Holdet 2023 Fr/akty - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Birkerød Gymnasium og HF
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Nanna Iversen
Hold 2023 Fr/akty (1akty Fr, 2akty Fr)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 La relation parent-enfant
Titel 2 Forløb#2 Nice SUPPLERENDE
Titel 3 Forløb#3 Les jeux olympiques SUPPLERENDE
Titel 4 Forløb#4 Une visite en Guadeloupe. La Francophonie
Titel 5 Forløb#5 Les contes de fées
Titel 6 Forløb#6 Une visite en Guadeloupe. La Francophonie
Titel 7 Forløb#7 La vie scolaire en France

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 La relation parent-enfant

Gennem læsning af tekster om forældre-barn-emnet tilegner eleverne sig ordforråd samt forskellige perspektiver på emnet. Vi taler om ansvar og ombyttede roller.
Bering og Sørensen: La famille:
Marjane Satrapi: Persepolis BD (extrait: Le Foulard)
Le Bonnet (une nouvelle de Jean-Marie Laclavetine)

Régine Detambel: La Boîte aux lettres

Film: Qu'est-ce qu'on a fait au bon Dieu (relation parents-enfants)

Grammatik: Présent, futur proche, passé recent, passé composé
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik minlæring 30-11-2023
Podcast 1,5-2 minutters varighed 19-12-2023
Værelsesønsker Nice 22-01-2024
Lille prøve i emnet 'la relation parent-enfant' 28-02-2024
https://app.minlaering.dk/lektier?vis=258718 23-03-2024
Une analyse de La boite aux lettres 11-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 Nice SUPPLERENDE

Sprog- og kulturrejse Nice (3 nætter)
Læringsmål: Interkulturel kompetence, mundtlig sprogfærdighed.
Eleverne indkvarteres privat hos en fransktalende vært og går på sprogskole 3x3 timer
Ekskursion til Musée Marc Chagall (eleverne har forbereder sig hjemmefra ved at arbejde med udsendelsen: Les plus grands peintres du monde. Marc Chagall)
Ekskursion til Monaco (Palais princier) og vandretur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Les jeux olympiques SUPPLERENDE

Supplerende forløb om  det på det tidspunkt aktuelle OL i Paris. Vi arbejder med tekstforståelse af Edith Piaf/ Celine Dion: L'hymne à l'amour samt billedanalyse af OL-fotos.
https://www.youtube.com/watch?v=hAsFtuUz4tg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Une visite en Guadeloupe. La Francophonie

Del 1
Intro til frankofonien
Combine de pewrsonnes parlent français dans le monde:  https://www.youtube.com/watch?v=bbiawp1IarM
DR-udsendelsen Anne og Anders i Canada. Franske fristelser: https://www.dr.dk/drtv/se/anne-og-anders-i-canada_-franske-fristelser_396767



OIF:
https://www.francophonie.org
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 2 begynder 05-09-2024
Grammatik i 2 arbejd selv moduler 09-09-2024
Dictée Le commerce triangulaire 23-09-2024
Grammatik i grupper Voilà § 19 10-10-2024
Le commerce triangulaire /Lille Marie på Nekysarm 27-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5 Les contes de fées

Vi undersøger eventyrgenren gennem læsning af traditionelle og moderne eventyr. Forløbet anvender aktantmodellen som værktøj, og der er fokus på typiske eventyrtræk.

Entrées:
Cendrillon-chanson
Chapeau Rond Rouge
L'Oranger Magique

Charles Perrault: Le petit Chaperon Rouge  (ny udgave af originalen fra 1697 )
https://lescontes.systime.dk/?id=130
Sur Perrault: https://lescontes.systime.dk/?id=130

Teori/analyse:
https://lacle.systime.dk/?id=134#c599
https://lescontes.systime.dk/?id=136#c307
Le Schema actantiel:
https://lescontes.systime.dk/?id=136#c313
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik i grupper Voilà § 19 10-10-2024
Réduire un conte 04-11-2024
Lydfil sur L'Oranger magique 11-12-2024
Dictée Contes de fées 16-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6 Une visite en Guadeloupe. La Francophonie

Del 2
Forløbet er en generel indføring i frankofonien med særligt fokus på La Guadeloupe. Forløbet indeholder også et projektarbejde i grupper med fokus på hver deres frankofone område/land. Nøgleord: La francophonie, La France, La Guadeloupe, L'ésclavage, Le commerce triangulaire, Les DOMs, Les anciennes colonies françaises, La langue française dans le monde...



Følgende tekster i bogen La Guadeloupe  (Bering & Sørensen), 2016 er læst:
Forord
Avant de commencer
Doc Gynéco: Né ice (chanson)
L'esclavage et l'impérialisme
Det danske kapitel i slaveriets historie
Discours du Président de la République....
Mes étoiles noires


Metode: retorisk analyse af tale (Hollande): https://lacle.systime.dk/?id=145

Projektarbejde:
1 k: Sophia, Ella Topp, Albert (La Belgique) PPT+ Kahoot
2 a: Liva, Ingrid, Emil, Clara (La Côte d’Ivoire) PPT +
3 t: Frederikke, Emilie, Ella Kallehave, Dicte (Le Canada)
4 k: Katinka, Emil, Ellen (Le Maroc) Podcast m video +
5 y: Josefine, Isabella, Fredrik (La Polynésie française) (PPT + Jeopardy)
6 k: Rebecca, Maya, Laura, Anton (Le Madagascar) (Interview-video) +
7 y: Vera, Sofus, Sigrid (La Tunésie) (Rollespil/talk show)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse du discours du Président Hollande 17-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7 La vie scolaire en France

Gennem tekster om det franske skolesystem (skønlitterært og faglig) træner vi at kommunikere om skole-emnet på fransk. Igennem mødet med det franske skolesystem bliver eleverne også i stand til at se det danske skolesystem i nyt lys. Eleverne skal blive i stand til at tale om forskelle og ligheder ml. de to landes skolesystemer og skolekulturer. Også fokus på billedbeskrivelsestermer samt diskussionsform.
Eleverne har endvidere deres egen oplevelse med en sprogskole i Nice fra vores sprogrejse i 1.g.

Ekskursion i Bremen teater:
Le documentaire Casa 93 + Foredrag af Jørn Boisen om det franske uddannelsessystem og den parisiske/franske ungdom og muligheder/mangel på muligheder. Vi taler lidt om statistikker for social arv og uddannelse.
PPT: Jørn Boisen

Der læses følgende tekster i Paroles Françaises
Indledning på dansk om det franske skolesystem (pp.7-9)
Le Cancre af Jaques prévert (pp. 10-11)
Les Danois sont plus ouverts et gentils en été (pp.15-17)
Redoublement: Les experts globalement contre (pp. 24-25)

Sang: Chilla: 1er jour d'école
musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=O4hFMT0Iz3Y

Stof til digtanalyse:
https://lacle.systime.dk/?id=135#c444
https://lacle.systime.dk/?id=135#c439


Lærerppt: Analyser un poème

Lærerppt om den franske skoleuge



Video om la laïcité: https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-la-laicite

La charte de laïcité

Supplerede om eksamen: https://undeuxtrois.systime.dk/?id=1
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøve i forløbet l'école 29-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer