Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
NEXT
|
Fag og niveau
|
Design B
|
Lærer(e)
|
Ditte Juul Nilsson
|
Hold
|
E2022 De/z (E2z De, E3z De)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro og æggebakker
Kort introforløb, hvor eleverne designer æggebakker til selvvalgt målgruppe. Introduktion til 6c-modellen.
Faglige mål:
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8,04 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Skolestol
INDHOLD:
Formålet med forløbet er, at eleverne skal udvikle en ny skolestol til indskolingselever på den nærmeste grundskole, Gildbroskolen. Med udgangspunkt i designbriefet, arbejder eleverne med researchteori, feltarbejde, idegenerering, imageboard, skitser og modellering. I deres praktiske arbejde eksperimenterer eleverne med designparametrene form, funktion, kommunikation og bæredygtighed. Afslutningsvis udføres en præsentation, som reflekterer over proces og produkt med perspektivering til designhistorien.
FORMÅL:
Det er formålet med forløbet, at eleverne tilegner sig basale designmæssige kompetencer, som gør dem i stand til i praksis at udføre og reflektere over en designproces.
FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejder med at:
- analysere og kritisk diskutere design og arkitektur som proces og som resultat ̶
- visuelt og mundtligt formidle og reflektere over en designproces og designløsninger ved hjælp af fagets metoder og terminologi ̶
- reflektere over og formidle kropslige erfaringer med design og arkitektur ̶
- forholde sig reflekteret og kritisk til den designede omverden ud fra deres erfaringer med designprocesser og som interessenter ̶
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
I en designproces skal eleverne kunne:
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
- kombinere resultaterne af idégenerering, konceptudvikling og forskellige undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- detaljere et designprojekt eller et væsentlig element af et designprojekt
- arbejde iterativt
- præsentere et designprojekt visuelt og mundtligt
- bevæge sig bevidst mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
KERNESTOF
Genstandsfelt:
- produktdesign
Designteori
- punktnedslag i designhistorien fra den industrielle revolution til i dag i sammenhæng med konkrete projekter
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
Visualiseringsmetoder
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger, collage, fotos,
- målfaste tegninger og målfaste modeller
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- undersøgelser baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- forskellige designetnografiske metoder til undersøgelse af interessenter, herunder brugeren og opdragsgiveren
Designparametre
Form, funktion, kommunikation, æstetik, bæredygtighed.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39,29 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Reklameplakat
INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i elevernes egne stoleprodukter, som de har designet i foregående forløb. I forlængelse heraf arbejder eleverne med kommunikationsdesign, når de udvikler og producerer reklamer, der kan markedsføre deres eget produkt. Der arbejdes med indføring i skrifttyper og typografi, layoutprincipper, kompositionsprincipper og farvelære.
FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejdet med at:
- analysere og kritisk diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- forholde sig reflekteret og kritisk til den designede omverden ud fra deres erfaringer med designprocesser og som interessenter
- sætte egne og andres designprocesser og løsninger i et kritisk design- og teknologihistorisk, nutidigt og fremtidigt perspektiv
- se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfeltet
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
- kombinere resultaterne af idégenerering, konceptudvikling og forskellige undersøgelser i et konkret designprojekt
- detaljere et designprojekt eller et væsentligt element af et designprojekt
KERNESTOF
Særligt fokus på kommunikationsdesign, men også i perspektiv til produktdesign.
Designteori
- punktnedslag i designhistorien fra den industrielle revolution til i dag i sammenhæng med konkrete projekter
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
Visualiseringsmetoder
- tegninger, collage, fotos,
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
Designparametre
Form, funktion, kommunikation, historie
MATERIALER:
Uddrag fra: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=164 ca. 15 ns.
Powerpoint med stilhistorisk overblik (eleverne har selv udvalgt mindst 2 eksempler fra powerpointen, som de ville arbejde mere dybdegående med) ca. 5 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21,16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Stedet
Formålet med forløbet er, at eleverne skal designe udearealer til det ny-fusionerede gymnasium Enghøj. Eleverne udarbejder forslag til, hvordan de nye udearealer på det kommende Enghøj kan se ud. Designbriefet lægger op til, at der dels findes løsninger til siddepladser (produktdesign), og dels findes løsninger på det fysiske uderum foran skolens kantine (design af fysiske omgivelser). Eleverne i deres proces været i kontakt med en specialkonsulent fra NEXT, som har givet eleverne feedback i forhold til, hvorvidt deres ideer kunne realiseres.
Forløbet beskæftiger sig med genstandsfelterne ’produktdesign’ og ’design af fysiske omgivelser’, med særligt fokus på design af udearealer, og har til formål, at eleverne lærer metoder og terminologi indenfor området. Forløbet har særligt fokus på stedsteori, herunder fænomenologiteori, Christian Norberg-Schulz’ genius loci-teori.
FAGLIGE MÅL:
- analysere og kritisk diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- visuelt og mundtligt formidle og reflektere over en designproces og designløsninger ved hjælp af fagets metoder og terminologi
- vurdere eget og andres design på grundlag af undersøgelser og analyser i forhold til selvvalgt fokus/tema/synsvinkel
- reflektere over og formidle kropslige erfaringer med design og arkitektur
- forholde sig reflekteret og kritisk til den designede omverden ud fra deres erfaringer med designprocesser og som interessenter
- se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfeltet
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
- kombinere resultaterne af idégenerering, konceptudvikling og forskellige undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- detaljere et designprojekt eller et væsentligt element af et designprojekt
- arbejde iterativt
- præsentere et designprojekt visuelt og mundtligt
- bevæge sig bevidst mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
- anvende og forklare formålet med forskellige former for visualisering i forskellige faser af designprocesser.
Kernestof
Genstandsfelter, der behandles integreret:
- produktdesign
- design af fysiske omgivelser
Designteori
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
Visualiseringsmetoder
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger, collage, fotos
- målfaste modeller
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- undersøgelser baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- kildekritisk informationssøgning
- forskellige designetnografiske metoder til undersøgelse af interessenter, herunder brugeren og opdragsgiveren
- aflæsning af designrepræsentationer, herunder analoge og digitale tekniske tegninger
Designparametre
Form, funktion, kommunikation, æstetik og teknologi, materiale, kultur, samfund, klima.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
64,2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Appdesign
Interaktionsdesign med særligt fokus på design af apps.
Eleverne vælger indledningsvis, om de vil designe 3 funktionaliteter til en ny app, eller om de vil re-designe en eksisterende app. Ud over grafiske virkemidler, har forløbet haft særligt fokus på semiotik, herunder hvordan semiotik og en forståelse for betydningsdannelser kan skabe en hensigtsmæssig og funktionel kommunikation mellem design og brugeren. Eleverne arbejder i forløbet med observation, analyse, idegenerering og - udvælgelse, skitser, mock-ups (lavet i pap). Forløbet afsluttes med brugertests, som følges op med yderligere iteration.
FAGLIGE MÅL:
- analysere og kritisk diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- visuelt og mundtligt formidle og reflektere over en designproces og designløsninger ved hjælp af fagets metoder og terminologi
- vurdere eget og andres design på grundlag af undersøgelser og analyser
- reflektere over og formidle kropslige erfaringer med design og arkitektur
- forholde sig reflekteret og kritisk til den designede omverden ud fra deres erfaringer med designprocesser og som interessenter
- sætte egne og andres designprocesser og løsninger i et kritisk design- og teknologihistorisk, nutidigt og fremtidigt perspektiv
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
- kombinere resultaterne af idégenerering, konceptudvikling og forskellige undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- arbejde iterativt
- anvende og forklare formålet med forskellige former for visualisering i forskellige faser af designprocesser.
Kernestof
Genstandsfelt: kommunikationsdesign
Designteori
- punktnedslag i designhistorien fra den industrielle revolution til i dag i sammenhæng med konkrete projekter
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
Visualiseringsmetoder
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger
- mock-ups
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- undersøgelser baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- forskellige designetnografiske metoder til undersøgelse af interessenter, herunder brugeren og opdragsgiveren
Designparametre
Form, funktion, kommunikation, æstetik og teknologi, historie.
MATERIALE:
Porse, Line Højgaard og Vølund, Stine: Interaktionsdesign i undervisningen, Det ny Forlag, 2024, s. 14-24
Busk og Yde: "Grafiske virkemidler" i Design og Arkitekturbogen, Systime: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=164
Moe m.fl.: "App-genrer" i Kommunikation og it, Systime: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=164
Fenger-Grøn m.fl: "Gallups kompas" og "Minervamodellen" i Kommunikation og it, Systime: https://kommitc.systime.dk/?id=255&L=10#c934
Mark; "Semiotisk analyse" i Kunstens stemmer - tekstuddrag med særligt fokus på denotation og konnotation: https://kunstensstemmer.systime.dk/?id=244&L=10#c1230
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Selvvalgt emne
Kort forløb, hvor eleverne arbejder med selvvalgt problemstilling og hovedgreb. Forløbet har særligt fokus på at vurdere muligheder og begrænsninger i forskellige metoder gennem designprocessen.
FAGLIGE MÅL i FOKUS:
- Identificere et design problem og herudfra formulere, planlægge og udføre et hovedgreb.
- kombinere resultaterne af idégenerering, konceptudvikling og forskellige undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
Designteori
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
¨
Visualiseringsmetoder
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- målfaste tegninger og/eller målfaste modeller
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- kildekritisk informationssøgning
- forskellige designetnografiske metoder til undersøgelse af interessenter, herunder brugeren og opdragsgiveren
Materiale:
Selvvalgte eksempler og tekster
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Bæredygtighed og nudging
Eleverne har set en dokumentarfilm om tøjproduktion, hvorefter de har undersøgt deres klædeskab efterfulgt af materialeanalyse af tøj de havde på. Herefter arbejdede eleverne med øvelser, som gjorde dem mere erfaringsrige med emnet nudging, hvorefter en idéudviklingsproces, med kobling af bæredygtighed, tøj, forbruger, målgrupper og nudging indledtes. Forløbet afrundes med skitser til nudgingkoncepter omhandlende bæredygtighed, tøj mv.
Formålet med forløbet er, at eleverne skal arbejde med hvordan man kan ændre folks adfærd, så tøjindustrien bliver nødt til at ændre sin adfærd. Hvis forbrugerne ikke køber det, som tøjindustrien ’kommer med’ så må tøjindustrien ændre sig.
Eleverne skal konkret forholde sig til hvordan de kan få flere unge til at overveje deres tøjforbrug- og mængde, genbruge tøj, gå med det i længere tid, bytte, reparere tøj, upcycle tøj og lignende, idet de udvikler et nudgingkoncept.
FAGLIGE MÅL:
- Identificere et design-problem og gennemføre en designproces.
- Generere designidéer.
- Undersøge et designproblem og designløsninger.
- Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt.
- Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces.
- Detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt
- Arbejde iterativt.
- Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt.
- Være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte.
KERNESTOF:
- Kommunikationsdesign.
- Induktivt valg af visualiseringsmetoder på elementært niveau
Designparametre:
- Bæredygtighed, samfund, etik og kultur.
MATERIALE:
Dokumentar: 93 min.: The true cost
2.7: Cradle to cradle i Busk, K.C. og Yde, J., 2025. DESIGN OG ARKITEKTURBOGEN. [iBog] København: Columbus. Tilgængelig her: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk
2.6: Tøj, mode og bæredygtighed i Busk, K.C. og Yde, J., 2025. DESIGN OG ARKITEKTURBOGEN. [iBog] København: Columbus. Tilgængelig her: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk
3.7: Adfærdsdesign og nudging i Busk, K.C. og Yde, J., 2025. DESIGN OG ARKITEKTURBOGEN. [iBog] København: Columbus. Tilgængelig her: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk
https://www.katoni.dk/blog/toejmaterialer/#Bomuld
https://arosbusinessacademy.dk/upcycling-recycling-downcycling/#:~:text=Upcycling%20beskriver%20den%20proces%2C%20hvor,eller%20lave%20tasker%20af%20restproduktet.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Kube/tiny house
Der arbejdes med at designe et bæredygtigt tiny house, som kan fungere som bolig. Bygningen skal tage udgangspunkt i kubeformen, og have et maximalt omfang på 300x300x300 cm. Bygningen skal placeres på et selvvalgt område, og skal stedsspecifikt forholde sig til det valgte områdes kontekst – herunder skal indgå en materialeanalyse af materialer fra stedet, og der skal tages højde for klimatilpasning og løsninger til teknisk infrastruktur (elektricitet, vand og kloakering).
Der arbejdes med research, kontekstanalyser (fotokartering eller serial vision, samt materialeanalyse og undersøgelser af regnvandsforhold og højdekurver), formeksperimenter, inspiration og analyse af kubeformet arkitektur, skitsering, snit- og grundplanstegning.
FAGLIGE MÅL:
- analysere og kritisk diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- visuelt og mundtligt formidle og reflektere over en designproces og designløsninger ved hjælp af fagets metoder og terminologi
- vurdere eget og andres design på grundlag af undersøgelser og analyser i forhold til selvvalgt fokus/tema/synsvinkel
- reflektere over og formidle kropslige erfaringer med design og arkitektur
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- identificere et designproblem samt formulere, planlægge og gennemføre et designprojekt, som baseres på et hovedgreb
- anvende forskellige strategier til idégenerering og konceptudvikling
- undersøge et designproblem ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder, som nævnt i kernestoffet
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- arbejde iterativt
KERNESTOF
Genstandsfelt, der behandles:
- design af fysiske omgivelser
Designteori
- designprocessens elementer på et reflekteret niveau
Visualiseringsmetoder
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger, fotos, 3d-computermodellering
- rumlige modeller
- målfaste tegninger
Researchmetoder i sammenhæng med konkrete projekter
- undersøgelser baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
Designparametre
Form, funktion, kommunikation, æstetik og teknologi, rum, æstetik, materiale, konstruktion, klima, historie
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
29 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Eksamenspræsentation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538945",
"T": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538945",
"H": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538945"
}