Holdet 2024f bi C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Nordfyns Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Tina Sølbek Schmidt
Hold 2024f bi C (1f bi C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cellebiologi og vækst hos mikroorganismer
Titel 2 Kost, ernæring og fordøjelse
Titel 3 Forplantning og sexologi
Titel 4 DNA, gener og nedarvning
Titel 5 Økologi, biodiversitet og evolution

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cellebiologi og vækst hos mikroorganismer

Formål:
Formålet med forløbet er, at du får viden om livets mindste enhed: cellen - og introduceres for biologifaget. Igennem en øvelse med mikroskopering, er det meningen at du skal opøves i brugen af mikroskopet og fremstillingen af præparater, samt almindelige retningslinjer i laboratoriet. Du skal også trænes i at notere iagttagelser, diskutere metodeovervejelser og introduceres til genren journal og rapport.

Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
- Biokemiske processer: fotosyntese, respiration
- Vækst hos mikroorganismer

Vigtige begreber:
Cellekerne, kernemembran, DNA, kromosomer, mitokondrier, grønkorn/kloroplaster, ribosomer, ER, ER+ribosomer, vakuoler, plasmid, cellemembran, cellevæg, fotosyntese, respiration, fosfolipid, vandkanal, membranprotein, aktiv transport og passiv transport (simpel diffusion, osmose, faciliteret transport), nøle, eksponentiel, stationær og dødsfase.

Forsøg:
Mikroskopering af forskellige typer af celler
Osmose
Vækstforsøg med gærceller ved forskellige temperaturer

Pensum til eksamen:
s. 10-36 i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kost, ernæring og fordøjelse

Kost, sundhed og fødevarer
Formål
Formålet med forløbet er, at du får viden om sammenhængen mellem din kost og dit helbred.
Du skal bruge din viden om energiforbrug, energifordeling, næringsindhold, næringsstoffernes opbygning, funktion og nedbrydning i fordøjelsen til at undersøge, hvor sund din kost er. Der sluttes af med en introduktion til blodsukkeret og dets regulering.

Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at:
- Kunne forklare hvad energibehov, energiindtag, energiforbrug er.
- Kunne forklare hvilke typer af næringsstoffer, der er i maden
- Kunne forklare kulhydraters opdeling og opbygning.
- Kunne forklare opdeling og opbygningen af mættede og umættede fedtsyrer.
- Kunne forklare opbygningen af protein.
- Kunne forklare opbygningen af fordøjelsessystemet
- Kunne forklare, hvordan de forskellige næringsstoffer nedbrydes i fordøjelsessystemet og  påvirker kroppen ved indtagelse.
- Kunne gøre rede for kostrådene og inddrage viden fra biologi til at begrunde anbefalingerne.
-Kunne forklare hvordan blodsukkeret er reguleret og hvad der karakteriserer type 1-diabetes og type 2-diabetes.

Vigtige begreber:
Monosaccharid, disaccharider, polysaccharid (stivelse og cellulose) triglycerid, fedtsyrer, umættet og mættet, proteiner og aminosyrer, kilojoule, stofskifte, basalstofskifte/hvilestofskifte, fejl- og underernæring, enzymer, spiserør, mavesæk, bugspytkirtel, galdeblære, tarmsystemet, aktiv og passiv transport.

Forsøg:
Undersøgelse af aktiviteten af spytamylase

Pensum til eksamen:
s. 90-108, s. 110-118, s. 124-128 i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forplantning og sexologi

Forløbet er opbygget som følger:

Kønnet og ukønnet formering.
Sex-strategier og sex-signaler.
Seksuel stimulering. Seksuelle reaktioner.
Mandens kønshormoner og deres funktion.
Mandens negative feedback.
Opbygningen af mandens kønsorganer.
Opbygningen af kvindens kønsorganer.
De kvindelige kønshormoner og deres funktion.
Kvindens menstruationscyklus med negativ feedback i starten af cyklus, positiv feedback lige før ægløsning og negativ feedback efter ægløsning.
Prævention og SOS.

Forsøg:
Undersøgelse af ornesædceller

Pensum til eksamen:
Yubio side 183-207, 216-226.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DNA, gener og nedarvning

Forløbet er opbygget som følger:

Kromosomkort
DNAs opbygning
Genetiske grundbegreber og Mendels forsøg med et-gen nedarvning
Forskellige nedarvningsformer (autosomal recessiv og dominant) og stamtavler.

Forsøg:
Smager og ikke -smager
Isolering af DNA fra jordbær

Pensum til eksamen:
Yubio side 273-279, 312-321.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Økologi, biodiversitet og evolution

Forløbet er opbygget som følger:

Opbygningen af et økosystem (abiotiske og biotiske faktorer)
Fotosyntese, respiration og vækst.
Primærproducenter og konsumenter.
Græsningsfødekæde.
Nedbryderfødekæde.
Energi og vækst.
Fotosyntese og respiration.
Vækst og begrænsende faktorer.
Energistrømme.
Kulstofkredsløbet.
Biodiversitet.
Saltholdighed.
Ilt og iltsvind.


Evolution:
Evolutionsteori
Artsbegrebet
Naturlig selektion

Forsøg:
Fotosyntese og respiration
Ekskursion til Gyldensteen Strand. Dissektion af musling.

Pensum til eksamen:
"Opdag havet" side 4-21, 23-27
Yubio side 39-44
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer