Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Birkerød Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Emil Mathiasen
|
|
Hold
|
2023 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate
Ultimate:
Færdighedsområde: Boldspil
I Ultimate forløbet skal eleverne lære at beherske basale tekniske færdigheder, heriblandt et forhånds- og baghåndskast, samt et scooper og et hammerkast. Derudover skal de kunne vurdere hvornår og hvordan disse er relevante at bruge i kampsituationer.
De skal også beherske følgende gribeteknikker, som pandekagegrebet, samt høj og lav gribeteknik (pincetgreb).
Af taktiske færdigheder, skal de kunne bevæge sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til gøre sig spilbare, ved at lave cuts. Med andre ord, lave løb og bevægelser uden disc til placeringer på banen i det frie rum til hjælp for deres medspillere.
De skal kunne udvise taktiske overvejelser omkring aftaler og positionering vedrørende opdækning i spillet. De har lært om personligmandsopdækning under forløbet.
Vedrørende angrebstaktikker, har de lært at anvende ’stacking’, hvor at alle medspillere på de angribende hold samler sig og gør de frie rum uden forsvarsspillere større, så der er bedre mulighed for cuts og løb i det frie rum.
Teoretiske: Kendskab til de mest almindelige regler i ultimate. Kendskab til den basale teori og filosofien bag spillet, som f.eks. ’døm-selv-princippet’ og ’Spirit of the Game’.
Der er både bliver undervist både kønsintegreret og kønsadskilt. Forløbets endelige mål, er at klassen kan spille en kamp hvor spillet er flydende og alle kan deltage aktivt, ved at have en rolle/funktion på banen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarming
Rytmisk opvarmning
Færdighedsområde: Dans og bevægelse til musik
Formål: At planlægge og gennemføre eget opvarmningsprogram i grupper.
Eleverne skal opnå teoretisk viden om opvarmning og rytmiske kvaliteter og derefter selv udforme et opvarmningsprogram i grupper, som fremvises med klassen.
- Musiktælling, øvelser skal passe til musik (løb, sving, styrke, hop)
- bevægelseskvalitet (fokus på at gennemføre øvelser korrekt - holde rytme i løb, lave sving med tyngde, timing og synkront i gruppe, synkronitet og korrekt udførte styrkemomenter, det samme i hop-serien.
- Rytme
Format: 12-15 min.
- Sving sekvens
- Hop sekvens
- Løb sekvens
- Styrke sekvens
Teori: Yubio 2024 s. 1333-1352 + interne dokumenter om opvarmningsprogrammer og musiktælling.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
|
|
Titel
3
|
Pickleball
Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Eleverne har primært spillet double i dette forløb.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne
beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink, lob og smash.
Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving, benstilling og benarbejde.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Håndbold
Færdighedsområde: Boldspil
Eleverne skal opnå basale tekniske og taktiske håndboldrelevante færdigheder. Derudover kendskab til spillets grundlæggende regler og positioner, så det er muligt at indgå i en håndboldkamp.
Eleverne har øvet kast, både stående, i løb og hop skud, samt øvet afslutninger fra samtlige positioner på banen.
Eleverne har lært simple angrebsåbninger, som et op pres fra fløjen og simple varianter af kryds + franskkryds.
Eleverne lærte at udføre korrekte tacklinger til frikast, for at stoppe et en angrebsspiller.
Vi spillede primært med håndboldbolde i str. 1 og 2., da undervisningen foregik uden harpiks, og en herrehåndbold i str. 3, vil blive for stor og svær at håndtere.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Volleyball
Færdighedsområde: Boldspil
Tekniske kompetencer: Beherske grundslagene, baggerslag, fingerslag, smash og underhåndsserv og introduktion til overhåndserv.
Taktiske kompetencer:
Beherske "Beton opstilling" - være opmærksom på eget ansvarsområde, samt kommunikation og samarbejde. Der spilles mix hold - være opmærksom på at inddrage alle i spillet samt kommunikation på banen.
Kendskab til og delvis beherskelse af spil med to hævere der har specialiseret sig.
Teori: kap. 13 i Yubio 2024 s. 587 - 619
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Fodbold og kultur
Færdighedsområde: Boldspil
I 'Fodbold og Kultur' forløbet, har klassen været opdelt i 3 forskellige landshold, henholdsvis England, Brasilien og Italien.
Hvert hold fik til opgave at søge viden om deres specifikke landsholds tradiotionelle spillefilosofi og tilgang til fodbolden.
Derudover skulle hver enkelt elev finde en enten nuværende eller ældre landsholdspiller, som de skulle forsøge at spille som. Position på banen og tekniske karakteristika.
Hvert landshold skulle arrangere en landsholdstræning, hvor de underviste resten af klassen i deres landsholdsspillefilosofi, med relevante øvelser og små spil.
Efter hver træning blev der afholdt landskampe imellem holdene.
England:
Spillefilosofi: Kick and rush
Øvelser: Lange afleveringer, skud, hovedstød og tacklinger
Italien:
Spillefilosofi: Catenaccio
Øvelser: Fokus på forsvar, flytte sig i kæder, lange bolde og at trække tiden.
Brasilien: Samba-bold
Øvelser: Driblinger, jongleringer, strandfodbold, spil i små områder, teknik, offensivt.
Hvert enkelt er sammensat af både af erfarne og nybegyndere i fodbold. De erfarne havde til opgave at undervise og lede træningerne.
Tekniske færdigheder:
- inderside afleveringer
- Tæmme og modtage bolden efter aflevering
- Løbe med bolden og have den under kontrol
- Afslutte med enten vrist eller inderside imod et mål
- Kunne tackle og forsøge at erobre bolden
Taktiske færdigheder:
- Indgå i sammenspil med sine medspillere overfor modstandere
- At kunne gøre sig spilbar over for sine medspillere
- Have en grundlæggende forståelse for de forskellige positioner på en 7-mandsbane
- Nogenlunde kendskab til spillets regler
- Kunne indleve sig i en anden nations fodbold kultur.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
|
|
Titel
9
|
Træningsprojektet
Forløbet har til formål at eleven kan:
1) dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
2) koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram.
3) demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Der udarbejdes en træningslogbog hvori eleven skal opstille målsætning, udfylde motivationsskema, træningslogbog inkl. borgskala og afsluttende refleksioner.
Vi starter forløbet med en konditest (biptest), undervejs en midtvejs biptest og slutter forløbet af med biptest. Hele forløbet sluttes af med vores årlige Give Me Five løb i Rude skov for hele 3.g årgang.
Teoretisk har vi beskæftiget os med Yubio 2024, Kapitel vedrørende træningsprojektet + supplerende om træningslære i Yubio.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Badminton
Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter
Eleverne skal opnå basale tekniske færdigheder i de forskellige grund slag, som fx drop, netdrop, clear, serv (kort og lang), baghånd og opnå en taktisk forståelse i forhold til både single og doublespil, samt kende spillets regler.
Badminton er et teknisk krævende spil og det kræver rigtig mange timer at indlære de forskellige slag og benarbejde på banen. Forløbet har været baseret på både tekniske og kampbaserede øvelser.
De har stiftet bekendtskab med smash og cuts.
Taktisk: Kunne bevæge sig hensigtsmæssigt på banen, betydningen af spillecentrum, forspændingshop, chassé-teknik i benarbejde samt at kunne skyde fjerbolden hen, hvor modstanderen ikke er.
Teori:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58844674272",
"T": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58844674272",
"H": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58844674272"
}