Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Birkerød Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Emil Mathiasen, Line Søndergaard Kallerup
|
Hold
|
2022 id/d (1d id, 2d id, 3d id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Rytmisk opvarming
Rytmisk opvarmning
Formål: At planlægge og gennemføre eget opvarmningsprogram i grupper.
Eleverne skal opnå teoretisk viden om opvarmning og rytmiske kvaliteter og derefter selv udforme et opvarmningsprogram i grupper, som fremvises med klassen.
- Musiktælling, øvelser skal passe til musik (løb, sving, styrke, hop)
- bevægelseskvalitet (fokus på at gennemføre øvelser korrekt - holde rytme i løb, lave sving med tyngde, timing og synkront i gruppe, synkronitet og korrekt udførte styrkemomenter, det samme i hop.
- Rytme
Teori: Yubio s. 1241-1247 + internt papir om opvarmningsprogrammer og musiktælling.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
|
Titel
2
|
Badminton
Eleverne skal opnå basale tekniske færdigheder i de forskellige grund slag, som fx drop, netdrop, clear, serv (kort og lang), baghånd og opnå en taktisk forståelse i forhold til både single og doublespil, samt kende spillets regler.
Badminton er et teknisk krævende spil og det kræver rigtig mange timer at indlære de forskellige slag og benarbejde på banen. Forløbet har været baseret på både tekniske og kampbaserede øvelser.
De har stiftet bekendtskab med smash og cuts.
Yubio - s. 731-758 kap. 22.
Taktisk: Kunne bevæge sig hensigtsmæssigt på banen, betydningen af spillecentrum, forspændingshop og chassé-teknik i benarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Håndbold
Eleverne skal opnå basale tekniske og taktiske håndboldrelevante færdigheder. Derudover kendskab til spillets grundlæggende regler og positioner, så det er muligt at indgå i en håndboldkamp.
Eleverne har øvet kast, både stående, i løb og hop skud, samt øvet afslutninger fra samtlige positioner på banen.
Eleverne har lært simple angrebsåbninger, som et op pres fra fløjen og simple varianter af kryds.
Eleverne lærte at udføre korrekte tacklinger til frikast, for at stoppe et en angrebsspiller.
Vi spillede primært med håndboldbolde i str. 1 og 2., da undervisningen foregik uden harpiks, og en herrehåndbold i str. 3, vil blive for stor og svær at håndtere.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
CrossFit og grundtræning
Formål:
Introduktion til Crossfit, som en træningsform og træningskultur.
Opnå kendskab til grundlæggende bevægelsesmønstre og kunne genkende bevægelserne i praksis og udføre dem korrekt.
Introduktion til forskellige WOD’s og deres intervalprincipper,
- EMOM
- Fight Gone Bad!
- Team Work-out
- AMRAP
- Climb the ladder!
+ Warm-ups og finishers.
Lave og sammensætte egne programmer.
Teori;
- Yubio: s.975 – 1000 kap. 25 om X-fit.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Volleyball
Tekniske kompetencer: Beherske grundslagene, baggerslag, fingerslag, smash og underhåndsserv og introduktion til overhåndserv.
Taktiske kompetencer:
Beherske "Beton opstilling" - være opmærksom på eget ansvarsområde, samt kommunikation og samarbejde. Der spilles mix hold - være opmærksom på at inddrage alle i spillet samt kommunikation på banen.
Kendskab til og delvis beherskelse af spil med to hævere der har specialiseret sig.
Teori: Yubio (om volleyball) s. 572-581
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Fodbold og kultur
I 'Fodbold og Kultur' forløbet, har klassen været opdelt i 3 forskellige landshold, henholdsvis England, Brasilien og Italien.
Hvert hold fik til opgave at søge viden om deres specifikke landsholds tradiotionelle spillefilosofi og tilgang til fodbolden.
Derudover skulle hver enkelt elev finde en enten nuværende eller ældre landsholdspiller, som de skulle forsøge at spille som. Position på banen og tekniske karakteristika.
Hvert landshold skulle arrangere en landsholdstræning, hvor de underviste resten af klassen i deres landsholdsspillefilosofi, med relevante øvelser og små spil.
Efter hver træning blev der afholdt landskampe imellem holdene.
England:
Spillefilosofi: Kick and rush
Øvelser: Lange afleveringer, skud, hovedstød og tacklinger
Italien:
Spillefilosofi: Catenaccio
Øvelser: Fokus på forsvar, flytte sig i kæder, lange bolde og at trække tiden.
Brasilien: Samba-bold
Øvelser: Driblinger, jongleringer, strandfodbold, spil i små områder, teknik, offensivt.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
3.g træningsprojekt
Eleverne laver bib test som start og slut på forløbet. Ved forløbets afslutning løbes der 5 km "Give me five" i Rude Skov som en del af elevernes målsætning også.
I forløbsperioden arbejdes med kredsløbstræning ved forskellige former for løbetræning (kontinuerlig træning og intervaltræning. Vi kombinerer løbetræningen med nogle modulers ultimate, hvor fokus på ultimatemodulerne er højt aktivitetsniveau, så eleverne kan anvende modulerne som en del af deres træning under træningsforløbet.
Eleverne skal undervejs i forløbet demonstrere at de kan tilrettelægge, gennemføre og evaluere et individuelt træningsforløb på mindst otte ugers varighed, og de skal kunne dokumentere deres proces via logbog (her anvendes elevfeedback undervejs, for at synliggøre deres proces).
Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:
- Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
- Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram.
- Demonstrere korrekt brug af faglige termer.”
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprojektet
|
15-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9,05 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Pickleball
Færdighedsområde: Nye og klassiske idrætter
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne
beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Cha-cha-cha og vals
Cha-cha-cha og vals
Danse forløbet (vals og cha cha cha) har til formål at indøve de to pardanses kendetegn, roller og teknik.
Derudover har vi arbejdet med musikforståelse og at kunne holde takten og samt den rette rytme.
Eleverne har arbejdet med grundtrin og forskellige trin variationer i flere sammensatte en koreografier, samt afprøvet improviseret dans særligt med fokus på danseparret roller ’leader’ og ’follower’.
Forløbet har været fordelt med i alt 3 moduler med vals og 3 moduler med cha-cha-cha.
Teoretisk har Yubio Idræt C+B (2024) været anvendt. Kapitel 32 Vild med dans afsnittene om cha-cha-cha og engelsk vals, suppleret med enkelte trin fra YouTube.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51784057789",
"T": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51784057789",
"H": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51784057789"
}