Holdet 2022 id/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution Å - Bogdepotkursus AB
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) XAndreas Henrik Christensen
Hold 2022 id/y (1y id, 2y id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis
Titel 2 Opvarmning
Titel 3 Volleyball
Titel 4 EG-Showtime

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis

Formål med forløbet: Eleverne skal blive bekendt med, hvordan man grundlæggende kan bruge sin krop i udvalgte sammenhænge samt arbejde med det selv i en kreativ, kollektiv proces. Eleverne har i dette forløb arbejdet med elementerne akroyoga, dans og gymnastik. Holdet skal afslutningsvist sammensætte en kort koreografi, hvor de tre elementer indgår.

Pædagogiske/didaktiske mål: Samarbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Volleyball

Formål:
Formålet med dette forløb har, for eleven, været at arbejde med den tekniske såvel som taktiske del af spillet volleyball under færdighedsområdet "Boldspil".

De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Klarposition samt bevægelse til bold i alle retninger
- Baggerslag i forbindelse med modtagning (primært) eller hævning (sekundært)
- Fingerslag til brug i hævning (primært) eller som høj modtagning (sekundært)
- Underhåndsserv
- Stående overhåndsserv
- Blokering
- Smash

De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Placering på banen i forhold til givne position
- Placering på banen i forhold til medspillere i forbindelse med forsvar.
- Placering af bolden ved serv, overspilning eller angreb
- Valg af slag i forhold til den givne spilsituation

Litteratur:
Teoretisk gennemgang af de forskellige slag.
http://laerer.aarhusakademi.dk/aadj/tilvalg/Volley-kompendie.htm#_Toc61413030

Volleyballreglerne
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/55138862437/res/55138862438/Volleyballregler%20%281%29.docx

Volleyballrotation
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/55138881473/res/55138881474/Volleyball_rotation.PNG

De forskellige teknikker
https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4

https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A

https://www.youtube.com/watch?v=o3foPdT3bJ0

https://www.youtube.com/watch?v=lT0UxH0Scm0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 EG-Showtime

Forløb indenfor færdighedsområdet "Dans og bevægelse", hvor eleverne i fællesskab skal lave et danseshow ud fra et selvvalgt emne med elementer af hiphop, akrobatik, balancer og spring på gulv. 2y valgte "x" som emne.

Eleverne skal arbejde med nogle tekniske elementer indenfor dans med særlig fokus på hiphop. Der tages udgangspunkt i øvelser fra kropsbasis-forløbet i 1g og bygges videre herpå ud fra LABANs bevægelsesteori.

Eleverne vurderes ud fra evner indenfor samarbejde, initiativ og idéudvikling. Derudover vurderes de ud fra et fokus på teknik indenfor dans, spring, akrobatik og balancer. Her er der specifikt fokus på elevernes evne til at bevæge sig i takt til musik, kvaliteten i de forskellige bevægelser samt alsidigheden og variationen i deres bevægelser.

Forløbet kulminerer i et stort show for hele gymnasiet, hvor alle 2g-klasserne konkurrerer.

Alle 2g-klasser undervises i 7 moduler af idrætslæreren. Desuden skemalægges de med 4 selvtræningsmoduler, samt en generalprøve inden selve showet.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer