Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Allerød Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Nathalie Halphen, Pernille Aagaard Sparre
|
|
Hold
|
2023 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Mundtlighed
Forløbet danner overgang fra grundforløbet og har især fokus på forskellen på den private og den faglige samtale og taler. Der bygges videre på den grundlæggende viden, fagbegreber og analyseværktøjer indenfor sproglig og retorisk analyse, som blev introduceret i grundforløbet. Eleverne skal blive i stand til at analysere taler med fokus på genre, opbygning, retoriske virkemidler, para- og nonverbale virkemidler samt og kommunikationssituationen. Endvidere introduceres simpel argumentationsanalyse. Desuden skal eleverne blive mere bevidst om deres egen produktion af tale (sidste aflevering i grundforløbet) og fremførelsen af den og øve sig i at give respons til hinandens taler.
Formål:
• At kende forskellen på den private og faglige samtale
• At få en større forståelse for hvordan man som elev bidrager kvalificeret og ansvarligt i den faglige samtale i under- visningen
• At lære om grundlæggende retorisk analyse og praksis
• At forstå og anvende begreberne om retorik, argumentation (overfladisk), para- (intonation, pausering osv.) og nonverbal kommunikation (gestik, mimik og positur)
• At forstå de tre klassiske talegenrer og Ciceros retoriske pentagram (repetition fra GF)
• At analysere taler og vurdere dem i forhold til situationen, afsender-modtager-forhold og formidling af budskab
• At skrive og fremføre en tale ud fra den klassiske tredeling/disposition og med retoriske virkemidler samt bruge stemmeføring og kropssprog
• At give klassekammerater feedback på deres taler
• At skrive i den analyserende skrivegenrer
• At skrive tematiske indledninger efter "tragtmodellen"
Kernebegreber:
Den private og faglige samtale (hensigt, form, roller - herunder turtagning)
• Talegenrer
• Para og non-verbal kommunikation
• Appelformer
• Denotation og konnotation
• Sproglige billeder og stilfigurer
• Ciceros pentagram – de 5 dele
• Toulmins argumentationsmodel og argumenttyper
TEKSTER - ca. 25 sider
Grundbøger:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (uddrag): Disposition, Systime
Marie Zeuthen Helstrup & Tina Slot Simonsen”Mundtlighed i dansk”, Systime, 2022, kap.4 (uddrag)
Solveig Bennike mfl: "Faglige forbindelser", uddrag s.192-204, Dansklærerforeningens forlag, 2005
Taler:
H.K.H. Prins Christians tale i anledning af Prinsens 18-års fødselsdag, 15. oktober 2023, dansketaler.dk
Jens Stoltenberg: Mindetale for ofrene i Utøya i Oslo Domkirke, 24.7.2011, Statsministerens kontor (norsk version og dansk oversættelse ved Bodil Marie Gade)
Taler fordelt i grupper til mundtlig fremlæggelse:
- Anna Juuls nytårstale 31.12.2022
- Dronning Margretes nytårstale 31.12.2022
- Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 2019
- Mathias Uglebjerg Vinholt tale ved demonstrationen mod uddannelsessnobberi, 2022
- Niviaq Korneliussens takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris, 2021
- Laura Vinstrups tale ved klimastrejken Fridays for Future, 2019
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 26.8.2020
Lærernes oversigter og power points:
Vejledning - analyse - taler
Sproglige figurer- billeder - oversigt - taleanalyse
Power point: Intro dansk, Taler - dansk - intro - grundlæggende begreber, Argumentation (...), Mundtlighed (...), Indledninger - citatanalyse (...)
Arbejdsformer:
Læreroplæg, klasseundervisning, gruppearbejde, mundtlig fremlæggelse, individuelt skriftlige arbejde
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tale til studieretningsklassen
|
06-11-2023
|
|
Dansk aflevering 1 Taleanalyse
|
27-11-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Krimi + VÆRK 1: Stiletto
Forløbets overordnede formål er, at eleverne lærer krimigenren og den karakteristika at kende i flere forskellige teksttyper med fokus på fiktion. Eleverne skal kunne analysere krimitekster med vægt på genren, dramaturgi, karakterer, miljø og virkemidler (lyd, klipning, billedside, symbolik, stil og streg), dramaturgi, fortællerforhold - her særligt den upålidelige fortæller samt perspektivere til samfunds-, mediemæssige og psykologiske forhold.
Der er i forløbet anvendt forskellige arbejdsformer med fokus på læreroplæg, gruppearbejde og elevfremlæggelser.
I det skriftlige arbejde er der lagt vægt på progression i forhold til den forrige skriftlige aflevering især med henblik på struktur, indledning, brug af faglige begreber og tekstdokumentation. Forløbets skriftlige aflevering er tv-serie analyse (Forbrydelsen, S1E1).
Faglige mål:
• At kende krimigenrens karakteristika og dens forskellige formater
• At få kendskab til den grafiske roman og analysebegreber, der knytter sig til den
• At få kendskab til novellens karakteristika og anvendelse af en upålidelig jeg-fortæller
• At få kendskab til radiomontagen/podcast og anvende analysebegreber om især format, komposition, fortællerforhold, lyd
• At få kendskab til tv-dramagenren, herunder historisk udvikling, berettermodel, multiplotmodellen og karaktertyper og filmiske virkemidler
• At kende til public servicebegrebet og DR’s anvendelse af ”den dobbelte historie”
• At kunne identificere krimigenren og analysere en fiktiv (medie)tekst ved at inddrage viden om krimigenren og de gennemgåede analysemetoder og elementer.
• At arbejde metodisk og reflekteret med skriftlighed
Materialer (ca. 185s):
Uddrag fra diverse tv-krimiserier: "Ka De li´østers", "Rejseholdet", "Dicte", "Broen"
Afsnit 1, sæson 1 af "Forbrydelsen", DR, 2007
Palle Schmidt: "Stiletto" (grafisk roman = VÆRK 1), 2013
Pia Juul: "En flinker fyr" (novelle), 2005
Podcast: "Kvinden med den tunge kuffert", del 1, Third Ear, 2016
Filmcentralens filmleksikon
Uddrag fra Håndbog til dansk om personkarakteristik, miljø, fortæller
Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Krydsfelt - Grundbog i dansk, uddrag om "Tv-fiktion i serieform" 3.udg. i-bogsudgave, 2019
Simon Roliggård: "TRUE CRIME HVAD HAR MEDIERNE GANG I?", Politiken, 20. april 2019, Politiken
Diverse lærerudarbejdede power points om genre, begreber, analyse:
Introduktion_forløb_genre_krimi (...)
Dansk_tv-drama_historisk_dramaturgi (...)
Podcast_intro_opgaver
Grafisk roman_genretræk (...)
Film noir
Skriftligt arbejde:
at kunne skrive en analyserende artikel om en medietekst (tv-serie og evt. podcast)
at arbejde med kreativ skrivning i form af "manus" til krimipodcast
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk aflevering 2 Analyse af tv-serie
|
18-01-2024
|
|
Dansk aflevering 3 Podcast
|
11-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Fortællere - del 1
Studieplan/Undervisningsbeskrivelse
Forløbet falder i 2 dele, da det afbrydes af DHO forløb
I dette forløb skal eleverne lære de forskellige elementer i analyse af fortællerforhold og fremstillingsformer, både i litterære og medietekster og ved kreativ skrivning med forskellige fortællertyper og synsvinkler.
Der vil være fokus på den alvidende fortæller - i traditionel og mere "moderne" version og den upålidelige jeg-fortæller.
Vi vil også se på karakteristiska ved den klassiske novelle overfor den moderne novelle og arbejde videre med filmisk analyse.
Faglige mål fra læreplanen:
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i
Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
MATERIALER:
Litterære tekster:
Små uddrag af 4 tekster:
- Peter Adolphsen: "Madeleine. Lille trist roman" fra Små historier, Samleren, 1996.
- Adda Djørup: "Der er ingen ende på Paris" fra Poesi og andre former for trods, Samleren, 2015.
- Helle Helle: "En stol for lidt" fra Rester, Samleren, 1996
- Pablo Llambias: "Jeg åbnede mig over for T" fra Hundstein, Gyldendal, 2013
Martin Andersen Nexø (KANON): "Pelle erobreren" (uddrag fra romanens begyndelse, "Barndom"), 1906-10
Jan Sonnergaard: "Sex", novelle fra novellesamlingen "Radiator", 1997
Kaspar Colling Nielsen: "Pelikanen", uddrag/novelle fra "Mount København, 2010
Jens Blendstrup: "Sofus er læge og mor er syg", novelle fra samlingen ", 2002
Medietekst:
David Fincher: "Fight Club", film, 1999
Baggrundstekster:
Jens Breindahl og Louise Debois: ”Litterære undersøgelser – introduktion til tekstlæsning - uddrag: Intro til teksten og den upålidelige fortæller”, Systime, 2024
Mimi Olsen, Jan Aasbjerg Petersen, Cecilie Ruby Tolstrup: "Dansk i tiden - grundbog i dansk" - uddrag: "Fortællertyper i epik og lyrik", Systime, 2022
Helle Kannik Haastrup: David Fincher (afsnittet om Fight Club), Kosmorama, 227-228
Lærerudarbejdede oversigter og power points:
Fortællertyper - kort oversigt
Den upålidelige jegfortæller
Moderne fortælling - alvidende fortæller
Fortællerforhold - film ("Dansk i tiden")
David Fincher - intro - auteur
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
DHO optakt
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
DHO - Sagaer - VÆRK 2: "Ravnkel Frøjsgodes saga"
UNDERVISNINGSBESKRIVELSE
Dansk-historie-forløbet handler om Middelalderen, der er en afgørende periode i Danmarkshistorien. Her finder dannelsen af staten sted, og kristendommen gør sit indtog i Danmark. Både historiske kilder og periodens litteratur giver indsigt i samfundsudviklingen, normer og livssyn. I faget dansk læser vi genrerne saga, folkevise og folkeeventyr. Forløbet leder frem til Dansk-Historie-Opgaven (DHO), der er den første af tre store, skriftlige opgaver i gymnasiet, hvor eleverne træner at arbejde videnskabeligt og tværfagligt ud fra en opgaveformulering. DHO-opgaven forsvares ved en mundtlig årsprøve. Forløbet indeholder en gennemgang af analyseelementerne fortæller, komposition, personkarakteristik og perspektivering. Og der arbejdes også med metoderne biografisme, nykritik, psykoanalyse, strukturalisme, socialhistorisk analyse og kønskritisk analyse. Det obligatoriske skriftlighedsforløb i 1.g er knyttet til forløbet, og eleverne træner skrivehandlingerne at indlede, at redegøre, at analysere, at diskutere og at konkludere samt formalia omkring indholdsfortegnelse, noter og litteraturliste.
FAGLIGE MÅL
Eleverne skal opnå skriftlige kompetencer og almene studiekompetencer, der sætter dem i stand til at honorere de krav til korrekt skriftlig fremstilling, kritisk bearbejdning af viden, selvstændighed og vedholdenhed, der kræves i de videregående uddannelser. (§29 stk.3)
I DANSK arbejdes med:
• Tekstlæsning i en historisk sammenhæng
• Faglig formidling
• Danskfagets identitet og metode.
TVÆRFAGLIGT arbejdes med:
• Arbejde selvstændigt med afgrænsning af emne.
• Forstå og besvare en problemformulering – elever vælger selv analysemateriale fra det "bruttomateriale", som lærerne har udvalgt.
• Søge, finde og sortere information
• Arbejde indledende med at adskille egne og andres tanker. Urkund anvendes ved aflevering.
• Referere og redegøre – samt kunne håndtere begyndende elementer af analyse.
• Anvende sproglig korrekthed og bevare en rød tråd/fokus gennem opgaven.
• Kende faglige metoder.
• Kende formalia og strukturering/disposition.
KERNESTOF 45 ns. gennemgået i undervisningen og desuden 15 sider til opgaven
"Agnete og Havmanden"
"Ebbe Skammelsøn" i
"Erik den Rødes saga” kap. 4-5 i
"Harpens kraft"
"Hr. Ebbes døtre”
"Kong Lindorm"
"Nøkkens svig" in Grundtvig, Svend (red.) (1882): Danmarks Folkeviser i
"Prinds Hvidbjørn" in Dal, Erik (1965): Dansk Folkedigtning, Gyldendal
VÆRK 2 "Ravnkel Frøjsgodes saga"
"Torbens datter" in Poulsen, Henrik (2024): Grundbog til dansk på de gymnasiale uddannelser, Systime
"Totten om Torvald den Vidtrejsende" kap. 1, 2, 3, 4 & 9
SUPPLERENDE STOF 60 ns.
Bødtcher-Hansen, Maja & Carlsen, Mischa Sloth (2012), Med tiden - en litteraturhistorisk arbejdsbog, Systime.
Larsen, Ole Schultz (2015-2017): Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier, Systime & Dansklærerforeningens Forlag
Trille: "Musikindspilning af Ebbe Skammelsøn"
Kjær-Hansen, Barbara & Bertelsen, Tinne Serup (2014): Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime.
To uddrag fra filmen "Brødre" (2004) af Susanne Bier (fødselsdagen og skøjtescenen) - trekantsmotiv, individualisme >< "slægt"
Remediering/tegneserie gennemgang af Ebbe Skammelsøn, "Rather Homemade Productions": https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Fortællere - del 2
Se indhold osv. under Fortællere - del 1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Hvem er jeg? + VÆRK 3: Banedanmark
Tekster:
Pia Juul: Mit forfærdelige ansigt (2001)
Katrine Marie Guldager: Nørreport (2004)
Helle Helle: En stol for lidt (1996)
Peder Frederik Jensen: Banedanmark (2014)
Sekundærlitteratur:
- Litterær analyse
Krydsfelt, s. 78-88 (De skønlitterære genrer)
Håndbog til dansk, s. 77-79 (roman, novelle, kortprosa)
Håndbog til dansk, s. 8-11 (hvad er analyse og tolkning?)
Håndbog til dansk, s. 38-45 (motiver og personkarakteristik)
Håndbog til dansk, s. 46-53 (komposition)
Håndbog til dansk, s. 54-69 (Fortæller, fremstillingsformer samt tema og perspektivering)
Pdf om ”isbjerget”
Lidt mere om den klassiske novelle: ”Novelleteori til elever”
Intro til analyseskema "Arbejdspapir til analyse af prosa"
Litteraturhistorien - på tværs og på langs, s. 181-183 (minimale fortællinger i 1990'erne)
- Sproglig analyse:
Intro til analyseskema "Sproglig analyse 2.0."
Håndbog til dansk, s. 104-109 (Denotation og konnotation, Semantiske felter, Konkrete eller abstrakte ord, Negativt ladede, positivt ladede eller neutrale ord)
Håndbog til dansk, s. 127-133 (Sætningsopbygning, Korte eller lange periode, Bagvægt eller forvægt, Sideordnede eller underordnede sætninger, Aktiv eller passiv, Ufuldstændige sætninger, Sætningskløvning)
Håndbog til dansk, s. 134-139 (Ordklasser)
Håndbog til dansk, s. 145-146 (Talesprog og skriftsprog)
Håndbog til dansk, s. 147-149 (Stil og tone)
Supplerende:
Alle forfattere på forfatterweb.dk
Kommentar:
- Gruppearbejde om:
1) Mit forfærdelige ansigt": https://docs.google.com/document/d/1hJZYnY_-SCCCewlt-T56xwyhN3cN4tHMJ-AvlysDFKQ/edit?tab=t.0
2) Klassisk litterær analyse af Banedanmark: https://docs.google.com/document/d/1omGNpSTZoupeb_hmPfWITiFYg0FLfevyyCKl7QrqPKI/edit?tab=t.0
3) Sproglig analyse af "Banedanmark": https://docs.google.com/document/d/1qdwFXI7yerC-q-TI5RuCA7nySLxOP9X9Z89u_JLyOkQ/edit?tab=t.0
- Undervejs desuden intro til litterær artikel, hvor "En stol for lidt" blev analyseret og tolket.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Medieteori, nyhedsformidling og fake news
Tekster:
Arbejde sammen om forskellige (net)aviser og artikler i grupper:
- https://politiken.dk: Lea, Emil, Rita, Maja
- https://www.berlingske.dk: Sif, Linus, Vithus, Mille
- https://www.information.dk: Mads, Thomas, Dicle, Elina
- https://www.kristeligt-dagblad.dk: Dinah, Mie, Kisanet, Mynte
- https://www.bt.dk: Clara M., Tobias, Frida A., Carl
- https://ekstrabladet.dk: Christian, Clara G., Nynne, Tue
- Børsen: Nikolaj, Signe, Kristine, Rebecca
Sekundærlitteratur:
Medieteori:
- Journalistik i dansk: Mediernes magt og rolle, s. 29-42
- Journalistik i dansk: Nyhedskriterier, s. 55-58
- Sprog i brug, s. 71-75 (Laswells kommunikationsmodel)
-Om Minerva: https://www.youtube.com/watch?v=Y1Ze3NCI_sA
Artikelanalyse:
- Håndbog til dansk, s. 205-215 (Ydre komposition, billedlay-out, kilder, vinkling, avisens genrer, nyhedsjournalistik, meningsjournalistik)
- Håndbog til dansk, s. 217-222 (kompositionsprincipper og journalistisk sprog)
- Intro til ”Analyseskema til artikelanalyse”
Fake news:
- Håndbog til dansk: "Kontrakter, koder og genrer", s. 20-27
- Håndbog til dansk: "Fake news og clickbait", s. 222-227
Kommentar:
Undervejs to større gruppearbejder:
1) Artikelanalyse af selvvalgt artikel:
https://docs.google.com/document/d/15sHB6HvH4gvJjyoaYcXvtfOD1uyZu9EdKGoGHPa1DwY/edit?tab=t.0
2) Produktion af netavis: https://docs.google.com/document/d/12bgSlJLQFrf8VbHWsrj5AQ4NW4loMQ_nPXqkdzbdObY/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Ældre litteratur - ifm. studietur til Firenze
Tekster:
Dante Alighieri: af Den guddommelige komedie (ca. 1307)
Francesco Petrarca: To sonetter til Laura (ca. 1330)
Giovanni Boccaccio: af Dekameron (1353)
Hans Christian Sthen: Af En Morgen-Sang (ca. 1588)
Tycho Brahe: Af Danmark, hvad har jeg forbrudt? (1597)
Leonora Christina: Af Den franske selvbiografi (1673)
Thomas Kingo: Keed af Verden, og kier ad Himmelen (1681)
Ludvig Holberg: Af Holbergs Selvbiografi - Den unge Holbergs Rejse til Paris og Rom(1728) og Holberg i tresårsalderen (1743)
Oehlenschläger: Guldhornene (1803)
A.W. Schack von Staffeldt: Indvielsen (1804)
N.F. S. Grundtvig: De levendes land (1824)
Steen Steensen Blicher: Hosekræmmeren (1829)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838) og Angst (1838)
H.C. Andersen: Skyggen (1847)
Sekundærlitteratur:
Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s. 44-54
Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s. 56-66
Litteraturens veje, s. 142-144 (Universalromantikken)
Litteraturens veje, s. 152-161(Biedermeier, poetisk realisme, Steen Steensen Blicher, Den blicherske novelle)
Ppt om romantikken og romantismen
Tidslinje over romantikkens underperioder
Supplerende:
Alle forfattere på Forfatterweb.
Kommentar:
Matrixgruppearbejde om renæssancetekster:
https://docs.google.com/document/d/1peWcL_R1TzJH8HSv3Luf0Ru7kAbXPS-4uLfJhj936Kk/edit?tab=t.0
Gruppearbejde om romantikken:
https://docs.google.com/document/d/1QV-B23q3Fv4F717J9bET5GjiPuSvLLfo6mkT7JF87Uc/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Det moderne gennembrud + VÆRK 5: Et dukkehjem
Tekster:
Georg Brandes: Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur (1872)
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
J.P. Jacobsen: af Fru Marie Grubbe (1876)
Herman Bang: Frøkenen (1883)
Amalie Skram: Af Professor Hieronymus (1895)
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (1879)
Sekundærlitteratur:
Litteraturen – på langs og på tværs, s. 116-135
Med tiden, s. 200-203
Litteraturens veje, s. 216-218 (Skagensmalerne)
Herman Bang: Impressionisme. En lille replik http://www.kalliope.org/da/digt.pl?longdid=bang1999050201
Opsamling på DMG i ppt.
Supplerende:
Udsendelse: Liv Thomsen: ”Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”
Billeder, bl.a.:
- P.S. Krøyer: Sommerdag ved Skagens Sønderstrand, 1884
- P.S. Krøyer: Italienske landsbyhattemagere, 1880
- Anna Ancher: Pigen i køkkenet, 1883
Har læst om alle de involverede forfattere på forfatterweb.dk
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Dokumentaranalyse + VÆRK 6
Tekst:
Janus Metz: ”Armadillo” (2010), 59 min
Jonas Poher Rasmussen: "Flugt" (2021), 89 min
Sekundærlitteratur:
Medier, ”Dokumentarens historie”, s. 136-139
Håndbog til dansk: Dokumentarfilm, s. 228-235
Håndbog til dansk: Filmiske virkemidler, s. 325-337
Håndbog til dansk: Medieanalyse af dokumentarfilm, s. 314-316
Håndbog til dansk: Kontrakter, koder og genrer, s. 20-28
Håndbog til dansk: Fakta- og fiktionsgenren, s. 29-36
Supplerende:
Baggrundsviden om Janus Metz:
- René Fredensborg: ”Mellem helte og bødler”, Ekko d. 31. juli 2010
- Claus Christensen: ”Dansk krigsdokumentar til Cannes”, Ekko d. 18. april 2010
Baggrundsviden om Jonas Poher Rasmussen:
- Jakob Freudentag: "Han fortæller sin vens dramatiske historie i dansk Oscarhåb", Soundvenue d. 13. juni 2021
- Christian Monggaard: "Instruktøren bag "Flugt": Min hovedperson flygtede hele livet - vi kan alle spejle os i ham", Information d. 17. juni 2021
Baggrundsviden om Phie Ambo:
- Torben Benner: 'Hun vågnede op en nat og tænkte: Fuck, vi er fucked'", Politiken d. 21. august 2023
- Kjartan Hansen: "'Organiseret vildskab': Er det altid dårligt at fælde træer? Det spørger anerkendt dokumentarist om i ny film", 7. december 2022
Kommentar:
Fællesnoter Håndbog til dansk, s. 228-235: https://docs.google.com/document/d/14g5Yzid26gS0OGAUzHB9U5KbcGUNEUQphYGQDYl7MEk/edit
Gruppearbejde om Armadillo med noter i følgende google-doc:
https://docs.google.com/document/d/19U0qU6m-8VdM5XdzOkBebMDUcI5qLxaA29nix9yqU80/edit
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Diskursanalyse - Sundhed og identitet
Tekster:
Selvvalgte tekster og materiale til gruppearbejde
Sekundærlitteratur:
PAS's skriv: ”Kritisk diskursanalyse- teori”
PAS: Kritisk diskursanalyse i praksis 2.0
Håndbog til dansk, s. 168-175
Diskursanalyse i dansk, s. 22-25 (At etablere en diskurs: Fire antagonismepar)
Diskursanalyse i dansk, s. 49-54 (Diskursetik og spin: Har man ansvar for diskursen?)
Diskursanalyse i dansk, s. 121-164 (Temaafsnit: Sundhed og identitet)
Repetition af:
- Håndbog til dansk, Sproglige figurer, s. 123-126 (vi kalder dem også retoriske virkemidler)
- Håndbog til dansk, Retorik, s. 150-156
- Håndbog til dansk, Argumentation, s. 157-167
Kommentar:
Google-doc til gruppearbejde om sundhed og identiet: https://docs.google.com/document/d/1VJts6A6WAVbugFaQMg5qtYOvaUGfrWgQ4r7sXDe2zx8/edit
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Litteraturhistorie - 1890-1945
Tekster:
Sophus Claussen: Tagdryp (1899)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (i kopi) (1900)
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand (1905)
Johs. V. Jensen: Interferens (1901, står i "Digte 1906")
Per Lågerkvist: Ångest (1916)
Emil Bønnelycke: Aarhundredet (1918)
Edith Södergran: Triumf att finnas till (1918)
Tom Kristensen: Fribytter (1920)
Rudolf Broby-Johansen: Af Blod. Expressionære digte (1922)
Morten Nielsen: Foraarets horisont (1943)
Sekundærlitteratur:
Litteraturen – på langs og på tværs, s. 138-154
Litteraturens veje (pdf-filer), s. 284-285 (Den italienske fascisme), s. 275-279 (Ekspressionisme - en subjektiv kunst) og s. 290-292 (Kollektivromanen - ideologi og indignation)
Baggrundsskriv om mellemkrigstiden
Små opsamlende ppt's om:
- Symbolismen og det folkelige gennembrud
- Interferens og Johannes V. Jensen
- Fribytter og Tom Kristensen
Supplerende:
Alle danske læste forfattere på forfatterweb
Pablo Picasso: Guernica (1937) og La Joi de la vie (1945)
Kommentar:
Matrixgruppearbejde om Tagdryp, Lønningsdag og Jens Vejmand:
https://docs.google.com/document/d/1GecDzMbjbnUTqonBjMpFnBU7GOnHNGLRZfSMLkgDPLk/edit?tab=t.0
Gruppearbejde om udvalgte digte fra "Blod.Expressionære digte":
https://docs.google.com/document/d/1eux64SeGaxXvjrwO3D_GWCvt8KU2mRpXp8T0N_-67vc/edit?tab=t.0
Gruppearbejde om "De brølende 20'ere":
https://docs.google.com/document/d/16hu5gKXvDgMu2UASF3COlysUc8hGFQMHrxFxMPoK4j4/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Litteratur - 50'erne til 80'erne
Tekster:
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Martin A. Hansen: Af Løgneren (1950)
Klaus Rifbjerg: Frihavnen (1960)
Peter Seeberg: Patienten (1962)
Vita Andersen: ”Jeg bliver inviteret ud”, Tryghedsnarkomaner 1977
Michael Strunge: Det kommende (1978)
Michael Strunge: Der er en krop af lys gennem mørket (1982)
Sekundærlitteratur:
Litteraturhistorie – på langs og på tværs, s. 156-178
ppt. om 60’erne over i 70’erne
Skriv om postmodernisme
Skriv om Michael Strunges forfatterskab
Supplerende:
DR: Bazar (foråret 1984)
Alle involverede forfattere på forfatterweb
Kommentar:
Gruppearbejde om Rifbjergs Konfrontation:
https://docs.google.com/document/d/1sSuvhXF29Ki8dTPIe_lCdvyH7ZLziP7rlrF-j1D07dk/edit
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Nyere og nyeste tid
Tekster:
Henrik Nordbrandt: Aftensol (1995)
Peter Seeberg: Udvikling af et rum (1990)
Thøger Jensen: Dengang vi var unge og kørte på scooter til Århus (1998)
Helle Helle: Globryllup (2000)
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig, så giv det tilbage (2017)
Amina Elmi: af Barbar [tavshedens objekt] (2023)
Kim Blæsbjerg: Af De bedste familier (2023)
Sekundærlitteratur:
Litteraturen – på langs og på tværs, s. 181-200
Ppt. med opsamling på strømninger fra 1990 og op til i dag
Ppt: Oplæg om realisme og realismebrud fra intro til ”Nye øjne at se med”
Ppt: Oplæg om autofiktion fra intro til "Selvfortalt - autofiktioner på tværs: prosa, lyrik, teater, film"
https://litteratursiden.dk/temaer/og-hvor-har-du-sa-hjemme
Supplerende:
Forfatterweb: Alle berørte forfattere
Kommentar:
Gruppearbejde om Globryllup: https://docs.google.com/document/d/1j4F-GW7NY3cRSJuN4duhi5W-_Jkp6ad3rTHDwRlE34w/edit
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Skriftlighed og formidling
Forløbet står sidst i undervisningsbeskrivelsen, men har reelt set været indarbejdet i moduler i løbet af 1., 2. og 3.g:
1g: 8 moduler
2g: 8 moduler
3g: 8 moduler
Intro til den analyserende artikel:
- Den litterære artikel:
- Skriftlig eksamen i dansk, s. 19-32
- Prosa- og lyrikanalyseskemaer baseret på Håndbog til dansk, s. 38-69
- Den sproglige artikel:
- Håndbog til dansk, Sproglige figurer, s. 123-126 (vi kalder dem også retoriske virkemidler)
- Håndbog til dansk, Retorik, s. 150-156
- Håndbog til dansk, Argumentation, s. 157-167
- Den medieorienterede artikel:
- Håndbog til dansk, s. 234-235
- Håndbog til dansk, s. 314-317
- Håndbog til dansk, s. 325-337
- Sprog i brug, s. 68-73
Intro til den debatterende artikel:
- Skriftlig eksamen i dansk, s. 35-42
Intro til den reflekterende artikel:
- Skriftlig eksamen i dansk, s. 45-51
- Lille kompendium bestående af bl.a.:
- Skrivebogen, s. 131-133 (Essayet)
- Citater fra "At tænke uden styrthjem og knæbeskyttelse" (1999)
- Hans-Jørgen Nielsen: Svømmerne i Basel (1983)
- Elevessay: ”Sprogbrug i medierne”
- Elevessay ”Farlig fiktion” med kommentarer
Andet materiale med blik på sprogrigtighed og formidling:
Skriftlig eksamen i dansk, s. 11-15 + s. 55-69
Kompendium:
- Ellen Krogh et al: Skrivebogen, s. 118-119 (om indledning og afslutning)
- Eva Heltberg et al: Skrivehåndbogen, s. 208-209 (om at skrive begyndelser)
- Eva Heltberg: Skriv løs - slet og ret, s. 140-142 (en arbejdsplan i forbindelse med eksamensopgaver i skriftlig dansk)
Kompendium:
- Henrik Galberg Jacobsen et al.: Dansk sprog - en grundbog, s. 28-29 (skriv sammenhængende)
- Kirsten Rask: Skriv professionelt, s. 33-35 (overgang mellem afsnit, fremaddrivende udtryk)
- Eva Heltberg et al: Skrivehåndbogen, s. 282-284 (sammenbinding)
- Eva Heltberg et al: Skrivehåndbogen, s. 112-114 (citat)
Sprogrigtighed:
- Fokus på fx r-problematik, hans/hendes eller sin/sit, -ende eller -ene, genitiv på dansk ift. engelsk, præpositioner, idiomer, dobbeltudtryk, kommatering og tegnsætning i øvrigt
- Dorte Ågård: Dansk rettenøgle, s. 15-20 + s. 27-30 + s. 40
- Sprogsites:
- http://da-net.dk
- https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
- https://ordnet.dk/ordnetdk
- https://sproget.dk:
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/ad-eller-af
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/adjektiver
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/adverbielt-t
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/adverbier
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/bindestreger
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/de-sma-tegn
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/de-store-tegn
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/endelserne-ende-og-ene
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/et-eller-flere-ord
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/find-ledsaetninger
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/far-eller-for
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/genitiv-ejefald
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/grammatiske-ord
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/hans-hendes-eller-sin
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/komma
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/ligge-eller-laegge
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/nogen-eller-nogle
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/r-problemer
- https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/store-eller-sma-bogstaver
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/51/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58544478112",
"T": "/lectio/51/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58544478112",
"H": "/lectio/51/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58544478112"
}