Holdet 2022 SA/t - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Allerød Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Lukas Andersen
Hold 2022 SA/t (1t SA, 2t SA, 3t SA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sociologi
Titel 2 Politik
Titel 3 Medier
Titel 4 Økonomi
Titel 5 Klimaøkonomi
Titel 6 Velfærdsstaten
Titel 7 EU
Titel 8 International politik
Titel 9 Amerikanske præsidentvalg 2024
Titel 10 Danmark som småstat
Titel 11 Kriminalitet
Titel 12 Masterclass - opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sociologi

Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne videreudvikler deres sociologiske viden fra grundforløbet. Forløbet har fokus på at styrke elevernes forståelse af de sociale og kulturelle rammer, de til daglig navigerer i, og at give dem et sprog til at identificere og reflektere over samfundsmæssige tendenser. Social arv spiller en central rolle i forløbet. Undervisningen tager afsæt i elevernes egen livsverden, og der arbejdes løbende med at koble denne til relevante teorier og begreber.

Indhold:
- Erving Goffmans begreber frontstage og backstage
- Pierre Bourdieus kapitalformer og habitus
- Basil Bernsteins sprogkodeteori
- Normer
- Socialisering: primær, sekundær og dobbelt
- Carsten René Jørgensens identitetsniveauer
- Social mobilitet, social arv og sociale klasser
- Gini-koefficienten

Dokumentar: ”Fattige danske børn og den usynlige arv”

Udvalgte faglige mål:
- Forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- På et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog

Kernestof
Sociologi
- Identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.

Materiale:
Luk samfundet op, 3. udgave. Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus.
s. 30–44, 53–62, 95–99, 100–107
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Politik

Politik og ideologier

Formål:

Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en viden om det politiske system i Danmark med særligt fokus på partiadfærd og vælgeradfærd. Forløbet har haft fokus på en række cases, hvor afskaffelsen af store bededag blev anvendt til at illustrere partiadfærd samt lovgivningsprocessen. En anden case omhandlede De Radikales kursskifte i udlændingepolitikken og blev analyseret ud fra forskellige partiadfærdsmodeller. Forløbet har gjort eleverne i stand til at vurdere mulige årsager til politiske standpunkter – både for partier og vælgere. Afslutningsvis blev Ronald Ingleharts teori om postmaterielle værdier anvendt til at anskueliggøre forskellige holdninger mellem generationerne samt perspektivere til holdninger i andre lande på andre udviklingstrin.

Indhold:

– Eastons model
– Stat, marked, civilsamfund
– Magtens tredeling
– Lovgivningsprocessen
– Finansloven
– Partityper
– Vælgertyper
– Dows medianvælgerteori
– Rational Choice-modellen
– Kaare Strøms model
– Molins model
– Retnings- og nærhedsmodellen
– Fordelings- og værdipolitik
– Konkurrence- og deltagelsesdemokrati
– Ideologier
– Maslows behovspyramide
– Ronald Inglehart og postmaterielle værdier

Kernestof:
Politik
– Politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
– Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU

Udvalgte faglige mål:

– Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
– Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser

Materialer:

Politik ABC, Gregers Friisberg. Columbus, 1. udgave
– s. 8–10, 14–20, 20–27, 28–31, 31–34, 35–37, 37–40, 102-110, 113

Luk samfundet op, 3. udgave. Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus
– s. 91-93, 108–118
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: Hypotese 02-02-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Medier

Formål:
Forløbet har haft til formål at styrke elevernes forståelse af mediernes rolle i samfundet og fremme deres kritiske blik på nyheder og informationsstrømme. Eleverne er blevet introduceret til centrale medieteorier og begreber, særligt med fokus på de traditionelle mediers funktion og betydning.Der er arbejdet med udviklingen i medieforbruget og sociale mediers voksende betydning. Eleverne har sammenlignet traditionelle og sociale medier, og diskuteret fordele og ulemper – fx om fraværet af en gatekeeper på sociale medier udgør et problem for demokratiet. Forløbet har også omfattet perspektiver på fake news og mediedækning i forskellige styreformer. Som eksempel er mediesituationen i Vesten blevet sammenlignet med Rusland for at synliggøre forskelle i pressefrihed og informationskontrol.

Indhold:
- Medielogikken (nyhedskriterier)
- Dagsordensfastsættelse
- Medierne som den fjerde statsmagt
- Gatekeeperfunktion
- Politisk diskurs, timing og framing
- Medieteorier (kanyleteorien, opinionslederteorien, receptionsteorien)
- Agendasettingteorien
- Medier i forskellige styreformer
- Axel Honneths anerkendelsesteori
- Traditionelle medier vs. sociale medier

Kernestof:
- Politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på sociale medier

Udvalgte faglige mål:
- Forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser

Materialer:

- Politik ABC, Gregers Friisberg. Columbus. 1. udg.
158-161, 161-169, 170-175

- Sociologi ABC: Gregers Friisberg. Columbus. 1. udg.
s. 56-60

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2: Udled 21-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Økonomi

Formål:

Formålet med dette forløb er at eleverne for kendskab til makroøkonomiske sammenhænge med særligt fokus finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik samt kendskab til økonomiske skoler. Vi har anvendt de store økonomiske kriser gennem tiden til at anskueliggøre, hvordan verden hænger sammen økonomisk, herunder hvilke økonomiske handlemuligheder Danmark har inden for EU-samarbejdet.

Materialer:
Bog: ØkonomiNU, 2. udg. Henrik Kureer. Systime
s. 25-27, 98-101, 106-109, 112-115, 225-130, 134-137, 156-161, 165-168, 208-212, 220-228 326-236, 40-49, 53-58, 67-69

Indhold:
- Økonomiske mål
- Multiplikatoreffekt
- Finanspolitik
- Pengepolitik
- Strukturpolitik
- Keynesianisme
- Neoliberalisme/monetarisme
- Merkantilisme
- Fastkurspolitik
- Flexicuritymodellen  
- Økonomiske kriser
- Globalisering
- Adam Smith (absolutte fordele og den usynlige hånd)
- David Ricardo (komparative fordele)
- Priskonkurrenceevne og strukturel konkurrenceevne
- Det økonomiske kredsløb
- Faste priser vs. løbende priser
- BNP
- Prisdannelse (udbud og efterspørgsmål)
- Priselasticitet

Kernestof:
Økonomi
- Makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt
- Velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og påvirkning heraf
Metode
- Statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed

Udvalgte faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3: Udled og hypoteser 23-05-2023
Samfundsfagsaflevering 1: Notat 07-09-2023
Skriveøvelse 1: Notat 26-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Velfærdsstaten

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Samfundsfagsaflevering 3: sammenlign 19-11-2023
Samfundsfagsaflevering 4: Undersøg 22-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 EU

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse 2 18-04-2024
Samfundsfagsaflevering: 6 14-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 International politik

Formålet med forløbet er at give eleverne en dybere forståelse for de store begivenheder, der finder sted i verden i dag. Undervisningen har taget udgangspunkt i Ukrainekrigen og anvendt internationale politiske teorier som analytisk ramme til at forstå krigens årsager og mulige fremtidsscenarier.

Der har i forløbet været fokus på at styrke elevernes skriftlige kompetencer, særligt gennem arbejde med sammenligningsgenren og samfundsfaglige beregninger. Nogle moduler har været dedikeret til netop dette.

Som led i forståelsen af internationale aktørers rolle har vi inddraget eksempler på både intervention og fraværet heraf i Syrien og Libyen. Det har givet anledning til at diskutere FN’s rolle og betydningen af vetoret. Derudover har EU's udenrigspolitiske og militære rolle, især i kølvandet på Trumps præsidentperiode, fyldt meget i forløbet.

Forløbet har desuden haft et samarbejde med historie, hvor eleverne har arbejdet med Taiwan som case. Her har de selvstændigt formuleret problemstillinger og besvaret dem ved at kombinere viden og metoder fra både historie og samfundsfag.

Indhold
– Internationale politiske teorier: realisme, liberalisme, neorealisme og konstruktivisme
– Hård og blød magt
– Magthierarki: supermagter, stormagter, mellemstore magter og småstater
– Verdensorden og polaritet: unipolaritet, bipolaritet og multipolaritet
– Lineær vs. cirkulær verdensopfattelse
– Sikkerhedspolitiske trusler
– Internationale organisationer: NATO, FN, EU
– Francis Fukuyama vs. Samuel Huntington
– Sikkerhedsdilemmaet
– Typer af krige: nye og gamle krige
– Responsibility to Protect (R2P)
– Artikel 5 i NATO
– FN’s sikkerhedsråd, herunder permanente medlemmer og vetoret
– Magtbalance, balancering og band-wagoning
– Anarki i det internationale system
– Sikkerhedspolitik
– Relative og absolutte fordele
– Den demokratiske fredstese
– Den kommercielle fredstese
– Økonomisk og politisk interdependens

Materialer
– Global politik, 5. udgave, 2025, Hans Branner, Columbus
 – Kapitel 1 og 2 (sider præciseres)
 – Øvrige sider: 59–68, 84–87, 94–100, 102–112
– International politiks kernestof, 2024, Jacob Graves Sørensen
 – Kapitel 1 (ca. 20 sider)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: Udled og sammenlign 01-09-2024
Hurtigskriv om dokumentar 30-09-2024
Skriveøvelse 1: Sammenlign 10-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Amerikanske præsidentvalg 2024

Formålet med forløbet har været at give eleverne et solidt kendskab til amerikansk politik med særligt fokus på præsidentvalget i 2024, som har fungeret som et naturligt omdrejningspunkt. Eleverne har opnået indsigt i det amerikanske politiske system, herunder de to store partiers ideologier og kampagnestrategier.

Der har været særlig fokus på analyse af parti- og vælgeradfærd i USA, med afsæt i begreber og modeller fra forløbet om dansk politik – fx Columbiaskolen, Michiganmodellen og rational-choice-teori. Dette har givet eleverne et analytisk grundlag for at forstå forskelle og ligheder mellem amerikansk og dansk politik.

I forløbet har vi desuden arbejdet med begreberne polarisering og populisme, som er blevet sat i relation til nyere tendenser i amerikansk politik. Her har IP-teorierne (realisme, liberal internationalisme, neokonservatisme og neoisolationisme) fra forløbet om international politik været centrale. Afslutningsvis har eleverne analyseret amerikansk udenrigspolitik med fokus på de udenrigspolitiske skoler samt USA’s mål og muligheder i den globale verden – herunder de såkaldte "Fire P’er", determinanter, kapabiliteter og instrumenter. Konkret har vi bl.a. diskuteret handelskrigen med Kina og Donald Trumps udmeldinger om NATO som cases, der forbinder indenrigs- og udenrigspolitiske spørgsmål. I det skriftlige arbejde har der været særligt fokus på brugen af taksonomiske niveauer og integration af kunstig intelligens. Som en del af et pilotprojekt på Allerød Gymnasium har eleverne brugt AI til at understøtte udarbejdelsen af problemformuleringer til SRP.

Materialer:

- USA's udfordringer, Peter Brøndum & Annegrethe Felter Rasmussen, Kap. 2.5.1: Partiernes holdninger og værdier, Kap. 2.6: Polarisering, Kap. 2.7: Vælgertyper, Kap. 4.4: Udenrigspolitik

- Politik ABC, Gregers Friisberg – s. 41-49 om politiske systemer og unionsudvikling

- USA – politik, økonomi og samfund (iBog), Peter Nedergaard – ca. 10 sider om valgprocessen

Indhold:
Præsidentialisme vs. parlamentarisme
Checks and balances
Politiske institutioner (Højesteret, Senatet, Repræsentanternes Hus)
Polarisering og populisme
Rachel Bitecofer: Negative campaigning og partisanship
Valgsystemer: Forholdstalsvalg vs. flertalsvalg i enkeltmandskredse
Præsidentvalg, primærvalg og midtvejsvalg
Erobrings- og fastholdelseskommunikation
Vælgertyper og partiadfærd
Udenrigspolitiske skoler
Udenrigspolitiske mål og muligheder


Kernestof:
Politik
- Politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd

International politik
- Aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt


Udvalgte faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Notat 17-11-2024
SRP vejledningsskema 27-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Kriminalitet

Formålet med dette forløb har været at lade eleverne anvende deres viden fra sociologi og politik på et nyt og aktuelt emne: kriminalitet. Der har været særligt fokus på at koble politiske ideologier og partiers holdninger til forskellige typer straf og løsninger på kriminalitet – med særlig vægt på ungdoms- og bandekriminalitet.

Et centralt element i forløbet har været arbejdet med kriminalitetsteorier, hvor forskellen mellem strukturforklaringer og aktørforklaringer har været i fokus. Eleverne har undersøgt, hvilke samfundsmæssige og individuelle faktorer der kan forklare, hvorfor mennesker begår kriminalitet. På den måde har forløbet fungeret både som repetition af centrale sociologiske begreber og som en udbygning af elevernes forståelse af, hvordan komplekse sociale fænomener kan forklares ud fra forskellige teoretiske perspektiver.

Metode og skriftligt arbejde:
I forløbet har der været et særligt fokus på eksamensgenrerne fra fællesdelen, herunder arbejdet med beregninger og lineær regression. Som en del af dette har eleverne brugt AI til at identificere styrker og mangler i egne opgaver i forhold til de formelle krav til de forskellige opgavetyper. Vi har desuden arbejdet med samfundsvidenskabelige metoder i et dedikeret metodemodul. Her har eleverne undersøgt, hvordan forskellige kriminalitetsrelaterede problemstillinger kunne analyseres ved hjælp af henholdsvis den kvalitative metode, den kvantitative metode og den komparative metode. Der har været fokus på metodernes anvendelsesmuligheder og begrænsninger samt på udfordringer ved sampling og operationalisering.

Indhold: Centrale begreber og temaer i forløbet:
- SNAP-modellen (Strain, Netværk, Attraktivitet, Person)
- Typer af kriminalitet: overlevelses-, opvisnings-, oplevelses- og organisk kriminalitet
- Kriminalitetsteorier: kultur-, motivations- og kontrolteorier
- Centrale teoretikere: Hirschi, Merton, Sutherland og Honneth
- Struktur- og aktørforklaringer
- Maslows behovspyramide som forklaringsmodel
- Ungdoms- og bandekriminalitet
- Forskelle mellem bander og rockergrupper
- Danmark vs. Sverige ift. bandekriminalitet
- Retssikkerhed og grundlovens betydning i forhold til bandeindgreb
- Forskellige opfattelser af straf: den retfærdige vs. den nyttige straf
- Generalpræventive og individualpræventive formål med straf

Kernestof:
Sociologi
- Identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- Samfundsforandringer og forholdet mellem struktur og aktør

Metode:
- Kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
- Komparativ metode og casestudier
- Statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed

Udvalgte faglige mål:
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på


Materialer:
- Fri eller fortabt (iBog), Oliver Boserup Skov m.fl., Forlaget Columbus, 2024. Kap. 11.3: Hvorfor vælger individet at blive kriminel? Kap. 3.1: Hvad er en bande?

- Sociologibogen (iBog), Søren Juul m.fl., Forlaget Columbus, 2024. Kap. 7.7: Honneths anerkendelsesteoretiske reformulering af kritisk teori

- Ret og rimelighed (iBog), Lise Ravnkilde. Kap. 3: Straf. Systime

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portræt af en kriminel 28-01-2025
Genaflevering + fællesdelsopgaver 07-02-2025
Samfundsfagsaflevering: Demokrati 10-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Masterclass - opsamling

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Synopsis 06-05-2025
Prøver 3t 07-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer