Holdet E3p Hi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Historie B
Lærer(e) Savas Coskun
Hold E2023 Hi/p (E2p Hi, E3p Hi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tre civilisationer 1500-1700
Titel 2 Danmark i 1800 tallet
Titel 3 Metode og aktuel historie
Titel 4 Historiske problemstillinger
Titel 5 Den industrielle revolution
Titel 6 Zionismen og Palæstina 1890 - 1948
Titel 7 Danmark under den kolde krig
Titel 8 Fra Sovjetunionen til Rusland
Titel 9 Fra kul og stål til union

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tre civilisationer 1500-1700

Introducere eleverne for begreberne fortid og historie gennem definition og kategorisering af forskellige kildetyper.
Redegøre for den politiske og økonomiske udvikling i Europa, Osmannerriget og Kina i 1500-1700.
Forklare årsagerne til den videnskabelige revolution i Europa.
Diskutere kulturmøde mellem civilisationerne.

Formål:
Demonstrere indsigt i udviklingen i verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling.

Reflektere over samspillet mellem mennesker og natur analysere udviklingen i den globale velstand, samhandel og magtfordeling.

Demonstrere viden om fagets identitet og metoder anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug.  

Kernestof
Hovedlinjer i Danmarks og verdens historie.

Udviklingen i Europas position i verden.

Globalisering.

Kultur i nationale og globale sammenhænge.

Introduktion til historiefaget:

”Hvorfor historie” samt ”The Idea of History” under ”Historie som begreb” (2 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/index.php?id=138

Historiebevidsthed (1,4 s.)
https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=140

Billeder brugt i forbindelse med introduktion til historie:

Schuylenburgh, H.v.: The Trading Post of the Dutch East India Company in Hoogly, Bengal, 1665.
https://artsandculture.google.com/asset/the-trading-post-of-the-dutch-east-india-company-in-hooghly-bengal-0001/XQEOx3vzehFjjw

A painting of a British East India Company official riding on an elephant at the end of the 18th century.
Photograph by Heritage Image Partnership Ltd, Alamy
https://www.nationalgeographic.com/culture/article/british-east-india-trading-company-most-powerful-business

Maltagliati coins
https://artsandculture.google.com/asset/maltagliati-coins-0002/2wEJMrOYcOvqMA

Tværsnit af bakke som indeholder minde og minearbejdere
https://artsandculture.google.com/asset/2wEge68m7pRw_w

Kilde 1: Uddrag fra ”Civilisationers verdenshistorie”, afsnit ”Europæerne i Amerika”
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=293

Hogenberg, F.: Veduta of Cusco, 1580
https://artsandculture.google.com/asset/veduta-of-cusco-0082/-gEqdCiULMIE_w

Tordesillas traktaten på wikipedia (billed, læs efter behov. 1s.)

Tekster til Europa og verden:

Teknologisk udvikling: Militær revolution (2,1 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=292

Den naturvidenskabelige revolution (2,2 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=291

Europas reformation og naturvidenskabelige revolution (1,8 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=146

Luthers opgør med afladshandlen - 95 teser, der indledte reformationen (2 s.)
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/luthers-opgoer-med-afladshandlen-95-teser-der-indledte-reformationen

Europæerne i Amerika (2,9 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=293

Europæerne i Asien (3,4 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=294

9.1 Hvordan laver du kildekritik af skriftlige kilder? (0,7 s.)
https://afrikashistorie.systime.dk/?id=196

12. Det nederlandske østindiske kompagnis privilegier 1602 (1,9 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=192

Gallileis brev om naturvidenskab, 1615 (2,9 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=193

14. Uddrivelsen af muslimer fra Spanien (1,5 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=194

Islams verden: Muslimernes magt kulminerer (3,7 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=147

Osmannerrigets vanskeligheder i 1600-tallet (2,6 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=296

Styret svækkes (1,1 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=297

Osmannerne på tilbagetog (2,1 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=298

Den store krise i 1600- tallet (1,7 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=301

Osmannerne (E01) Uddrag (5 s.) BBC dokumentar med Rageh Omar. Udsendt på DR 2014. Lånt på mitcfu.

Seydi Ali Reis om kampene i Det Indiske Ocean, 1552 (2 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=147

Qing-dynastiet – et fremmedherredømme (1,4 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=302

Den katolske mission i Kina (1,7 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=303

A look at what lies ahead for China's Belt and Road Initiative (1,5 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=TSjgMyjoA5A&ab_channel=CNA

19. Kejser Kangxis hellige edikt, 1670 (0,9 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=199

20. Jesuitiske missionærer ved det kejserlige hof, ca. 1680 (1,4 s.)
https://civilisationernesverdenshistorie.systime.dk/?id=200
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Danmark i 1800 tallet

Danmark 1800 tallet materialer og forløbsbeskrivelse
Forløbets hovedformål var at klæde eleverne på til arbejdet med SO4 om det moderne gennembrud.
Eleverne skal kunne gøre rede for samfundsklasser i Danmark i perioden 1800-1915.
Forklare den økonomiske og sociale udvikling i land og by.
Diskutere udviklingen inden for rettigheder, herunder demokrati og demokratisering.

Formål:
- demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske udvikling.
- demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt perspektiv.
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale.

- formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid.
Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks historie.
- udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt perspektiv.
- kultur i nationale sammenhænge
- udviklingen i levevilkår, nationalt.
- økonomisk udvikling og dennes betydning for national velstand.

Materialer:
Klasse og køn - Nationalisme, demokrati og klassesamfund 1814-1901 (1 s.)
https://danmark.systime.dk/?id=436&L=0

Fra enevældig helstat til nationalstat, 1814-1914 (4 s.)
https://danmarkshistorien.dk/perioder/fra-enevaeldig-helstat-til-nationalstat-1814-1914

9. Funktionelt kildebegreb (2,8 s.)
https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=138

3. Billedanalyse (4,8 s.)
https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=132

9.1 Hvordan laver du kildekritik af skriftlige kilder? (0,7 s.)
https://afrikashistorie.systime.dk/?id=196

De solide andelsbønder (1,6 s.)
https://danmark.systime.dk/?id=516&MP=161-436

Husmandsfolket (1,5 s.)
https://danmark.systime.dk/?id=517&MP=161-436

Byens overklasse og middelklasse (1,6 s.)
https://danmark.systime.dk/?id=518&MP=161-436

Se: Gender in 19th century Britain (4 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=vkJJFX8Qn90

Kvinderne - på vej mod frigørelse (2,4 s.)
https://danmark.systime.dk/?id=520&MP=161-436

Hansen, M.S.: Muhammeds tid var fyldt med stærke kvinder (Uddrag, 1s.) Kristelig Dagblad. Interview
12.09.16 Kl. 00:00 (1 s.)
https://www.kristeligt-dagblad.dk/historie/muhammeds-tid-var-fyldt-med-staerke-kvinder

Hardis, A.: Rigdom: Bondens pris. Weekendavisen, 15.september, 2024. (Lettere bearbejdet m. billeder og info om artiklens forfatter samt forfatterne som interviewes) 6,5 s.

Bønnelycke, C.: Kronik: Sædelighedsfejden er stadig aktuel. Kristelig Dagblad, 18.sep.2024. (Forsynet med fotos m. info) 3,5 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Metode og aktuel historie

Elever stiftede bekendtskab med aktør og strukturmodellen.
Derefter forsøgte eleverne at anvende begreberne fra modellen til den nyligt overståede Syrien-konflikt.

Faglige mål
- demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv.
- analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde.
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende  

Kernestof
- regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer  
- menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Materialer:
Aktør og struktur (2,6 s.)
https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=130

Idealtyper (1 s.) Introduktion til idealtyper og aktør & struktur.

Havmand, T. (2013) og Fenger-Grøndahl, M. (2020) Borgerkrigen i Syrien. (13 s.)
https://faktalink.dk/emner/borgerkrigen-i-syrien

10 år med krig i Syrien – hvem kæmper mod hvem? (3 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=6gStET43pVk&ab_channel=P3Essensen

Syrian rebel leader speaks to CNN in exclusive interview (3 s.)
https://edition.cnn.com/2024/12/06/world/video/abu-mohammad-al-jolani-syria-rebel-leader-karadsheh-digvid

Bashar Al – Assad: Despoten i Damaskus. 2017 (17 s.)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Historiske problemstillinger

Historieteoretiske begreber og metoder

En gennemgang af relevante teoretisk og metode op til forløb om den industrielle revolution.

- Hvad er historisk vigtigt?
- Hvordan laver man en problematiserende redegørelse?
- Hvad er begrebshistorie?

̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid

1.4. Det problematiserende historiefag (4,4 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=139&L=0

1.4.1. Hvad er historisk betydningsfuldt? (3,8 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=170

1.4.2. Den historiefaglige problemstilling (3,7 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=271

Begrebshistorie (4,5 s.)
https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=131

Best of Forbes 2024: Manufacturing And Industry 8:17-11.20 (2 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=AbVbcG-0re4&ab_channel=Forbes

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Den industrielle revolution

Eleverne skal kunne:

Gør rede for årsagerne til den industrielle revolution i Storbritannien.
Sammenligne den første og den anden industrielle revolution.
Diskutere Danmarks industrielle udvikling og den måde den vises på i doku-dramaet "Matadorerne" del 1 og 2.

̶ demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling.

- analysere udviklingen i den globale velstand, samhandel og magtfordeling.

̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende

̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

̶ anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug

̶ formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid

Kernestof
̶ hovedlinjer i Danmarks og verdens historie

̶ udviklingen i Europas position i verden

̶ udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt

̶ økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand

̶ historiebrug og formidling

Den industrielle revolution (1,4 s.)
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=129

Den teknologiske baggrund (2s.)
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=140


Hvorfor var England først? (2,1s.)
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=141

Origins of the Industrial Revolution | World History Project (4 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=ebs4cG20xkg&ab_channel=OERProject

Why did the Industrial Revolution start in Britain? (3.5 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=oZESBulIhOQ&ab_channel=HistoryHub

Citater: 1 s. i alt
Citat fra: Den teknologiske baggrund
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=140

Citat fra: Hvorfor var England først?
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=141

Citat fra: Den industrielle revolution
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=129

On the Industrial History of Germany (Oversat til dansk af savc) (4 s.)
https://www.erih.net/how-it-started/industrial-history-of-european-countries/germany

Den anden industrielle revolution (2,8 s.)
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=142

Krupp looks back on 200 years of history ( 1s.)
https://www.dw.com/en/krupp-looks-back-on-200-years-of-history/video-6663599

Matadorerne del 1 og del 2. TikiMedia. 2023. Se evt. for flere oplysninger:
https://www.dr.dk/etik-og-rettelser/transparens/bag-om-matadorerne-saadan-blev-serien-skabt
(20 s.)

Levende billeder ( 1 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=361

Kilder, i alt 2 s.:

Adam Smith: Om fabrikssystemets fordele, 1776
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=149

Friedrich Engels: Den arbejdende klasses stilling i England, 1845
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=151

Reglement for arbejderne på Rubens dampvæveri, 1869
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=191#c415

F.W. Taylor: The Principles of Scientific Management (1910)
https://industrialiseringen.systime.dk/?id=189

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Zionismen og Palæstina 1890 - 1948

Periode: Zionismens dannelse i 1890'erne til Israels oprettelse 1948.

Hovedpunkter :
- Aktuelle  tendenser i forhold til Israel - Palæstina problematikken. Hvordan bruges historien af fløjene?
- Zionismen som ideologi og hvorfor det opstod.
- Storbritanniens politik i Mellemøsten under 1.verdenskrig og dens konsekvenser.
- Det britiske mandatstyre og migrationen til Palæstina.
- Hvorfor og hvordan opstod staten Israel?

Faglige mål:
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie.
- Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling.
- Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper.
- Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt

Kernestof:
- Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
- Stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks nationale,
- Regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer   
- Politiske og sociale revolutioner  demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- Holocaust og andre folkedrab
- Politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- Historiebrug og -formidling historiefaglige teorier og metoder.

Materialer:

Læs Historiebrug (3,5 s.)
https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=141

Son Of Hamas: “Palestine” Is Just A PLOY To Eliminate Israel (2 s., første 4 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=D6hTla1MYBo&ab_channel=J-TV%3ATheGlobalJewishChannel

"Israel", the biggest threat to Judaism (2 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=Z-n6JYCHjTE&ab_channel=AlMayadeenEnglish

The history of Zionism in 3 minutes. (2 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=S5N7MDav2vc&ab_channel=%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%A0%D7%98%7CNaftaliBennett

Who Controls the Palestinian Narrative Today? (3 s.) https://www.youtube.com/watch?v=CC8Ch4Cl73Y&ab_channel=AlMayadeenEnglish

Det zionistiske projekt (1,9 s.)
https://israel.systime.dk/?id=251&L=0

Kilde 1: Uddrag fra Theodor Herzls ”Den jødiske stat” 1896 (1,8 s.)
https://israel.systime.dk/?id=255

Første verdenskrig − britisk dobbeltspil i Mellemøsten (1914−1918) (0,4 s.)
https://israel.systime.dk/?id=133

Optakt til 1. verdenskrig (1,1 s.)
https://israel.systime.dk/?id=148

1. verdenskrig og Storbritanniens dobbeltspil (1,3 s.)
https://israel.systime.dk/?id=149

Balfour-erklæringen og krigens afslutning (2 s.)
https://israel.systime.dk/?id=150

Kilde 3: Hussein McMahon-brevveksling, 1915–1916 (2,5 s.)
https://israel.systime.dk/?id=258

FN’s delingsplan, 1947 (2,5 s.)
https://israel.systime.dk/?id=167

Israels uafhængighedserklæring 14.maj 1948 (1,6 s.)
https://israel.systime.dk/?id=24

Den arabiske ligas erklæring, 15.maj 1948 (1,6 s.)
https://israel.systime.dk/?id=265

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Danmark under den kolde krig

DK og den kolde krig mat.
Hvilken udvikling gennemgik Danmark i sin internationale politik fra mellemkrigstiden til efter anden verdenskrig?
Hvordan deltog Danmark i internationalsamarbejde fra 1945 til 1980’erne?
Kan denne viden belyse noget for de nuværende den nuværende debat om NATO, USA, Danmark og Grønland?

Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶ politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
̶ historiefaglige teorier og metoder.

Mellemkrigstiden og anden verdenskrig (6,2 s.)
https://verdenshistoriskoverblik.systime.dk/?id=163

Consolidation of power ( 1s.)
https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/z3kqrwx/revision/3

World War II and the Holocaust 1939-1945 (4 s.)
https://www.ushmm.org/learn/holocaust/world-war-ii-and-the-holocaust-1939-1945

https://www.iwm.org.uk/ (1 s.) Find selv relevante tekster.

Britain and decolonisation ( 1 s.)
https://www.iwm.org.uk/history/britain-and-decolonisation-in-south-east-and-south-asia-1945-1948

”Grønland – historie, samfund, religion” (1,5 s.)
https://groenland.systime.dk/?id=181

Hvorfor vil alle have en bid af Grønland? (1,5 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=qt8DR5w6otI

Anders Foghs tro på USA og aktivistisk udenrigspolitik (uddrag, 5 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=o2HKdm3FSfM

Danmark som global aktør efter den kolde krig: Introduktion og kapitel 1 (13 s.)
https://danmarksomglobal.ibog.frydenlund.dk/?id=1

Marshall Plan for Danish Shipping (1 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=gu4MtF-2eV8

På grænsevagt i Gaza (5 s.)
https://www.danmarkpaafilm.dk/film/graensevagt-i-gaza

Danmark stemmer ja til optagelse i EF - 3. oktober 1972 (1,5 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=nra-ElSMj2I

Amerikansk bombefly styrter ned nær Thulebasen - 25. januar 1968 (1 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=KCGdT9sEWe4

“Vores fælles mål er overlevelse,” siger Poul Schlüter til Ronald Reagan i tale om NATO-arbejde
(3s.)
https://www.youtube.com/watch?v=5PadsneRWM0

Kildeanalyse (1,7 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=883&loopRedirect=1

Levn og beretning (2 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=1411

Jens Otto Krag i Bruxelles 12.oktober 1966 (uddrag, 1 s.)
https://danmarksomglobal.ibog.frydenlund.dk/?id=164

Redegørelse om regeringens bistandspolitik, 10. februar 1983 (1 s.)
https://danmarksomglobal.ibog.frydenlund.dk/?id=164#c512

Danmark som global aktør efter den kolde krig: Introduktion og kapitel 2, til med afsnit 5. (4,5 s.)
https://danmarksomglobal.ibog.frydenlund.dk/?id=135



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fra Sovjetunionen til Rusland

Forløbet har haft til mål at vise hvordan dagens Rusland er opstået.

Vi har arbejdet med Sovjetunionens udvikling fra 1985 til 1991 i forbindelse med Gorbatjovs reformer og våbenkapløbet med USA. Vi har sat fokus på kommunisme og planøkonomi som styreform. Vi har vurderet Gorbatjovs rolle for Sovjetunionen. Herunder har vi inddraget uddrag af Gorbatjovs taler og videouddrag fra INF-traktaten med kildekritik som metode.

Dernæst har vi arbejdet med Jeltsins periode med fokus på overgangen fra plan- til markedsøkonomi og  hvad det betød for det russiske samfund socialt og økonomisk. For at forstå landets politiske problemer har vi arbejdet med konflikten mellem regeringen og parlamentet i 1992 ud fra en samtidig kilde, suppleret med video. Derudover har vi også kigget på konflikten i Tjetjenien både under Jeltsin og Putin.

Endeligt har vi kigget på Putins vej til magten og hans vision for Rusland. Her har vi arbejdet med Putins manifest fra 1999 med funktionel kildeanalyse som metode. Derefter har vi taget et spring ind i nutiden med dokumentaren ”Mr. Nobody mod Putin” hvor vi vendte begreber som patriotisme, nationalisme og historiebrug. Analysemodellen ”Levende billeder” blev inddraget.

Faglige mål:
- demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling.

- demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv.

- analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde

- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

- formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid

Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks og verdens historie.

- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer.

- udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt

- økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand

- historiebrug og formidling.

Litteratur og materialer:

Hvad skal du kunne tale om? (0,5 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134

Den nye generalsekretær (1 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=179

Reformerne (2,9 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=178

Mikhail Gorbachev Speaking in 1987 about a World without Weapons and Violence (2 s. med transkription)
https://www.youtube.com/watch?v=8y6FO6TnVO8

Mikhail Gorbachev Speaking in 1987 about the Political Catastrophe of Solving Problems by Force (2 s. med transkription)
https://www.youtube.com/watch?v=ycNbFPhfoAk

Afspænding (3,5 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=177

Sammenbruddet (7,4 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=176

Citat fra INF-traktaten Artikel IV (0,5 s.)
https://2009-2017.state.gov/t/avc/trty/102360.htm#text
Information om INF-traktaten (0,5 s.) (Forkortet og omskrevet ud fra: https://ipbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=309&L=10#c1077)
Reagan And Gorbachev Meet, Reagan And Gorbachev Sign Ratification Instruments for INF Treaty (1 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=UQC7NeVS4UE

Et nyt land? (1,3 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153

Økonomisk chokterapi (3,3 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=152

Billede af privatiserings-voucher fra 1992 (1 s.)
https://tontinecoffeehouse.com/2019/09/30/russias-voucher-privatization/

Forfatningskampen (2,7 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=151

Krig og kaos (4,8 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=148

Uddrag: Pudaloff, M. Min øjenvidneberetning om angrebet på det hvide hus. Moscow Times, 25.9.2013. (oversat, 4,5 s.)
https://www.themoscowtimes.com/2013/09/25/my-eyewitness-account-of-white-house-attack-a28013

Putins manifest (1,5 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=141#c771

Al magt til Putin (4,2 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=144

Enestående optagelser af krigspropaganda i russiske skoler blev til dansk dokumentar (3,6 s.)
https://www.dr.dk/nyheder/udland/enestaaende-optagelser-af-krigspropaganda-i-russiske-skoler-blev-til-dansk-dokumentar

Mr. Nobody mod Putin (1 s.)
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/128595#Grundoplysninger

Levende billeder (0,5 s)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=361&loopRedirect=1

Borenstein, D., Talankin, P.: Mr. Nobody mod Putin. 2025 EP1 (16 s.)

Ukraine 2014 (7,4 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=198

Ukraine 2022 (5,1 s.)
https://ruslandshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=197

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fra kul og stål til union

Traditionelle tilgange (4 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=310#c539

Statistisk materiale (1 s.)
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=359

EU calls for respect of international law as Trump remains vague on Venezuelan transition plan (1 s.)
https://www.euronews.com/my-europe/2026/01/04/eu-calls-for-respect-of-international-law-as-trump-remains-vague-on-venezuelan-transition-

Trods verdens største oliereserver: Ekspert skyder Trumps olieplaner for Venezuela ned (3 s.)
https://www.dr.dk/nyheder/penge/trods-verdens-stoerste-oliereserver-ekspert-skyder-trumps-olieplaner-venezuela-ned

Europe is already the key provider of financial support to Ukraine (1 s.)
https://www.reuters.com/commentary/breakingviews/eus-ukraine-loan-deserves-6-marks-out-10-2025-12-19/

Anakin & Padme - Naboo Picnic Scene (1s.)
https://www.youtube.com/watch?v=1-A8GEUJ0TM

Trump calls Europe's political leaders 'weak' – how should Europe respond? | DW News (3 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=1BcZP12FMQE

EU leaders agree on €90 billion loan to Ukraine | DW News (3 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=4IkZFn6V8AQ

Se: Dit historie EU’s historie (3 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=KbhpxVBTZ34&ab_channel=Folketingetdk

Skyggen fra anden verdenskrig (2 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=60

Fællesskabets etablering (5 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=83

Økonomisk fremgang og en tom stol (1960'erne) (3 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=84

Se 9.20 – 13.10 i  ”Are we living through a new Victorian era?” (2 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=E4D5doaKulk

Den store højkonjunktur 1945-1973 (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=690

Staternes vækstpolitik (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=702

Politisk og samfundsmæssig stabilitet (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=702

Tidstavle: Det kapitalistiske Vesten (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=162

Den stille demokratiske revolution (2 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=85

Oliekriserne 1973 og 1980 - og den permanente arbejdsløshed (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=703

Den problemfyldte vækst 1973-1990 (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=691

SYND 23 11 73 SAUDI ARABIAN OIL MINISTER SPEAKING IN COPENHAGEN ABOUT THE OIL PRODUCTION (2 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=KJCxIr3SXJM

Europa-Parlamentets beslutning om den aktuelle situation vedrørende Fællesskabets energipolitik
(20. februar 1975) Uddrag, (1 s.)

Fra Keynesianisme til monetarisme (1 s.)
https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=704

Political theory – John Maynard Keynes (6 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=qtAeINU3FKM&ab_channel=TheSchoolofLife

Political theory- Friederich Hayek (6 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=SHsCkinrCPE&ab_channel=TheSchoolofLife
Det fornyede samarbejde (4 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=86

Forandringens vind (4 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=87

Uffe Ellemann-Jensen: "If you can't join them, beat them" (2 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=92

Holger K. Nielsen: "Holger og konen siger nej til Unionen" (2 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=160

En stadig tættere union? (6 s.)
https://europapaavej.systime.dk/?id=88

Søndergaard, B.: EU-modstand begyndte som en kamp mod de riges klub. Information 23.5.2022
(8 s.)

Kilde 1: Keynote Speech by the President of the European Parliament Roberta Metsola Conference of Speakers of the European Union Parliaments Budapest, Hungary, 12 May 2025 (3 s.)

Kilde 2: Speech by Prime Minister Viktor Orbán at the Conference of Speakers of European Union Parliaments, 12/05/2025 (3 s.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer