Holdet S1n if (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Informatik C
Lærer(e)
Hold S2025 if/n (S1n if)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Databaser
Titel 2 Programmering, databaser, arkitekturer
Titel 3 App projekt
Titel 4 designprincipper og dark patterns
Titel 5 it-sikkerhed
Titel 6 Førerløse biler
Titel 7 Maskinlæring
Titel 8 Udvikling af digitalt produkt
Titel 9 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Databaser

Faglige mål
Repræsentation og manipulation af data  
- modellere data samt redegøre for udvalgte typer af data og anvende disse i simple it-systemer eller udvidelser af disse
̶ redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i IT-systemer

Kernestof
Repræsentation og manipulation af data
- abstraktion og strukturering, begrebs- og datamodeller
- data og datatypers repræsentation og manipulation
- databasers anvendelse og simple databaseforespørgsler

Indhold: Mysql, E/R diagram, nøgler, tabelskitse
Omfang 14,6 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • IT
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Programmering, databaser, arkitekturer

Faglige mål
Eleverne skal kunne løse et mindre problem ved at beskrive problemet, samt designe, realisere og afprøve et it-system gennem brugerorienterede teknikker
Eleverne skal kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder

It-sikkerhed, netværk og arkitektur
Eleverne skal kunne redegøre for generelle principper bag it-systemers arkitekturer ved udarbejdelse af it-systemer og tilpasning af eksisterende it-systemer

Repræsentation og manipulation af data
Eleverne skal kunne modellere data samt redegøre for udvalgte typer af data og anvende disse i simple it-systemer eller udvidelser af disse ̶ redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i IT-systemer

Programmering
Eleverne skal kunne identificere basale strukturer i programmeringssprog, modellere programmer og anvende programmering til udvikling af simple it-systemer

Kernestof
It-sikkerhed, netværk og arkitektur
– trelagsarkitektur

Repræsentation og manipulation af data
– datatypers repræsentation og manipulation

Programmering
– funktioner
– variable, sekvenser, løkker og forgreninger

Indhold
I dette forløb arbejdes med appudvikling.
Vi arbejder med løkker, forgreninger, variable og funktioner.
Vi udvikler en pizzaapp i applab og arbejder også med datalaget.

GenAI kan anvendes til fejlfinding i  kode, til udarbejdelse af brugergrænsefladen i tkinter (ikke til udarbejdelse af logisk kode)


omfagn 32,5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • IT
Væsentligste arbejdsformer



Titel 5 it-sikkerhed

Faglige mål

It-sikkerhed, netværk og arkitektur
Eleverne skal kunne redegøre for beskyttelse af egen digital identitet og egne data på internettet samt redegøre for tekniske og menneskelige aspekter af it-sikkerhed

Kernestof
It-sikkerhed, netværk og arkitektur
– internettets teknologi og sikre kommunikationsformer ̶


Omfang 18,4
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Førerløse biler

Vi arbejder med legorobotter og laver en bl.a bil, der kan holde afstand til bilen foran.

Formål
Konstruktion af it-system som løsning til en problemstilling
Eleverne skal kunne løse et mindre problem ved at beskrive problemet, samt designe, realisere og afprøve et it-system gennem brugerorienterede teknikker
Eleverne skal kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Eleverne skal kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder

It-systemers og menneskelig aktivitets gensidige påvirkning
Eleverne skal kunne give eksempler på, hvordan it-systemer har betydning for og påvirker menneskelige aktiviteter


Programmering
Eleverne skal kunne identificere basale strukturer i programmeringssprog, modellere programmer og anvende programmering til udvikling af simple it-systemer



Indhold
Kernestoffet er:
It-systemers og menneskelig aktivitets gensidige påvirkning
– it-systemer og brugeres gensidige påvirkning i forhold til etik og adfærd modellering som middel til at forstå et problemområde

Programmering
– funktioner
– variable, sekvenser, løkker og forgreninger

Omfang 6,8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Maskinlæring



Kernestof
data og datatypers repræsentation og manipulation

Omfang 2,2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Udvikling af digitalt produkt

Forløbet har et fokus på designprocessen via doubble diamond metoden.
Faglige mål
Konstruktion af it-system som løsning til en problemstilling
- løse et mindre problem ved at beskrive problemet, samt designe, realisere og afprøve et it-system gennem brugerorienterede teknikker
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag

It-systemers og menneskelig aktivitets gensidige påvirkning
Eleverne skal kunne
- give eksempler på, hvordan it-systemer har betydning for og påvirker menneskelige aktiviteter

Interaktionsdesign
Eleverne skal kunne
̶ redegøre for udvalgte elementer i et interaktionsdesign, samt realisere udvalgte interaktionsdesign i et konkret it-system og tilpasse eksisterende design og systemer

Innovation
̶ redegøre for innovative it-systemer sammenholdt med egne udviklede it-systemer.

Kernestof
It-systemers og menneskelig aktivitets gensidige påvirkning
̶ modellering som middel til at forstå et problemområde
̶ brugsmønstre til afdækning af brugertypers krav til et it-system
̶ arbejdsformer i udviklingsarbejdet
̶ brugertest til kvalitetssikring af et it-system i forhold til brugertypers krav
̶ design af en brugergrænseflade og den tilhørende interaktion
̶ prototyper til i samarbejde med brugerne at udvikle it-systemets interaktionsdesign
̶ principper for interaktionsdesign
Innovation
̶ eksempler på og kategorisering af innovative it-systemer.


Indhold
Udvikling af digitalt produkt vha Double diamond, problemtræ, Don Normans designprincipper, persona, nutids- og fremtidsscenarie, 4p, inkrementel og radikal inno

GenAI kan anvendes til brainstorming, som domæneekspert, som produkttester



Omfang ca 26,4 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde