Birkerød Gymnasium og HF
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Birkerød Gymnasium og HF
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2p ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Birkerød Gymnasium og HF
Fag og niveau
K og S faggrup. -
Lærer(e)
Henrik Brønden, Martin Jørgensen, Mathilde Grundtvig, Stine Helth
Hold
2024 ks/p (
1p ks
,
1p ks-hi
,
1p ks-re
,
1p ks-sa
,
2p ks
,
2p ks-hi
,
2p ks-re
,
2p ks-sa
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Antikken
Titel 2
Danmarks tilblivelse - viking
Titel 3
Middelalder og renæssance
Titel 4
Industrialiseringen
Titel 5
Revolutioner
Titel 6
Introduktion til grundbegreber + Inuit
Titel 7
Grønland - historie
Titel 8
Grønland
Titel 9
Grønland - KS forløb nr. 1
Titel 10
Enkeltfagligt: grundkursus i islam
Titel 11
Krisen i 1930'erne og besættelsen
Titel 12
Kristendom og velfærdsstat m. perspektiv til islam
Titel 13
Velfærdsstaten - KS forløb nr 2.
Titel 14
Folkedrab - holocaust og Gaza
Titel 15
Det gode samfund / Velfærdsstaten- Historie
Titel 16
Kina og værdier - Kongfutse, Mao og Xi
Titel 17
Kina - Riget i midten - Historie
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Antikken
Antikken - fokus på styreformer
Antikken – Grækenland
Introduktion om hvad der kendetegner bykulturer vedr. hierarkier, religion, magtforhold, forsvar mm.
Formål: eleverne skal blive opmærksomme på, at grupper i samfundet agerer ud fra deres interesser - og at magtforholdene mellem producerende grupper, handlende, krigere og staten har skiftet gennem tiden.
Gennemgang af antikken med særlig vægt på:
Grækenland: Polisbegrebet; styreformer i Sparta og Athen; livssyn i det antikke Grækenland.
Diskussion af styreformer og deres konsekvenser - herunder et rollespil, hvor eleverne inddeles i formueklasser og skal lave en demokratisk forfatning, men dreje resultatet i deres retning.
Herunder diskussion af nutidens betydning for billedet af fortiden - samtiden har altid indflydelse på historikeren og hans syn på, hvad der var vigtigt i fortiden. (Sparta var idealet indtil de demokratiske revolutioner i 1800-tallet.)
Indhold
Kernestof:
Kultur.ppt
INDRET EN HØJKULTUR.docx
STYREFORMER - SKEMA.docx
Polis - styreformer og autoritet- Athen og Sparta.pptx
Den gamle oligark - forkortet.docx
DR2: Sandheden om Athens demokrati. Udsendt 2011.
Øvelse - opbyg et demokrati i polis.docx
Opsamling på Antikken.
Drømmen om Sparta.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Danmarks tilblivelse - viking
Danmarks tilblivelse - Viking
Hvilke sociale, økonomiske og teknologisk forudsætninger prægede den tidlige middelalders samfund i det, der senere blev kendt som Danmark?
Hvilken bevidsthed prægede samfundets medlemmer? (vedr. samfundslag, hierarki?)
Hvordan så omverdenen på vikingerne? Hvordan så omverdenen på vikingerne?
Hvordan er vikingerne blevet fremstillet i eftertiden?
Kreativt arbejde - lav en reklame for vikingetiden.
Vurdering: er der historisk belæg for eftertidens fremstilling af ”vikingerne”?
Indhold
Kernestof:
Hvorfor gik Harald Blåtand over til kristendommen?
Vikingetogternes faser + hvorfor drog de ud.pptx
2 Danmarks tilblivelse - statsmagten.pptx
Ibn Fadlan om en vikings ligbål.pdf
4 Fadhlan - en høvdings ligfærd.pptx
7 Historiebrug - vikingetiden gennem tiden.pptx
REKLAME FOR VIKINGETIDEN - forkortet.docx
Udflugt! Vi mødes ved skolens udgang 11.55. Afgang 12.00. Medbring godt humør og en blyant.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Middelalder og renæssance
Europæisk Middelalder og Renæssance, med fokus på Kirken og individets rolle i samfundet.
Hovedproblemstilling:
Hvad var livs- og samfundssynet i middelalderen og renæssancen og hvorfor skete skiftet mellem de to perioder?
Forløbets problemstillinger:
Hvad karakteriserer middelalderen og renæssancen? Hvordan adskiller de to perioder sig fra hinanden? Hvad er årsagerne til skiftet fra middelalder til renæssance? Hvilke konsekvenser har middelalder og renæssancesamfundet for nutidsmennesket?
Renæssancen
Renæsancen som brud med middelalderen - og renæssancen som overklassefænomen med begrænset betydning for det almindelige menneske.
Elevstyret undervisning om følgende emner:
Fokus på renæssancens nye tanker samt hvilke sociale og økonomiske strukturer, der lå til grund for renæssancen.
Indhold
Kernestof:
Kirken i middelalden - fra Verden før 1914 uddrag.docx
End Donald, altså. Meget yngre.
https://ordnet.dk/dnl/
Kapitalanalyse af den katolske kirke i middelalderen.
Feltanalyse - social, økonomisk og kulturel kapital.
valget i usa - tv2
I skal arbejde selv - inden næste modul skal du se følgende udsendelse:
DR: Håb for Amerika. En korrespondent fortæller. DR Horisont. 29. oktober 2024.
Se foregående modul for at se lektien. I må gerne skrive jeres noter ind under elevfeedback på dette modul.
Valgundersøgelse - Washington Post.
Exit polls from the 2024 presidential election - Washington Post.pdf
TV: Horisont: Staten vil eje min gravide krop. DR, 2. april 2024.
Renæssancen - så opfandt man lige selfien.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Industrialiseringen
INDUSTRIEL REVOLUTION
Hvad var årsagerne til den industrielle revolution?
økonomiske: stigende overskud i landbruget --> investeringer
teknologisk udvikling: vandkraft, dampmaskiner, produktionsteknologier
kanaler og jernbaner --> billig transport
befolkning: effektivisering på landet -->behov for færre ansatte--> tager ind til byen --> mange arbejdssøgende --> lav løn.
Stat: aktiv stat, der støtter projekter beregnet på at fremme handel. ex: kolonier, banksystem, pålideligt retssystem, beskyttelse af privat ejendomsret mm.
Billige råvarer: fra kolonierne mm.
uddannelse: sikrer disciplineret arbejdsstyrke til fabrikkerne.
Industrialiseringsteorier: Marx - hvad kendetegner det industrialiserede samfund og hvad driver udviklingen?
En strukturalistisk forklaringsmodel
Hvad er konsekvenserne af industrialiseringen? I opstartsfasen: kummerlige leveforhold i byerne og fattigdom
Gennem det tyvende århundrede: Øget velstand pga øget omfordeling af samfundets overskud.
Særligt fokus: Velfærdsstaten og udfordringer - udflytning af arbejdspladser og kapital med deraf følgende underskud på finanserne.
Uligheden - en trussel mod samfundskontrakten om at samfundet gør det muligt, at alle kan arbejde sig til et bedre liv.
De bedre muligheder for velstand gennem spekulation fremfor arbejde er en trussel mod arbejdslysten, samfundet og i sidste ende velhaverne selv.
Indhold
Kernestof:
INDUSTRIALISERING - KAPITALISME - INTRO.pptx
Industrialisering, velfærdsstat og ulighed.pptx
Kilder til industrialiseringen - KS.docx
Fra kl. 12.30: fremlæggelser uden din makker. Det vil sige, at du selv skal kunne alt stoffet.
ALLE, DER VAR FRAVÆRENDE TIRSDAG- LÆS TEKSTERNE TIL DENNE TIME!
Gapminder
Gapminder - samfundenes udvikling .docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Revolutioner
Fra enevælde til revolution - og demokrati?
Frankrig, Danmark, Egypten
Problemstilinger
1 Hvad var den sociale, økonomiske og politiske baggrund for den franske revolution?
2 Hvorfor fik revolutionen den retning den fik – fra liberale frihedsdrømme til rædselsregime?
3 Hvilke grupper vandt ved revolutionen?
4 Var den franske revolution et fremskridt?
Udblik til andre revolutioner: Danmark 1849-1901, Det arabiske Forår, Hviderusland 2020 samt Iran 2022
fokuspunkter:
enevældens ideologi - med udgangspunkt i Frankrig.
hvad var styrkerne ved enevælden - og hvad var dens svagheder? Dette behandles i lyset af oplysningsfilosofien og den franske revolution.
Hvad var de vigtigste årsager til revolutionen?
økonomiske: overgangen til kapitalisme har skabt et stærkt handelsborgerskab i byerne - de ønsker at få del i magten.
stigende fattigdom pga. misrøgt fra kongens side.
sociale: fattigdom --> radikalisering blandt befolkningen
ideologiske: oplysningstænkningen - lighedstanken, fornuft, ikke traditioner, skal lede mennesket
nationalisme: ny samlende ideologi i fællesskabet - magten kommer fra fællesskabet/folket, ikke fra gud
Revolutionen drukner i blod - derefter i Napolelonskrigene.
Blivende arv fra den franske revolution: oplysningstænkningen slår rod i hele Europa.
Verden ser, at en anden styreform end monarki er mulig. --> fører til formuleringen af konservatismen som et forsvar for bl.a. monarki og hierarkierne i samfundet.
lighedstanken: Overalt sørger Napoleon for, at jøder og andre minoriteter gøres til borgere.
individet og folket som statens fundament
nationalismen - har gået sin sejrsgang som identitetsskaber og politisk fundament for stater lige siden.
Udblik: nutidens Europa – højrepopulismens nationalisme og modstand mod mange af den franske revolutions principper – individualisme, lighed for loven mm.
Indhold
Kernestof:
Belarus- kampen for demokrati, menneskerettigheder og en stat, der er til for borgernes skyld.
DEN FRANSKE REVOLUTION.ppt
Hov - hvad er der lige sket i Syrien? Brug lige 5 minutter på at få viden om det.
Film: Cairo 1/2 revolution. Inst. Omar Shargawi.
Det arabiske forår i Egypten - revolution.pptx
Arabernes demografiske forår.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Introduktion til grundbegreber + Inuit
Indhold
Kernestof:
Medbring noget at skrive med. I skal se en dokumentar og tage noter på et noteark, jeg printer til jer. Jeg glæder mig til at møde jer :-)
Plan for modulet, vi skal:
Lektie:
GRUPPER
Plan for modulet
Lektie: medbring noget at tegne med, I skal tegne i modulet.
Plan for modulet:
Lektie
Modulplan
Du skal læse på din PC, så sørg for at den er opladt.
LEKTIE
Lektier:
I skal lave følgende, I må gerne arbejde hjemme, I kan skrive til mig i lectio og spørge undervejs, så svarer jeg, hvis jeg kan. Jeg giver fravær ud fra, om man har lavet arbejdet.
Til brug i modulet:
Lektier
Mødestedet er ændret -
Afsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Grønland - historie
Grønland - historie
Fra koloni til amt - til selstændighed
Forløb med fokus på
1. koloniseringen - og kristningen af Grøndland - instruxen og missionærernes indvirkning på befolkningen.
2. 1953: Koloniseringens ophør - Grønland et amt som andre amter i Danmark - og paradoksalt nok stiger dansk indflydelse og påvirkning voldsomt i perioden.
Udbygning af byer, industri, erhvervsliv under g50 pg g60.
3. Ny grønlands identitet - rockmusik på grønlandsk og politisk modstand
4. Pres fra USA og valg i 2025.
Indhold
Kernestof:
Medbring noget at skrive med. I skal se en dokumentar og tage noter på et noteark, jeg printer til jer. Jeg glæder mig til at møde jer :-)
Formanden for Naalakkersuisuts nytårstale d. 1. Januar 2025
Múte B. Egede varsler store skridt om selvstændighed i nytårstale
www.dr.dk
Plan for modulet, vi skal:
Lektie:
GRUPPER
Plan for modulet
Lektie: medbring noget at tegne med, I skal tegne i modulet.
DRTV - DRTV - Stream TV online her
Det skaber vrede i Grønland.docx Afsnit
Opgave 2.docx
Afsnit
Intro oplæg.docx
Plan for modulet:
Lektie
Opgaver til Modul 2.docx Afsnit
Modulplan
Du skal læse på din PC, så sørg for at den er opladt.
Instruxen til Danmarks koloni i Grønland, 1782.
3.1: Det traditionelle samfund | LUK SAMFUNDET OP!
Kildebankstema: Koloniseringen af Grønland, 1600-1850
20250131_093436.jpg
LEKTIE
Medbring jeres bog om Grønland.
DRTV - Historien om Grønland og Danmark: Det nye Grønland
Lektier:
Husk grundbogen om Grønland.
Emner: g50 og g60
I skal lave følgende, I må gerne arbejde hjemme, I kan skrive til mig i lectio og spørge undervejs, så svarer jeg, hvis jeg kan. Jeg giver fravær ud fra, om man har lavet arbejdet.
Til brug i modulet:
TV: Historien om Grønland og Danmark Grønland. DR, 2022. Afsnit 4: Det nye Grønland.
Sumé - Inuit Nunaat.docx
Grønlandsk partistifter_ Debat om kryolit skygger for nutidens problemer - Mediearkiv - Infomedia.pdf
VIDEO Grønlændere bliver tatoveret i ansigtet: Vi tager vores identitet tilbage
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/foer-talte-mange-dansk-nu-taler-groenlandske-boern-ogsaa-engelsk-med
Aaja Chemnitz retter hård kritik af _Tæt på sandheden_ og vil have minister på banen_ _Hvor lavt kan man synke__.pdf
Lektier
Gudbjerg-Hansen, Suzanne et al: FLERE SIDER AF KS: GRØNLAND, Lindhardt og Ringhof; sider: 74-76
Trumps tale i senatet, 5. marts 2025.
TV: Historien om Grønland og Danmark. 2017
Det er tid til at rykke så tæt på Danmark.pdf
Forstå fem centrale begreber mellem Grønland og Danmark
Få overblikket inden valget i Grønland_ Hvor står (eaa0831e).pdf
Mødestedet er ændret -
Det nære fylder alt i valgkampen - 2025.docx
Kapitel 5: Politiske ideologier | LUK SAMFUNDET OP!
Læs om det grønlandske valg her:
Afsluttende prøveeksamen starter.
Opgave - Afslutning om Grønland.docx
Titel
Modulplan - Ramadan
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 46
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Grønland
Indhold
Kernestof:
Formanden for Naalakkersuisuts nytårstale d. 1. Januar 2025
Múte B. Egede varsler store skridt om selvstændighed i nytårstale
www.dr.dk
Plan for modulet, vi skal:
Lektie:
GRUPPER
Plan for modulet
Lektie: medbring noget at tegne med, I skal tegne i modulet.
DRTV - DRTV - Stream TV online her
Det skaber vrede i Grønland.docx Afsnit
Opgave 2.docx
Afsnit
Intro oplæg.docx
Plan for modulet:
Lektie
Opgaver til Modul 2.docx Afsnit
Modulplan
Du skal læse på din PC, så sørg for at den er opladt.
Instruxen til Danmarks koloni i Grønland, 1782.
3.1: Det traditionelle samfund | LUK SAMFUNDET OP!
Kildebankstema: Koloniseringen af Grønland, 1600-1850
20250131_093436.jpg
LEKTIE
Medbring jeres bog om Grønland.
DRTV - Historien om Grønland og Danmark: Det nye Grønland
Lektier:
Husk grundbogen om Grønland.
Emner: g50 og g60
I skal lave følgende, I må gerne arbejde hjemme, I kan skrive til mig i lectio og spørge undervejs, så svarer jeg, hvis jeg kan. Jeg giver fravær ud fra, om man har lavet arbejdet.
Til brug i modulet:
TV: Historien om Grønland og Danmark Grønland. DR, 2022. Afsnit 4: Det nye Grønland.
Sumé - Inuit Nunaat.docx
Grønlandsk partistifter_ Debat om kryolit skygger for nutidens problemer - Mediearkiv - Infomedia.pdf
VIDEO Grønlændere bliver tatoveret i ansigtet: Vi tager vores identitet tilbage
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/foer-talte-mange-dansk-nu-taler-groenlandske-boern-ogsaa-engelsk-med
Aaja Chemnitz retter hård kritik af _Tæt på sandheden_ og vil have minister på banen_ _Hvor lavt kan man synke__.pdf
Lektier
Gudbjerg-Hansen, Suzanne et al: FLERE SIDER AF KS: GRØNLAND, Lindhardt og Ringhof; sider: 74-76
Trumps tale i senatet, 5. marts 2025.
TV: Historien om Grønland og Danmark. 2017
Det er tid til at rykke så tæt på Danmark.pdf
Forstå fem centrale begreber mellem Grønland og Danmark
Få overblikket inden valget i Grønland_ Hvor står (eaa0831e).pdf
Mødestedet er ændret -
Det nære fylder alt i valgkampen - 2025.docx
Kapitel 5: Politiske ideologier | LUK SAMFUNDET OP!
Læs om det grønlandske valg her:
Afsluttende prøveeksamen starter.
Opgave - Afslutning om Grønland.docx
Titel
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 40
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Grønland - KS forløb nr. 1
Fokus på Grønlands politiske opbygning, selvstyreordningen, løsrivelsesprocessen fra Danmark. Men i særdeleshed er fokus på national identitet og de unge grønlænderes kamp for at skabe deres grønlands identitet. Kort sagt: Hvad vil det sig at være unge i Grønland i dag?
Indhold
Kernestof:
Formanden for Naalakkersuisuts nytårstale d. 1. Januar 2025
Múte B. Egede varsler store skridt om selvstændighed i nytårstale
www.dr.dk
Plan for modulet, vi skal:
Lektie:
GRUPPER
Plan for modulet
Lektie: medbring noget at tegne med, I skal tegne i modulet.
DRTV - DRTV - Stream TV online her
Det skaber vrede i Grønland.docx Afsnit
Opgave 2.docx
Afsnit
Intro oplæg.docx
Plan for modulet:
Lektie
Opgaver til Modul 2.docx Afsnit
Modulplan
Du skal læse på din PC, så sørg for at den er opladt.
Instruxen til Danmarks koloni i Grønland, 1782.
3.1: Det traditionelle samfund | LUK SAMFUNDET OP!
Kildebankstema: Koloniseringen af Grønland, 1600-1850
20250131_093436.jpg
LEKTIE
Medbring jeres bog om Grønland.
DRTV - Historien om Grønland og Danmark: Det nye Grønland
Lektier:
Husk grundbogen om Grønland.
Emner: g50 og g60
I skal lave følgende, I må gerne arbejde hjemme, I kan skrive til mig i lectio og spørge undervejs, så svarer jeg, hvis jeg kan. Jeg giver fravær ud fra, om man har lavet arbejdet.
Til brug i modulet:
TV: Historien om Grønland og Danmark Grønland. DR, 2022. Afsnit 4: Det nye Grønland.
Sumé - Inuit Nunaat.docx
Grønlandsk partistifter_ Debat om kryolit skygger for nutidens problemer - Mediearkiv - Infomedia.pdf
VIDEO Grønlændere bliver tatoveret i ansigtet: Vi tager vores identitet tilbage
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/foer-talte-mange-dansk-nu-taler-groenlandske-boern-ogsaa-engelsk-med
Aaja Chemnitz retter hård kritik af _Tæt på sandheden_ og vil have minister på banen_ _Hvor lavt kan man synke__.pdf
Lektier
Gudbjerg-Hansen, Suzanne et al: FLERE SIDER AF KS: GRØNLAND, Lindhardt og Ringhof; sider: 74-76
Trumps tale i senatet, 5. marts 2025.
TV: Historien om Grønland og Danmark. 2017
Det er tid til at rykke så tæt på Danmark.pdf
Forstå fem centrale begreber mellem Grønland og Danmark
Få overblikket inden valget i Grønland_ Hvor står (eaa0831e).pdf
Mødestedet er ændret -
Det nære fylder alt i valgkampen - 2025.docx
Kapitel 5: Politiske ideologier | LUK SAMFUNDET OP!
Læs om det grønlandske valg her:
Afsluttende prøveeksamen starter.
Opgave - Afslutning om Grønland.docx
Titel
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 40
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Enkeltfagligt: grundkursus i islam
Indhold
Kernestof:
Modulplan - Ramadan
Lektie
Modulplan
Jeres arbejde mens Stine er væk:
Lektie:
Modulfokus: forskellige tilgange til islam
I modulet skal I lave en masse spørgsmål til hinanden om islam, og så skal vi spille opsamlings-pong med slik.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Krisen i 1930'erne og besættelsen
Fra krisen i 30'erne til befrielsen
kampe mellem de store ideologier: socialisme/kommunisme, liberalt demokrati og konservatisme/fascisme.
Hvorfor fik yderfløjspartierne aldrig store stemmetal i danmark? (Kanslergadeforliget)
Hvorfor indgik regeringen samarbejdspolitikken?
Hvordan reagerede befolkningen? Hvorfor reagerede den først i stor stol i august 1943, da befolkningen presser regeringen til at opgive samarbejdet?
Modstansarbejde - fra bomber til gråzoner ved stikkerdrab, der ofte kunne diskuteres.
Ekskursion til Mindelunden og København.
Indhold
Kernestof:
Kanslergadeforliget - hvordan skal man undgå eller formindske økonomiske kriser?
2. Danmark i mellemkrigstiden.pptx
Analyse af plakater fra Nazistpartiet.
Fascisme og nazisme - Hitlers karisma.pptx
Noter fra timen - hvad siger plakaterne om Hitler, tyskerne mm?
TYSKLAND I MELLEMKRIGSTIDEN - Weimarrepublikkens krise.ppt
Hitler! Berlingske Tidendes Korrespondent til hans Vælgermøde i Berlin 12 sep 1930.pdf
Vi læser teksten i timen.
DR2: 24 timer vi aldrig glemmer. 9. april 1940.
Den 9. april 1940.pptx
Statsminister Vilhelm Buhls antisabotagetale - uddrag - forkortet.docx
Illegalpresse.dk
99 årig fortæller: Sådan bekæmpede vi nazisterne
Samarbejdspolitik eller modstand.pptx
Folkestrejke befrielse og fortolkningskamp.pptx
DR2: Med ret til at dræbe. 21. april 2008
Stikkerdrab og diskursanalyse.pptx
Besættelsestiden som erindring - intro.ppt
Kilde: Mindestenen ved hovedindgangen til skolen.
dMødetid 09.30 på Hellerup Station.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Kristendom og velfærdsstat m. perspektiv til islam
Forløbet arbejde med kristendommen som religion og særligt med dens rolle i etableringen af velfærdsstaten og samspillet mellem velfærdsstat og kristendom nu. Derudover lægger vi en perspektivering til islam til sidst i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Til brug i modulet
Dagens modulplan
Materiale til modulet med alt materialet i, frivilligt om I læser planen.
Lektie:
Dagens modulplan - frivilligt om I læser den
Det er den her kirke
Kristendom_Modul7_Frelse_Velfærdsstat.docx
ARBEJD SELV PLAN - SE OGSÅ BESKED FRA STINE:
Intern flerfaglig prøve | KLAR TIL KS
Disse grupper fremlægger i dag:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Velfærdsstaten - KS forløb nr 2.
Fokus på de 3 velfærdsmodeller, hvoraf den universelle/skandinaviske velfærdsmodel vil være forløbetes centrale omdrejningspunkt.
Vi vil undersøge hvad der karakteriserer den universelle velfærdsmode, hvilke udfordringer den står overfor idag og ikke mindst undersøge forskellige løsningstiltag til nogle af disse udfordringer.
Indhold
Kernestof:
Hej med jer! Velkommen tilbage!
Til brug i modulet
Dagens modulplan
Tre velfærdsmodeller | LUK SAMFUNDET OP!
Stanton - Folkemordets ti stadier.doc.docx
Walter Grabs erindringer om jødeforfølgelser i Wien.docx
HOLOCAUST - hvad er folkedrab + hvorfor jøderne.pptx
9.3: Velfærdsstatens udfordringer | LUK SAMFUNDET OP!
Tilintetgørelse - Gerstein + Muller - elever.pptx
Kilder til holocaust - Gerstein - Goebbels - Auschwitz.doc
Materiale til modulet med alt materialet i, frivilligt om I læser planen.
Lektie:
4 KZ-universet - At blive en häftling.ppt
Primo Levi - forkortet.docx
Dagens modulplan - frivilligt om I læser den
DRTV - Explainer: Hvordan er livet i Gaza?
DR.DK Internationale forskere vurderer, at Israel begår folkedrab
Medier: Fortrolig israelsk opgørelse over dræbte militante tyder på, at 83 procent af de dræbte i Gaza er civile
I dette modul skal vi undersøge, om der finder folkedrab sted i Gaza.
Lektie: find en nyhedsartikel (den må gerne være gammel), der viser et af Stantons stadier - det må også gerne være om Hamas' gerninger - der er nok ingen tvivl om, at Hamas angreb den 7. oktober 2023 opfylder alle kravene til folkedrab.
Sker der et Folkedrab i Gaza.pptx
9.6: Løsninger: Nedskærings-, udvidelses- og omprioriteringsstrategien | LUK SAMFUNDET OP!
Lektie - læs din opgave.
9.7: Fra velfærdsstat til konkurrencestat? | LUK SAMFUNDET OP!
Det er den her kirke
Kristendom_Modul7_Frelse_Velfærdsstat.docx
Retten til at tigge | VEJE TIL VELFÆRDSSTATEN
Jeppe Jensen: Veje til velfærdssamfundet. Columbus 2024
Kapitel 4: Forskellige liv i Danmark | LUK SAMFUNDET OP!
1. Velfærdsstatens rødder, mellemkrigstiden og Socialreformen 1933 | Historieportalen
Ulighed på kort afstand
Kanslergadeforliget og socialreformen af 1933.
2. Danmark i mellemkrigstiden.pptx
ARBEJD SELV PLAN - SE OGSÅ BESKED FRA STINE:
Intern flerfaglig prøve | KLAR TIL KS
forberedelse af prøveeksamen om velfærdsstaten
Alle har læst ALLE tekster i materialesættet til prøveeksamen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 35
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Folkedrab - holocaust og Gaza
HOLOCAUST
Dette forløb fokuserer på folkedrab i bred forstand - men med fokus på holocaust.
Følgende problemstillinger blev behandlet?
1. Hvad er et folkedrab? Forskellige definitioner blev diskuteret for at finde styrker og svagheder.
FN's definition: kun drab på visse grupper, herunder ikke politiske grupper, anerkendes som folkedrab. Problematisk!
Stantons model: Folkedrabets otte stadier.
2. Hvordan forløb holocaust? De tre stadier- segregering af jøderne, fordrivelse af jøderne til østeuropa og en overlagt udryddelsespolitik.
3. Hvordan kan det være, at ingen greb ind? En vis antisemitisme eksisterede i Tyskland på forhånd, men det er styrets segregeringspolitik, der gør befolkningen ligeglade med jøderne - de forsvinder ud af syn og bevidsthed.
4 Hvad skal vi som mennesker lære af folkedrab? Alle kan blive folkemordere - det er den triste erfaring fra verdenshistorien - og at der står stater bag.
Fasthold den enkeltes individuelle identitet - læg mærke til de detaljer, der peger i den forkerte retning - råb op - selv eller gennem organisationer.
Udblik på Israels handlinger i Gaza - er det et folkedrab?
Indhold
Kernestof:
Hej med jer! Velkommen tilbage!
Stanton - Folkemordets ti stadier.doc.docx
Walter Grabs erindringer om jødeforfølgelser i Wien.docx
HOLOCAUST - hvad er folkedrab + hvorfor jøderne.pptx
Tilintetgørelse - Gerstein + Muller - elever.pptx
Kilder til holocaust - Gerstein - Goebbels - Auschwitz.doc
4 KZ-universet - At blive en häftling.ppt
Primo Levi - forkortet.docx
DRTV - Explainer: Hvordan er livet i Gaza?
DR.DK Internationale forskere vurderer, at Israel begår folkedrab
Medier: Fortrolig israelsk opgørelse over dræbte militante tyder på, at 83 procent af de dræbte i Gaza er civile
I dette modul skal vi undersøge, om der finder folkedrab sted i Gaza.
Lektie: find en nyhedsartikel (den må gerne være gammel), der viser et af Stantons stadier - det må også gerne være om Hamas' gerninger - der er nok ingen tvivl om, at Hamas angreb den 7. oktober 2023 opfylder alle kravene til folkedrab.
Sker der et Folkedrab i Gaza.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Det gode samfund / Velfærdsstaten- Historie
KS emne 2: Det gode samfund / Velfærdsstaten
Forløbets problemstillinger:
1. Hvad er en velfærdsstat/et velfærdssamfund?
2. Hvilken slags velfærdssamfund skal man vælge - fordele og ulemper
3. Hvilke historiske årsager er der til, at alle verdens stater på hver deres niveau forsøger at skabe velfærdsstater i efterkrigstiden?
Kold krig - truslen om krig tvinger stater til at knytte befolkninger til sig
Ideologisk konkurrence - staterne med markedsøkonomi må vise kommunismen, at de
liberale stater også kan skabe velfærd. De kunne så også skrue ned for den igen, da den
kolde krig sluttede med murens fald/østblokkens fald 1989.
Advarsel fra fortiden - krisen og fattigdom i 1930'erne førte til demokratiernes fald og anden verdenskrig.
4. Velfærdsstatens udbygning - statistik
5. Bagsiden - fremmedgørelse og forurening - Vi voksne kan også være bange.
6. Hvorhen nu? - Det svarer samfundsfag på.
Indhold
Kernestof:
Retten til at tigge | VEJE TIL VELFÆRDSSTATEN
Jeppe Jensen: Veje til velfærdssamfundet. Columbus 2024
Kapitel 4: Forskellige liv i Danmark | LUK SAMFUNDET OP!
1. Velfærdsstatens rødder, mellemkrigstiden og Socialreformen 1933 | Historieportalen
Ulighed på kort afstand
Kanslergadeforliget og socialreformen af 1933.
2. Danmark i mellemkrigstiden.pptx
Dagens modulplan
ARBEJD SELV PLAN - SE OGSÅ BESKED FRA STINE:
Intern flerfaglig prøve | KLAR TIL KS
Lektie:
forberedelse af prøveeksamen om velfærdsstaten
Alle har læst ALLE tekster i materialesættet til prøveeksamen.
Disse grupper fremlægger i dag:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Kina og værdier - Kongfutse, Mao og Xi
Beskrivelse følger
Indhold
Kernestof:
Plan:
Opgaverne:
Lektie:
Modulplan
LEKTIER
Til brug i modulet:
Afsnit
Video I skal se inden I analyserer ritualet i bogen:
Modulplan:
Sørg for at jeres PCer er ladt op og klar til arbejde
Sørg for at din PC er opladt og klar
Opsamling på Konfucius, Mao og Civilreligion.
Sørg for at din PC er opladt og klar til arbejde.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Kina - Riget i midten - Historie
Kina – Riget i midten?
Hovedfokus i dette forløb er udviklingen i Kinas historie fra 1800-tallet og frem til i dag.
Zhongguo – opfattelsen af landet som ”Riget i midten” har gennem historien spillet en afgørende rolle for kinesisk selvopfattelse og gør det i stigende grad også stadig i dag.
I forløbet følges udviklingen i Kinas historie fra Kejsertidens ”Riget i midten” henover en turbulent periode i landets historie i forbindelse med imperialismen i slutningen af 1800-tallet samt borgerkrigene og besættelsen i førstehalvdel af 1900-tallet. Herefter arbejdes med folkerepublikkens Kina i anden halvdel af 1900-tallet med fokus på overgangen fra Maos store spring fremad samt kulturrevolutionen til Dengs økonomiske reformer. Afslutningsvis arbejdes med Kina i dag, hvor spørgsmålet om hvorvidt Kina igen er ved at blive ”Riget i midten” diskuteres.
Moduler:
1. Kejsertiden
- Imperialisme og kejserdømmets krise
2. Republikken
- Borgerkrig og ustabilitet
3. Folkerepublikken
- Mao, Det store spring fremad og Kulturrevolutionen
4. Deng Xiaoping
- Reformperioden – økonomiske reformer
5. 1989
- Massakren på Den Himmelske Freds Plads
6. Kina i dag
- Velstandsstigning og ulighed.
Indhold
Kernestof:
Vores enhed skal snart deltage i angrebene på oprørsbyerne ved Huaiygang i Henan. Hvor længe det vil tage, og hvor mange af os, der vil blive fanget eller såret, ved vi ikke.
Forklar begrebet Himlens Mandat. Hvordan skal den gode hersker opføre sig? Hvem giver kejseren magten? Ad hvilken omvej? Sidste afsnit: hvorfor er det ikke kejser Zhou, der dræbes?
1. KINAS HISTORIE -Kejsertid, imperialisme og borgerkrig.pptx
Kapitel 6: Demokrati og medborgerskab | LUK SAMFUNDET OP!
Login på mitcfu.dk
mitcfu.dk
Tre i én - Xi Jinping.pdf
2. Kinas politiske system | Kina – en ny supermagt?
Afsnit
Modulplan
2.2 Krænkelse af menneskerettigheder | Kina – en ny supermagt?
LEKTIER
Mao - tale om republikkens grundlæggelse.docx
Kommunistpartiet kommer til magten.pptx
3 Det store spring fremad 1958-1962.pptx
5. Kulturrevolutionen.pptx
DRTV - Deadline: Maos spøgelse
Opgaver til kapitel 2 | Kina – en ny supermagt?
Til brug i modulet:
Video I skal se inden I analyserer ritualet i bogen:
Vi skal se film. Jeg sørger for popcorn.
5.3 Social og økonomisk ulighed | Kina – en ny supermagt?
Modulplan:
Sørg for at jeres PCer er ladt op og klar til arbejde
6. Dengs reformer og Tiananmen.pptx
Sørg for at din PC er opladt og klar
7. Xi's Kina.pptx
9. Konfucius eller kommunisme – hvilke værdier skal supermagten Kina bygge på? | Kina – en ny supermagt?
Opsamling på Konfucius, Mao og Civilreligion.
Sørg for at din PC er opladt og klar til arbejde.
Kina - opsamling - skema.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65159500392", "T": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65159500392", "H": "/lectio/52/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65159500392" }