Holdet 3E DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Å - Master - årsplan (25)
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Steffen Iversen
Hold 2023 DA/E (1E DA, 2E DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Noveller
Titel 2 2. Kunsten at tale godt
Titel 3 3. Serier
Titel 4 4. Det moderne gennembrud
Titel 5 5. Velfærdsstaten - DHO
Titel 6 6. Chatbotterne kommer!
Titel 7 7. Samtaler
Titel 8 8. Myter og eventyr
Titel 9 9. Kampagner
Titel 10 10. Journalistik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Noveller

Danskfagligt indhold i grundforløbet

Korte fortællinger

Forløbet handlede om, hvordan man analyserer og fortolker kortere tekster i dansk på gymansiet.

Vi trænede bærlæsning og analyse og fortoilkning med udgangspunkt i følgende begreber:

Analyse og fortolkning, Tomme pladser, kortprosaens genretræk, novellens genretræk, billedsprog, semantisk skema, realplan, billedplan, intertekstualitet, fremstilling, komposition, personkarakteristik, korfilmens genretræk, berettermodellen

Materiale

Thøger Jensen, ”Nu sad det unge par sikkert og så video” (1998)

Jesper Wung-Sung, ”De tre veniner” (2000)

Jan Sonnergaard, ”Formel B” (2000)

Hanne Richardt Beck, “3. tv.” (2005)

“Der var engang en jæger” (2015) Kortfilm

Noveller

Forløbet fortsatte og sammenfattede arbejdet med korte fortællinger i grundforløbet

”I gang med tekster” in: Darger, Begreb om dansk, Dansklærerforeningens Forlag, 2021, s. 9-13

”Hvad er en novelle?” in: Litteraturhistorien på langs og tværs, 2020, s. 279-294

Edgar Allen Poe, ”Hjertet, der røbede” (1843)

Pia Juul, ”Alle kan ro” (2008)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Kunsten at tale godt



Formål

Formålet er at arbejde med sprog, kommunikation, retorik og argumentation. Hvad er sprog? Hvordan kommunikerer man vellykket? Hvad vil det sige at argumentere for noget?
Formålet er at arbejde med retorikkens funktion og grundlæggende begreber. At arbejde med mundtlig formidling i form af god og dårlig kommunikation på analytisk og praktisk niveau.

At opnå kendskab og bruge følgende begreber i arbejdet med tekster:

Talerens formål (at informere, underholde eller overbevise) og genrer (den informative tale, den politiske tale og lejlighedstalen) det retoriske pentagram (modellen for kommunikationssituationen: emne, afsender, modtager, situation, sprog og genre), retoriske virkemidler (fx anafor, epifor, retoriske spørgsmål, metaforer), appelformerne (ethos, pathos, logos), Toulmins argumentationsmodel (påstand, belæg, underbelæg, rygdækning, styrkemarkør og gendrivelse), argumentations fire faser (konstaterende, definerende, evaluerende og advokerende), Talens fem forarbejdningsfaser
(Inventio, Dispositio, Elocutio, Memoria, Actio) og forskellige argumenttyper (fx ordvalgsargument, ekspertargument, postulat, skræmmeargument).

Materiale

”Øvelser til typer af taler og kommunikationssituationen” in: Uddrag fra ”Håndbog til dansk” og ”Sprog i brug”, Systime, iBog

”Øvelse til retoriske stilfigurer” in: Uddrag fra ”Mundtlighed i dansk”, Systime, iBog

”Øvelser til komposition, argumentation og argumenttyper” in: Borup, Ud med sproget, 2007 og ”Begreb om dansk”, Systime, iBog og ”Håndbog til dansk”, Systime, iBog

”Dynamisk argumentation” in: Borup, Ud med sproget, 2007, s. 62-3

”Vi forstår med både hjernen og hjertet - appelformerne” in: Borup, Ud med sproget, 2007, s. 47-57

TALER

Uddrag af Dronningens nytårstale 2020
Uddrag af Greta Thunbergs tale på Christiansborg Slotsplads 2019
Uddrag af Peter Yding Brunbechs mini-foredrag om velfærdsstaten
Kronprinsesse Marys tale på Christiansborg Slot den 26. maj 2018 i anledning af kronprins Frederiks 50-års fødselsdag
Jens Stoltenberg, ”Tale efter terrorangreb” (24. juli 2011) (Norsk – med danske undertekster)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8oPbd9UvZuY
Præsident Obama holder tale på Demokraternes konvent i Boston i 2004: https://www.youtube.com/watch?v=eWynt87PaJ0
Fodboldspilleren Nicklas Bendtner efter voldelige episode (2018)

Søren Ulrik Thomsen, Det værste og det bedste (2002) (værk)

Ca. 50 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Serier

Tv-serier i dansk

Formål
Formålet med forløbet om tv-serier er todelt: forløbet skal genopfriske den analytiske tilgang og de grundbegreber, som vi bruger generelt i dansk, når vi arbejder med fiktion, dvs. skabe nysgerrighedover for at viden og analyse kan give en større kunstoplevelse og dannelse. Og desuden skal forløbet give et indblik i tv-serien som særligt moderne mediemæssigt fænomen, herunder undersøge genretræk, fiktionskoder og stiltræk, tematiske forhold, personkarakteristik og kompositionsanalyse.

Materiale
Niels Pedersen, ”Antihelte, vampyre og kæderygning: Da tv-serier blev finkultur”, Børsen, 3.10.2013
Udleverede handouts (Frit efter P. H. Hansen, Tv-serier, 2012, s. 8-13, s. 26-33, s. 130-161)
Poul Henriksen, Tv-serierDK, 2013, s. 66, 71, 72, 78-79, 81-82

Korte uddrag (”citater”) af følgende tv-serier:
”Sex and the city” (intro-del)
”True blood” (intro-del)
”Forbrydelsen” (S1E1, 00:00-12:00)
”The Sopranos” (S1E18 “Tony forsøges myrdet”, 22:00-27:00)
”Band of Brothers” (S1E1 ”Bagholdsangreb”, 22:00.27:00)

Hele afsnit:
”Klovn” (S3E5 ”Thors øje”)
”The Walking Dead” (S1E1) (3. VÆRK)

Stil:
DR, Huset (S1E1) (2023)

ca. 30 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Det moderne gennembrud

Det moderne gennembrud

Formålets formål vat en introduktion til realismen og den fremkomst under Det moderne gennembrud (1870-1890). Realismens mange underkategorier var naturalisme (Amalie Skram), kritisk realisme (Pontoppidan) og impressionisme (Herman Bang og evt. J. P. Jacobsen). Vi så på Det moderne gennembrud d fra de tre K’er: kirke, klasse og køn – med hovedfokus på køn.

Vi byggede desuden bro til det efterfølgende DHO-forløb om velfærdsstaten ved at arbejde med folkelig realisme og socialrealisme

Materiale

”Det moderne gennembrud” (uddrag) in: Barbara Kjær-Hansen et al., Litteraturhistorien på langs og tværs (iBog)

”Hvad er realisme?”, s. 8-13 in:  Auring og Svendsen, Realismer, modernismer, Systime, 2011
Henrik Pontoppidan, ”En Vandringsmands” (1887)
”Impressionismen og Herman Bang” in: Brug litteraturhistorien, Systime, iBog
Herman Bang, ”Impressionisme. En lille replik”, 1890
Herman Bang, ”Pernille” (1880) (uddrag)
Ibsen, Et dukkehjem, 1879 (3. akt)
”Kvindefrigørelse og sædelighedsfejde” og ”Sammenbrudslitteratur – det moderne gennembruds kvinder” fra Litteraturens veje, Systime, iBog
Amelie Skram, Af ”Constance Ring” (1885) (uddrag)
Christoffer-Wilhelm Eckersberg, "Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre", 1820
Bertha Wegmann, "Portræt af Jeanna Bauck", 1881
Pontoppidan, En stor Dag, 1891/1899 (analyse i prøve)
J.P. Jacobsen, To Verdener, 1879
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945) in: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime iBog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Velfærdsstaten - DHO

Velfærdsstaten - DHO

Forløbet arbejdede med realistisk litteratur i det 20. århundrede, der omhandler sociale og kulturelle forhold, der knytter sig til velfærdsstatens forskellige udviklingstrin fra 1930'ernes første store socialereformer, til den store velstandsstigning i 1960'erne og 1970'erne til reformerne i 1990'erne og den efterfølgende udvikling henimod en såkaldt 'konkurrencestat'.
Vi arbejdede med socialrealismen (Martin Andersen Nexø og Harald Herdahl), nyrealisme (Anders Bodelsen), bekendelselitteratur (hverdagsrealisme og psykologisk realisme hos Vita Andersen), til 1990'erne rå eller 'dirty realisme' hos fx Jan Sonnergaard til en den samfundskritiske realisme hos Asta Oliva Nordenhof og Yahya Hassan i 2010'erne ("generation etik")

Materiale

”Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945)” in: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime iBog
” Nyrealisme (1965-1980)” in: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime iBog
”1970’erne: Krise og politisk aktivisme” in: Brug litteraturhistorien, Systime, iBog
”Portræt af Jan Sonnergaard” (uddrag) in: Systimes danskredaktion, Danske forfattere, Systime, iBog, Første udgivelsesår 2015: https://danskeforfattere.systime.dk/?id=55

Martin Andersen Nexø. Murene (1928)
Herdal, Før jul (1933)
Anders Bodelsen, Signalet (1965)
Lise Reinau, Herlev (1966)
Vita Andernsen, Søndag (1977)
Vita Andersen, Hvad tror du jeg tror (1977)
Jan Sonnergaard, DIG VIL JEG SGU DA SKIDE PÅ (2000)
Asta Olivia Nordenhof, når man er vokset op med vold og sex (2013)
YAHYA HASSAN, BARNDOM (2013)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Chatbotterne kommer!

Formål

Forløbet omhandlede den nye sprogmodel, ChatGPT (https://chatgpt.com/auth/login). Vi brugte sprogmodellen igennem hele forløbet med en række forskellige øvelser, herunder Turingtest med ChatGPT. Vi lærte at give den ordrer ("prompte") og forholde os kritisk til dens svar og dens 'hallucinationer'. Vi talte om teknologi og menneske, kunstig intelligens, teknologibegejstring, teknologipessimisme, dystopi, robotter, science fiction, transhumanisme

Materiale

H. C. Andersen, ”Jernbanen” (1842)

Marinetti, Futurismens manifest (1909) (uddrag)

Peter Seeberg, Patienten (1962)

Kasper Fast, ”Kunstig intelligens kan spare dig tid i hverdagen”, Berlingske d. 28. juli 2023

”Transhumanisme – Det nye menneske” in: Sparsø, Teknologi og filosofi 2, s. 77-79, 82, 95

”Den transhumanistiske erklæring” (1998/2002)

Kasper Lippert-Rasmussen, ”Ville det være dårligt, hvis vi blev bedre?” (2002)

Georg Mathisen, Skal robotter have ‘menneskerettigheder’? Videnskab.dk, 26.2.2020

Kaspar Colling Nielsen, Mount København (2010) (uddrag)

Olga Ravn, De ansatte (2018) (uddrag)

”Mundtligt og skriftigt sprog” in: Darger, Begreb om dansk, 22014, s. 123-129

Søren Ulrik Thomsen, Det værste og det bedste, 2002 (VÆRK)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Samtaler

Formål

Vi arbejdede med samtaler både i hverdagen og i litteraturen. Vi øvede os i at forstå forskellige træk ved samtaler, herunder undertekst, humor og sproghandlinger, og vi trænede analyse af samtaler.

• Sproget er menneskets vigtigste kommunikationsmiddel.
• Tavshed er sprogets fundament – og derfor også en slags kommunikation.
• Samtale er menneskets mest almindelige form for kommunikation.
• Samtale foregår mellem flere talende på samme tid og ved at de samtalende skifter roller undervejs.
• Formålet med samtaler i hverdagen er ofte af social karakter, og indholdet vil derfor oftest være præget af uformelle hverdagsoplever og hverdagstanker.
• Samtalen er i sin oprindelse mundtlig.
• Skriftsproget kom senere og er mere standardiseret (”standardsprog”)
• Mundtligt sprog er karakteriseret ved at være her og nu.

Den vellykkede samtale overholder flg. overordnede principper:

Samarbejdsprincippet:

• Hold dig til emnet (relevans)
• Sig kun det nødvendige (omfang)
• Giv plads/send stafetten videre (turtagning)
• Udtryk dig klart
• Tal sandt

Høflighedsprincippet:

• Vær hensynsfuld
• Vær positiv
• Søg enighed
• Undgå at kritisere


Vigtige begreber

Talesprog, skriftsprog, blandingsgenrer (herunder SMS-sprog og sprog på SoMe med gruppesprog og medialekt), Standardsprog, Dialekt, Sociolekt, Medialekt, Gruppesprog, undertekst, Samarbejdsprincippet, Høflighedsprincippet, Samtaletyper (Formel, Uformel, Asymmetrisk, symmetrisk), facework, at tabe ansigt, front stage, backstage, optoning, nedtoning, sproghandlinger (Regulerende, Informerende, Følelses- og holdningsudtrykkende, Samtalestrukturerende, Rituelle)


Materiale

Lasse Winther Jensen, ” En skriftløs verden”, Weekendavisen, 3.9.2024
”Mundtligt og skriftligt sprog” in: Darger, Begreb om dansk, s. 123-129
”Samtaletyper” (Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser, Systime, iBog, 2012)
”Pacing/dispacing” in: Zander Hagen, Sprog og tale, 2016, s. 110
”Samtalepartneren som submissiv, assertiv, aggressiv” in: Zander Hagen, Sprog og tale, 2016, s. 116
”Høflighed og facework” in: Lassen, sprog i brug, Systime iBog, 2012
Scheuer, Sprog er handling, DLF, 2009, s. 6-16, 30-34


”Andres og Sebastian taler om. Musik” (dialog)
”Politiafhøringer” (2007) (fra antologien til Darger, Begreb om dansk)
Hemingway, Noget holder op, 1924
Klip fra den svenske film "Adam & Eva" (1997) (Måns Herngren
Klip fra Blinkende lygter (2000) (Instruktør: Anders Thomas Jensen)
The Talk, Will Smith & Chris Rock (2024): https://www.youtube.com/watch?v=_HML6UYYF-I
Aksildsen, “Et dejligt sted” (1996)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Myter og eventyr

Formål

Formålet med forløbet var at give indsigt i myter og eventyrs betydning på tværs af kulturer og tider. Gennem arbejdet med genrekendskab undersøgte vi kendetegn ved myter, sagn og eventyr, herunder deres strukturer, motiver og tematikker. Forløbet skabte forståelse for, hvordan disse fortællinger afspejler samfund, værdier og verdenssyn, samt hvordan eventyrlige og mytiske træk kan blive bearbejdet i fx moderne litteratur – i vores tilfælde ’fantastisk litteratur’. Fokus i vores analyse og fortolkning af fx eventyrlige tekster var på symbolik, tematik, komposition og budskab (fx morale).
Som en del af forløbet arbejdede vi med metode og læsestrategier i dansk.

Materiale

”Myte, sagn, legende” in: Textanalyse, Systime, iBog
”Folkevisens flade personer og voldsomme temaer” in: Rangvid et al., Brug litteraturhistorien, 2014, Systime, iBog
”Ridderviser og trylleviser: en farlig overgang” in: Rangvid et al., Brug litteraturhistorien, 2014, Systime, iBog
”Den mytiske tekstverden” in: Johannes Fibiger, Den litterære virkelighed. Dansklærerforeningens forlag 2019, s. 36-47
”Eventyrets fortælleregler” in Textanalyse, Systime, iBog, 2012
”Eventyr” in Textanalyse, Systime, iBog, 2012

Anonym, Ridderens runeslag
Bibelen, Første Mosebog, ”Verden skabelse” + ”Adam og Eva”
Nordisk mytologi, ”Skabelsen” (fri gendigtning af Samantha Olesen)
Rigveda, ”Skabelsen”
Verdens skabelse ifølge Huaianzi (kinesisk skabelsesberetning)
(de fire skabelsesberetninger er alle taget fra Fibiger, Den litterære virkelighed. Dansklærerforeningens forlag, 2019)
Peter Adolphsen, ”De spredte knogler” (1996)
”Vaskemidler og sæbepulver” in: Roland Barthes, Mytologier (1957)
”Rødhætte” in: Garner, Politisk korrekte eventyr, Ashehoug (1995)
Charlotte Weitze, ”Biller” (1996)

H.C. Andersen, Tepotten (1862)
Tepotten. En biografisk læsning
Tepotten. En ideologikritisk læsning
Tepotten. En kønskritisk læsning
Tepotten. En postkolonial læsning
Tepotten. En psykoanalytisk læsning
(alle læsestrategier er taget fra Litteraturens veje, iBog, Systime: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=768)

Eleverne arbejdede med følgende digte af Morten Søndergaard:

Suveræn
Atlas
Et stort dyrs
Bier dør sovende
Tag et skridt
Kirsebærtræet
Universet leger
Flere og flere danskere
Bøjningsformer
Tak

Morten Søndergaard, Ordapoteket (2010) - VÆRK

Klassen deltog i en heldags myteworkshop med digteren Morten Søndergaard.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Kampagner

Kampanger

Forløbet var et innovationsforløb, hvor eleverne skulle lave en kampagne med udgangspunkt i viden om retorisk og retoriske virkemidler, der knytter sig til overbevisende kampagner. Som en væsentlig del af forløbet lærte eleverne også at analyse og fortolke kampagner.

Forløbet var et tværfagligt innovationsprojekt med biologi, der omhandlede ønsket om at reducere forbruget af antibiotika.

Materiale

Darger, Begreb om dansk, s. 31-34 ("kommunkationssituationen")
”Vi forstår med både hjernen og hjertet - appelformerne” in: Borup, Ud med sproget, 2007, s. 47-57
"Minervamodellen"
"AIDA-modellen"
"Hvad er en kampagne?" (Lærerens egne noter og https://kommunikationita.systime.dk/index.php?id=185 )
Kræftens Bekæmpelse, Help a Dane, 2017: https://www.youtube.com/watch?v=NTrPu9xQyMQ&t=227s
Kreativ destruktion og fertilitetskampagne fra Københavns kommune (2015/2018) in: Innovation C, Systime, iBog
Leger Uten Grenser, Derfor er antibiotikaresistens dødsskummelt, 2017: https://www.youtube.com/watch?v=-8S6Vg0STxc
Statens Seruminstitut, Brug mig med omtanke, 2027: https://www.youtube.com/watch?v=UEQzEaOtdQw  


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Journalistik

Formål

Vi lærte at genkende og analysere de forskellige nyhedsgenrer med fokus på nyhedsartiklen og reportagen, herunder artikler der gør brug af den fortællende journalistiks virkemidler, herunder featuren, new journalisme gonzo-journalistik. Eleverne lærte om nyhedskriterierne, nyhedstrekanten og journalistisk layout, og at kunne skelne mellem fakta- og fiktionskoder, og i arbejdet med reportagen og den fortællende journalistik lærte eleverne at udpege litterære virkemidler og brug af litterære og subjektive udtryksformer i journalistikken.

Vigtige begreber
Nyhedstrekanten, nyhedskriterier, journalistisk layout, herunder rubrik, manchet, brødtekst, nyhedsgenrer, herunder nyhedsartikel, reportagen, fortællende journalistik (bl.a new journalism og gonzo-journalistik), fakta- og fiktionskoder (litterære virkemidler)

Fortællerforhold som virkemidler
(fortælletype, fortællemåde, synsvinkel: 1. personsfortæller, 3. personfortæller, personalfortæller, observerende fortæller, skiftende fortællersynsvinkel, alvidende fortæller, upålidelig fortæller, indre syn, ydre syn, medsyn, bagudsyn, den berettende, sceniske og beskrivende fortællemåde)

Materiale


Uddrag fra

”Journalistik, når tekster vil informere” in: Darger, Begreb om dansk, 2020, s. 191
”Avisjournalistik” in: Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, Systime, iBog, Første udgivelsesår 2015
”Genrer i journalistik” in: Henrik Poulsen, Grundbog til dansk, iBog, 2020
”Den klassiske nyhedsartikel” in: gymdansk.dk – besøgt 16.11.2024

”Tilstræbt objektivitet og vinkling” in: Mimi Olsen et al., Dansk til tiden, Systime. Første udgivelsesår 2022

”Avisjournalistik” in: Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, Systime, iBog, Første udgivelsesår 2015

”Tv-nyheder” in: Textanalyse, iBog, Systime, Første udgivelsesår 2012

”Opinionsgenrer” in: Mimi Olsen et al., Dansk til tiden, Systime. Første udgivelsesår 2022

”Reportagen 2” in: Mimi Olsen et al., Dansk til tiden, Systime. Første udgivelsesår 2022

”Fortællende journalistik” in: Mimi Olsen, Jan Aasbjerg Petersen, Cecilie Ruby Tolstrup, Dansk i tiden. Grundbog, Systime, Første udgivelsesår 2022

”Featuren” in: Textanalyse, iBog, Systime, Første udgivelsesår 2012



Artikler m.m.:

Lotte Højstrøm, ”Kæmpe juletræ er væltet ned over storcenters P-plads: Nåede kun at stå to dage” JydskeVestkysten, 16.11.2024

TV-avisen på DRTV: https://www.dr.dk/drtv/serie/tva_358871 (vi analyserede en hel udsendelse kl. 18.30 fra den forrige aften) VÆRK

”Samuraisværd, sabler og salonrifler: Sydøstjyllands Politi har fået indleveret hundredvis af ulovlige våben”, LokalAvisen, 19.11.2024

Louise Skov Andersen, Jeg har hørt om en, der blev tacklet så hårdt, at hun tissede i bukserne, Politiken, 15.04.2011

Michael S. Lund: På computer-kirkegården hoster børn blod. Politiken/Lnd.dk, 2008

Pernille Stensgaard, Mavefornemmelser, Weekendavisen, 9.10.202

Flott, Laursen og Sønnichsen, ”Som om solen kom for tæt på”, Jyllandsposten, 05.11.2004

Johannes V. Jensen: "Arbejderen". I: "Journalisten Johs. V. Jensen", Ajour, 2002


Eksamensøvelse:

Ritzaus Bureau, "Gammelt tv starter skolebrand i Midtjylland" (2012)

Morten Sabroe, ”Ildkuglen i fjernsynet” (1994)

ca. 70 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer