Holdet 2022 id/k - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Birkerød Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Emil Mathiasen, Lotte Balslev Vest
Hold 2022 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Badminton
Titel 2 Opvarmning og les lanciers
Titel 3 CrossFit og grundtræning
Titel 4 Bachata
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Fodbold og kultur
Titel 7 Træningsprojektet
Titel 8 Pickleball
Titel 9 Cha-cha-cha og vals

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Badminton

Eleverne skal opnå basale tekniske færdigeheder i grundslag, som fx drop, netdrop, clear, server, baghånd, og benarbejde og så taktisk forståelse i forhold til både single og doublespil.
Teoretisk arbejdes der med idrætshistorie og karrierelæring og idræt som emner, hvor vi bl.a. arbejder med den danske idrætshistorie og hvilke muligheder der er med en idrætsfaglig karriere.
Der læses kap. 9.1 Dansk idrætshistorie og kap. 9.4 Idræt og karrierelæring.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Opvarmning og les lanciers

Opvarmningsprogram og les lanciers.
Eleverne skal opnå teoretisk viden om opvarmning og rytmiske kvaliteter og derefter selv udforme et opvarmningsprogram i grupper, som fremvises med klassen.

Der læses:
Kapitel om opvarmning i yubio.
Uddrag fra Idræt-c bog
rytmisk kompendium og skriv af Karen Kyndesen

I les lanciers skal de lære de 5 ture teknisk og de bliver undervist i dansens udtryk og bevægelseskvalitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 CrossFit og grundtræning

Formål:
Introduktion til Crossfit, som en træningsform og træningskultur.
Opnå kendskab til grundlæggende bevægelsesmønstre og kunne genkende bevægelserne i praksis og udføre dem korrekt.
Introduktion til forskellige WOD’s og deres intervalprincipper,
- EMOM
- Fight Gone Bad!
- Team Work-out
- AMRAP
- Climb the ladder!
+ Warm-ups og finishers.

Lave og sammensætte egne programmer.
Teori;
- Yubio: s.975 – 1000 kap. 25 om X-fit.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Bachata

Eleverne har arbejdet med at føre / blive ført igennem en sekvens med bachata-musik og opnå flow mellem grundtrin og enkelte variationer og opnå en bevidsthed om dansens udtryk i takt til musikken.

Teknik: I de første moduler vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling.
I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk, samt at danse mere frit, kreativt og improviseret.

Bachata-trin:
https://www.youtube.com/watch?v=oj-S6T4oZeU&t=185s&ab_channel=Roberto%26MagdalenaBachata
https://www.youtube.com/watch?v=uYogZ8wGrv0&ab_channel=Marius%26ElenaOfficial
https://www.youtube.com/watch?v=npA-foACPJ0&t=319s&ab_channel=BachataMastery
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 5 Volleyball

Tekniske kompetencer: Beherske grundslagene, baggerslag, fingerslag, smash og underhåndsserv og introduktion til overhåndserv.

Taktiske kompetencer:
Beherske "Beton opstilling" - være opmærksom på eget ansvarsområde, samt kommunikation og samarbejde. Der spilles mix hold - være opmærksom på at inddrage alle i spillet samt kommunikation på banen.
Kendskab til og delvis beherskelse af spil med to hævere der har specialiseret sig.

Teori: Yubio (om volleyball) s. 572-581
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Fodbold og kultur

I 'Fodbold og Kultur' forløbet, har klassen været opdelt i 3 forskellige landshold, henholdsvis England, Brasilien og Italien.
Hvert hold fik til opgave at søge viden om deres specifikke landsholds tradiotionelle spillefilosofi og tilgang til fodbolden.
Derudover skulle hver enkelt elev finde en enten nuværende eller ældre landsholdspiller, som de skulle forsøge at spille som. Position på banen og tekniske karakteristika.


Hvert landshold skulle arrangere en landsholdstræning, hvor de underviste resten af klassen i deres landsholdsspillefilosofi, med relevante øvelser og små spil.
Efter hver træning blev der afholdt landskampe imellem holdene.

England:
Spillefilosofi: Kick and rush
Øvelser: Lange afleveringer, skud, hovedstød og tacklinger

Italien:
Spillefilosofi: Catenaccio
Øvelser: Fokus på forsvar, flytte sig i kæder, lange bolde og at trække tiden,

Brasilien: Samba-bold
Øvelser: Driblinger, jongleringer, strandfodbold, spil i små områder, teknik, offensivt.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Træningsprojektet

Forløbet har til formål at eleven kan:

1) dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.

2) koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram.

3) demonstrere korrekt brug af faglige termer.

Der udarbejdes en træningslogbog hvori eleven skal opstille målsætning, udfylde motivationsskema, træningslogbog inkl. borgskala og afsluttende refleksioner.

Vi starter forløbet med en konditest (biptest) og slutter af med samme test. Hele forløbet sluttes af med vores årlige Give Me Five løb i Rude skov for hele 3.g årgang.

Teoretisk har vi beskæftiget os med Yubio 2024, Kapitel vedrørende træningsprojektet + supplerende om træningslære i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Pickleball

Færdighedsområde: Nye og klassiske idrætter

Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne
beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Cha-cha-cha og vals

Cha-cha-cha og vals

Danse forløbet (vals og cha cha cha) har til formål at indøve de to pardanses kendetegn, roller og teknik.
Derudover har vi arbejdet med musikforståelse og at kunne holde takten og samt den rette rytme.
Eleverne har arbejdet med grundtrin og forskellige trin variationer i flere sammensatte en koreografier, samt afprøvet improviseret dans særligt med fokus på danseparret roller ’leader’ og ’follower’.

Forløbet har været fordelt med i alt 3 moduler med vals og 3 moduler med cha-cha-cha.


Teoretisk har Yubio Idræt C+B (2024) været anvendt. Kapitel 32 Vild med dans afsnittene om cha-cha-cha og engelsk vals, suppleret med enkelte trin fra YouTube.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer