Holdet 2022 DA/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2024/25
Institution Birkerød Gymnasium og HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sophie Lehn Brand
Hold 2022 DA/x (1x DA, 1x DA-HI opgave, 2x DA, 3x DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Taler der vil forandre verden
Titel 2 Valgkamp! (nyhedsforløb)
Titel 3 Hvem er jeg? (Intro til litteratur) (VÆRK 1)
Titel 4 Skriv!
Titel 5 Hiphop - et sprogligt studie
Titel 6 DHO - besættelsestid (VÆRK 2)
Titel 7 Beretninger fra krig (VÆRK 3 - dokumentar)
Titel 8 Kvinderoller i litteraturhistorien
Titel 9 Samtale, magt og konflikt
Titel 10 Krimi (VÆRK 4)
Titel 11 Mini-skriveforløb: Lær af forfatterne
Titel 12 Periodeforløb: Romantisme (VÆRK 5)
Titel 13 Reklamer og kampagner
Titel 14 Populærvidenskabelig formidling (med FF6)
Titel 15 FFF #6: Epidemimodeller - Dansk-Matematik
Titel 16 Samfundets udsatte (VÆRK 6)
Titel 17 Eksistentialisme
Titel 18 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Taler der vil forandre verden

Grundforløbet er elevernes første møde med danskfaget i gymnasiet, og da Birkerød Gymnasium, HF, IB og Kostskole i høj grad er en international skole, integreres det globale perspektiv i dette allerførste danskfaglige forløb. Eleverne arbejder nemlig i grundforløbet med taler, der vil forandre verden. Formålet med forløbet er dels at introducere eleverne til retorikkens verden og til de fagbegreber, der knytter sig til denne del af faget, men dels også at præsentere eleverne for forskellige taler, der på forskellige måder ønsker forandring. Derudover er det et mål, at eleverne selv skal trænes i at formulere egne holdninger og meninger alt efter den pågældende kommunikationssituation.

Indledningsvis præsenteres eleverne lidt mere generelt for danskfaget og bringes til at reflektere over, hvordan vi arbejder i dansk – og hvorfor. Dernæst introduceres eleverne til retorikkens verden, hvor de især lærer Ciceros retoriske pentagram at kende, ligesom de via småøvelser øver sig i at forholde sig til, hvornår kommunikation er vellykket, og hvad man skal tage højde for, når man tilrettelægger og gennemfører en tale. De efterfølgende moduler har hver deres faglige fokus rettet mod retorikkens verden – f.eks. talegenrer, stilistik, appelformer – ligesom hvert modul har mere tematisk og højaktuelt fokus knyttet til forløbets overskrift om taler, der vil forandre verden. Et modul handler f.eks. om klima, hvor et andet handler om køn og kultur. Således afprøver eleverne i hvert modul deres nyerhvervede viden gennem analysen af en tale med et bestemt tema, men også gennem forskellige småøvelser, der skal træne eleverne i selv at fremsætte forskellige argumenterende pointer og dermed udvikle deres personlige stemme. Forløbet afsluttes med en skriftlig opgave, hvor eleverne – ud fra deres nye viden og ud fra feedback og processkrivning –  selv skal skrive en tale, der skal fremføres for en gruppe klassekammerater.

Forløbet integrerer følgende faglige mål for Dansk A – nemlig at eleverne skal kunne:
·      udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
·      beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
·      dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
·      anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
·      anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
·      analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
·      demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Forløbet integrerer følgende kernestof fra læreplanen for Dansk A – nemlig:
·      sproglig analyse, fortolkning og vurdering
·      retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
·      produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag,
·      kommunikationsanalyse

Materiale:
- Jonas Eikas takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2019
- Den norske helse- og omsorgsminister Bent Høies tale til ungdommen, AftenPosten 27. april 2020
- Greta Thunbergs tale på Christiansborg Slotsplads, 25. maj 2019  
- John F. Kennedy: Ich Bin ein Berliner, 1963
- Sara Omars nytårstale ”Du kan bryde fri” fra Deadline, 2018

+ diverse sekundærtekster og PowerPoint-præsentationer om retorik, talers opbygning, argumentation, stilistik osv.  primært fra Håndbog til dansk

Perspektiv: Sprog

Sider: 70

Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Valgkamp! (nyhedsforløb)

Dette er klassens første medieforløb. Vi har fokus på, hvordan valgkampen 2022 udspillede sig i nyhedsmedierne og på de sociale medier. Vi har både analyseret og produceret nyhedsartikler og nyhedsindslag. Derudover har vi analyseret partiernes valgfilm og sociale medie-indhold fra valgkampen.

I forløbet er klassen blevet introduceret til filmiske virkemidler, nyhedskriterier,  nyhedstrekanten, avistyper og avisens genrer samt har diskuteret sociale mediers rolle i nyhedskredsløbet. Eleverne har også stiftet bekendtskab med remediering ved at remediere en julesalme til et nyhedsindslag.

Materialer:
- LA - du er bare en brik (valgfilm) (2022)
- Dejlig er den himmel blå af N.F.S. Grundtvig (1853)
- Diverse nyhedsartikler (se under kernestof nedenfor)

Teori er primært læst i e-bogen Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Medier

Sider: 70
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Min studieprofil i dansk 15-11-2022
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Hvem er jeg? (Intro til litteratur) (VÆRK 1)

Dette er klassens første litteraturforløb. Vi har fokus på at få genrekendskab og en analytisk værktøjskasse til de forskellige litterære genrer. Vi møder tekster fra eventyr-, novelle- og lyrik-genrerne valgt ud fra det fælles tema "Hvem er jeg?". Vi arbejder her med undertemaer som identitet, kultur og overgang fra barn til voksen.

Forløbet starter med lyrikgenren, hvor vi diskuterer, hvad vi mennesker kan bruge litteratur generelt og lyrik specifikt til - og hvordan det kan fortælle os om hvem vi er. Her læser vi forskellige digte, men har primært fokus på digtsamlingen "Yahya Hassan" som værk. Herunder får eleverne introduceret begreber og metode indenfor lyrikanalyse og laver også kreative skriveøvelser med lyrik. Vi får desuden introduceret autofiktionsbegrebet og diskuterer, hvad autofiktion fortæller os om forfatteren.

Herefter arbejder vi videre med novelle- og eventyrgenrerne. Indenfor novellegenren læser vi moderne noveller om identitet og kultur og lærer om de grundlæggende begreber inden for novelleanalyse. Vi læser også et kunsteventyr og lærer om forskellen på kunst- og folkeeventyr, om eventyrtræk og analysemodeller til eventyr. Undervejs laver vi desuden diverse kreative skriveøvelser.

Materialer:
- Den grimme ælling af H. C. Andersen (1843)
- Jeg er din barndoms gade af Tove Ditlevsen (1942)
- Skabelsesberetningen af Tarek Omar (2011)
- Bounty af Angel T. Kirkegaard (2011)
- Yahya Hassan af Yahya Hassan (2013) (VÆRK)

Teori er primært læst i e-bøgerne "Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen,  "Lyrik når sproget spiller" af Taber og Ewald og "Litteraturhistorien på langs og på tværs" af Bertelsen, Kjær-Hansen og Kennebo fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Litteratur

Sider: 150
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Digtanalyse - Powerpoint fremlæggelse 19-01-2023
Skriveøvelse - Yahya Hassan digt (autofiktion) 22-01-2023
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Skriv!

I dette miniforløb har vi fokus på skriftlighed og skriveproces. Eleverne skal skrive deres første analyserende artikel og bliver undervejs guidet gennem opgavens dele. Den analyserende artikel skal omhandle temaet "Kultur og Identitet", som vi arbejdede med i foregående forløb. Eleverne kan selv vælge hvilken novelle/eventyr fra det tidligere forløb de vil skrive om.

I hvert modul er der teori om + tid til at skrive på en bestemt del af opgaven, så det passer ind i den samlede skriveproces de skal lære.

Vi anvender følgende fagbegreber, når vi strukturerer opgaven:
- Tænkeskrivning vs. formidlingsskrivning
- Mindmap og disposition
- 5-afsnitsmodellen
- Afsnitsovergange og rød tråd
- Tragtindledning (herunder det gode anslag)
- Fiskemodellen (herunder den gode afslutning)

Rent sprogligt har vi desuden fokus på:
- Den gode formidling
- Et letforståeligt og varieret skriftsprog
- Sproglig korrekthed og korrekturlæsning (herunder typiske fejl)
- Tegnsætning og periodelængde

Opgaven skrives delvist på skolen og delvist hjemmefra og eleverne giver hinanden feedback undervejs i processen.

Materialer:
- Selvvalgt novelle/eventyr fra forrige forløb
- Div. powerpoints  

Perspektiv: Sprog

Sider: 50
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Udkast analyserende artikel 23-02-2023
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Hiphop - et sprogligt studie

I dette forløb ser vi på både nyere og ældre rap-tekster fra et sprogligt perspektiv. Vi ser teksterne fra forskellige vinkler i løbet af forløbet:

Den sociolingvistiske vinkel: Her lærer eleverne om lekter og vi taler om hvordan hiphoppens sprog kan være udtryk for kronolekt og sociolekt. Vi dykker her især ned i nyere rap-tekster med brug af multietnolekt. Vi diskuterer desuden, hvordan forskellige sociale grupper og aldersgrupper kan have forskellige holdninger til, hvorvidt hiphop-tekster er krænkende. Her inddrager vi debatten mellem Niarn og Hanne-Vibeke Holst fra 2004 og perspektiverer den til nyere rap-tekster og generel kønsdebat.

Den sprogligt-stilistiske vinkel: Her lærer eleverne om forskellige hiphop-genrer (hardcore-, player- og jam-hiphop  og hvilke sproglige kendetegn de typisk har. Vi går i dybden med semantiske skemaer, sproglige billeder og figurer samt rimtyper i teksterne. Herunder skriver eleverne en analyserende artikel om "Danmarkssange", hvor de laver en sproglig stilistisk analyse af en rap-tekst og sammenligner den med nationalsangen.

Materialer:
- Der er et yndigt land af Adam Oehlenschläger (1819)
- Kadett af L:Ron:Harald (1998)
- "Du er fucking sexistisk Niarn" af Hanne-Vibeke Holst i Politiken (2007)
- "Jeg er fucking realistisk Hanne" af Niarn i Politiken (2007)
- Araba af Sivas (2013)
- Danskhed af Nikoline (2018)
- La nu vær af Sulka (2022)
- Diverse selvvalgte nyere raptekster

Teori er primært læst i bogen "Det sprog til et beat" af Jan Aasbjerg Petersen udgivet i 2010 af Dansklærerforeningen - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Sprog

Sider: 70

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - endelig version 12-03-2023
Debatindlæg - sprog i hiphop 26-03-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 DHO - besættelsestid (VÆRK 2)

Fællesfagligt emne: Besættelsestiden i Danmark og erindringen om den

Deltagende fag: Dansk og historie

Forløbets formål:
• At præsentere eleverne for, hvordan to humanistiske fag meningsfuldt kan arbejde sammen om at besvare en faglig problemstilling.
• At præsentere eleverne for, hvordan man skriver akademisk – herunder at introducere eleverne til faglig argumentation, dokumentation og formalia.
• At træne eleverne i at anvende faglige, metodiske og videnskabsteoretiske indsigter fra både dansk- og historiefaget.
• At træne eleverne i at sammenfatte og formidle fagligt arbejde såvel skriftligt som mundtligt.
• At udvikle og nuancere elevernes viden om besættelsestiden i Danmark med særligt fokus på de følgende fem hovedtemaer:
• Tema 1: Nationalisme - mellem suverænitet og kapitulation (9. april)
• Tema 2: Samarbejdspolitikken - tilpasning og reaktion
• Tema 3: Modstand - med hånd og ånd
• Tema 4: Sympatisører og stikkere
• Tema 5: Befrielse - frihed, hævn og efterspil

Faglige metoder anvendt i forløbet.
Historie: Kildekritik og erindringshistorie, med brug af Iversen og Pedersens "erindringsfeltmodel". Historie har således haft et dobbelt fokus: Dels på selve besættelsestiden, dels på eftertidens fortællinger om den – og hele tiden med inddragelse af relevante kontekster.
Dansk: Filmanalyse (fokus på personkarakteristik, dramaturgi og filmiske virkemidler)

Kompetencer til at arbejde projektorienteret anvendt i forløbet: Eleverne har arbejdet med at udarbejde problemformulering, indsamle litteratur, modtage og indgå i faglig vejledning og sparring, udarbejde et skriftligt produkt samt præsentere det mundtligt.

Produktform:
• En skriftlig opgave på 5-6 normalsider.
• En mundtlig præsentation på ca. 8 minutter samt efterfølgende faglig samtale.
• Der gives én samlet karakter.

Evaluering:
Lærerne har foretaget en mundtlig evaluering af forløbet i klassen. Eleverne foretager en skriftlig selvevaluering ved at udfylde portfolio under Opgaver i Lectio.

Materialer:
- Flammen og Citronen af Ole Christian Madsen (2008)
- Hvidstengruppen af Anne-Grethe Bjarup Riis (2012)
- 9. april af Roni Ezra (2015)
- Min mor var tyskertøs af DR (2016)
- De forbandede år af Anders Refn (2020)

Eleverne vælger én af de 5 film og analyserer den som værk

Teori er primært læst i e-bogen "Håndbog til dansk" fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Medier

Sider: 100
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - Danmarkssange 16-04-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Beretninger fra krig (VÆRK 3 - dokumentar)

I dette tematiske forløb om krig har vi fokus på dokumentar og journalistik fra krigszoner.

Vi starter med at samle op på besættelsestidsforløbet, som var elevernes DHO. Vi behandler herefter dokumentarfilmen Armadillo som værk og læser derudover diverse reportager fra krig, om flygtninge og soldater.

Eleverne lærer teori om dokumentargenren, autenticitetsmarkører og fiktionskoder, fortællende nyhedsjournalistik og reportagegenren. Herunder diskuterer vi etiske overvejelser omkring fremstillingen af krig og personer i krig i teksterne.

Forløbet sluttes af med at skrive en debatterende artikel om Armadillo. Dette er klassens første debatterende artikel, så vi bruger en del af undervisningen på at introducere denne nye skriftlige eksamensgenre.

Materialer:
- Kæmper med mareridt og druk (2004) af Michael S. Lund i Ekstra Bladet
- Armadillo af Janus Metz (2009) (værk - dokumentar)
- Vejen til Armadillo (2010) af Lasse Lavrsen i Information
- Ekspert: Helt ok at instruktør betaler stripper (2010) af Sara Maria Glonowski i Politiken
- Armadillo patter på journalistik (2010) af Mads Kastrup i Berlingske
- Flugten fra Ukraine (2022) af Martin Gøttske i Information


Teori er primært læst i e-bogen Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Medier

Sider: 100
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af anslag til Armadillo 03-09-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Kvinderoller i litteraturhistorien

Dette er primært et litterært forløb, hvor vi går tilbage i litteraturhistorien og ser på kvindeskildringer gennem historien, og hvordan de afspejler datidens kvindesyn. Vi går særligt i dybden med perioderne middelalder, oplysningstid og Det Moderne Gennembrud. Vi perspektiverer desuden løbende til den nutidige debat om køn og ligestilling.

Undervejs i forløbet skriver eleverne en analyserende artikel om kvinderoller i litteraturhistorien med udgangspunkt i en analyse af Foran Alteret.

Materialer:
- Torbens datter (folkevise)
- Harpens kraft (folkevise)
- Gynaecologia af Ludvig Holberg (1748)
- Uddrag af "Emile eller om opdragelsen" af Jean-Jaques Rousseau (1762) (uddrag fra kapitlet "Sophie - eller kvinden")
- Uddrag af Et Dukkehjem af Henrik Ibsen (1879) (på norsk)
- Foran Alteret af Herman Bang (1880)
- Uddrag af Constance Ring af Amalie Skram (1885)
- Dokumentaren "1800-tallet på vrangen" afsnit 6: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner (2007) af DR
- Nytårstale på Deadline DR2 af Tessa (2021)

Teori er primært læst i e-bogen "Litteraturhistorien på langs og på tværs" af Kjær-Hansen, Kennebo og Bertelsen fra forlaget Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Litteratur

Samlet omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Samtale, magt og konflikt

"Samtale, magt og konflikt" er et sprogligt forløb med fokus på samtaleanalyse. I forløbet analyseres tekster, hvori der indgår konfliktfyldte samtaler.  Vi anvender begreber fra samtaleanalysen til at vurdere, hvad konflikten i en given samtale går ud på. Derudover lærer vi også begreber, der kan bruges til at vurdere magtforhold i en samtale - herunder hvilke kneb, der ofte bruges for at "vinde" en debat. Vi analyserer både dialog i litterære tekster, i levende billeder og tekster fra sociale medier. Herunder diskuterer vi forskellene på betingelser for traditionel samtale vs. samtale på de sociale medier.


Faglige teorier og begreber:
1) Goffmans teori om Facework og stages
2) Principper for samarbejde og høflighed
3) Forskellen på direkte og indirekte sproghandlinger
4) Ords ladning og konnotation
5) Argumenttyper og argumentkneb
6) Kommunikation på sociale medier
7) Sociolekt og politisk korrekt sprog

Materialer:

- Køreplaner af Helle Helle (1996)
- Klovn af TV2 (uddrag af afsnittet "Don Ø-affæren") (2005)
- Fuc*:-(-Julehilsen af Vincent Hendricks i Politiken (2014)
- SKAM sæson 1, episode 3 (uddrag) (2017)
- Rav af Bjørn Isak (2018)
- Livet som bedste veninder af DR3  (satireklip) (2018)
- Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet af Glenn Bech (uddrag) (2022)
- Gift ved første blik af DR (uddrag af afsnittet "Ugler i mosen") (2023)
- Rend mig af Pernille Skipper (uddrag) (2023)
- Diverse selvfundne kommentarfelter på sociale medier.

Teori er primært læst i e-bogen "Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Sprog

Sider: 70
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Krimi (VÆRK 4)

I dette forløb vi beskæftiget os bredt med krimiens mange formater. Vi har set litteraturhistorisk på krimien og læst forskellige krimityper fra forskellige perioder. Vi har også set på krimigenren i nutiden - både litterært og i mediebilledet. Herunder har vi arbejdet med både nordic noir-krimitendensen i serier og bøger samt true crimes voksende popularitet.

Vi har løbende læst og diskuteret teori og artikler, som debatterer forskellige sider af krimigenren og har herunder fx reflekteret over, hvorfor krimigenren fascinerer os som mennesker, hvorvidt den litterære kvalitet af nyere krimier er faldet og hvilke etiske problematikker der findes ved true crime.

Eleverne har i slutningen af forløbet selv valgt en nyere skandinavisk krimi, som er blevet læst som værk og eleverne har i en videoaflevering analyseret deres krimi og reflekteret over, hvor den placerer sig ift. krimigenren generelt.

Materialer:
- Den krybende mand af Arthur Conan Doyle (1910)
- Kriminalromanens 10 bud af Stefan Brockhoff (1937)
- En flinker fyr af Pia Juul (2005)
- Forbrydelsen afsnit 1 af Søren Sveistrup m.fl. for DR (2007)
- Uddrag af dokumentaren "Nordic Noir - krimi i verdensklasse" vist på DR2 (2015)
- En litterær kvalitet er forsvundet af Jonas Sloth Bach i Information (2017)
- Mørkeland miniepisode 4: Julespecial (2018) (uddrag)
- Hvorfor læser vi krimier af Pernille Fjalland i Kristelig Dagblad (2018)
- Drop true crime - lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie af Andreas Dragsdahl i Information (2019)
- Mørkeland Særafsnit: En snak om Mørkeland og fascinationen af true crime (2019)
- Selvvalgt skandinavisk kriminalroman (VÆRK 4)


Vi har læst teori i diverse uddrag af fagbøger som ses nedenfor. Vi har blandt andet lært teori om krimityper, genrebrud, krimigenrens oprindelse og krimiens ti bud.

Perspektiv: Litteratur og medier

Sider: Ca. 400 sider (afhængig af romanvalg)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Mini-skriveforløb: Lær af forfatterne

"Lær af forfatterne" er et kort skriveforløb med fokus på at udvikle sin personlige stemme i dansk stil med inspiration fra store danske forfattere. Vi arbejder med uddrag af forfatterne og opgaver hertil fra bogen "Lær af Forfatterne" af Søren Boy Skjold. Vi har fokus på sproglig og stilistisk analyse af teksterne og på kreative skriveøvelser, hvor vi imiterer deres sproglige virkemidler og gør dem til vores egne.

Undervejs i forløbet laver eleverne mange kreative skriveøvelser med forskellige sproglige benspænd som samles til en portfolio-aflevering.

Sidst i forløbet har vi fokus på at repetere de allerede kendte eksamensgenrer i dansk samt introducere den reflekterende artikel som genre forud for den skriftlige årsprøve i dansk. Vi har især fokus på, hvordan eleverne kan fremhæve deres egen personlige stemme i dansk stil ved deres valg af sproglige virkemidler.

Materialer:
- Uddrag af Ved vejen af Herman Bang (1886)
- Uddrag af Middelfart-Lemvig. Rundrejse i Danmark af Johannes V. Jensen (1901)
- Uddrag af Hærværk af Tom Kristensen (1930)
- Uddrag af Den unge mand med Nelliken af Karen Blixen (1942)

Teori er primært læst i "Lær af Forfatterne" af Søren Boy Skjold (2018) og e-bogen "Eksamensgenrerne i dansk på stx" af Nicolai Rekve Eriksen m.fl. på Systime.dk


Perspektiv: Sprog og litteratur

Sider: 20
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Periodeforløb: Romantisme (VÆRK 5)

I dette forløb dykker vi ned i perioden romantikken og går mere specifikt ind i romantismen som stilretning. Vi analyserer tekster fra romantismen i både lyrik-, eventyr- og novellegenren og diskuterer deres fælles tematikker og stiltræk. Vi går særligt i dybden med novellen "Sildig Opvaagnen" af St. St. Blicher, som vi læser, analyser og fortolker som værk.

Vi bruger begrebet "Det interessante" som fællesnævner for romantismens temaer og har fokus på, hvordan romantismen bragte de mørke og tabuiserede sider af menneskesindet frem. Herunder introduceres "Dobbeltgængermotivet" samt Freuds teori om overjeg, ego og id og det fortrængte. I sidste del af forløbet beskæftiger vi os med undergenren gys, hvor vi bruger Freuds teori om Das Unheimliche . Vi perspektiverer løbende til nutidige medietekster og artikler om samme tematikker.

Forløbet sluttes af med en introduktion til stilegenren den reflekterende artikel, hvor eleverne skal reflektere over, hvorfor vi tiltrækkes af litteratur om "Det interessante". Vi går her i dybden med, hvordan personlig stemme og sproglige virkemidler kan anvendes i en reflekterende artikel.

Materialer:
- Sildig Opvaagnen (1828)
- Paa Sneen af Emil Aaarestrup (1838)
- Skyggen af H.C. Andersen (1847)
- Glasskabet af B. S. Ingemann  (1847)
- Where the wild roses grow musikvideo af Nick Cave (1995)
- Det rædselsfulde tiltrækker os af Hanne Arnold (2010) - artikel fra Ekkofilm.dk
- For altid musikvideo af Medina (2011)
- Blank space musikvideo af Taylor Swift (2014)

Vi samlede senere på året op på forløbet ved at se "H.C. Andersens samlede værker" på teatret Mungo Park.

Teori er primært læst i de to e-bøger "Litteraturens veje" (af Lütken og Fibiger) og "Litteraturhistorien på langs og på tværs" (af Kjær-Hansen, Kennebo og Bertelsen)  - begge fra Systime.dk. Derudover er teori om Blicher og Sildig Opvaagnen læst i bogen "Mesterfortællinger" (af Moltesen og Færk Møller, Dansklærerforeningen) - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Litteratur

Sider: 150
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Reklamer og kampagner

I dette medieforløb har vi fokus på reklamefilm og brugen af sociale medier i reklamebranchen. Undervejs i forløbet repeterer eleverne både teori om analyse af filmiske virkemidler, argumentation, argumenttyper og appelformer.  Vi lærer desuden nye reklamebegreber som Laswells kommunikationsmodel, Gallupmodellen, AIDA-modellen, reklamefilmtyper og reklamers orientering. Ift. brugen af sociale medier i reklamer diskuterer vi, hvordan influencermarketing og brug af platforme som Instagram og Tiktok har ændret reklamefilm, og hvordan vi som forbrugere modtager reklamer i nutidens mediebillede.  

Vi går desuden særligt i dybden med oplysningskampagnefilm målrettet unge i slutningen af forløbet. Oplysningskampagnefilmene anvendes til både en mundtlig prøveeksamen og en skriftlig analyserende artikel.

Materialer:
- The bus af Midttrafik (2012)
- Nederen forældre af Rådet for sikker trafik (2014)
- Hvorfor egentlig ryge? ep2 af sundhedsstyrelsen (2017)
- Småsyg? Jeg-tror-det-er-fedest-jeg-bliver-hjemme-i-dag-Styrelsen af Sundhedsstyrelsen (2020)
- Hjelm har alle dage været en god idé af Rådet for sikker trafik (2021)
- Stories for millioner, dokumentar af DR3 - afsnit 1 og 2 (2022)
- Tidsånden er Tiktok af Kommunikationsforum (2022)
- Diverse selvvalgte reklamefilm

Teori er primært læst i e-bogen "Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Medier

Sider: 30
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Populærvidenskabelig formidling (med FF6)

Dette forløb var en del af et tværfagligt FF6-forløb, hvor eleverne skulle skrive en populærvidenskabelig artikel i matemativ og dansk om coronavirus' smittespredning. I FF6 lå der herunder en introduktion til formidlings-SRP'en i dansk/naturfag/matematik som er fag, der ligger i klassens studieretning.

Op til selve FF6-forløbet arbejdede vi i danskfaget med formålet og virkemidlerne i populærvidenskabelig formidling i forskellige medier. Vi så især på populærvidenskabelig dokumentar og artikler. Herunder gik vi i dybden med de fortællermæssige træk, fiktionalisering, sproglige virkemidler samt filmiske virkemidler. Vi diskuterede generelt hvordan man udvalgte sin viden og formidling til målgruppen samt  hvad der kendetegner vellykket populærvidenskabelig formidling.

Materialer:
- Vilde vidunderlige Danmark uddrag (DR, 2020)
- Tamme kongeørne af Amalie Schroll Munk (Weekendavisen, 2020)
- Naturfilm har altid været iscenesat af Joakim Grundah (Politiken, 2020)
- Dødelige pandemider af Lone Simonsen og Kristian Sjøgren (Aktuel Naturvidenskab, 2021)
- Historien om menneskehjernen uddrag af Peter Lund Madsen (DR, 2023)

Teori er primært læst i Perspektiver i dansk af Rangvild og Sørensen, (Danklærerforeningen) Ekstramateriale-kapitlet om Populærvidenskabelig artikel samt i  i e-bogen "Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen fra Systime - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Sprog, medier

Sider: 50

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel: Humor i kampagnefilm 17-11-2024
Populærvidenskabelig artikel til FF6 15-12-2024
FF6 PPT synopsis 16-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 FFF #6: Epidemimodeller - Dansk-Matematik

Fællesfagligt emne: Epidemimodeller

Materiale til matematisk del:
https://virus.systime.dk/?id=157

Virus, kapitel 6

ISBN: 9788761699701

© Karen Helmig, Michael Brix Pedersen, Morten Løvendahl Eskildsen og Systime A/S. Første udgivelsesår 2022.

Deltagende fag: Matematik og Dansk

Forløbets formål: Forståelse af epidemier og epidemimodeller

Faglige metoder anvendt i forløbet:

Viden og begreber knyttet til basal videnskabsteori anvendt i forløbet:

Kompetencer til at arbejde projektorienteret anvendt i forløbet:
(f.eks. problemformulering, problemløsning, innovation, vejledning, skrivning, mundtlig præsentation mm.)

Produktform:

Evaluering:
Lærerne har foretaget en mundtlig evaluering af forløbet i klassen. Eleverne foretager en skriftlig selvevaluering ved at udfylde portfolio under Opgaver i Lectio.





Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Samfundets udsatte (VÆRK 6)

Litteraturhistorisk forløb om samfundets udsatte grupper i nutiden og datiden. Vi ser eksempler på samfundets udsatte i Det Moderne Gennembruds, Det folkelige gennembruds og nutidens litteratur og repeterer derunder litteraturhistorisk viden og stiltræk fra perioderne. Pontoppidans novellesamling "Fra Hytterne" læses herunder som værk.

Vi sammenligner klassespørgsmålet omkring århundredeskiftet med samfundsklasser og klasselitteratur i nutidens velfærdssamfund. Herunder får vi besøg af forfatteren Liv Nimand Duvå som "Den litterære gave" til hele 3.g årgangen på BG og læser uddrag af hendes nyeste roman Ned fra Himlen.

Materialer:
- ”Ned fra Himlen" uddrag af Liv Nimand Duvå (2024)
- ”Lillejuleaften” af Thomas Korsgaard (2023)
- ”Lønningsdag” af Martin Andersen Nexø (1900)
- ”Fra Hytterne” af Henrik Pontoppidan (1887) (VÆRK 6)

Teori er primært læst i e-bøgerne  "Håndbog til dansk Litteraturhistorie" af Ole Schulz Larsen og "Blokland - betonblokkenes litteraturhistorie" af Haarder og Egendal - begge fra forlaget Systime samt  "Oppe og nede - på social sightseeing i velfærdsdanmark" af Albertsen, Mikkelsen og Timmermann fra Dansklærerforeningens forlag.

Perspektiv: Litteratur

Sider: 250
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk terminsprøve 06-02-2025
Analyse af novelle i "Fra Hytterne" 07-02-2025
Lille aflevering - DMG og DFG overblik 02-03-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Eksistentialisme

Eksistentialismeforløb hvor vi lærer om retningens grundbegreber, og hvor eleverne bliver præsenteret for nogle af de mest centrale eksistentialistiske tænkere, bl.a. Søren Kierkegaard og hans stadielære, Sartres teori om valget samt Camus og hans begreb om det absurde.

I en litteraturhistorisk sammenhæng kigger vi på realisme og modernisme, og på hvad modernisme har at gøre med eksistentialisme. Inden for modernismen arbejder vi med ekspressionismen, Heretica-modernismen og 60'er modernismen.

Materialer:
- ”Limbo - når sabbatår er fucked”, afsnit 1. Dokumentarserie for unge, DR3 (2019)
-”Ångest” af Pär Lagerkvist (1916)
- "Paradisæblerne" af Martin A. Hansen (1953)
- ”Hullet” af Peter Seeberg (1962)
- "Det er blevet os pålagt" af Klaus Rifbjerg

Teoretisk har vi primært arbejdet med e-bogen ”Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard” af Liselotte Henriksen, Systime 2017 - de enkelte afsnit ses nedenfor under kernestof.

Perspektiv: Litteratur

Sider: 60
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer