbeskrivelse af p. 30 i AYA for resten af holdet :-)
AYA p. 36, 37.docx
AYA p 42, 46-47, 48-57.docx
Find grammatikpapirerne om adjektiver frem af gemmerne og tag dem med...
Grammatik: lav opgave 3 på p. 24 i grammatikpapirer om adjektiver - led efter jeres kopi og lav lektier.
Minlæring
Grammatik: I skal lave opgave 4 a-b-c i grammatikpapirerne om adverbier. I kan finde hjælp i §7 i Voilà.
Skriv et resume af siderne 60-61 i AYA på fransk
AYA p 61, 68-73.docx
Skriv et resumé af siderne 60-61 i AYA på fransk
Læs denne overgangstekst inden I begynder på den skriftlige aflevering
Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektarbejde - La Francophonie 01-12-2023
Oversættelse adjektiver 11-01-2024
Opsamling AYA 21-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
La chanson francophone
La chanson francophone [Fra før opdeling af franskholdet - nedenstående er kopieret fra det oprindelige hold]
Travail en binômes - présentations en classe
Indhold editRediger
Kernestof:
• Choisissez un artiste et une chanson (1).docx
• Paroles de clips | Enseigner le français avec TV5MONDE
• Til dagens lektion skal I hjemmefra overveje hvilke franske sangere, grupper I kender og holder af. I timen vælger I sammen med jeres makker, hvilken sang og kunstner I vil arbejde med fremover.
• Gruppe 9 : Elise, Anaya, Asta, Dilara skal have valgt en sang til i dag!!!
• Grammatik: lav opgave 8 hjemme i grammatikpapirerne.
• Følgende grupper fremlægger for HN i dag:
• Johanna, Andrea et Annika fremlægger jeres frankofone sang i dag
• Sofie, Villads et William og Line, Klara et Oskar fremlægger jeres frankofone sang i dag.
• Agnes, Akeleje et Aksel og Juliane, Iben et Molly fremlægger jeres frankofone sang i dag.
• Nor, Sigrid et Oliver fremlægger jeres frankofone sang i dag
• Au marché.docx
• Løs opgave c) - c'est vrai ou faux i arbjedspapirerne til Les Misérables, der liger i Lectio/dokumenter.
• Minlæring
• Pixigrammatik - Præpositioner adgangskode 2627824c77
• I Dokumenter i Lectio skal I finde 'Billedbeskrivelse' - en skabelon til hvor I opbygger en billedbeskrivelse. Læs den igennem og slå evt. ukendte ord op.
Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Possesive pronominer 01-03-2024
Peésentations des chansons francophones 22-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Les jeunes
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Les choses qui nous font peur
I dette forløb
Indhold
Kernestof:
Titel
Kære franskelever. Jeg glæder mig til at møde jer! Vi skal starte op på et forløb med titlen 'Les choses qui nous font peur'. Jeg har nogle elementer i forløbet, som jeg allerede ved, at vi skal arbejde med, men jeres lektie til denne time er at gøre
Gå ind i klassenotesbogen (følg link) under jeres 'hjemmearbejde'. Der har jeg distribueret en lille beskrivelse af lektien til dette modul. Skriv jeres résumé direkte ind på samme side som beskrivelsen.
Gå ind i 'hjemmearbejde' i klassenotesbogen, og lav den lektie, som står på til fredag d. 1/11.
Husk at lægge det ind, som I lavede sidst + det om La Laïcité i jeres klassenotesbog. Derudover: Øv jer på at huske udenad, hvad flg. ord/udtryk betyder på fransk (I skal slå dem op, hvis I ikke kender dem - men de fleste var i den tekst, I læste sid
I skal forberede jer hjemmefra på at kunne deltage i en samtale på fransk med mig i selve timen. Samtalen kommer til at være i tre-mandsgrupper, og vi sætter os ind i et andet lokale og taler sammen ud fra papirer, som I får. Den forberedelse, I skal
image.png
De grupper, som ikke havde samtaler med mig sidst, skal til samtale i dag. Derudover skal I arbejde med nogle af de reaktioner, som kom i Frankrig efter de mange angreb d. 13/11-15. Som lektie skal I kigge på illustrationen herunder. Undersøg, via ne
L'histoire de Louise au Bataclan.docx
Som forberedelse til timen skal I gøre flg.:
Ingen læselektie, MEN husk at medbringe teksten fra sidst (hvor I sad og udarbejdede gloser). OG så har jeg en lille bøn: øv jer på at kunne bøje flg. tre uregelmæssige verber UDENAD i hhv. nutid/præsens og passé composé: Être, Avoir og Aller. Sig de
I forventes at genlæse de passager, som vi sad med sammen og læste/oversatte d. 19/11. Genlæsningen er vigtig, fordi I husker ord og formuleringer bedre, hvis I arbejder med (og læser) det samme stykke tekst flere gange.
I skal kun gøre flg. som lektie: øv på at kunne bøje disse verber i présent og passé composé udenad: DIRE, DEVOIR, SAVOIR, POUVOIR, VOULOIR, COMPRENDRE og FALLOIR (tjek selv et passende sted, hvordan de bøjes, OG hvad de betyder)
Som aftalt, ser I selv filmen 'La vie d'Adèle' derhjemme i disse timer. Dvs. I skal ikke møde op på skolen, men selv sætte filmen på (via Filmstriben, hvor I kan finde den.Den danske titel er 'Adeles liv - kapitel 1 og 2'). Den er lang (men god!); de
I skal gøre jer overvejelser om, hvad I kunne tænke jer at arbejde med tematisk i filmen 'La vie d'Adèle'. Der er flere veje ind i et arbejde med den, men jeg vil godt høre, hvad jeres tanker er. Øv jer desuden på at kunne flg. på fransk (I skal selv
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
L'amour peut être compliqué
Indhold
Kernestof:
I skal gøre jer overvejelser om, hvad I kunne tænke jer at arbejde med tematisk i filmen 'La vie d'Adèle'. Der er flere veje ind i et arbejde med den, men jeg vil godt høre, hvad jeres tanker er. Øv jer desuden på at kunne flg. på fransk (I skal selv
Kig på jeres noter fra sidst om objekts- og dativpronomener. Overvej hjemmefra, hvordan I ville skrive denne sætning om med et objekts- eller dativpronomen: JE DÉTESTE LA MÉLODIE ET LES PAROLES. Husk, at I skal kunne forklare jeres svar.
Vi kigger på mere Samuel. Husk at have oversat også episode 2 færdig.
SAMUEL Séries Emilie TRONCHE PREMIÈRE ÉPISODE.docx
SAMUEL%20Séries%20ep.%202%20dimanche[1].docx
Eneste lektie er, at I skal have set afsnit 6 af 'Samuel' hjemmefra. Se den gerne to gange, så du fanger lidt mere anden gang. Det er helt okay, at I ikke fanger alt i sproget, men prøv at følge med i handlingen og stemningen.
Les feuilles | Samuel #06 | ARTE
Bonne année, chers élèves ! Jeg glæder mig til at se jer igen. I dag skal vi både kigge på en særlig fransk januar-tradition (ingen forberedelse til dette), OG vi skal videre med Samuel. Som lektie til arbejdet med Samuel skal I hjemmefra have set ep
La pluie | Samuel #09 | ARTE
Som forberedelse til timen skal I gøre flg.:
Husk at medbringe ark om episode 12 (Le zizou). Hvis man var fraværende sidst, skal man have set episode 12 hjemmefra (findes på Youtube. Søg på 'Samuel série épisode 12')
Le journal intime de Dimitri.docx
Vi fortsætter samtaler. Husk at medbringe relevante papirer (herunder det papir med 'Le journal intime de Dimitri'). I får også instruks i den mundtlige aflevering, der skal afleveres snart, i denne time.
Les personnages de Samuel.docx
Samuel (14/21) - La rentrée - Regarder la série | ARTE
I skal have set episoderne 13, 14, 15 og 16 af Samuel. I skal have godt styr på, hvad der foregår i de forskellige episoder. Vi arbejder i timerne sprogligt med indholdet, men vi ser ikke episoderne sammen. Notér evt. for jeres egen skyld, hvad der s
Gense afsnit 15 og 16 af Samuel, så I kan arbejde direkte med dem. Øv derudover på at kunne bøje flg. verber/verbaludtryk i præsens udenad: rêver de - se sentir - en avoir marre de
Gense gerne de fire afsnit af Samuel (13, 14, 15, 16), og medbring skriveredskab
Vi mødes i 53
Vi skal arbejde med glosearbejde, hvor vi fokuserer på hyppigt anvendte formuleringer og nogle af de småord, der ofte driller i arbejdet med at formulere sætninger. Som forberedelse skal du kigge grundigt på nedenstående kort/oversigt og lede efter t
Lektien er, at du tjekker med dig selv, hvor mange af de udtryk fra sidst, som du kan huske. Enten huske både den franske ordlyd OG betydningen. Eller huske kun den danske betydning. Eller huske kun den franske ordlyd. (Lektien er en opfordring til a
La grève | Samuel #17 | ARTE
Øv på at bøje METTRE, AVOIR, ÊTRE, TROMPER, ESSAYER og SOUVENIR i présent. Se desuden episode 18 og 19 af Samuel hjemmefra (de af jer, som var fraværende tirsdag, skal også se afsnit 17). Episode 18 er noget af et mareridt; faktisk helt bogstaveligt
La fièvre | Samuel #18 | ARTE
Le clair de lune | Samuel #19 | ARTE
Gense gerne afsnit 18 og 19 af Samuel. Medbring det ark med sætninger, som I skulle oversætte i timen onsdag. Kig i øvrigt på arket, og udvælg to af de sætninger, som du HAR oversat, og øv dig på at kunne sige dem højt udenad på fransk (UDEN at skele
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 28
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68139569365", "T": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68139569365", "H": "/lectio/5/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68139569365" }