Holdet 2024 daA/ivw1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Birkerød Gymnasium og HF
Fag og niveau Dansk -
Lærer(e) June Clausager Thomsen
Hold 2024 daA/ivw1 (1ivw1 daA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Genrer i dansk
Titel 2 Portrætartikel - skriftlighedsforløb
Titel 3 Det' sprog til et beat! Et sociolingvistisk studie
Titel 4 Gymnasietiden + værk + strukturopgave
Titel 5 Taler (Talefest 2025)
Titel 6 Det gode samfund - fra folkeviser til 2025
Titel 7 Nyere lyrik fra pop-poesi til politisk poesi
Titel 8 Klar til EOY
Titel 9 Forberedelse til EOY (prosa- og lyrikanalyse)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Genrer i dansk

Formål:
- kendskab til genrebegrebet
- kendskab til teksttyper  
- fokus på de overordnede genrer: sagprosa (non fiktion) og skønlitteratur (fiktion).
- i forløbet arbejdes der med fakta- og fiktionskoder
- de 3 store genrer: epik, lyrik og  drama.
- tekstlæsning og analyse (der er ikke fokus på litteraturhistorie, men på genren.

Indhold: Dette forløb fungerer som en introduktion til de tre hovedgenrer i dansk. Genre betyder type eller kategori og traditionelt deles tekster op i hovedgenrerne lyrik, drama og epik, og herunder er der en række undergenrer. På baggrund af elevernes forforståelse af, hvad genrer er og hvordan man analyserer de forskellige genrer, tildeler forløbet efterhånden eleverne en mængde analyseredskaber, som de kan tage i brug i mødet med forskellige teksttyper.

Metode: varierende arbejdsformer som læreroplæg, elevoplæg, pararbejde, gruppearbejde.  

Materialer:
Grundbogsmateriale:
•Begreb om dansk: side 15-29 (Dokument)
•Litteraturens Huse om de 3 hovedgenrer i dansk. (Dokument)
•Novelleteori – en grundbog (dokument)
•Om stilistiske virkemidler fra bogen ”Tekstens stemmer” (dokument): s. 123-125 (figurer, modsætninger, gentagelser) s. 98-103 (rytme, versemål, rim, andre lydeffekter)s. 113-119 (troper, billede, metafor, symbol)
•Om de 3 skriftlige genrer i dansk med fokus på den litterære artikel. (Dokument)

Tekstlæsning:
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Elsker/elsker ikke 21-08-2024
Genrer i dansk: afsluttende test 04-09-2024
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Portrætartikel - skriftlighedsforløb

Portræt - at forstå et menneske

Dette forløb fokuserer på, hvad det vil sige at portrættere og indfange et menneske i forskellige genrer. Indledningsvis diskuterer eleverne forskellige definitioner af portrætgenren, og dernæst arbejdes der med forskellige mediers måde at portrættere et menneske på – både litterære tekster (prosa og lyrik), billeder (billedkunst) og journalistiske tekster (featureartikel).

Afslutningsvis drejes fokus på det at portrættere sig selv i elevernes første skriftlige opgave: en portrætartikel af en klassekammerat. Således fokuserer forløbet på at bringe eleverne til at reflektere over, at et (selv)portræt af et menneske aldrig kan være objektivt, og at forskellige medier kan ty til forskellige virkemidler – og dermed også vinklinger – i portrætteringen af selvsamme.


Mål:
- Indføring i nogle af avisens genrer, især portrætartiklen og dens karakteritika.
- Den journalistiske skrivemodel, nyhedstrekanten.
- Layout og opbygningen af en avisartikel.
- Brug af billeder i avisartikler.
- Procesorienteret skrivning.
- Selvevaluering af skriftligt arbejde.

Indhold: Der arbejdes i dette forløb med fokus på skriftlighed og processkrivning under emnet: portrætartikler. Særlige fokuspunkter er: avisens journalistiske genrer, nyhedskriterier, ydre og indre komposition af artikler samt skriftlig udtryksfærdighed. Forløbet indledes med at læse en professionel portrætartikel, hvor vi i klassen sammen finder frem til, hvad denne journalist gør for at få portrættet til at virke levende og interessant. Disse teknikker skal den enkelte elev dernæst tage med sig, når eleverne i forløbet interviewer hinanden to og to på baggrund af udleverede spørgsmål, og herefter skriver et udkast til en portrætartikel, som gennemgås i responsgrupper á 4 elever. Artiklen færdiggøres og rettes af læreren i samarbejde med eleven for at påbegynde et fokus på selvevaluering af elevens skriftlige arbejde. Der rettes især sproglige fejl og artiklerne uploades i en mappe i lectio.

Produkt: portrætartikler af klassens elever med overskriften "Portrætter af 1t".

Materiale:


Evaluering: processkrivning, ”kritiske venner” (gensidig elevrespons), selvevaluering af skriveprodukt og skriveprogression” og altså et skriftligt produkt i form af artiklen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Det' sprog til et beat! Et sociolingvistisk studie

Dette forløb er primært sprogligt og tager udgangspunkt i sociolingvistik, men inddrager semantik og stilistik.
Eleverne har undervejs arbejdet med begreberne norm og variation, kommunikationssituationen, sociolekt, kronolekt, dialekt, etnolekt. Disse er kommet i spil i en analyse af dansksproget rap, en genre, hvor selviscenesættelsen og derfor de sproglige koder, herunder intertekstualitet, betyder alt. Eleverne har gennem analyse af rapteksternes semantiske felter, rim og billedsprog også arbejdet videre med deres lyrikanalyse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forberedelse til EOY (prosa- og lyrikanalyse)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer