Ingrid Jespersens Gymnasieskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Ingrid Jespersens Gymnasieskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3F DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Å - Master - årsplan (25)
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Julie Ladefoged, Linette Kjærside, Lisa Seeberg, Maria Gunn...
Hold
2023 DA/F (
1F DA
,
2F DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Nyheder
Titel 2
Argumentation
Titel 3
Folkeviser og folkeeventyr
Titel 4
DHO Kolonihistorier Dansk Vestindien + Grønland
Titel 5
1. RYK Klimaet!
Titel 6
2. Reformation, renæssance og barok
Titel 7
3. Natursyn og kulturmøder i lyrikken
Titel 8
4. Innovation med Biologi og Dansk
Titel 9
5. Autofiktion og selvbiografi
Titel 10
6. Oplysningstiden
Titel 11
7. Værklæsning
Titel 12
8.. Dokumentarfilm
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Nyheder
Formål
- medieanalytisk tilgang, herunder nyhedsformidling.
– sproglig analyse
Indhold:
Forløb om traditionel nyhedsjournalistik med fokus på sproglig analyse af den journalistiske tekst. Begreber: nyhedsartiklens indre- og ydre komposition, nyhedskriterier, sproglige virkemidler, avistyper.
Indhold
Kernestof:
Hej 1F, glæder mig til at møde jer. Vi går i gang med et medieforløb - ingen lektier :-) Maren
Jeg vil bede jer læse side 1-4 i kompendiet. Husk meget gerne aviser!
mystisk_doed_i_sandkasse.pdf
description
Husk aviser!! Jeg vil bede jer læse s. 7-12 i kompendiet - fokus på kilder og vinkling!
Jeg vil bede jer læse debatindlægget om nyhedsformidling.
Nyheder vs. underholdning.pdf
description
Hej 1.F, jeg er desværre blevet syg, og I skal arbejde selv i dette modul. I skal skrive på den skriftlige opgave (aflevering), og jeg har lagt opgaveformulering + skrivevejledning her på timen. Vh Maren.
Debatindlæg om underholdning i nyhedsformidling.docx
description
Vi skal høre jeres nyhedsanalyser, når I har færdiggjort dem.
Makkerpar og grupper 1F.docx
description
De sidste nyhedsoplæg, opsamling og som aftalt - nyt forløb
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Argumentation
Formål:
- appelformer og argumentation
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med
formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
Indhold:
Introducerende forløb til argumentation med fokus på argumentets grundelementer (Toulmin), appelformer, argumenttyper.
Materiale
Afsnit om argumentation fra Håndbog til dansk
Indhold
Kernestof:
Jeg vil bede jer lave opgave 3 i dokumentet om argumentation (ligger i mappen og vedhæftet her). Argumentation hÃÂ¥ndbog til dansk.pdf
description
Vi arbejder videre med argumentation, og I skal i gang med jeres kampagne. Ingen lektier
Argumentation fortsat, ingen lektier.
Julehygge: vi ser/hører jeres kampagner, jeopardy og afsløring af nissevenner.
Argumentation kampagneopgave.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Folkeviser og folkeeventyr
Formål:
– tekster fra tiden før 1700
- fra dansk litteraturs kanon læses mindst én folkevise
- litteraturanalyse og -fortolkning
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk
Indhold:
Middelalderens mundtligt overleverede tekster. Sprogligt fokus gennem anvendelse af begreber som syrebadsteknik, ekspansionsteknik, mundtlige træk. Indholdsmæssigt fokus på psykologisk læsning. I forløbet indgår analyserende artikel om "Agnete og Havmanden".
Materiale:
"Harpens kraft"
"Torbens datter"
"Kong Lindorm"
TV-filmatisering af Karen Blixen: "Ringen"
Afsnit om folkeviser og folkeeventyr fra Litteraturhistorien på langs og på tværs
Lærernoter om folkeviser
Indhold
Kernestof:
Kære 1F, Godt nytår! Vi begynder på et forløb om folkeviser og folkeeventyr. I har ikke lektier for.
Gør jeres arbejde med "Harpens kraft" færdigt (kompositionsanalyse og jeres eget bud på psykologisk tolkning) og læs s. 7-9 i materialet til folkeviser og folkeeventyr + lav spørgsmålene nederst i opgavedokumentet.
description
Materiale til folkeviser og folkeeventyr.pdf
description
I skal arbejde med jeres gendigtning og omvendte syrebad.
Vi arbejder videre med folkeviser (fokus på psykologisk tolkning af overgangsmotivet) med Karen Blixens "Ringen" som perspektivering + jeres gendigtning og omvendt syrebad.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO Kolonihistorier Dansk Vestindien + Grønland
Dansktekster fra og om dansk Vestindien og Grønland.
Indhold
Kernestof:
2024 DHO-plan.docx
description
Planen som vi kører efter. Det er ikke lektie, men vi skal bruge den i modulet.
Lektie: Læs resten af Tidsskriftet Marronage (uddrag side 39) og svar på spørgsmålene hertil (side 68-69)
2024 plan.docx
description
Lektie:
Læs side 32 - 41 i den orange bog.
2024F DA plan.docx
description
2024 F DA plan.docx
description
Danske kolonihistorier, orange grundbog; sider: 141-146
Udleveret fra bogdepot
Danske kolonihistorier, antologien; sider: 111-120, 136-153
Udleveret fra bogdepotet.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Genaflevering
03-03-2024
Aqqaluk Lynge-analyse
10-04-2024
Analyserende artikel
14-04-2024
Ny opgave (6)
05-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
1. RYK Klimaet!
RYK Klimaet
Estimeret omfang: ca. 20 normalsider
RYK Klimaet er et forløb, der forbereder elever på konstruktiv klimajournalistik. Gennem forløbet får eleverne
- grundlæggende indføring i den konstruktive journalistik
- lært at producere klimahistorier gennem empiri og research
- får besøg af klimajournalisten Gerd Maria May
- deltaget i Klimafolkemødet 2024 i Middelfart
- skrevet deres egen artikel
Materiale:
RYK Klimaet 2024 ved journalist Gerd Maria May og dansklærer Astrid Marie Lakjer.
Indhold
Kernestof:
Kære 2F. Velkommen i 2g! Vi kickstarter vores første forløb RYK Klimaet, og lektien er at læse denne korte tekst: "Fire ting du skal vide om klimaet". Jeg GLÆDER mig til et super forløb med jer, der munder ud i vores tur på Klimafolkemødet d. 30. aug
Fire ting du skal vide om klimaet
Hej 2F🌱 Tak for en super start på RYK Klimaet! I dag går vi i dybden med forskellen på den klassiske og den konstruktive journalistik. Lektie: Læs artiklen "Baggrundsviden om konstruktiv journalistik" - især skal du fokusere på oversigten nederst i
Baggrundsviden om konstruktiv journalistik
Hej 2F 🌱 I dag skal vi arbejde med læserbreve med skarpe klimaholdninger. Lektie: Læs og udvælg et læserbrev, som du har lyst at arbejde med i dag. Hvis din viden om argumentationsanalyse er lidt rusten kan du også kaste et blik på oversigten øverst
Læserbreve med klimaholdning
Toulmins argumentationsmodel - din guide
NB! Lektie: følg linket og læs om F.I.N.T.-kriterierne. Kære 2C og 2F 🌱 Velkommen på RYK Klimaet-workshop! I dag får vi besøg af journalist Gerd Maria May, som introducerer de grundlæggende journalistiske værktøjer og vigtigheden i den konstruktive
F.I.N.T.-kriterierne
Tak for en SUPER workshop med jer i onsdags. I dag går vi videre med oplæggene, som skal holdes på Klimafolkemødet. Lektien til i dag er at komme godt videre med jeres research og udfylde resten af dokumentet "RYK Klimaet - problemstilling og løsning
RYK Klimaet - problemstilling og løsning.docx
description
Gerds slides fra workshoppen
Klar til Klimafolkemødet? 🌱 Vi hører sidste oplæg og aftaler hvem der skal holde det. Resten af modulet arbejder grupperne med den skriftlige aflevering, som er en konstruktiv artikel. Lektie: Læs opgaveformuleringen, kig i programmet, læs vores for
1. RYK Klimaet-artikel.docx
description
Forslag til oplæg på Klimafolkemødet 2024.docx
description
Link til Klimafolkemødets program og hjemmeside
Kort over Klimafolkemødet 2024.docx
description
I dag skal vi på Klimafolkemødet i Middelfart🌱Bussen kører fra Ndr. Frihavnsgade kl. 8.00 SHARP, så vi mødes i skolegården kl. 7.50. Vi kører hjem kl. 16.00, så regn med at være tilbage på skolen ca. kl. 18.10. Vi glæder os til en super dag med jer!
I dag samler vi alle trådene fra vores deltagelse på Klimafolkemødet, så I kan komme godt videre med jeres konstruktive artikel. Læs "Sådan skriver du en konstruktiv artikel". Vi afrunder RYK Klimaet forløbet med en evaluering - og tager et kig på re
Gruppeopgave til fødselsdagsfesten.docx
description
Journalistik - sådan skriver du en konstruktiv artikel.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
2. Reformation, renæssance og barok
Lange linjer i litteraturhistorien: Reformation, Renæssance og Barok
Estimeret omfang: ca 30 normalsider
Reformation
• Erasmus af Rotterdam: af Om Krig
• Martin Luther: Om Klosterlivet samt Lille Katekismus
• Film: Luther (2004) - de første 30 minutter af filmen
Renæssance
• Boccaccio: Af Dekameron: 1.dag 3. historie og 1.dag 4. historie
• Petrarca: af sonetkredsen Canzoniere
Barok
Thomas Kingos digte:
• Keed af Verden, kier ad Himmelen
• Paa salig Drude Worms Ligkiste - gravindskrift
• Under Niels Juels Brystbillede - gravindskrift
• DR-program: Liv i renæssancen: Thomas Kingo - digter af Guds nåde
Baggrundstekster
Litteraturens veje (2029)
Bødtcher-Hansen & Carlsen: Med Tiden – en litteraturhistorisk arbejdsbog (2012)
• Periodenoter om barokken
• Forfatternoter om Thomas Kingo
Indhold
Kernestof:
Vi starter med vores nye forløb om renæssancen og barokken. Glæd jer! 👑👑👑
Reformation Renæssance Barok 2F 2024.pdf
description
Vi starter vores nye forløb om de lange linjer i litteraturhistorien. Lektie: Læs første tekst i kompendiet om reformationen (samme tekst står i Litteraturens Veje p. 76-78, hvis du hellere vil læse det i bogen).
Vi går videre i vores forløb om Renæssancen. Læs de to noveller fra Boccaccios store værk Dekameron. De hedder "1. dag, 3. historie" og "1.dag, 4. historie". Til dramatikeleverne, som så forestillingen sidste år: tænk tilbage: hvad var jeres indtryk
I dag skal vi fordybe os i digteren Petrarcas sonet-hyldest til sin elskede Laura 💔 Lektie: Læs teksten "Om den italienske humanist og forfatter Francesco Petrarca" i kompendiet.
Vi rykker videre til barokken. Lektie: Baggrundstekst om perioden i Litteraturens veje p. 91-96 (der er mange illustrationer på siderne, så det er ikke så langt som det lyder).I timen læser vi sammen Kingos salme "Keed af Verden, og kier ad Himmelen"
Vi går videre med barokken - læs Kingos to gravskrifter: Under Niels Julen Brystbillede og På salig Drude Worms Ligkiste. Begge tekster er på bagsiden af kompendiet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
3. Natursyn og kulturmøder i lyrikken
Natursyn og kulturmøder i lyrikken
Estimeret omfang: ca 35 normalsider
Optakt til innovation i 2F med dansk og biologi.
Vi undersøger hvordan forholdet mellem natur og kultur kommer til udtryk i nyeste tekster fra den antropocæne tid samt læser artikler om tiny houses og bevægelsen "micro living".
Kompendium:
Uddrag fra grundbog: Thor Gustafson: Klimalitteratur, Systime (2020)
Digte i kompendiet:
• Eske K. Mathiesen: Er ikke ansat hos poplerne (2005)
• Eske K. Mathiesen: Endnu en gang er det slående (2005)
• Eske K. Mathiesen: Endelig lykkedes det (2025)
• Morten Søndergaard: Bourdieu i køkkenhaven (2008’)
• Katinka My Jones: Hest (2009)
• Rasmus Nikolajsen: Og regnen falder på mig (2019)
• Theis Ørntoft: uddrag af samlingen Digte 2014 (2014)
• Inger Christensen: Forgængelighed (1962)
Kompendiets artikler om tiny houses og micro living:
• Casper Hindse: Fremtidens bolig er enkel og lille, Midtjyllands avis (02.12.2023)
• Hanne Vind: En stor drøm om et tiny house,
Boligliv.dk
(april 2024)
• Hvad er micro living?,
livingsmallcph.dk
(2017)
• Anne Rumland Østbygaard: Små boliger er blevet en livsstil og vejen til frihed,
Politiken (06.09.2024)
Desuden:
TV2 Østjylland: Se Danmarks (måske) mindste bolig: https://youtu.be/eyVQkgYJRjI?si=DjihQYm2nNnHozc3
Indhold
Kernestof:
Vi starter vores nye forløb: Natursyn og kulturmøder, som leder op til et tværfagligt innovationsprojekt med Biologi og Dansk i uge 46. Lektien til i dag er at læse kommentarerne til jeres konstruktive artikel og at læse oplægget til næste danske sti
2. Natursyn.pdf
description
Natursyn og kulturmøder 2F 2024.pdf
description
Vi går videre med forløbet Natursyn og kulturmøder. Dagens lektie er at analysere Inger Christensens digt Forgængelighed ud fra lyrikanalyse-skabelonen, som I fik udleveret sammen med stiloplægget. Læs også digtene Er ikke ansat hos poplerne, Endnu e
Lyrikanalyse - en skabelon.docx
description
Vi går videre med natursyn og kulturmøder. Lektie: Læs digtene "Bourdieu i køkkenhaven", "Hest", "og regnen falder på mig". Alle tre digte står i kompendiet. Vi holder karaktersamtaler i dag 🤗
Arbejdspar i forløb om Natursyn og kulturmøder.docx
description
Vi ændrer fokus fra klimalitteratur og zoomer ind på tendensen "micro living", som er et begreb i den antropocæne tid. Lektie: Læs artiklen: "Fremtidens bolig er enkel og lille" i kompendiet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
4. Innovation med Biologi og Dansk
Innovationsforløb med Biologi og Dansk
Estimeret omfang: ca 10 normalsider
Problemstilling:
Hvordan kan vi skabe en lille bæredygtig bolig i byrummet, der giver plads til natur- og kulturmøder?
Løsningsforslag:
Byg et tiny house model i flamingo og forhold jer til hvordan I kan få begge fag i spil på en innovativ måde.
Lav en ferniseringspræsentation på 5 min., som inddrager modellen og jeres overvejelser om boligen.
Benspænd:
Biologi og dansk skal indgå i løsningsforslaget
Produktkrav:
Fremlæggelser af jeres tiny house ved en fernisering
5 minutters taletid pr. gruppe og 5 min. feedback fra responsgruppe
Indhold
Kernestof:
Vi afrunder vores forløb om natursyn og kulturmøder. Læs uddraget af Nanna Storr-Hansens digtsamling: Bøgetid.
Bøgetid - Nanna Storr-Hansen.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
5. Autofiktion og selvbiografi
Autofiktion og selvbiografi
Indhold
Kernestof:
Kære 2F. I dag skal vi være medlæsere på kapitler i en ny bog om unge og trivsel. Vores skolepsykolog Nina vil besøge os i klassen og bede om input til bogen fra jer, virkelighedens unge 😍 Her ligger materialet, som I skal have gennemlæst som lektie
Kapitler til 2.F.docx
description
Vi starter nyt forløb om autofiktion og selvbiografi. Læs om genren i teksten "Virkelighed og fiktion: selvbiografisme" og romanuddraget af Knud Romer: "Den som blinker er bange for døden". Begge tekster er i kompendiet. PS: Husk at der ligger en opg
Autofiktion og selvbiografi 2F 2024.pdf
description
Oplægget til Dansk stil 3 findes her: 3. Skrift og erindring.pdf
description
Lektie: Læs stiloplægget til dansk stil 3: Skrift og erindring samt romanuddragene fra Glenn Bech: Farskibet og Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig, så giv det tilbage. Begge tekster er i kompendiet. Vi gennemgår stilen i dag.
3. Skrift og erindring.pdf
description
Lektien til i dag er at læse uddragene fra Morten Papes to romaner: Planen og Nøglebarn. Morten Pape kommer i Ingrids Bogcafé næste uge, så vi skal i dag dykke ned i hans forfatterskab og lære ham at kende.
INGRIDS BOGCAFÉ
Vi samler op på Morten Papes oplæg på Ingrids Bogklub i går, så vi har nogle gode pointer til den danske stil om skrift og erindring. Lektien til i dag er derudover at læse Asta Olivia Nordenhofs digt: Den ømme jord når man ikke vil sove samt uddrage
Vi slutter vores forløb på toppen - læs uddraget af Caspar Erics langdigt "Nike" i kompendiet. Hvis du vil have den fulde oplevelse, så læser du digtet højt for dig selv/din familie/din ven. Glæd jer - det er mindblowing! Hvis du ikke orker at læse d
Caspar Eric læser op fra NIKE
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
6. Oplysningstiden
Oplysningstiden
Estimeret omfang: ca 80 normalsider
Oplysningstid
• Immanuel Kant: Hvad er Oplysning?
• Uddrag fra Den Amerikanske Uafhængighedserklæring
• Ludvig Holberg: Fabel 27 om jomfruen og papegøjen
Baggrundslæsning i Litteraturportalen om Holberg, komedien og Jeppe på Bierget.
VÆRK: Ludvig Holberg: Jeppe paa Bierget (drama)
Jeppes monolog i hænderne på Osvald Helmut:
https://www.youtube.com/watch?v=rNc-CFfa64U
Trailer: Det Kongelige Teaters opsætning af Jeppe på Bjerget (2025)
Diverse klip fra filmatiseringen af Jeppe på Bjerget med Buster Larsen i hovedrollen (Instruktør Kaspar Rostrup 1981)
Indhold
Kernestof:
Godt nytår 2025! 🤩 Vi gennemgår rettelserne til den danske stil og undervisningsevalueringen. Derefter starter vi vores forløb om Oplysningstiden. Lektie: Læs starten af kapitlet "Oplysning og følsomhed" i Litteraturens veje p. 108-116 (NB: Teksten
Oplysningstiden 2F 2025.pdf
description
Vi starter med valgfagsorientering ved Lars. Derefter går vi videre med jeres lektie: "Jeppe på Bjerget" 1.akt, scene 4, 5, 6, 7 og 8 og hører hvordan det går, når Jeppe, som burde købe grøn sæbe, ender med at drikke sig i hegnet hos Jakob Skomager
Holberg ordbogen
Vi går videre med Jeppe på Bjerget - læs akt 2 p. 11-14. I kan høre Jeppes monolog i baronens seng (2. akt scene 1) fortolket af skuespiller Osvald Helmuth i lydklippet. Følg med i teksten undervejs og understreg de steder i monologen, hvor Jeppe ent
Jeppes opvågnen i baronens seng - Osvald Helmuth på Det kongelige Teater 1954
Læs Akt 4 i "Jeppe på Bjerget": Der er en del tætskrevne sider, når de to advokater og dommeren laver rettergang, men husk hvis man læser det højt er det lettere at forstå. Udfyld arbejdsspørgsmålene på dokumentet "Jeppe på Bjerget - akt 4", så vi ka
Jeppe på Bjerget - akt 4 .docx
description
Vi afslutter Oplysningstiden - læs p. 2-5 om Holberg og den klassicistiske komedie i kompendiet, så vi får begreberne på plads. Derefter bruger vi resten af modulet på at forberede jeres fremlæggelser af Julebogen. Medbring bog.
Oplysningstiden KOMPENDIUM 2F 2025.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
7. Værklæsning
Værkbehandling af elevernes individuelle julebøger 2024
Estimeret omfang: ca. 150 normalsider
I forløbet læser eleverne et individuelt værk inden for genrerne roman, novelle eller lyrik. Alle elever fremlægger deres værk for klassen - som agerer responsgruppe, der giver gode råd til både præsentationens opbygning og til fremlæggelsen. Fokus på mundtlig formidling og oplæg for klassen. Fokus på konstruktiv respons til oplægsholderen. Forløbet munder ud i en skriftlig aflevering i form af den powerpointpræsentation, som eleverne har holdt for klassen inkl. det talepapir, som de har anvendt i deres oplæg.
Værket indgår som en del af værklæsningen i danskfaget.
Indhold
Kernestof:
Værkfremlæggelser af julebogen. NB! Kom til tiden i dag! Jeres klassekammeraters fremlæggelser er vigtige at høre!
Fremlæggelsesplan for julebogen 2F 2025.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
8.. Dokumentarfilm
Forløb om dokumentarfilm
Estimeret omfang: ca. 70 normalsider
Med dette forløb zoomes der ind på de seks grundformer for dokumentarisk fortælleteknik efter Bill Nichols teori om dokumentarfilm:
• Den forklarende dokumentar
• Den observerende dokumentar
• Den poetiske dokumentar
• Den interaktive dokumentar
• Den refleksive dokumentar
• Den performative dokumentar
I forløbet anvendes materiale om dokumentariske fortælleformer fra CPH:DOX samt Det Danske Filminstitut.
Desuden inddrages dele af Gyldendals Litteraturportals forløb om dokumentarfilm inkl. opgaver og tekster.
I forlængelse af forløbet har klassen været til CPH:DOX-event i Imperial Biograf og set to af festivalens dokumentarfilm med de andre KULT-skoler. Undervejs i arrangementet blev der lavet en talk mellem instruktør
FILM set i klassen:
L’arrivée d’un train en gare de La Ciotat (1895) af brødrene Lumière
Med Alsbanen gennem Sønderborg (1933) af Theodor Kristensen
Rejsen på ophavet (2004) af Max Kestner - anslaget
Amadillo (2010) af Janus Metz - anslaget
Dømt til behandling (1997) af Lars Engels - anslaget
Skjold og Isabel (2018) af Emil Næsby Hansen
Flugt (2021) af Jonas Poher Rasmussen
66 scener fra Amerika (1982) af Jørgen Leth
FILM på CPH:DOX 2025
Stoltenberg: Facing War (2025) instruktion Tommy Gulliksen
Hacking Hate (2024) instruktion Simon Klose
Indhold
Kernestof:
Vi starter med de sidste to fremlæggelser af julebogen, og herefter går vi i gang med vores nye forløb om dokumentarfilm. Læs p. 1-5 i kompendiet om de seks dokumentariske fortælleformer. Glæd jer til et spændende medieforløb! 🎬
Vi følger op på de to film vi så på CPH:DOX i formiddag.
Afslutning på forløbet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/5013/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71471467128", "T": "/lectio/5013/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71471467128", "H": "/lectio/5013/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71471467128" }